Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
„Roztomilý“ dědeček: Joseph DeAngelo (73) byl dopaden po více než třiceti letech díky DNA
Pixabay
Volný čas / Krimi čtení

„Roztomilý“ dědeček: Joseph DeAngelo (73) byl dopaden po více než třiceti letech díky DNA

datum: 27. 10. 2019 0:05 autor: Hana Lorencová
Sousedé o něm mluvili jako o milém, tichém starším pánovi, který toho moc nenamluvil. Netušili, že na první pohled plachý dědeček Joseph DeAngelo od roku 1974 do roku 1986 spáchal minimálně 13 vražd, 50 znásilnění a více než 120 vloupání!

25. dubna 2018 policie v kalifornském Sacramentu oznámila, že odhalila pachatele řady brutálních znásilnění a vražd, ke kterým došlo ve Spojených státech v 70. a 80. letech. Vrah a násilník, přezdívaný „vrah ze Zlaté země“ (Zlatá země nebo Zlatý stát se říká Kalifornii – pozn. aut.) nebo „noční lovec“, byl dopaden díky testům DNA. Hledaným zločincem byl tehdy dvaasedmdesátiletý bývalý policista Joseph James DeAngelo.

Deset let terorizoval Kalifornii

Svůj první zločin spáchal DeAngelo v létě 1974, kdy zaútočil na ženu s malým dítětem v jejím domě. Vkradl se do domu v masce, namířil na ženu baterku, aby ji oslnil, pak ji svázal a znásilnil.

Poté se v Sacramentu začaly pravidelně objevovat podobné zločiny: násilník si vybíral oběti v domech v blízkosti parků, škol a jiných veřejných prostor, což mu umožnilo se snadno skrýt. Pravděpodobně se na každý zločin pečlivě připravoval. Někdy pronikl do domu předem, v něm otevřel okna a dveře nebo ukryl provazy, kterými napadené svázal. 

Chladnokrevný zločinec

Postupně začal útočit nejen na samotné ženy, ale i na páry. V těchto případech často donutil ženu, aby uvázala svého partnera a položila mu hromadu talířů na záda. Vyhrožoval, že pokud uslyší zvuk rozbitých talířů, zabije každého. Poté svázal a znásilnil ženu, někdy ji znásilňoval i hodiny.

V bytech většinou otevřel ledničku a v klidu se najedl, vypil pivo, pokud tam bylo.

Šestnáctiletá Elizabeth Huppová se 11. září 1975 ve dvě ráno probudila hlukem a uviděla, jak se nad její postelí naklání postava v lyžařské kukle. Neznámý muž dívce šeptem přikázal, aby s ním opustila dům. Nechápala, co se děje, a rozplakala se. V okamžiku, kdy ji násilník táhl ven, probudil hluk Elizabethina otce. 

„Viděla jsem, jak můj otec vyběhl zadními dveřmi. Útočník mě srazil a dvakrát střelil mého otce. Pak na mě zaměřil zbraň,“ uvedla později Elisabeth, která byla jen lehce zraněna, zato její teprve pětačtyřicetiletý otec zemřel v přivolané sanitce cestou do nemocnice.

Znásilnil třináctiletou dívku!

Margaret Wardlowové bylo tenkrát 13 let. Večer 10. listopadu 1977 šla se svou matkou na večeři k sousedům v klidné čtvrti Sacramenta. Dveře domů nezamkly, v okolí jejich domu se nikdy nic neztratilo, a tak spoléhaly na psa, který byl uvnitř. Ve dvě ráno ji vzbudil muž v masce světlem baterky. Svázal nejdřív ji, pak ve vedlejší místnosti její matku. Zeptal se Margaret, jestli už někdy měla sex, a pak ji znásilnil.

V létě 1979 došlo v Sacramentu a jeho okolí k padesáti téměř identickým zločinům. Sériový útočník nezanechal žádné stopy a zmizel tak tiše, jak se objevil.

Násilník se přestěhoval?

Na podzim 1979 útoky v Sacramentu najednou přestaly. Zato se objevil násilník a sériový vrah v jižní Kalifornii v okolí Santa Barbary. Útočil na ženy nebo páry a policie měla podezření, že jde o stejnou osobu jako v Sacramentu. V letech 1979 až 1986 tam zaútočil na 12 lidí v jejich domovech a 10 z nich zabil – většinou za použití střelné zbraně.

