Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)
Flickr, Wally Gobetz
Volný čas / Krimi čtení

Nejznámější vězni Alcatrazu (2. část)

datum: 5. 6. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Osudy čtyř „slavných“ nájemníků nejtvrdšího a nejproslulejšího vězení ve Spojených státech.

V předchozí části jsme představili historii pevnosti Alcatraz v Sanfranciském zálivu, která skoro tři desítky let byla symbolem nejpřísnějšího vězení pro ty nejnebezpečnější zločince USA. Seznámili jsme se se třemi z nich. Pojďme se podívat na další „hosty“ státu.


Nejznámější vězni Alcatrazu (1. část)

Alvin „Creepy“ (Karpowicz) Karpis

(zdroj: Wikimedia Commons, Haydensidun)

Důvod odsouzení: únos

Doba strávená v Alcatrazu: 26 let (1936–1962)

Co s ním bylo po výkonu trestu: sepisoval paměti, zemřel za dalších 17 let na předávkování prášky

Rychle získané peníze za únosy

Stejně jako „Machine Gun“ Kelly i Alvin Francis Karpis považoval únos za nejsnadnější způsob, jak si vydělat velké množství peněz. Tento rodilý Kanaďan, který byl mezi členy gangu známý jako „Creepy“ pro svůj zlověstný úsměv, se stal mozkem Barkerovy rodiny, gangu bankovních lupičů známého svou krutostí na počátku 30. let 20. století.

Karpis spolupracoval s různými komplici na únosu milionáře Williama Hamma, za který roku 1933 dostali výkupné 100 000 dolarů. Tato akce byla tak úspěšná, že ji zopakovali a unesli bankéře Edwarda Bremera – tentokrát výkupné zdvojnásobili na 200 000 dolarů.

Bremer měl však přátele na vysokých místech a J. Edgar Hoover z FBI si dal za úkol pachatele vypátrat. Barkerovi byli zabiti, ale Karpis policii unikal.

Nejdéle „sloužící“ vězeň Alcatrazu

Zatčen byl až v roce 1936, kdy Hoover osobně vzal Karpise do vazby poté, co agenti zabarikádovali jeho Plymouth Coupe na ulici.

Karpis měl tu „čest“ být nejdéle sloužícím vězněm v Alcatrazu, kam byl poslán na doživotí, a přežil i samotnou věznici, která byla uzavřena v roce 1963. Karpis si svůj trest odpykal jinde a po propuštění v roce 1969 byl deportován do Kanady. Než v roce 1979 ve věku 72 let zemřel na náhodné předávkování prášky na spaní, napsal o svém zločinném životě dvě knihy.


Robert „Birdman“ Stroud

(zdroj: Picryl)

Důvod odsouzení: vražda

Doba strávená v Alcatrazu: 17 let (1942–1959)

Co s ním bylo po výkonu trestu: zemřel přirozenou smrtí čtyři roky po přeložení do jiné věznice

Filmová sláva

Pravděpodobně nejznámějším vězněm v historii Alcatrazu je Robert Stroud, takzvaný „Birdman“ (ptáčník z Alcatrazu).

Za přezdívku vděčí velmi úspěšnému filmu z roku 1962 volně natočenému podle jeho života s Burtem Lancasterem v hlavní roli. Název filmu dal vzniknout rozšířené mylné představě, že Stroud ve věznici Alcatraz choval ptáky. Alcatraz nepovoloval mezi svými zdmi žádná zvířata; Stroud prováděl své pokusy s kanárky v Leavenworthu před svým pobytem na „skále“ (jak se ostrovní pevnosti mezi vězni říkalo).

Odborník na ornitologii

Stroud, který byl původně poslán na ostrov McNeil za to, že ve svých 21 letech pobodal barmana, byl neukázněný a nebezpečný vězeň. Napadal spoluvězně a snažil se ve věznici rozsévat rozbroje.

Po převozu do Leavenworthu ubodal k smrti dozorce a jeho trest byl zvýšen na doživotí. Aby ho vězeňští úředníci drželi dál od spoluvězňů, izolovali Strouda a umožnili mu věnovat se jeho zájmu o chov a péči o ptáky, aby ho zaměstnali. Stroud napsal dvě uznávané knihy na toto téma a začal podnikat v prodeji přípravků na léčbu ptačích nemocí.

