Obecně granule mají expiraci 12–36 měsíců. To ale platí, pokud granule neotevřeme, pak je jejich „životnost“ jen pár týdnů.
V léte musíte Jak uchovávat krmivo v létě na dovolené a v autě? Pozor i na skladování potravy během cesty ve vyhřátém autě (nejjednodušší na cestování jsou samozřejmě granule); pokud ale pejsek či kočička žere syrovou potravu (BARF), vařenou potravu nebo kapsičky, je lepší je vozit v autě v chladicí tašce nebo boxu, aby se potrava cestou nezkazila. Zvíře by z toho pak mělo zažívací problémy. Před cestou i po dobu dovolené můžete podávat i probiotika pro psy. Ta posílí zažívání a váš čtyřnohý kamarád bude lépe snášet případný stres z cesty a nového místa. Pokud krmíte konzervami, tak v létě dejte pozor, aby se po otevření rychleji nezkazily.
Garáž či sklep není ideální Lidé, kteří kupují velká balení granulí, často dělají tu chybu, že krmivo skladují v pytlích v garážích či ve sklepě. Přitom to jsou místa na skladování jakýchkoliv potravin vysloveně nevhodná především kvůli vlhkosti. Jde o prostory často dostatečně nevětrané a zároveň vlhké a tuto vlhkost mohou granule „nasát“. Dalším problémem může být i specifická „vůně“ sklepa nebo garáže, kterou mohou granule snadno „načichnout“. A pejsci to svým dokonalým čichem snadno poznají a granule jim pak správně „nevoní“ a nechtějí je konzumovat.
Nekupujte granule do zásoby Pokud kupujete balení granulí s gramáží do 8 kg a ihned spotřebujete, tak byste se neměli expirace obávat. Ale mnoho pejskařů si kupuje granule ve velkém tzv. „do foroty“ a zde již může po nějaké době nastat problém. Granule by se po otevření měly upotřebit do dvou měsíců. Což u malých psích plemen může být problém, a to především v případěm že krmíte pejska kvalitním přírodním krmivem. Ty totiž neobsahují chemická dochucovadla či konzervanty, které trvanlivost „uměle“ prodlužují. Vydrží tedy čerstvá po otevření kratší dobu.
Plastové pytle nepoužívejte Máte-li granule v plastových pytlích, tak se doporučuje je skladovat ve speciálních uzavíratelných barelech, které pomáhají granulím, aby si udržely svoji čerstvost i vůni. Navíc plastové pytle mohou obsahovat nebezpečné a karcinogenní ftaláty (změkčovadla plastů), které pak při dlouhém skladování mohou přecházet do samotných krmiv. Naštěstí mnoho výrobců již prodává granule např. v papírových recyklovatelných pytlích. Ty jsou lepší tedy nejen z ekologického hlediska, ale i z výživového.
Nemíchejte „nové“ a „staré“ granule Další častou chybou je dosypání barelu se starým krmivem tím nově zakoupeným. To je velká chyba! Starší granule se opět na samé dno zásob a hrozí jejich plesnivění i kontaminace čerstvých granulí. Nádobu na granule také pravidelně myjte. Hromadí se v ní drobky a zbytky tuku z granulí a ty později mohou způsobit zkažení nových granulí. To samé by mělo platit i o misce na jídlo. Tu pejskovi také pravidelně myjte.