Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
8 rad pro cestování se psem
freepik.com
Volný čas / Mazlíčci

8 rad pro cestování se psem

datum: 1. 8. 2021 11:00 autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz
Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy ale i pro jejich páníčky.

Proto je dobré se před cestou dobře připravit a nic nepodcenit!

  1. Psí pas a očkování Jedete-li na dovolenou po Evropě, tak pejska nezapomeňte vybavit cestovním pasem. Ten vám vystaví veterinář, který k tomu má oprávnění a je registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou. U psa je samozřejmě také nutné, aby měl identifikační mikročip splňující ISO normy a prokazatelné (a platné) očkování proti vzteklině. Jedete-li do Finska, UK, Malty či Irska, vyžaduje se i odčervení zvířete (120–24 hodin před vstupem na území). Pokud jedete se zvířetem mimo EU, tak musí být splněny dovozní podmínky stanovené konkrétní zemí.
  2. Dog-friendly destinace Pokud ještě nevíte, kam jet se psem, tak je praktické volit země, kde mají psy rádi a kde s nimi můžete běžně navštěvovat například restaurace a ubytovávat se v hotelech či airbnb. Podle cestovatelského serveru Tripadvisor je většina evropských zemí vstřícná ke psům. Jednou z nejvíce přátelských zemí vůči psům Francie, kde si můžete brát psa skoro všude (kromě muzeí). Další zemí, kde mají pejsky velmi rádi, je i Itálie, zde pejsci mohou do restaurací, obchodů, MHD, dokonce i na některé historické památky. Výjimkou je pak Španělsko, kde mnoho hotelů či restaurací nepovoluje psy. Také Irsko či Velká Británie nejsou ke psům příliš tolerantní.
  3. Speciální pelíšek Většina psích chovatelů volí po Evropě cesty autem. Přece jenom doprava letadlem je pro psy náročná a není levná. Pro dlouhé cesty autem se vyplatí mít speciální pelíšek s postrojem do auta nebo psa umístit bezpečně do jeho přepravky (klece) v zavazadlovém prostoru. Je dobré mu dát do pelíšku jeho oblíbenou hračku či deku, na kterou je zvyklý, bude ho to uklidňovat během cesty i v průběhu dovolené. 
  4. Klimatizace není vhodná Dávejte také pozor na klimatizaci, aby nešla přímo na pejska. Stejně jako lidé, i psi mohou z klimatizace onemocnět či by jim mohla způsobit bolesti kloubů nebo zad. Stavíte-li v obchodě či na toaletu, vždy parkujte ve stínu, aby v autě nebylo příliš vedro, psa nenechávejte nikdy zavřeného ve vyhřátém autě. Je lepší vystřídat se u pejska se spocestujícími a počkat s ním chvíli ve stínu mimo auto, než budete pokračovat dál v cestě. 
  5. Hluk jim škodí Pokud si rádi pouštíte v autě hudbu nahlas, tak při dlouhých cestách se psem hlídejte hlasitost a intenzitu. Pejskům může dlouhodobý poslech hlasité hudby uškodit. Především pak silné a výrazné basy, proto kontrolujte jejich nastavení.
  6. Jídlo a pití Těsně před cestou také pejska nekrmte, mohly by nastat žaludeční potíže. Během cesty mu nedávejte pamlsky. Nezapomeňte vzít s sebou dostatečné množství krmiva, na které je mazlíček zvyklý – předejdete tak nežádoucím zažívacím potížím, které na dovolené určitě nechcete řešit. Pozor i na skladování potravy během cesty ve vyhřátém autě (nejjednodušší na cestování jsou samozřejmě granule); pokud ale pejsek žere syrovou potravu (BARF), vařenou potravu nebo kapsičky, je lepší je vozit v autě v chladicí tašce nebo boxu, aby se potrava cestou nezkazila. Před cestou i po dobu dovolené můžete podávat i speciální probiotika pro psy či kočky. Ta posílí jejich zažívání a váš čtyřnohý kamarád bude lépe snášet případný stres z cesty a nového místa. Během cest nezapomínejte u pejska na pitný režim. Pravidelně zastavujte a dávejte mu napít alespoň každé dvě hodiny. 
  7. Zjistěte kontakty na místního veterináře Před cestou si rozhodně zjistěte kontakty na veterináře poblíž místa, kde budete bydlet. Na místě pak nemusíte mít dobré internetové pokrytí a při případných zdravotních potíží budete hned vědět, kam volat. Nezapomeňte na všechny léky, které pes bere. Případně se před cestou poraďte u veterináře, zda je cesta pro vašeho psa vůbec vhodná. 

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

V horkém počasí potřebuje pejsek 3x více vody než v chladnu

V horkém počasí potřebuje pejsek 3x více vody než v chladnu

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 21. 6. 2022 15:00

Konečně dorazilo velmi teplé a horké počasí. Přináší však různá úskalí. Hlídejte proto zdraví…

5 tipů na dovolenou se psem

5 tipů na dovolenou se psem

Autor: -vls-, Datum: 17. 6. 2022 15:00

Rozhodli jste se na letošní letní dovolenou vyrazit i se čtyřnohým parťákem. Máte ale obavy, abyste…

5 rad, jak skladovat granule pro pejsky

5 rad, jak skladovat granule pro pejsky

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 9. 6. 2022 15:00

Mezi časté chyby chovatelů psů patří i špatné skladování granulí. Vybrat vhodné a zdravé krmivo je…

Dovolená pro kočku

Dovolená pro kočku

Autor: -vls-, Datum: 5. 6. 2022 11:00

Pořídili jste si kočičku a teď přemýšlíte, kdo se o ni postará, až pojedete na rodinnou dovolenou k…

Jak vybrat vhodné krmivo pro kočku?

Jak vybrat vhodné krmivo pro kočku?

Autor: -vls-, Datum: 26. 5. 2022 10:00

 Základem je číst etiketu! Pojďme se podívat, co by mělo krmivo pro kočku obsahovat. Díky tomuto…

Pojistěte před dovolenou psa nebo kočku

Pojistěte před dovolenou psa nebo kočku

Autor: -an-, Datum: 23. 5. 2022 10:00

Lidé se po pandemii COVID-19 pozvolna vrací k turistice a do zahraničí chtějí vyrazit i se svými…

5 pravidel, jak (ne)mít psa v práci

5 pravidel, jak (ne)mít psa v práci

Autor: -vls-, Datum: 18. 5. 2022 10:00

Češi jsou národem pejskařů. Psa tu má přes 40 % domácností. A s vlastnictvím domácích zvířat často…

Jak správně čistit zuby a kdy je čas jít k „zubaři?“

Jak správně čistit zuby a kdy je čas jít k „zubaři?“

Autor: -vls-, Datum: 22. 4. 2022 10:00

Řezáky, špičáky, stoličky – dospělý pes má celkem 42 zubů různých tvarů a velikostí. U chovných…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-