Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co byste měli vědět, než začnete „BARFovat“?
freepik.com
Volný čas / Mazlíčci

Co byste měli vědět, než začnete „BARFovat“?

datum: 25. 8. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz
Mezi časté důvodu pejskařů ke krmení psa syrovou potravou je to, že syrová potrava u psů předejde potravinovým alergiím, je pro ně přirozená, zocelí pejskovo trávení a chovatelé vědí, čím přesně pejska krmí, což u granulí, především těch levnějších, je někdy špatně dohledatelné.

Již mnoho let pejskaři čím dál tím více krmí tzv. B.A.R.F. (Bone and Raw Food) neboli syrovou potravou. Chovatelé často věří, že syrová potrava je pro jejich miláčky to nejpřirozenější a blíží se jejich původní potravě z přírody. Krmit „BARFem“, ale může mít mnohá úskalí a než ho začnete u svého pejska používat, je dobré vědět pár důležitých věcí. Špatně zvolená syrová potrava totiž může pejskovi jeho zdraví i poškodit.

Vyšší cena i možnost parazitů

Než začnete „BARFovat“ měli byste ale znát i úskalí krmení psa tímto způsobem. Mezi překážky patří mj. časová náročnost přípravy, vyšší finanční náklady nebo třeba i to, že je majitel pejska vegetarián a pohled na maso mu nedělá dobře.

Mezi vážnější důvody pak patří nebezpečí výskytu parazitů v potravě nebo nevhodné zacházení se syrovou potravou pro psa (rozmrazení a opětovné zmražení, nebo ponechání potravy v misce apod.). Při neznalosti problematiky, kdy chovatel nemá dostatek znalostí k tomu, aby pejskovi připravil skutečně nejen chutnou, ale i vyváženou syrovou potravu, může zvířeti spíše ublížit, než prospět.

A dopad na zdraví psa například v případě dlouhodobého nevyvážení příjmu vápníku a fosforu může být až fatální. Zvažte tedy pečlivě všechna „pro“ i „proti“ a určitě je také dobré poradit se s veterinářem.

Dejte pejskovi čas

Pokud přecházíte na „B.A.R.F.“, tak dejte pejskovi čas. U štěněte to jsou cca 2 týdny, u staršího psa to může až měsíc. A nemyslí se tím postupné dávky syrového masa míchat s granulemi, je důležité krmit psa syrovou stravou od začátku, jen si dávat pozor při výběru surovin.

Nejprve dávejte pejskovi lehce stravitelné kousky libového masa bez kůže. Pozor i na drcené kosti, ty zařaďte až později. Vnitřnosti raději pejskovi servírujte až druhý týden, a to jen v omezené míře. I zde platí pravidlo znalosti podávání některých vnitřností, kdy ne všechny mohou být vhodné.

Jako poslední zařaďte do syrové potravy kosti, ale pozor – ne ledajaké. Do krmiva můžete také přidávat různé vhodné doplňky potravy pro psy, například pivovarské kvasnice, kloubní výživu s probiotiky nebo lososový či konopný olej apod. Vhodná jsou také probiotika pro psy, která chrání imunitu zvířete a pomáhají mu udržet zdravý trávicí systém.

Správný poměr krmné dávky

U krmení „BARFem“ je důležité umět vytvořit správný poměr krmné dávky. Krmná dávka u dospělého psa středního plemene, v normální kondici a zátěži, by měla odpovídat přibližně 2–3 % jeho ideální váhy. Pejsek by vždy měl dostat v jedné porci: 50–70 % masa, nejlépe kuřecí, hovězí, kachní, rybí. Pozor na tučné vepřové maso! Krmná dávka by měla obsahovat maximálně 30 % kostí.  

Psa ale nikdy nekrmte vařenými, či jinak tepelně upravenými kostmi. Především u drůbežích kostí hrozí po tepelné úpravě to, že se roztříští a pejskovi v krku nebo v trávicím traktu ublíží. Psovi dávejte nejlépe syrové kosti ještě obalené masem a skvělé jsou i díky množství kolagenních látek také chrupavky a klouby.

