Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Freepik, wirestock
Volný čas / Mazlíčci

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

datum: 28. 2. 2023 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz
Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým pejskům. A díky tomu si také více začínají uvědomovat, že zdravé krmivo má velký dopad na celkové zdraví zvířat. Nevyvážená strava a špatné výživové návyky mohou způsobovat mnoho zdravotních problémů.

Zimní radovánky s pejsky

  1. Kila navíc zatěžují tělo i organismus Jedním z nejčastějších problémů spojených s nevhodnou stravou u psů je obezita. Ta může vzniknout, pokud se psovi dává špatně zvolená strava s nedostatečnými živinami, konzumuje velké množství krmiva a samozřejmě i pokud se málo pohybuje. Nadváha zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů jako jsou srdeční onemocnění, diabetes a artritida. Je důležité dbát na kvalitní, pestrou a vyváženou stravu s optimálním množstvím živin, aby se předešlo nadváze. Doporučuje se vybírat krmivo s vyváženým obsahem (kvalitních) tuků a sacharidů a s dostatečným množstvím bílkovin. Pes by se měl také pravidelně hýbat. Nestačí ho jen „pasivně“ venčit, ale během venčení s ním běhejte, hrajte si a snažte se ho co nejvíce unavit a zabavit-
  2. Nebezpečné selhání ledvin Ledviny jsou zodpovědné za eliminaci odpadních látek z těla psa a nevhodná strava může vést k jejich selhání, především u starších zvířat. Některé bílkoviny jsou pro ledviny velmi obtížné na zpracování, a proto by měla strava pro psy s ohroženými ledvinami mít omezený obsah bílkovin. Doporučuje se krmivo s nižším obsahem bílkovin, soli a fosforu. Ideální receptury, které jsou určené pro renální dietu. Je důležité chodit se psem na pravidelné kontroly krve, kde se selhání ledvin objevilo ve svém počátku. Úprava jídelníčku je pak u pejsků s touto nemocí tou nejdůležitější věcí. Varovné signály, že má zvíře nemocné ledviny jsou častější pití, nechuť k jídlu a únava.
  3. Nemoci zubů a dásní Při konzumaci nevhodné stravy se může na zubech a dásních psa hromadit plak a zubní kámen, což může vést k zánětlivým onemocněním dásní a zubů. Tyto zdravotní problémy mohou být velmi bolestivé a mohou vést k abscesům, ztrátě zubů a zánětu dásní. Celoživotní psí prevenci k zdravému chrupu je kousání a okusování. Psi navíc tuto činnost přímo zbožňují. Nemusíte zvířatům dávat k okusování své nové boty, ale mějte doma dostatek vhodných psích hraček, které může pes žvýkat. Žvýkací pohyb dobře masíruje dásně a preventivně pomáhá proti zánětům. Pejskům také z tohoto důvodu více prospívají granule. Mají tvrdou konzistenci a tím pádem dobře masírují dásně a čistí zuby od zubního plaku. Vhodné jsou granule lisované za studena, jsou tvrdší, a tím čistí přirozeně mechanicky chrup psa. Dobré je také pravidelně dávat psovi speciální kousací pamlsky.
  4. Trávicí potíže Pes, který trpí průjmy, zácpou, nadýmáním a dalšími trávicími potížemi, může být náchylnější k onemocněním spojeným s nevhodnou stravou. Pokud pes nedostává dostatečné množství vlákniny a živin, může se jeho trávicí systém stát náchylnější k různým onemocněním. Pokud máte podezření, že by pejsek mohl mít trávicí obtíže, zkuste speciální psí probiotika, která mu zažívání pomohou napravit.
  5. Potravinové alergie Alergie na potraviny či nesnášenlivost určitých potravin u psů jsou poměrně běžným problémem. Alergické reakce může být způsobena různými složkami stravy, jako jsou bílkoviny, obiloviny, barviva nebo konzervanty. Někteří psi mohou být náchylnější na alergie na potraviny než jiné, a to i v závislosti na jejich plemeni, věku a genetické predispozici. Potravinová alergie u psa pochází většinou z určité složky, která je v krmivu obsažená. Často to bývá intolerance různých přísad v krmivu, jako je sója, obiloviny nebo chemická dochucovadla. „Je proto klíčové číst složení krmiva – především u „podezřele“ levných krmiv. Ty zpravidla obsahují nezdravé konzervanty a je v nich málo kvalitních surovin," říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek. Nekupujte krmivo s obsahem obilí či sóji, ani jedno zažívání psa nesvědčí. Naopak kupujte krmiva, která obsahují dostatek přírodních vitamínů, minerálů, vlákniny pro zdravé trávení potravy. Důležitou složkou krmiva by také měla být živá probiotika (laktobacily). Ta umí skvěle pomoci i při u alergiích u psa. Používat je můžete i ve formě doplňku potravy, jako je například jogurt pro psy.Symptomy alergie na potraviny u psů se mohou lišit. U některých psů se projevují kožní problémy, jako jsou svědění, zánět kůže, vyrážky a lupénka. Jiní mohou mít gastrointestinální příznaky, jako jsou průjem, zvracení nebo nadýmání. Někdy může být alergie na potraviny způsobena přecitlivělostí na určité složky stravy, což může vést k dýchacím potížím, jako je kašel, rýma nebo dušnost.

I pejsci mohou nastydnout

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak připravit domácího mazlíčka na to, že odjedete?

5 rad, jak připravit domácího mazlíčka na to, že odjedete?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou, odborníkem na výživu psů, Datum: 7. 6. 2024 15:15

Chystáte se na dovolenou či delší pracovní cestu do zahraničí a víte, že si vašeho domácího…

5 pravidel pro cestování s kočkou a se psem

5 pravidel pro cestování s kočkou a se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou, odborníkem na výživu psů, Datum: 10. 5. 2024 0:05

Cestování se psem nebo kočkou, ať už doma nebo do zahraničí, vyžaduje pečlivou přípravu a znalost…

Kočky v rauši aneb Na čem ujíždějí naše šelmy

Kočky v rauši aneb Na čem ujíždějí naše šelmy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2024 15:30

Léčivé účinky bylin jsou lidstvu známy od nepaměti, méně známou skutečností však je, že bylinky…

Neškodný klacek? Aportování i kousání klacíků může pejska snadno poslat k veterináři

Neškodný klacek? Aportování i kousání klacíků může pejska snadno poslat k veterináři

Autor: -vls-, Datum: 19. 3. 2024 10:25

Je váš psí parťák vášnivým aportérem a žádná vaše hra či vycházka se bez této aktivity neobejde?…

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 10. 2023 13:30

Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější…

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00

Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

Autor: -ava-, Datum: 18. 7. 2023 10:00

Horké letní teploty mohou být nebezpečné nejen pro člověka, ale stejně tak pro vašeho zvířecího…

Cestujeme s pejskem

Cestujeme s pejskem

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 19. 6. 2023 19:30

Letní prázdniny se blíží a s nimi čas dovolených a výletů. A co když chceme vzít s sebou i naše…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-