Napsal dějiny vězeňství

Po převozu do Alcatrazu, nyní již bez ptáků, si Stroud vyplnil čas psaním knihy Pohled ven: A History of the U.S. Prison System (Dějiny amerického vězeňství). V roce 1959 odešel z Alcatrazu do jiné věznice poté, co se jeho zdraví začalo zhoršovat, a v roce 1963 zemřel.

Ačkoli ho vězeňští úředníci považovali za vzor, jak lze vězně napravit, spoluvězni ho vnímali jako mrzutého a nepříjemného člověka. Zobrazení Strouda jako tichého, přemýšlivého muže ve filmu o jeho životě (film Stroud nikdy neviděl) připadalo lidem, kteří ho znali, jako špatný vtip.


James „Whitey“ Bulger

(zdroj: Wikimedia Commons, Federal Bureau of Prisonsmugshot)

Důvod odsouzení: ozbrojená loupež

Doba strávená v Alcatrazu: 3 roky (1959–1962)

Co s ním bylo po výkonu trestu: po převozu do jiné věznice byl po třech letech propuštěn, poté se opět dal na zločineckou dráhu a byl zabit ve vězení

Zločinec z povolání

Většina lidí považuje Alcatraz za relikt minulých časů, za kapitolu v dávno uzavřené historii zločinu v Americe, ale existují bývalí vězni Alcatrazu, kteří jsou dodnes naživu nebo o kterých se psalo ještě před pár lety. Jedním z nejznámějších je James „Whitey“ Bulger.

Tento muž zahájil zločineckou kariéru jako člen gangu v Bostonu na počátku 40. let 20. století a nakonec si odpykal trest ve vězení za ozbrojené loupeže a přepadení. Byl usvědčen z podílu na dvaceti vraždách.

Nejlepší vězení?

První vážný trest si Bulger odpykával v Atlantě, kde seděli i Capone a Gardner. Během tří let se zde dobrovolně přihlásil do programu CIA MK-Ultra, experimentální operace „kontroly mysli“, která zahrnovala hypnózu, halucinogenní drogy a dokonce i zneužívání.

Bulger účasti na experimentech litoval a po převozu do Alcatrazu v roce 1959 program s radostí opustil. Věznice měla být po jeho příchodu otevřena už jen několik let, ačkoli Bulger kupodivu na svůj pobyt zde vzpomínal jako na jeden ze svých nejlepších vězeňských zážitků.

Šestnáct let na útěku

Po převozu do jiné věznice v roce 1962 a propuštění na svobodu v roce 1965 se Bulger zapletl s bostonskou irskou mafií. V 70. a 80. letech Bulger doslova ovládl Boston a díky provozování hazardních her, sázkových kanceláří a obchodu s drogami se stal jedním ze zločineckých bossů města.

Když ho v roce 1994 začala vyšetřovat policie, Bulger utekl a 16 let se skrýval. Na seznamu FBI patřil mezi nejhledanější osoby v USA. V roce 2011 byl konečně vypátrán a koncem roku 2013 byl usvědčen a odsouzen ke dvěma po sobě jdoucím doživotním trestům za různé zločiny včetně vydírání a praní špinavých peněz. V několika státech byl rovněž obviněn z vraždy.

James Bulger byl v roce 2018 ubit k smrti svými spoluvězni krátce poté, co byl převezen do federální věznice Hazelton v Bruceton Mills v Západní Virginii. Bylo mu 89 let a byl na invalidním vozíku.


Meyer „Mickey“ Cohen

(zdroj: Wikimedia Commons, Nutzer Urban)

Důvod odsouzení: daňové úniky

Doba strávená v Alcatrazu: asi rok, s přestávkami (1961–1963)

Co s ním bylo po výkonu trestu: v dalším vězení byl těžce zraněn, třináct let po odchodu z Alcatrazu zemřel na rakovinu žaludku 

Znamí ve vysokých patrech

Když byl Meyer Harris „Mickey“ Cohen dvakrát krátce převezen do Alcatrazu, nebylo už daleko od jeho uvěznění. Cohen, který byl podruhé během deseti let odsouzen za daňové úniky, si odpykával trest v Alcatrazu ve dvou částech. 

