Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Philip Henry Cross: Kvůli milence otrávil manželku
needpix.com
Volný čas / Krimi čtení

Philip Henry Cross: Kvůli milence otrávil manželku

datum: 19. 6. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
20. července 1887 byl v irském Coachfordu horký letní den. Na místním hřbitově muži s krumpáčem kopali do suché půdy, aby z hrobu vyndali rakev s před sedmi týdny pohřbenou manželkou doktora Crosse. Na práci kopáčů dohlížel okresní inspektor Henry Tyacke. Ten také poslal ostatky Laury Cross na přezkoumání. Měl důvodné podezření, že žena nezemřela přirozenou smrtí.

Laura se narodila v zámožné rodině Richarda Marriotta v anglickém Essexu. Krátce předtím, než roku 1840 přišla na svět, náhle zemřeli její tři starší sourozenci. Rodiče se o ni velmi báli, protože křehká dívka trpěla epileptickými záchvaty a byla psychicky labilní. Možná i proto se nápadníci zrovna nehrnuli.

Sňatek z rozumu

Když se v roce 1869 začal Lauře dvořit o patnáct let starší irský chirurg Philip Cross, její otec velkou radost neměl. Zdál se mu pro milovanou dceru příliš starý a nevzbuzoval v něm důvěru. Devětadvacetiletá Laura si postavila hlavu. Těžko říct, jestli byla do Crosse zamilovaná, nebo jen cítila příležitost založit konečně rodinu. Svatba se uskutečnila v kostele sv. Jakuba ve Westminsteru. Můžeme se jen domnívat, že ze strany Philipa, který nebyl zrovna bohatý, šlo o pouhý kalkul. Nevěsta dostala velké věno, měsíční rentu a měla jednou zdědit docela slušný majetek.

Rodina doktora Crosse žila několik století v usedlosti Shandy Hall v blízkosti irského Coachfordu. Tam se roku 1885 narodil Philip Henry Cross, později přišli na svět další čtyři sourozenci. O jeho rodině, ani dětství se toho moc neví, snad jen to, že peníze se jeho otce moc nedržely a Philip byl v mládí „divoký“.

Nicméně mladý muž vystudoval medicínu v Dublinu a jako vojenský chirurg britské armády se zúčastnil mnoha válek včetně krymské a dosáhl hodnosti majora.

Nešťastná Laura

Po svatbě manželé žili v Kanadě, kde se narodily tři z jejich celkem pěti dětí, pak se přestěhovali do Londýna a po smrti svého otce odešel Philip do důchodu a všichni přesídlili do jeho rodného domu Shandy Hall. Mezitím zemřel Richard Marriott, a jak se dalo očekávat, Lauřino dědictví rodinu dostatečně zabezpečilo.

Manželství nebylo nijak šťastné. Podle pozdějších výpovědí služebnictva se pár často hádal. Halucinace, bušení srdce, žaludeční nevolnosti, depresivní stavy, závratě nebo pocity extrémního strachu a úzkosti – to bylo u Laury na denním pořádku. Tyto příznaky svědčí o tom, že zřejmě trpěla duševní poruchou, k níž se občas přidávaly záchvaty epilepsie. V osamělém domě se necítila dobře a její nemoc se prohlubovala. O více než patnáct let starší manžel byl prchlivý a s nemocnou ženou neměl trpělivost.

Krásná Effie

Pak přišla do domu nová vychovatelka. Její příchod nebyl náhodný. Dcera skotského episkopálního kněze Effie Skinner pracovala pro Philipovy přátele. Půvabná a energická dvacetiletá dívka ho okouzlila. Podařilo se mu ji přemluvit, aby dala výpověď a šla se starat o jeho a Lauřiny děti. To bylo v říjnu 1886 a tou dobou už spolu  měli poměr.

Laura si brzy všimla nápadné náklonnosti svého muže k mladé vychovatelce. Donutila Philipa, aby ji propustil. Effie sice na jaře 1887 dům opustila, ale s Philipem zůstala v kontaktu. Tajně si dopisovali a několikrát spolu jako „manželé Crossovi“ strávili noc v dublinském hotelu Hibernian. Tehdy Effie otěhotněla.

