Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Palle Sørensen (†90) Chladnokrevný vrah, který se přišel sám udat
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Palle Sørensen (†90) Chladnokrevný vrah, který se přišel sám udat

datum: 22. 11. 2019 0:03 autor: Hana Lorencová
„Udělal jsem největší chybu svého života,“ oznámil důstojníkovi na kodaňské policii. Po výslechu byl zadržen a na svobodu se dostal skoro po 33 letech.

Palle Sørensen nebyl žádné neviňátko a z 38 let svého života jich celých 11 strávil za mřížemi. Narodil se 26. března 1927 v Kodani do obyčejné rodiny nočního hlídače, matka byla v domácnosti.

Loupeže a podvody

„Kriminální“ dráhu začal drobnými loupežemi už jako mladistvý. Dospívání strávil ve výchovném ústavu, odkud vyšel v roce 1949. Vyučený jemný mechanik prohlašoval, že „neexistuje trezor, který bych nedokázal otevřít“.

Jen co za ním zaklapla brána výchovného ústavu, pokračoval v trestné činnosti. Z nedalekého lomu ukradl výbušniny, vloupal se do budovy, kde měl sídlo Dánský odborový svaz, a vyhodil do povětří trezor. Podařilo se mu tak získat 130 000 dánských korun, které rychle utratil. Následovalo několik vloupání a pojistných podvodů, které ho přivedly opět za mříže.

Policejní honička noční Kodaní

Po propuštění chvíli sekal dobrotu a živil se výrobou antén pro armádu. Stal se „mediálně“ slavným, bulvární Ekstra Bladet o něm psal jako o muži, který otevře lehce každý trezor. Osudným se mu roku 1964 stalo setkání s bývalým spoluvězněm Normanem Lee Bunem. Vrátili se na šikmou plochu a společně se podíleli na pojistných podvodech a bytových loupežích.

V noci ze 17. na 18. září 1965 se oba muži vydali autem noční Kodaní a poté se vloupali do jednoho rodinného domu. Měli však smůlu, protože majitel se vzbudil a zavolal policii. Sørensen a Bune utekli z místa činu, nasedli do auta plného ukradených věcí a peněz a ujížděli pryč kodaňskou městskou částí Amager. Ve zpětném zrcátku bíle simcy Sørensen uviděl, jak se k nim blíží policejní auto. Podařilo se jim hlídku setřást a pokračovali po silnici Amager Strandvej. V blízkosti letiště zastavili, zhasli světla a zůstali v autě.

Čtyři mrtví

Policisté, kteří je pronásledovali, si povšimli stojící simcy. Zablokovali auto a šli směrem k němu. Bune využil situace a utekl, zatímco Palle Sørensen se zbraní v ruce se najednou objevil před překvapeným policistou. Zamířil na něj a zmáčkl spoušť. Muž padl k zemi a Sørensen došel k policejnímu autu, kde dvěma výstřely zabil druhého policistu. Pak si všiml, že první z mužů je stále naživu a snaží se odplazit. Zezadu k němu přistoupil a chladnokrevně ho popravil střelou do hlavy. „Když jsem poprvé vystřelil, věděl jsem, že už není cesty zpět,“ uvedl později.

Rychle naskočil do auta, prudce šlápl na plynový pedál a ujížděl pryč. Brzy za sebou spatřil policejní maják. „Zpanikařil jsem,“ řekl po letech vrah dánské televizi TV2, která o případu natočila dokument. „Předjeli mě, zastavili přímo přede mnou a křičeli ‚Vzdejte se!‘ Začal jsem utíkat a střílet po nich.“ Na ulici Vermlandsgade zemřeli další dva policisté!

Ke všemu se přiznal

Sám Sørensen byl překvapen tím, co udělal. To ovšem není omluva a životy mladým mužům nikdo nevrátí. Třem z nich bylo teprve čtyřiadvacet let, čtvrtému osmadvacet. Všichni čtyři byli ženatí a byli to tátové malých dětí. Sørensen vypálil celkem 15 výstřelů, 12 z nich zasáhlo cíl.

Policejní fotka Palleho Sørensena. (zdroj: Wikipedia)

Vrah v nastalém zmatku uprchl. Celá Kodaň byla na nohou. Sørensen si uvědomil si, že nemůže jít domů. Večer ve 20.25 přišel na kodaňskou policejní stanici. „Udělal jsem největší chybu svého života,“ oznámil službě. Byl zatčen a ke všemu se přiznal. S policií spolupracoval, zúčastnil se rekonstrukce vražd a ukázal jim místo na staveništi v Remisvej, kde byly ukryty věci z loupeží.

Nejnebezpečnější muž v Dánsku

18. března 1966 byl Palle Sørensen odsouzen na doživotí. Ačkoli Dánsko je velmi liberální stát a i zločinci odsouzení na doživotí většinou opustí vězení po 12 či 13 letech, vrah policistů takové štěstí neměl.

Podle psychiatrů trpěl disociální poruchou osobnosti (psychopatie) a odborníci poukázali na to, že postrádá schopnost empatie a nedalo se vyloučit, že by znovu zabíjel. Byl považován za nejnebezpečnějšího muže v Dánsku. Celých 10 let dokonce strávil na samotce.

Během výkonu trestu několikrát požádal o propuštění, žádost byla pokaždé zamítnuta. Nakonec se dočkal a 4. května 1998 opustil vězení. Bylo mu 71 let. Stal se osobou, která v novodobé historii Dánska bez přerušení strávila za mřížemi nejdelší dobu – 32 let,  7 měsíců a 15 dní.

Odstěhoval se do Valby, kde žil ještě skoro dvacet let. Zemřel 1. února 2018 ve věku 90 let.

Jeho zločin měl vliv na lepší vyzbrojení dánské policie. Čtyři zbytečně zmařené mladé životy a táty dětem už ale nikdo nevrátí.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 24. 6. 2022 0:05

Jak se stalo, že nahé, těžce pohmožděné tělo malého chlapce bylo umístěno do kartonové krabice a…

Ourang Medan: Co se stalo s tajemnou lodí?

Ourang Medan: Co se stalo s tajemnou lodí?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 6. 2022 0:05

Lodě duchů nejsou zobrazovány jen v legendách a ve filmu Piráti z Karibiku. Ve skutečném příběhu…

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 6. 2022 0:05

Ráno 20. září 1988 v Belenu v Novém Mexiku bylo ideální počasí pro cyklisty. Tara Calicová si v půl…

Záhada muže ze Somertonu aneb Případ Tamán Shud

Záhada muže ze Somertonu aneb Případ Tamán Shud

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 6. 2022 0:05

Ani po více než sedmi desetiletích se nepodařilo vypátrat totožnost muže, který byl nalezen na…

Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)

Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 6. 2022 0:05

Osudy čtyř „slavných“ nájemníků nejtvrdšího a nejproslulejšího vězení ve Spojených státech.

Nejznámější vězni Alcatrazu (1. část)

Nejznámější vězni Alcatrazu (1. část)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2022 0:05

Alcatraz byl vždy synonymem pro to nejtvrdší vězení, ze kterého se nedá uprchnout. Vězení s…

Zabiják od Sprévy byl osvobozen

Zabiják od Sprévy byl osvobozen

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2022 0:05

Vrah čtrnácti lidí byl v Německu shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti. Zemřel v ústavu pro…

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 5. 2022 0:05

Bylo jí teprve čtrnáct let, když ji přímo z ložnice unesl fanatik Brian David Mitchell. Dnes je…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-