Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Případ Ilse Moschnerové
needpix.com
Volný čas / Krimi čtení

Případ Ilse Moschnerové

datum: 10. 12. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Vražda Ilse Moschnerové, kterou spáchal Johann Rogatsch, je dodnes považována za jednu z nejbrutálnějších v historii rakouské kriminalistiky.

Kosti zabalené v papíru se zbytky masa našla v odpadkovém koši v pondělí 11. ledna 1960 stará žena prohledávající pravidelně popelnice ve vídeňském Josefstadtu.

Čí jsou ty kosti?

Odnesla je známému pro psa. Tento muž provozoval obchod s použitým zbožím v Ottakringu. Když podivný balíček ukázal ostatním obchodníkům v sousedství, všichni se shodli na tom, že kosti vypadají jako lidské.

Přivolaná policie podezřelý nález ihned odvezla na soudní lékařství. Patologové jednoznačně identifikovali část stehna a bérce mladé ženy! Policie okamžitě zahájila pátrání po ostatních částech těla a zkontrolovala všechny odpadkové koše v okolí nálezu.

Na dvoře domu na Florianigasse 17 byly nakonec nalezeny další části těla a hlava mrtvé. V prádelně a ve sklepě vyšetřovatelé objevili zbytky masa a krve a také pilu. Některé části těla pachatel uvařil a pak spálil.

Je to pohřešovaná Ilse!

Oběť byla rychle identifikována. Šlo o osmnáctiletou studentku Ilse Moschnerovou z Ottakringu, která byla pohřešována od 8. ledna. Přivydělávala si jako vymahačka dluhů pro jednu pojišťovnu a ten den měla jít právě na Florianigasse.

Do sklepních prostor, v nichž byly nalezeny části těla a stopy krve, měl jako jediný přístup šestadvacetiletý domovník Johann Rogatsch. Ilse znal a především dvakrát inicioval výběr peněz z pojistky své partnerky. Rogatsch byl ještě toho večera zatčen.

Kdo byl Johann Rogatsch?

Policii dobře známý recidivista strávil řadu let ve vězení za znásilnění, vloupání a těžké ublížení na zdraví. Rogatsch pocházel z Korutan, v lednu 1959 se přestěhoval do Vídně, kde žil se svou partnerkou a jejím synem.

Po několikahodinovém výslechu se k vraždě přiznal – ovšem pouze k tomu, co bylo možné prokázat. Dívka ho prý urazila a rozčílila natolik, že ji v návalu vzteku nechtěně udeřil, ona upadla a zabila se. Tuto verzi však vyvrátila soudní expertíza.

Nástroje, které Rogatsch použil k Ilsině vraždě a likvidaci jejího těla, jsou uloženy ve vídeňském Muzeu zločinu. (zdroj: Wikimedia Commons)

Později Rogatsch tvrdil, že ji silně opilý týral a zneužil a Ilse zemřela na selhání srdce. Podle svých slov na to nebyl sám, ale „pomáhal“ mu jeden známý. Ten však měl pevné alibi a Rogatsch nakonec připustil, že šlo o křivé obvinění.

U soudu tvrdil, že je nevinný

Proces s Johannem Rogatschem začal 22. června 1961 ve Vídni. K překvapení všech prohlásil, že je nevinný a že ho vyslýchající policisté pouze donutili k přiznání. Výpovědi Rogatschovy partnerky a spoluvězně z vazby potvrdily, že nešlo o žádnou náhodu, ale že vraždu už delší dobu plánoval.

Tři znalci z oboru psychiatrie nezávisle na sobě ho popsali jako obsedantního, egocentrického a silně agresivního psychopata se sklony k perverzi. Soudní lékaři pak prokázali, že šlo o vraždu se sexuálním motivem. Ilse byla škrcena, sexuálně zneužila a zemřela na následky vykrvácení.

Rogasch se během soudního líčení často usmíval a třikrát musel být vykázán ze soudní síně, protože svědci odmítli vypovídat v jeho přítomnosti.

30. června 1961 porota jednomyslně rozhodla o Rogatschově vině, byl odsouzen k doživotnímu těžkému žaláři a každý 8. den v měsíci měl strávit v tzv. temnici, tedy na samotce bez světla.

Spravedlnosti neunikl

Rozsudek rozvířil v Rakousku diskusi o zpřísnění trestů doživotního vězení, protože odsouzení v mnoha případech stejně opustili brány vězení. Právě v den vraždy Ilse byl po pouhých 13 letech vězení předčasně propuštěn Oskar Wrany, trojnásobný vrah odsouzený k doživotí.

Na spravedlnost si nakonec zahrál osud a Rogatschův spoluvězeň Ernst Karl. 15. ledna 1974 Rogasche uškrtil. Karl uvedl, že jednal v sebeobraně, protože ho Rogatsch nabádal ke společnému útěku z věznice a po opakovaném odmítnutí ho brutálně napadl. Jestli to tak doopravdy bylo, už se nikdo nedozví...


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 24. 6. 2022 0:05

Jak se stalo, že nahé, těžce pohmožděné tělo malého chlapce bylo umístěno do kartonové krabice a…

Ourang Medan: Co se stalo s tajemnou lodí?

Ourang Medan: Co se stalo s tajemnou lodí?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 6. 2022 0:05

Lodě duchů nejsou zobrazovány jen v legendách a ve filmu Piráti z Karibiku. Ve skutečném příběhu…

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 6. 2022 0:05

Ráno 20. září 1988 v Belenu v Novém Mexiku bylo ideální počasí pro cyklisty. Tara Calicová si v půl…

Záhada muže ze Somertonu aneb Případ Tamán Shud

Záhada muže ze Somertonu aneb Případ Tamán Shud

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 6. 2022 0:05

Ani po více než sedmi desetiletích se nepodařilo vypátrat totožnost muže, který byl nalezen na…

Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)

Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 6. 2022 0:05

Osudy čtyř „slavných“ nájemníků nejtvrdšího a nejproslulejšího vězení ve Spojených státech.

Nejznámější vězni Alcatrazu (1. část)

Nejznámější vězni Alcatrazu (1. část)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2022 0:05

Alcatraz byl vždy synonymem pro to nejtvrdší vězení, ze kterého se nedá uprchnout. Vězení s…

Zabiják od Sprévy byl osvobozen

Zabiják od Sprévy byl osvobozen

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2022 0:05

Vrah čtrnácti lidí byl v Německu shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti. Zemřel v ústavu pro…

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 5. 2022 0:05

Bylo jí teprve čtrnáct let, když ji přímo z ložnice unesl fanatik Brian David Mitchell. Dnes je…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-