Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Styllou Christofi: Zavraždila snachu a předtím zřejmě i tchyni
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Styllou Christofi: Zavraždila snachu a předtím zřejmě i tchyni

datum: 16. 4. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Londýnský soudní proces s negramotnou Styllou Pantopiou Christofi, rozsudek a následná poprava proběhly bez většího zájmu britské veřejnosti. Čtyřiapadesátiletá kyperská Řekyně byla předposlední ženou, která byla ve Velké Británii odsouzená k trestu smrti. Ten byl vykonán byl 15. prosince 1954.

Byla vlahá letní noc z 27. na 28. července 1954. John Young žijící v londýnské rezidenční čtvrtí Hampstead vyšel na zahradu vyvenčit psa. Překvapilo ho, když si všiml ohně na sousední zahradě. Šel blíž k plotu a uviděl starší ženu, která se kolem ohně pohybovala. Byla to matka jejich souseda Stavrose Christofiho. Usoudil tedy, že nejde o žádný požár a že Styllou zřejmě v trochu zvláštní dobu pálí nějaké haraburdí, a šel si lehnout.

Chudá dívka z kyperského venkova

Styllou Pantopiou Christofi se narodila v roce 1900 v malé vesnici na severu Kypru. Tam nebylo vzdělání prioritou a Styllou se nikdy nenaučila číst ani psát. Už ve čtrnácti ji rodina provdala.

Její muž patřil mezi ty nejchudší v okolí. Jediným zdrojem příjmů byl malý olivový háj. 

Mladému páru se narodil syn Stavros a žili společně v jednom domě s manželovou matkou. Na kyperském venkově existovala silná matriarchální kultura. Styllou se ale odmítala tchyni podřizovat. Tchyně a snacha nikdy nenašly společnou řeč a otevřeně se nenáviděly.  

Syn začal nový život

Když Stavros dospěl, přestěhoval se do Nikósie, kde pracoval jako číšník. Kypr byl britským protektorátem a spousta mladých Kypřanů na přelomu 30. a 40. let mířila do Londýna. Také Stavros si našetřil peníze na cestu a v roce 1941 našel nový domov Londýně. Pohledný mladý muž s olivovou pletí a milým úsměvem brzy získal práci v londýnských špičkových restauracích. 

V Londýně potkal německou emigrantku Hellu Bleicher, v roce 1942 se vzali a postupně se jim narodily tři děti – Nicholas, Peter a Stella.  

V roce 1953 se rodina přestěhovala do velkého domu v 11 South Hill Park v Hampsteadu. Stavros se vypracoval na someliéra v proslulé a celebritami vyhledávané Café de Paris v londýnském West Endu.

Hella našla práci v butiku Fashion Ways. Dobře se jim dařilo a byli šťastní.

Snacha cizinka

Styllou nemohla synovi odpustit, že se v Londýně oženil. V jejích očích ji urazil svatbou s Hellou. Vždyť byla cizinka, ještě k tomu nevěřící!

Když však Styllou projevila přání navštívit syna, pozval ji Stavros do jejich domu. Styllou poprvé v životě opustila ostrovní stát. Rozdíl mezi chudým kyperským venkovem a tepajícícm velkoměstem byl pro negramotnou ženu obrovský šok.

Situace v rodině byla od jejího příjezdu napjatá. Stavros neviděl svou matku dvanáct let a ona se k němu stále chovala jako k malému chlapci. Neskrývala, že se jí nelíbí synova manželka. Nesouhlasila s jejich životním stylem a výchovou dětí.

Děti Stavrose a Helly se narodily a žily v Anglii a mluvily anglicky, chodily do anglických škol, měly anglické přátele. Rodina se v Británii zcela asimilovala.

Za všechno může Hella!

Styllou chtěla, aby byly vychovány podle kyperských tradic a aby mluvily řecky. Jazyková bariéra přinášela spoustu nedorozumění a matka obviňovala Stavrose, že zapomněl na své kořeny. 

Nejhůř nesla fakt, že Stavros neměl v úmyslu se na Kypr vrátit. Podle ní za vším stála Hella. 

Dům v South Hill Parku už nebyl šťastným domovem. Návštěva matky se protáhla na rok. Hella upadla do depresí a hledala jakoukoli záminku, aby vzala děti ven z domu a nemusela trávit čas s nenávistnou tchyní.

Stavros byl na straně Helly a cítil, že matka narušuje jejich soužití. Domluvili se s Hellou, že ta odjede s dětmi na návštěvu k příbuzným do Německa a Stavros zatím doma požádá matku, aby se od nich odstěhovala. Hella měla s dětmi odletět 12. srpna 1954.  

