Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Když psa „chytí“ záda
Unsplash
Volný čas / Mazlíčci

Když psa „chytí“ záda

datum: 12. 11. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes
I psa mohou trápit klouby, nebo ho „chytit“ záda. Na rozdíl od člověka si váš parťák ale na bolest nestěžuje. Je proto na jejich pánovi, aby problémy včas odhalil.

Problémy pohybového aparátu postihují téměř všechna plemena psů, ostražití by ale měli být zejména majitelé větších plemen, velmi aktivních psů a majitelé psích seniorů.

Nejčastější problémy a jak je poznat?

Dysplazie Ta se u psů objevuje nevíce. Dysplazie je nemoc, která postihuje kyčelní klouby (DKK) ale také klouby hrudních končetin (DLK). Jde o bolestivé onemocnění, kdy dochází k oslabování kloubu, postupnému zhoršování pohyblivosti psa a vzniku artrózy. S jejmi projevy se můžeme setkat už ve štěněcím věku mezi 5. a 8. měsícem. Většinou ji poznáme podle houpavé chůzi nebo jako náhlou potíž při vstávání. Je proto důležité mladé psy v době vývinu příliš nepřetěžovat a preventivně podávat přípravky na podporu pohybového aparátu. Není ale výjimkou, že se dysplazie neprojeví, a dokud jsou psi mladí a v dobré kondici, nemusejí mít dlouho žádné problémy.

Artróza Druhým velkým strašákem je artróza, ta naopak postihuje pejsky až v pozdějším věku. Jde o opotřebení kloubů, které se objevuje často jako následek úrazu nebo nadměrného zatěžování kloubů. Její nástup a příznaky je možné zmírnit kvalitní stravou, podáváním vhodných chondroprotektiv, a především vhodnou rehabilitací. I zkušenému majiteli se může stát, že příchod artrózy v první fázi nepozná, nejčastěji se ale projevuje jako potíže při vstávání, ztuhlost a kulhání. Někdy je možné zaznamenat i změny v chování a pohybových návycích psa.

Osteochondróza Osteochondróza (neboli OCD) je onemocnění vyskytující se převážně u rostoucích psů velkých a tzv. obřích plemen. Dochází k ní působením více faktorů najednou. Může jít o trauma kloubu, dědičnost, rychlý růst, omezené prokrvení spodních částí chrupavky a chyby ve výživě. OCD může v některých případech vzniknout i následkem úrazu. U psa s osteochondrózou je chrupavka poškozena, a proto abnormálně roste a vápenatí.

Luxace pately Mezi poměrně častá onemocnění patří také luxace pately (vykloubení čéšky), která postihuje převážně malá plemena psů. Toto vrozené onemocnění je naštěstí řešitelné léky nebo operací.

Spondylóza Naopak neléčitelnou nemocí je spondylóza, která vzniká vlivem přetížení páteře například příliš náročným tréninkem u sportovních psů, stejně tak i nadváhou. Tímto onemocněním trpí zpravidla velcí a těžcí psi. Přestože tuto nemoc nelze zcela vyléčit, je díky správné péči a fyzioterapii možné pejskovi pomoc udržet dobrou kvalitu života.

Lze onemocněním předcházet?

Dobrou zprávou je, že většině nemocí pohybového aparátu je možné do jisté míry předcházet pomocí prevence. K té patří mj. kvalitní strava a udržování psa dobře osvaleného.Vyvarujte se přetěžování psů, zejména štěňat a mladých psů ve vývinu.

Samozřejmě jee možné podávat přípravky na podporu pohybového aparátu (při obtížích je komplexní kloubní výživa většinou nutná, obsahuje mj. protizánětlivé složky, složky tlumící bolest apod.)

Psům trpícím problémy s klouby, páteří nebo bolestivým onemocněním pohybového aparátu pomůže ortopedický pelíšek, který mu poskytne potřebnou oporu a udrží tak celé tělo ve správné poloze bez otlačenin a bolesti.

Fyzioterapie není jen pro lidi

Věděli jste, že s pohybovými problémy fyzioterapeuti nepomáhají jen lidem, ale i zvířatům?

„Přestože se vám může zdát, že svého pejska znáte velmi dobře a přesně víte, co mu chybí, občas je dobré ho svěřit odborníkům. Ti přesně ví, kde problémy hledat a jak je řešit. Od toho tu je fyzioterapie pro psy! Tu je dobré vyhledat po konzultaci a řádném vyšetření veterinářem v případě pohybových problémů, po operaci ale i preventivně například u plemen, které mají k těmto potížím sklony a u aktivně sportujících psů,” říká Zuzana Sequensová ze Spokojeného psa.