Podivně rychlý pohřeb

Od března 1887 se prudce zhoršil Lauřin zdravotní stav. Téměř pořád ji ochromovaly prudké křeče, měla průjem a zvracela. Vzhledem k její nalomené psychice si všichni mysleli, že jde o reakci na manželovu nevěru.

Životem i nemocí vyčerpaná Laura zemřela 2. června 1887. Její manžel prohlásil, že příčinou úmrtí byl tyfus a překvapivě už druhý den uspořádal pohřeb.

Pouhých patnáct dní po Lauřině smrti se Philip oženil s Effie – ve stejném kostele v Londýně jako kdysi s první manželkou. Když se vrátil s novou ženou z Londýna na Shady Hall, málokdo věřil, že Lauřina smrt byla pouhá náhoda.

Podezření měla také policie. Případ byl svěřen okresnímu inspektorovi Henrymu Tyackemu. Ten se rozhodl vraha usvědčit.

Byla Effie nevinná?

Nejprve zjistil u místního lékárníka, že v této lokalitě se tyfus neobjevil několik desítek let. Jak je tedy možné, že právě na něj zemřela Laura? Léky jí předepisoval a dávkoval pouze Philip. Nezdál se mu ani rychlý sňatek Philipa s Effie. Proto požádal o již zmíněnou exhumaci. Jak se dalo očekávat, tyfus nebyl prokázán. Zato byly v těle nalezeny pozůstatky arzénu a strychninu!

Doktor Cross byl zatčen 28. července 1887. U soudu tvrdil, že je nevinný, a nikdy se k činu nepřiznal. Byl přesvědčený, že bude osvobozen. Den před vynesením rozsudku ještě plánoval na druhý den večeři s přáteli. Prý byl naprosto šokován, když od poroty uslyšel: „Vinen“. Odsouzen byl k trestu smrti pověšením, který byl vykonán 10. ledna 1888.

V průběhu soudního líčení v prosinci 1887 porodila Effie syna Johna. Po manželově popravě se odstěhovala do Anglie, kde se po deseti letech znovu provdala za Patricka Robertsona a narodila se jim dcera Mary.

Těžko říci, jestli Effie věděla o tom, že se Philip chce zbavit Laury, a jestli se na její vraždě nějak podílela. Zemřela v roce 1937 a své tajemství si odnesla navždy s sebou.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Hugo Schenk (†35): Sňatkový podvodník a vrah služek

Hugo Schenk (†35): Sňatkový podvodník a vrah služek

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 9. 2021 0:05

Ani slušná a bohatá rodina není zárukou, že se v ní neobjeví „černá ovce“ v podobě kriminálníka a…

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Arnfinn Nesset: Opravdová severská detektivka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 9. 2021 0:05

Takový příběh by zřejmě nevymyslel ani Jo Nesbø. Na první pohled obyčejný, milý a příjemný ředitel…

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 9. 2021 17:24

Byl známý jako Happy Face Killer. Řidič kamiónu a sériový vrah Keith Hunter Jesperson měl potřebu…

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Gaston Dominici: Vrah, nebo oběť nespravedlivého rozsudku?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 8. 2021 0:05

O vraždě tříčlenné anglické rodiny na francouzském venkově byl roku 1973 natočen film Případ…

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Krádež za 500 milionů dolarů: Neobjasněná loupež v bostonském muzeu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 8. 2021 0:05

Po více než třiceti letech zůstává krádež uměleckých děl v Muzeu Isabelly Stewart Garden záhadou.…

Kdo zabil Černou Dahlii?

Kdo zabil Černou Dahlii?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 8. 2021 0:05

Od vraždy mladé Američanky Elizabeth Short, známé pod přezdívkou Černá Dahlia (Black Dahlia)…

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Enriqueta Martí: Upírka z Barcelony

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 8. 2021 0:05

V úterý 27. února vtrhla policie do domu číslo 29 na ulici Ponent v Barceloně. Stalo se tak na…

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Michail Popkov: Dvojí život angarského maniaka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 7. 2021 0:05

Když mu dcera se slzami v očích oznámila, že někdo zavraždil její učitelku hudební výchovy, podivil…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-