V polovině byl na šest měsíců propuštěn na kauci, což byl jediný vězeň, kterému se to v Alcatrazu podařilo. Kauci podepsal Earl Warren, který byl předsedou Nejvyššího soudu za vlády Johna F. Kennedyho. Ačkoli je překvapivé, že tak vysoký úředník se postavil za známého gangstera, svědčí tato skutečnost o dalekosáhlém vlivu, který Cohen v politických kruzích měl.

Muž dvou tváří

Cohen se narodil v New Yorku, ale kariéru si vybudoval v Los Angeles. Jako novinář a příležitostný boxer se dostal do kontaktu s hazardními hráči. Brzy se stal nepostradatelným pro židovskou mafii „Bugsyho“ Siegela. Pod Siegelovým vedením pomohl rozjet hazardní hry v Las Vegas, Tam byl častým návštěvníkem právě již zmíněný soudce Earl Warren.

V soukromí tento muž likvidoval každého, kdo mu stál v cestě, zatímco na veřejnosti se stýkal s hollywoodskými filmovými hvězdami a provozoval řadu „legálních“ podniků. Cohen miloval publicitu a často se o něm psalo v denním tisku. Několik pokusů o atentát, včetně bombového útoku na jeho dům, označil za komické nepříjemnosti.

Štěstí ho opustilo

Cohen byl zajímavou postavou podsvětí i veřejného života. Daňové nesrovnalosti nakonec umožnily federálům, aby ho obvinili z finančních podvodů. Cohen byl poslán do Alcatrazu. Po šestiměsíčním propuštění na kauci se tam opět vrátil.

Když věznici počátkem roku 1963 zavřeli, byl převezen do Atlanty, kde ho opustilo štěstí. Jeden z vězňů (podle některých zdrojů bývalý vězeň z Alcatrazu) rozbil Cohenovi lebku olověnou trubkou. Cohen už nikdy nemohl chodit bez pomoci druhých. Pak se přidala rakovina žaludku. Zemřel v roce 1976, čtyři roky po propuštění.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Eric Borel: Teprve šestnáctiletý vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 9. 2023 0:05

Bylo mu teprve šestnáct let, když Eric Borel 23. září 1995 vyvraždil svou rodinu, matku,…

Horor v Amityville: Skutečné pozadí jednoho z nejznámějších hororů

Horor v Amityville: Skutečné pozadí jednoho z nejznámějších hororů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 9. 2023 0:05

Děsivá fakta o zločinu a strašidelném domě na newyorském Long Islandu vyvolávají dodnes hrůzu.

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Phoebe Veitchová: Novozélandská vražedkyně 19. století

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 8. 2023 0:05

Osud jí nadělil samé rány. Poprvé otěhotněla v patnácti letech, na partnery měla smůlu. Musela se…

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Tara Calicová: Kam zmizela mladá studentka na silnici 47?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 8. 2023 0:05

Ráno 20. září 1988 v Belenu v Novém Mexiku bylo ideální počasí pro cyklisty. Tara Calicová si v půl…

Kitty Genoveseová: Její vražda byla podnětem k zavedení tísňové linky 911

Kitty Genoveseová: Její vražda byla podnětem k zavedení tísňové linky 911

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 8. 2023 0:05

Kitty Genoveseová se 13. března 1964 kolem půl třetí ráno vracela z práce domů, když k ní…

Júlia Fazekasová a spolek „míchaček“ jedů

Júlia Fazekasová a spolek „míchaček“ jedů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 8. 2023 0:05

„Míchačky“ jedů se zbavovaly manželů pomocí roztoku arzénu, která získávaly vařením mucholapek!…

Gerard Toal: K vraždě a uložení těla do hlubokého lomu se nikdy nepřiznal

Gerard Toal: K vraždě a uložení těla do hlubokého lomu se nikdy nepřiznal

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 8. 2023 0:05

Zatopený lom vydal ostatky farské hospodyně v irském Faughartu Mary Callanové. Za její smrt byl…

Smrtící Tylenol: Kdo otrávil lék na bolest?

Smrtící Tylenol: Kdo otrávil lék na bolest?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 8. 2023 0:05

Sedm lidí, kteří v září 1982 náhle zemřeli v okolí Chicaga, spojovala jediná věc: krátce před smrtí…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-