„Ale nezanechal žádné otisky prstů, takže jsme to nemohli dokázat ničím jiným než podobností rukopisu zločinů,“ vzpomíná detektiv Larry Crompton, „tehdy jsme o DNA nic nevěděli.“ Teprve v roce 1997 se policii díky této technologii podařilo všechna znásilnění spojit a o čtyři roky později potvrdit, že stejný člověk je vrahem z jižní Kalifornie. Jeho totožnost však nebylo možné zjistit.

Profil pachatele

Policie věděla jen to, že jde o bělocha s atletickou postavou, zřejmě s vojenským výcvikem. Podle psychologů velice inteligentní nenápadný muž, který nepřitahuje pozornost okolí. Své zločiny do detailu plánuje a pružně se přizpůsobuje měnícímu se prostředí. Usoudili, že má flexibilní pracovní dobu a stabilní příjem, protože z místa činu nikdy nevzal peníze a šperky. Zpráva uvedla, že zřejmě skrývá zášť vůči ženám, používá sex a fyzickou sílu jako prostředek k potrestání a ponížení.

Policejní portréty hledaného zločince. (zdroj: Wikimedia Commons)

Pomohla DNA

Celá desetiletí naštěstí uchovávala policie vzorky DNA pachatele nalezené na místech činu. Forenzní vědec Paul Holes začal v 90. letech zabývat zločiny v Sacramentu a Santa Barbaře a analyzovat a srovnávat vzorky násilníků. V roce 2001 bylo oficiálně potvrzeno, že jde o stejnou osobu!

V hledáčku policie zůstalo několik mužů. K tomu pravému se muži zákona dostali relativně složitě, aby ho nevyplašili. Nahráli profil vraha do databáze GEDmatch, což je jedna z webových stránek, kde lidé na základě DNA profilu hledají své příbuzné. Tak se jim podařilo identifikovat asi 20 vzdálených příbuzných zabijáka. Odborníci vytvořili rodokmen a vylučovací metodou v jejich síti zůstal jeden člověk – bývalý policista, dvaasedmdesátiletý Joseph James Angelo z Citrus Heights u Sacramenta.

Úplně obyčejný chlap

Narodil se 8. listopadu 1945 v New Yorku. V září 1964 nastoupil k americkému námořnictvu a skoro dva roky strávil ve Vietnamu. A v roce 1970 získal bakalářský titul z trestního práva. O tři roky později začal pracovat jako policejní důstojník a oženil se s právničkou Sharon. Narodily se jim tři dcery.

„Byl to úplně obyčejný chlap, prostě Joe,“ řekl o něm v souvislosti se zatčením jeden z jeho bývalých kolegů.

Od policie byl propuštěn v roce 1979, když byl přistižen při krádeži v obchodě. Později získal práci mechanika kamionů, kde pracoval až do odchodu do důchodu v roce 2017. S manželkou se rozešli v roce 1991. V době zadržení byl nemocný a pohyboval se na invalidním vozíku. Žil s dcerou a vnučkou v domě v Citrus Heights.

Motiv?

Před sňatkem se Sharon byl DeAngelo zasnoubený s dívkou Bonnie, která se s ním rozešla, což on tehdy těžce nesl. Rozchod byl zřejmě důvodem jeho zločinů. Během jednoho znásilnění v roce 1978 prý vykřikl: „Nenávidím tě, Bonnie!“

Soudní řízení stále probíhá. Očekává se, že bude odsouzen k trestu smrti.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 7. 2021 0:05

Byla poslední ženou, která byla ve Švédsku popravena. Příběh Anny Månsdotter měl ve své době velkou…

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2021 0:05

Muž, který unesl letadlo a cestující propustil po vyplacení 200 000 dolarů, se jednoduše „vypařil“.…

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 7. 2021 0:05

Pod těmito názvy se brutální maniak a vrah López, který byl usvědčen ze zavraždění 110 mladých…

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 7. 2021 0:05

Chudá dívka, který vyrostla na menší farmě, a budoucí lékař z významné rodiny. Seznámili se roku…

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 6. 2021 0:05

„Ice Killer“, tak rakouská média nazvala Estibaliz (Esti) Carranzu. Mladá žena usmrtila manžela i…

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 6. 2021 0:05

Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 6. 2021 0:05

Od října 1984 do listopadu 1987 se starší ženy v okolí Montmartre bály samy chodit ven nebo někoho…

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2021 0:05

Obtloustlý žoviální chlapík s brýlemi se na každého mile usmíval a vypadal důvěryhodně. Ve veselém…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová