Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Philip Henry Cross: Kvůli milence otrávil manželku
needpix.com
Volný čas / Krimi čtení

Philip Henry Cross: Kvůli milence otrávil manželku

datum: 19. 6. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
20. července 1887 byl v irském Coachfordu horký letní den. Na místním hřbitově muži s krumpáčem kopali do suché půdy, aby z hrobu vyndali rakev s před sedmi týdny pohřbenou manželkou doktora Crosse. Na práci kopáčů dohlížel okresní inspektor Henry Tyacke. Ten také poslal ostatky Laury Cross na přezkoumání. Měl důvodné podezření, že žena nezemřela přirozenou smrtí.

Laura se narodila v zámožné rodině Richarda Marriotta v anglickém Essexu. Krátce předtím, než roku 1840 přišla na svět, náhle zemřeli její tři starší sourozenci. Rodiče se o ni velmi báli, protože křehká dívka trpěla epileptickými záchvaty a byla psychicky labilní. Možná i proto se nápadníci zrovna nehrnuli.

Sňatek z rozumu

Když se v roce 1869 začal Lauře dvořit o patnáct let starší irský chirurg Philip Cross, její otec velkou radost neměl. Zdál se mu pro milovanou dceru příliš starý a nevzbuzoval v něm důvěru. Devětadvacetiletá Laura si postavila hlavu. Těžko říct, jestli byla do Crosse zamilovaná, nebo jen cítila příležitost založit konečně rodinu. Svatba se uskutečnila v kostele sv. Jakuba ve Westminsteru. Můžeme se jen domnívat, že ze strany Philipa, který nebyl zrovna bohatý, šlo o pouhý kalkul. Nevěsta dostala velké věno, měsíční rentu a měla jednou zdědit docela slušný majetek.

Rodina doktora Crosse žila několik století v usedlosti Shandy Hall v blízkosti irského Coachfordu. Tam se roku 1885 narodil Philip Henry Cross, později přišli na svět další čtyři sourozenci. O jeho rodině, ani dětství se toho moc neví, snad jen to, že peníze se jeho otce moc nedržely a Philip byl v mládí „divoký“.

Nicméně mladý muž vystudoval medicínu v Dublinu a jako vojenský chirurg britské armády se zúčastnil mnoha válek včetně krymské a dosáhl hodnosti majora.

Nešťastná Laura

Po svatbě manželé žili v Kanadě, kde se narodily tři z jejich celkem pěti dětí, pak se přestěhovali do Londýna a po smrti svého otce odešel Philip do důchodu a všichni přesídlili do jeho rodného domu Shandy Hall. Mezitím zemřel Richard Marriott, a jak se dalo očekávat, Lauřino dědictví rodinu dostatečně zabezpečilo.

Manželství nebylo nijak šťastné. Podle pozdějších výpovědí služebnictva se pár často hádal. Halucinace, bušení srdce, žaludeční nevolnosti, depresivní stavy, závratě nebo pocity extrémního strachu a úzkosti – to bylo u Laury na denním pořádku. Tyto příznaky svědčí o tom, že zřejmě trpěla duševní poruchou, k níž se občas přidávaly záchvaty epilepsie. V osamělém domě se necítila dobře a její nemoc se prohlubovala. O více než patnáct let starší manžel byl prchlivý a s nemocnou ženou neměl trpělivost.

Krásná Effie

Pak přišla do domu nová vychovatelka. Její příchod nebyl náhodný. Dcera skotského episkopálního kněze Effie Skinner pracovala pro Philipovy přátele. Půvabná a energická dvacetiletá dívka ho okouzlila. Podařilo se mu ji přemluvit, aby dala výpověď a šla se starat o jeho a Lauřiny děti. To bylo v říjnu 1886 a tou dobou už spolu  měli poměr.

Laura si brzy všimla nápadné náklonnosti svého muže k mladé vychovatelce. Donutila Philipa, aby ji propustil. Effie sice na jaře 1887 dům opustila, ale s Philipem zůstala v kontaktu. Tajně si dopisovali a několikrát spolu jako „manželé Crossovi“ strávili noc v dublinském hotelu Hibernian. Tehdy Effie otěhotněla.

Podivně rychlý pohřeb

Od března 1887 se prudce zhoršil Lauřin zdravotní stav. Téměř pořád ji ochromovaly prudké křeče, měla průjem a zvracela. Vzhledem k její nalomené psychice si všichni mysleli, že jde o reakci na manželovu nevěru.

