
8 rad pro cestování se psem
Proto je dobré se před cestou dobře připravit a nic nepodcenit!
- Psí pas a očkování Jedete-li na dovolenou po Evropě, tak pejska nezapomeňte vybavit cestovním pasem. Ten vám vystaví veterinář, který k tomu má oprávnění a je registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou. U psa je samozřejmě také nutné, aby měl identifikační mikročip splňující ISO normy a prokazatelné (a platné) očkování proti vzteklině. Jedete-li do Finska, UK, Malty či Irska, vyžaduje se i odčervení zvířete (120–24 hodin před vstupem na území). Pokud jedete se zvířetem mimo EU, tak musí být splněny dovozní podmínky stanovené konkrétní zemí.
- Dog-friendly destinace Pokud ještě nevíte, kam jet se psem, tak je praktické volit země, kde mají psy rádi a kde s nimi můžete běžně navštěvovat například restaurace a ubytovávat se v hotelech či airbnb. Podle cestovatelského serveru Tripadvisor je většina evropských zemí vstřícná ke psům. Jednou z nejvíce přátelských zemí vůči psům Francie, kde si můžete brát psa skoro všude (kromě muzeí). Další zemí, kde mají pejsky velmi rádi, je i Itálie, zde pejsci mohou do restaurací, obchodů, MHD, dokonce i na některé historické památky. Výjimkou je pak Španělsko, kde mnoho hotelů či restaurací nepovoluje psy. Také Irsko či Velká Británie nejsou ke psům příliš tolerantní.
- Speciální pelíšek Většina psích chovatelů volí po Evropě cesty autem. Přece jenom doprava letadlem je pro psy náročná a není levná. Pro dlouhé cesty autem se vyplatí mít speciální pelíšek s postrojem do auta nebo psa umístit bezpečně do jeho přepravky (klece) v zavazadlovém prostoru. Je dobré mu dát do pelíšku jeho oblíbenou hračku či deku, na kterou je zvyklý, bude ho to uklidňovat během cesty i v průběhu dovolené.
- Klimatizace není vhodná Dávejte také pozor na klimatizaci, aby nešla přímo na pejska. Stejně jako lidé, i psi mohou z klimatizace onemocnět či by jim mohla způsobit bolesti kloubů nebo zad. Stavíte-li v obchodě či na toaletu, vždy parkujte ve stínu, aby v autě nebylo příliš vedro, psa nenechávejte nikdy zavřeného ve vyhřátém autě. Je lepší vystřídat se u pejska se spocestujícími a počkat s ním chvíli ve stínu mimo auto, než budete pokračovat dál v cestě.
- Hluk jim škodí Pokud si rádi pouštíte v autě hudbu nahlas, tak při dlouhých cestách se psem hlídejte hlasitost a intenzitu. Pejskům může dlouhodobý poslech hlasité hudby uškodit. Především pak silné a výrazné basy, proto kontrolujte jejich nastavení.
- Jídlo a pití Těsně před cestou také pejska nekrmte, mohly by nastat žaludeční potíže. Během cesty mu nedávejte pamlsky. Nezapomeňte vzít s sebou dostatečné množství krmiva, na které je mazlíček zvyklý – předejdete tak nežádoucím zažívacím potížím, které na dovolené určitě nechcete řešit. Pozor i na skladování potravy během cesty ve vyhřátém autě (nejjednodušší na cestování jsou samozřejmě granule); pokud ale pejsek žere syrovou potravu (BARF), vařenou potravu nebo kapsičky, je lepší je vozit v autě v chladicí tašce nebo boxu, aby se potrava cestou nezkazila. Před cestou i po dobu dovolené můžete podávat i speciální probiotika pro psy či kočky. Ta posílí jejich zažívání a váš čtyřnohý kamarád bude lépe snášet případný stres z cesty a nového místa. Během cest nezapomínejte u pejska na pitný režim. Pravidelně zastavujte a dávejte mu napít alespoň každé dvě hodiny.
- Zjistěte kontakty na místního veterináře Před cestou si rozhodně zjistěte kontakty na veterináře poblíž místa, kde budete bydlet. Na místě pak nemusíte mít dobré internetové pokrytí a při případných zdravotních potíží budete hned vědět, kam volat. Nezapomeňte na všechny léky, které pes bere. Případně se před cestou poraďte u veterináře, zda je cesta pro vašeho psa vůbec vhodná.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Průvodce letní péčí o domácí mazlíčky
Autor: -vls-, Datum: 29. 6. 2025 14:05S příchodem horkého počasí se mění také nároky na péči o naše čtyřnohé kamarády. Na co myslet, aby…

Zmrzlina pro psy? Ano, ale ne ta lidská! Máme na ni recept
Autor: -vls-, Datum: 25. 6. 2025 11:43Vysoké venkovní teploty jsou pro pejsky nebezpečnější, než si připouštíme. Srdeční zástava je jen…

Zelený domácí „mazlíček“ nežere, nekouše a nikdy vám neuteče
Autor: redakce ve spolupráci se Sandrou Floderovou, Super zoo, Datum: 18. 6. 2025 17:12Když se řekne domácí mazlíček, většina z nás si představí psa, kočku nebo třeba papouška. Ale co…

Pes z útulku ano, či ne?
Autor: redakce ve spolupráci s Tomášem Haškovcem, spokojenypes.cz, Datum: 13. 5. 2025 11:00Ne všichni psi mají štěstí na život v bezpečném a láskyplném domově. V Česku tak tisíce psů ročně…

Jak udržet psí a kočičí kožíšek bez parazitů
Autor: MVDr. Kryštof Doležal, Super zoo, Datum: 7. 5. 2025 7:30Jaro s sebou přináší nejen více slunečných dnů a delší procházky, ale také zvýšené riziko napadení…

Kolik stojí pes?
Autor: redakce ve spolupráce s Tomášem Haškovcem, spokojenypes.cz, Datum: 27. 1. 2025 15:30Přestože je společnost našich psích parťáků k nezaplacení, péče o psa vyžaduje spoustu času, kopu…

Tipy na bezpečné Vánoce s mazlíčky
Autor: redakce ve spolupráci s Denisem Klingerem, ředitelem PetExpert, Datum: 17. 12. 2024 8:00Co si pohlídat, aby byly vánoční svátky pohodové pro vás i vaše zvířecí parťáky? Vánoční stromeček,…

Z kočky vegetariána neuděláte
Autor: -red-, Datum: 30. 11. 2024 14:59Kočky jsou masožravci, což znamená, že jedí převážně maso. Potřebují také dobrou rovnováhu tuků,…