10–20 % krmné dávky by měla tvořit příloha v podobě syrové zeleniny, rýže či rýžových i bramborových vloček (ty jsou zbaveny škrobu) či ovoce. Vhodnou zeleninou je například řepa, salát, špenát, celer nebo dýně. Vhodná je i mrkev, která pomáhá díky obsahu pektinu chránit střevní sliznici. Mrkev je možné i mírně povařit, protože díky tomu bude lépe stravitelná, a dokonce i výživnější. Zeleninu je dobré pejskovi nakrájet velmi nadrobno či nastrouhat. 

V hlavní roli (předmražené) maso

Vhodné je maso před tím, než ho budete svému mazlíčkovi podávat, alespoň na 24 hodin předmrazit, aby došlo alespoň k částečnému zničení případných parazitů, kteří se mohou v mase být. Pokud by se totiž v mase nějaký parazit nacházel, mohlo by dojít u psa k potížím se zažíváním. I proto je vhodné udržovat střevní mikrobiom psa stále v dobré kondici, aby si dokázal poradit s podobnými vlivy, k čemu mohou pomoci i již zmíněná probiotika.

Nezapomeňte také po každém zacházení se syrovým masem určeným jak pro psa, tak i pro člověka, umýt důkladně použité kuchyňské vybavení i své ruce.

Sušený B.A.R.F. třeba na cesty

B.A.R.F. je velmi náročný na přípravu a často, pokud například cestujete nebo nemáte čas pejskovi jídlo připravovat, tak můžete využít spousty B.A.R.F. předpřipravených produktů, které se drží syrového zpracování jak samotného masa, tak například pouze B.A.R.F. příloh.

Vhodnou alternativou jsou i granule lisované za studena s probiotiky, kterým se přezdívá „sušený B.A.R.F.“. Lisování za studena je totiž šetrný způsob výroby granulí, při kterém nedochází ke znehodnocení přírodních bioaktivních látek obsažených v surovinách. Všechny vitaminy a minerální látky zůstanou zachovány ve své původní přírodní podobě a tato potrava je tak i pro trávicí trakt pejska velmi podobná syrovému „BARFu“.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2021 10:00

Blíží se podzim a s ním často přichází i sezona častějších nachlazení. Chřipkou a nachlazením…

Kočka (ne)jde vychovat

Kočka (ne)jde vychovat

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 9. 9. 2021 10:00

Říká se, že se svět dělí na dva neslučitelné tábory: milovníky psů a milovníky koček. Ten první…

Společný zážitek. To nejlepší, co pro svého psa můžete udělat

Společný zážitek. To nejlepší, co pro svého psa můžete udělat

, Datum: 26. 8. 2021 15:00

Méně věcí, víc zážitků. V duchu tohoto hesla se snaží žít stále více lidí. Zážitky jsou totiž tím…

5 častých mýtů o psím stravování

5 častých mýtů o psím stravování

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 18. 8. 2021 15:00

Jsou psi po syrovém masu opravdu agresivní? Zdravá strava a správné krmení je klíčem ke…

Víte, jak správně pečovat o zuby psa?

Víte, jak správně pečovat o zuby psa?

Autor: -vls-, Datum: 11. 8. 2021 15:00

Napadlo vás někdy, že skoro každého druhého pejska trápí záněty dásní? A ty mohou mít nehezké…

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 8. 8. 2021 11:00

Každý má své mouchy. To platí i o našich čtyřnohých kamarádech. Pokud jde o drobnosti, je snadné je…

8 rad pro cestování se psem

8 rad pro cestování se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 1. 8. 2021 11:00

Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy…

Patří pes do kanceláře?

Patří pes do kanceláře?

Autor: -vls-, Datum: 19. 7. 2021 10:00

Češi jsou národem pejskařů. Psa tu má přes 40 % domácností. A s vlastnictvím domácích zvířat často…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-