Životem i nemocí vyčerpaná Laura zemřela 2. června 1887. Její manžel prohlásil, že příčinou úmrtí byl tyfus a překvapivě už druhý den uspořádal pohřeb.

Pouhých patnáct dní po Lauřině smrti se Philip oženil s Effie – ve stejném kostele v Londýně jako kdysi s první manželkou. Když se vrátil s novou ženou z Londýna na Shady Hall, málokdo věřil, že Lauřina smrt byla pouhá náhoda.

Podezření měla také policie. Případ byl svěřen okresnímu inspektorovi Henrymu Tyackemu. Ten se rozhodl vraha usvědčit.

Byla Effie nevinná?

Nejprve zjistil u místního lékárníka, že v této lokalitě se tyfus neobjevil několik desítek let. Jak je tedy možné, že právě na něj zemřela Laura? Léky jí předepisoval a dávkoval pouze Philip. Nezdál se mu ani rychlý sňatek Philipa s Effie. Proto požádal o již zmíněnou exhumaci. Jak se dalo očekávat, tyfus nebyl prokázán. Zato byly v těle nalezeny pozůstatky arzénu a strychninu!

Doktor Cross byl zatčen 28. července 1887. U soudu tvrdil, že je nevinný, a nikdy se k činu nepřiznal. Byl přesvědčený, že bude osvobozen. Den před vynesením rozsudku ještě plánoval na druhý den večeři s přáteli. Prý byl naprosto šokován, když od poroty uslyšel: „Vinen“. Odsouzen byl k trestu smrti pověšením, který byl vykonán 10. ledna 1888.

V průběhu soudního líčení v prosinci 1887 porodila Effie syna Johna. Po manželově popravě se odstěhovala do Anglie, kde se po deseti letech znovu provdala za Patricka Robertsona a narodila se jim dcera Mary.

Těžko říci, jestli Effie věděla o tom, že se Philip chce zbavit Laury, a jestli se na její vraždě nějak podílela. Zemřela v roce 1937 a své tajemství si odnesla navždy s sebou.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vinko Pintarić: Chorvatský „zbojník“

Vinko Pintarić: Chorvatský „zbojník“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 11. 2020 0:05

Jeho legendární útěky z vězení a zájem médií mu přinesly pochybnou „slávu“ a popularitu části…

Parveen Bibi: Matka, která spáchala „vraždu ze cti“

Parveen Bibi: Matka, která spáchala „vraždu ze cti“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 11. 2020 0:05

Osmnáctiletá pákistánská dívka tvrdě zaplatila za to, že si sama vybrala svého muže a provdala se…

Lizzie Borden: Vražedkyně, nebo oběť?

Lizzie Borden: Vražedkyně, nebo oběť?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 11. 2020 0:05

Nenáviděla nevlastní matku, protože byla přesvědčená, že si otce vzala jen pro peníze. Byla však…

Szilveszter Matuska: Masový vrah na železnici

Szilveszter Matuska: Masový vrah na železnici

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 10. 2020 0:05

Obyčejná noc ze soboty na neděli 13. září 1931, dvacet minut po půlnoci. Expresní vlak z Budapešti…

Michael Guider: Pedofil a milý soused

Michael Guider: Pedofil a milý soused

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 10. 2020 0:05

19. srpna 1986 vyběhla devítiletá Samantha Knight ven, aby si koupila nový kartáček na zuby. Zpět…

Suzane von Richthofen: Chladnokrevně naplánovala vraždu rodičů, kterým se nelíbil její přítel

Suzane von Richthofen: Chladnokrevně naplánovala vraždu rodičů, kterým se nelíbil její přítel

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 10. 2020 0:05

Místo děje: São Paulo, halloweenská noc 31. října 2002. Krátce po půlnoci se devatenáctiletá Suzane…

Tommy Lynn Sells: „Potulný“ vrah

Tommy Lynn Sells: „Potulný“ vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 10. 2020 0:05

Tommy Lynn Sells byl odsouzen k trestu smrti za jednu vraždu a znásilnění. Vyšetřovatelé se ale…

Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice

Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 10. 2020 0:05

Zoufalí rodiče, které zdravotní sestra Beverley Allitt utěšovala po smrti dětí, netušili, že za…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (48): Podivný sen, který se splnil

8. 11. 2020 0:05 autor podle příběhu Ivany H. napsala Alžběta Morávková