Mezi nejčastější nachlazení patří tzv. psincový kašel. Jde o infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice. Projevuje se typickým ostrým kašlem, který vyprovokuje stlačení hrtanu. Někdy se pejsek může při kašli i dávit. Obvykle zvířata při kašli trpí i nechutenstvím a bývají apatická. Při léčbě kašle je nejčastěji doporučován jitrocelový sirup, který je běžně k dostání v lékárnách.
„Pokud je psincový kašel podchycený ihned v začátcích, často tento sirup sám postačí a není potřeba dalších léků. Odpovídající terapii by měl vždy stanovit veterinář. Jakékoli podávání humánních přípravků zvířatům může být velice nebezpečné,“ varuje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz.
Existují také veterináři, kteří dokážou poradit s bylinnou léčbou či dokonce léčbou homeopatiky.
I zde platí, že je potřeba zvýšit psovi příjem vitaminů, ať už ve formě čerstvé zeleniny, nebo podávání speciálních doplňků stravy. Na trhu nalezneme spoustu přípravků, které pomohou v léčbě kašle.
Psincový kašel se často vyskytuje tam, kde je velké množství psů pohromadě, tedy v útulcích nebo na cvičištích. Vzhledem k tomu, že se jedná o silně nakažlivé infekční onemocnění, nelze psa zcela účinně chránit. Pokud váš pejsek trpí kašlem, je dobré vynechat družbu s ostatními psími kamarády, ať se taky nenakazí, a svého chlupáče držet v klidu, ať je brzo fit.
Psí chřipka, odborně nazývaná jako parainfluenza, se šíří vzduchem a je velice nakažlivá. Proto by o její existenci měli vědět hlavně majitelé společenských domácích mazlíčků, kteří si rádi hrají s ostatními pejsky. V přítomnosti ostatních pejsků se mohou totiž lehce nakazit.
Průběh chřipky bývá většinou u pejsků dobře zvládnutelný. Pozor u štěňat a starých psů, kdy mohou nastat komplikace, například zánět mandlí či dlouhý vyčerpávající záchvat kašle. A jaké projevy může mít psí chřipka?
Léčba chřipky spočívá v udržení pejska v klidovém režimu. K dodržení klidového režimu pomohou například čmuchací koberečky nebo interaktivní hry. Nevystavovat ho velké námaze ani vzrušení, které může vyvolat záchvat kašle. Dbejte o to, aby měl pestrou stravu, a hlavně dostatek tekutin. Prospívá mu také vlhčí vzduch. V případě, že se pejsek nelepší, určitě je dobré zajít k veterináři.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…
Chystáte se na dovolenou či delší pracovní cestu do zahraničí a víte, že si vašeho domácího…
Cestování se psem nebo kočkou, ať už doma nebo do zahraničí, vyžaduje pečlivou přípravu a znalost…
Léčivé účinky bylin jsou lidstvu známy od nepaměti, méně známou skutečností však je, že bylinky…
Je váš psí parťák vášnivým aportérem a žádná vaše hra či vycházka se bez této aktivity neobejde?…
Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější…
Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…