V případě obtíží bude fyzioterapeut vždy vyžadovat výsledek RTG nebo veterinární zprávu. Fyzioterapeutovi řekněte také o všech zdravotních problémech a omezeních, aby věděl, co všechno si může dovolit, aby pejskovi neublížil. Myslete také na to, že po fyzioterapeutickém ošetření potřebuje pejsek klid. Nemusíte se ale bát – nejedná se o přísný klidový režim jako například po operaci.

Výběr psího fyzioerapeuta

Aby se vašemu pejskovi dostala ta nejlepší péče, pečlivě vybírejte, komu svého čtyřnohého parťáka svěříte do rukou. Pokud jde o veterinární kliniku, není třeba se obávat. Na klinikách jsou vzdělaní terapeuti, kteří často i dále rozvíjí své znalosti. Zbystřit byste měli v případě, kdy někdo nabídne ošetření doma. V tu chvíli je třeba se zaměřit hlavně na to, jaké má kurzy a vzdělání a jakou praxi má za sebou.

Některé metody, například Dornova, nevyžadují veterinární vzdělání. Nutně ale neznamená, že mezi těmi na vlastní pěst nejsou dobří terapeuté. Pokud má ale pejsek potíže, doporučuji hlubší vzdělání, než jen několikahodinový kurz.

Jaké druhy fyzioterapie existují?

Přestože ještě nedávno nebyla fyzioterapie pro pejsky v Česku příliš rozšířená, dnes existuje řada metod, díky kterým se bude váš parťák cítit lépe.

Dormova metoda Nejrozšířenější je dnes Dornova metoda, která je vhodná jak pro psy ve sportovní zátěži, pro psy po operacích, psy z množíren, ale i pro psy v domácím prostředí. Terapeut pomocí jemné manuální techniky navrací klouby a obratle do správné polohy. Jedná se o jemnou uvolňující metodu, která je většinou dobře snášena.

Chiropraxe Chiropraxe se specializuje na diagnostiku a léčbu mechanicky postižení kloubů a jejich účinku na nervový systém. Chiropraktik používá krátké rychlé hmaty, které jsou díky rychlosti velmi účinné a specifické. Na rozdíl od dornovy metody musí mít chiropraktici veterinární vzdělání a specializovaný kurz.

Aquaterapie Aquaterapie je potom metoda, při které pes chodí ve vaně s vodou na pohyblivém pásu a je využívána hlavně při rehabilitaci psů po ortopedických a neurologických operacích. Vhodná je i pro sportující či stárnoucí psy.

Obecně platí, že výše zmíněné fyzioterapeutické metody jsou vhodné nejen při léčbě akutních problémů, ale ji jako prevence. Ve chvíli, kdy pes již vykazuje pohybové problémy, doporučuji vyhledat takové terapeuty, kteří kombinují více metod a přímo spolupracují s veterináři.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

6 rad, jak se starat o psa v zimě

6 rad, jak se starat o psa v zimě

Autor: -vls-, Datum: 22. 11. 2021 10:00

Opět nastává zimní období a s ním přichází i chladnějšího počasí, na které si musí zvykat nejen…

Pes potřebuje ven, i když prší!

Pes potřebuje ven, i když prší!

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 20. 11. 2021 11:00

Dny se zkracují a počasí je ze dne na den pochmurnější. Kdo by neměl náladu zůstat v teple domova,…

Pozor na zákeřný „kočičí AIDS“ i leukémii

Pozor na zákeřný „kočičí AIDS“ i leukémii

Autor: -vls-, Datum: 4. 11. 2021 15:00

Stejně jako lidi, tak i kočky mohou ohrožovat závažné virové nemoci, kterým se přezdívá kočičí AIDS…

5 rad, jak u psů zatočit s kily navíc

5 rad, jak u psů zatočit s kily navíc

Autor: -vls-, Datum: 16. 10. 2021 11:00

Stejně jako u lidí, tak i u psů může být nadváha zdravotním problémem, který bychom neměli…

I pes může mít alergii

I pes může mít alergii

Autor: -vls-, Datum: 13. 10. 2021 10:00

Prevenci proti alergiím je pestrá strava, a to nejen u lidí, ale i u pejsků.

Kastrovat, či nekastrovat kočičího mazlíčka?

Kastrovat, či nekastrovat kočičího mazlíčka?

Autor: -vls-, Datum: 8. 10. 2021 15:00

Máte doma kočku a přemýšlíte o kastraci, jenže máte obavy z celé operace a následné péči o zvíře,…

Torze žaludku ohrožuje psy

Torze žaludku ohrožuje psy

Autor: -vls-, Datum: 27. 9. 2021 15:00

K velkým zdravotním nebezpečím u psů (především u velkých plemen) patří i torze žaludku. Ta může…

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2021 10:00

Blíží se podzim a s ním často přichází i sezona častějších nachlazení. Chřipkou a nachlazením…

Tip šéfredaktorky

Judy Garland (†47): Vzlety a pády královny comebacků

21. 10. 2021 0:05 autor Anna Vágnerová