Styllou se však o plánu vystrnadit ji z domu dozvěděla. V její hlavně se zrodila myšlenka na ďábelskou pomstu. Svého syna získá zpátky jen tak, že se zbaví Helly. Pak bude vychovávat vnoučata podle sebe a všichni se vrátí domů na Kypr!

Kde vlastně hoří?

Večer 28. července 1954 kolem osmé večer odešel Stavros na noční směnu v Café de Paris. Šestatřicetilá Hella uspala děti a šla spát.

Hodinu po půlnoci Styllou vyběhla na silnici a špatnou angličtinou křičela. „Pojďte sem! Hoří! Děti spí!“ Uslyšeli ji majitelé jedné z okolních restaurací a následovali ji do domu.

Jaké ale bylo jejich překvapení, když zjistili, že v domě nehoří. Pak si všimli, že na zahradě někdo leží! Policie, kterou zavolali, zjistila, že jde o Hellu – utrpěla zranění úderem do hlavy, podlitiny na krku svědčily o škrcení a tělo bylo těžce popálené.

Seržant Maurice Stevens měl okamžitě podezření, že něco není v pořádku. Pokusil se získat více informací od Styllou, která však jen opakovala: „Nemluvím. Nerozumím.“

Chladná a bezcitná vražedkyně Styllou Christofi. (zdroj: murderpedia.org)

Vypověděla, že spala nahoře, když ji probudil zápach kouře. Běžela dolů a viděla Hellu ležet v zadní zahradě a dvě postavy běžely z domu ven.

Soused John Young se však obrátil na policii a oznámil jim, že spatřil Styllou stát u ohně na zahradě chvíli před půlnocí.

Styllou Christofi byla vzata do vazby a obviněna z vraždy své snachy. Stavros přerušil s matkou kontakty a uvedl, že jí nemůže odpustit. 

Na 28. října 1954 byla Styllou Christofi odsouzena k trestu smrti oběšením.

Nebyla to jediná vražda!

Teprve po její popravě vyplulo na povrch, že Styllou se dostala do křížku se zákonem už dřív na Kypru. 29. září 1924 údajně upálila svou tchyni Marii, protože zneuctila rodinu, když si našla milence.

Sice byla obviněna z vraždy, soud ve Famagustě ji ale zprostil obžaloby. Manžel však od ní odešel a ona zůstala se Stavrosem sama. To, že ji opustil i on, považovala za zradu.

Za své činy necítila žádnou zodpověnost a nepřipouštěla si, že svému synovi a vnoučatům zkazila život. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ernesto Picchioni: Netvor z Neroly spřádal sítě jako pavouk

Ernesto Picchioni: Netvor z Neroly spřádal sítě jako pavouk

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 11. 2023 0:05

První sériový italský vrah 20. století čekal na své oběti jako pavouk na mouchy poté, co upředl…

Christine Schürrerová: Ze žárlivosti zavraždila dvě děti a vážně zranila jejich matku

Christine Schürrerová: Ze žárlivosti zavraždila dvě děti a vážně zranila jejich matku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 11. 2023 0:05

Tříletý Max a roční Saga se stali obětí chladnokrevné ženy bez citu. Jednatřicetiletá žena si…

Pierre Chanal: Voják z povolání a sériový vrah

Pierre Chanal: Voják z povolání a sériový vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 10. 2023 0:05

Kamarádi ho popisovali jako „archetypálního bojovníka a muže z oceli“. Pierre Chanal zabil v 80.…

Pauline Dubuissonová: Zastřelila bývalého milence

Pauline Dubuissonová: Zastřelila bývalého milence

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 10. 2023 0:05

Od březnového rána roku 1951, kdy čtyřiadvacetiletá studentka medicíny Pauline Dubuissonová…

Gesche Gottfriedová: Vraždící „Anděl z Brém“

Gesche Gottfriedová: Vraždící „Anděl z Brém“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 10. 2023 0:05

Gesche (nebo Gesina) Gottfriedová v letech 1813 až 1827 otrávila nejméně 15 lidí v Brémách a…

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 9. 2023 0:05

Bylo mu teprve šestnáct let, když Eric Borel 23. září 1995 vyvraždil svou rodinu, matku,…

Horor v Amityville: Skutečné pozadí jednoho z nejznámějších hororů

Horor v Amityville: Skutečné pozadí jednoho z nejznámějších hororů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 9. 2023 0:05

Děsivá fakta o zločinu a strašidelném domě na newyorském Long Islandu vyvolávají dodnes hrůzu.

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 8. 2023 0:05

Osud jí nadělil samé rány. Poprvé otěhotněla v patnácti letech, na partnery měla smůlu. Musela se…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-