Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
8 rad pro cestování se psem
freepik.com
Volný čas / Mazlíčci

8 rad pro cestování se psem

datum: 1. 8. 2021 11:00 autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz
Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy ale i pro jejich páníčky.

Proto je dobré se před cestou dobře připravit a nic nepodcenit!

  1. Psí pas a očkování Jedete-li na dovolenou po Evropě, tak pejska nezapomeňte vybavit cestovním pasem. Ten vám vystaví veterinář, který k tomu má oprávnění a je registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou. U psa je samozřejmě také nutné, aby měl identifikační mikročip splňující ISO normy a prokazatelné (a platné) očkování proti vzteklině. Jedete-li do Finska, UK, Malty či Irska, vyžaduje se i odčervení zvířete (120–24 hodin před vstupem na území). Pokud jedete se zvířetem mimo EU, tak musí být splněny dovozní podmínky stanovené konkrétní zemí.
  2. Dog-friendly destinace Pokud ještě nevíte, kam jet se psem, tak je praktické volit země, kde mají psy rádi a kde s nimi můžete běžně navštěvovat například restaurace a ubytovávat se v hotelech či airbnb. Podle cestovatelského serveru Tripadvisor je většina evropských zemí vstřícná ke psům. Jednou z nejvíce přátelských zemí vůči psům Francie, kde si můžete brát psa skoro všude (kromě muzeí). Další zemí, kde mají pejsky velmi rádi, je i Itálie, zde pejsci mohou do restaurací, obchodů, MHD, dokonce i na některé historické památky. Výjimkou je pak Španělsko, kde mnoho hotelů či restaurací nepovoluje psy. Také Irsko či Velká Británie nejsou ke psům příliš tolerantní.
  3. Speciální pelíšek Většina psích chovatelů volí po Evropě cesty autem. Přece jenom doprava letadlem je pro psy náročná a není levná. Pro dlouhé cesty autem se vyplatí mít speciální pelíšek s postrojem do auta nebo psa umístit bezpečně do jeho přepravky (klece) v zavazadlovém prostoru. Je dobré mu dát do pelíšku jeho oblíbenou hračku či deku, na kterou je zvyklý, bude ho to uklidňovat během cesty i v průběhu dovolené. 
  4. Klimatizace není vhodná Dávejte také pozor na klimatizaci, aby nešla přímo na pejska. Stejně jako lidé, i psi mohou z klimatizace onemocnět či by jim mohla způsobit bolesti kloubů nebo zad. Stavíte-li v obchodě či na toaletu, vždy parkujte ve stínu, aby v autě nebylo příliš vedro, psa nenechávejte nikdy zavřeného ve vyhřátém autě. Je lepší vystřídat se u pejska se spocestujícími a počkat s ním chvíli ve stínu mimo auto, než budete pokračovat dál v cestě. 
  5. Hluk jim škodí Pokud si rádi pouštíte v autě hudbu nahlas, tak při dlouhých cestách se psem hlídejte hlasitost a intenzitu. Pejskům může dlouhodobý poslech hlasité hudby uškodit. Především pak silné a výrazné basy, proto kontrolujte jejich nastavení.
  6. Jídlo a pití Těsně před cestou také pejska nekrmte, mohly by nastat žaludeční potíže. Během cesty mu nedávejte pamlsky. Nezapomeňte vzít s sebou dostatečné množství krmiva, na které je mazlíček zvyklý – předejdete tak nežádoucím zažívacím potížím, které na dovolené určitě nechcete řešit. Pozor i na skladování potravy během cesty ve vyhřátém autě (nejjednodušší na cestování jsou samozřejmě granule); pokud ale pejsek žere syrovou potravu (BARF), vařenou potravu nebo kapsičky, je lepší je vozit v autě v chladicí tašce nebo boxu, aby se potrava cestou nezkazila. Před cestou i po dobu dovolené můžete podávat i speciální probiotika pro psy či kočky. Ta posílí jejich zažívání a váš čtyřnohý kamarád bude lépe snášet případný stres z cesty a nového místa. Během cest nezapomínejte u pejska na pitný režim. Pravidelně zastavujte a dávejte mu napít alespoň každé dvě hodiny. 
  7. Zjistěte kontakty na místního veterináře Před cestou si rozhodně zjistěte kontakty na veterináře poblíž místa, kde budete bydlet. Na místě pak nemusíte mít dobré internetové pokrytí a při případných zdravotních potíží budete hned vědět, kam volat. Nezapomeňte na všechny léky, které pes bere. Případně se před cestou poraďte u veterináře, zda je cesta pro vašeho psa vůbec vhodná. 

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Autor: redakce ve spolupráci s Barborou Pšenicovou, ředitelkou neziskové organizace Nevypusť duši, která se v Česku věnuje osvětě a prevenci týkající se duševního zdraví, Datum: 9. 11. 2023 0:05

Duševní zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň ve firmách je stále podceňováno. Nadměrným pracovním…

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 10. 2023 13:30

Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější…

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00

Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

Autor: -ava-, Datum: 18. 7. 2023 10:00

Horké letní teploty mohou být nebezpečné nejen pro člověka, ale stejně tak pro vašeho zvířecího…

Cestujeme s pejskem

Cestujeme s pejskem

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 19. 6. 2023 19:30

Letní prázdniny se blíží a s nimi čas dovolených a výletů. A co když chceme vzít s sebou i naše…

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05

Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00

Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-