Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Michael Guider: Pedofil a milý soused
ilustrační foto freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Michael Guider: Pedofil a milý soused

datum: 23. 10. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
19. srpna 1986 vyběhla devítiletá Samantha Knight ven, aby si koupila nový kartáček na zuby. Zpět do domu v Bondi, předměstské části Sydney, kde žila s matkou Tess, už se nikdy nevrátila.

Celých šestnáct let, v den výročí zmizení, australská média připomínala tuto smutnou událost. A vrah stále unikal spravedlnosti.

Zmizela beze stopy

Dívka žila jen s matkou Tess. Každé odpoledne, když přišla ze školy domů, se převlékla ze školní uniformy, snědla připravenou svačinu a někdy zašla i za kamarádkami. Ten den zůstala doma, jen si vyběhla do nedaleké lékárny koupit nový zubní kartáček. Kolem šesté večer přišla domů Tess. Bylo jí divné, že dcera není ještě doma. Obvolala bez výsledku kamarádky a poté to oznámila na polici.

Holčička se nikdy netoulala a věděla, že musí být do šesté večer doma. Policie zjistila, že si opravdu koupila v lékárně zubní kartáček. Naposledy ji zdálky viděli sousedi ve společnosti neznámého muže, to bylo kolem půl šesté.

Samanthu od té doby nikdo nespatřil – ani živou, ani mrtvou. Po celém Sydney byly vylepeny plakáty s její fotografií. Všichni doufali, že nakonec bude nalezena živá a zdravá. Občas se na veřejnost dostaly falešné zprávy, že byla unesena bezdětným manželským párem nebo bezdětnou ženou a žije v jiné rodině. Po dívce se doslova slehla zem.

Podivné dětství

Michael Guider se narodil 20. října 1950. Rodinné prostředí nebylo zrovna ideální pro výchovu dětí. Údajně měl být v dětství zneužíván svou matkou a jejím přítelem. Ten ho brával na výlety, kde ho omámil a pak zneužil. Tuto praktiku si Guider dobře zapamatoval.

Matka pak syna nabízela a prodávala i cizím lidem. Není divu, že spolu s mladším bratrem Timem strávili velkou část dětství v různých ústavech. V jednom z nich byl Michael několikrát znásilněn staršími chlapci.

Do vězení se dostal ve dvaceti letech poté, co zapálil obchod vlastněný dívkou, se kterou v době chodil. Po propuštění začal pracovat jako zahradník. Jeho zálibou bylo studium původní domorodé historie a kultury a jeho znalosti z této oblasti uznávali i odborníci.

Milý soused

Sousedy v Bondi nenapadlo, že milý a usměvavý chlapík je nebezpečný pedofil. Vždyť se k dětem hezky choval a zval je na návštěvy. Netušili, že jim většinou nabídl colu, ve které rozpustil sedativum. Jakmile oběť usnula, sexuálně ji zneužil. Svlečené děti pak fotografoval v různých pozicích. Nikdo to nikdy nehlásil, protože děti nějakou dobu „spaly“ a nevěděly, co se s nimi dělo.

Se Samanthou a její matkou se poprvé setkal v roce 1983 na dětské party. Také Samantha ho pak často navštěvovala se svými kamarádkami. Zdvořilý a přátelský muž jim pokaždé nabídl colu…

Pozval ji na colu

Onen osudný den Samantha koupila kartáček na zuby a pak na ulici potkala Guidera. Nabídl jí, ať jde s ním domů, že tam mají přijít i další její kamarádky. Tam jí hned podal colu „ochucenou“ práškem na spaní s účinnou látkou temazepam. Protože dívka měla žízeň, lačně celou plechovku naráz vypila. Pak upadla do hlubokého bezvědomí, ze kterého se neprobudila.

Guider si uvědomil, že tentokrát to s drogou přehnal. Zpanikařil a podle svých slov ji pohřbil pod keře v nedalekém parku. Měl ale strach, že ji tam někdo objeví. Proto se po pár dnech vrátil, tělo vykopal a hodil do kontejneru v Kirribilli, poblíž místa, kde pracoval.

Našel se Samanthin zápisník!

V roce 1996, deset let po Samanthině zmizení, dvě sedmileté holčičky řekly doma rodičům o tom, že je Guider fotil nahé.

Při domovní prohlídce se v jeho domě našla dětská pornografie a dětské spodní prádlo. Vyšetřovatelé mu prokázali sexuální zneužití devíti malých dívek a dvou chlapců. Byl odsouzen na 16 let vězení.

Policie se však i po jeho odsouzení zabývala dokumenty, které u něj doma zabavila. Mezi nimi byl zápisník Samanthy Knight. Díky neobjasněnému případu do sebe začaly dílky zapadat.

Odmítal se přiznat

Nepřímých důkazů měli kriminalisté už dost, ale nestačily. Pak se Guider svěřil spoluvězni, že nešťastnou náhodou usmrtil Samanthu. Ten si to nenechal pro sebe a oznámil to vězeňské službě.

Guider se ale odmítl přiznat. Nakonec na něj policisté „nasadili“ mladšího bratra Tima, který si odpykával trest za loupežné přepadení. Slíbil policii, že doznání z Michaela dostane výměnou za zkrácení pobytu za mřížemi. A to se mu opravdu podařilo.

Vrah se nakonec přiznal. Trval však na tom, že nešlo o vraždu, ale o nešťastnou náhodu. Samanthino tělo se nikdy nenašlo. V srpnu 2002 byl Guider odsouzen na sedmnáct let. Stalo se tak šestnáct let po dívenčině zmizení.

Je zase na svobodě

Michael Guider (zdroj: murderpedia.com)

V září 2019 přes protesty veřejnosti Michael Guider opustil brány australského vězení Long Bay. Tess Knight, Samanthina matka, se předtím obrátila na soud s prosbou, aby Guidera nepouštěli na svobodu. „Jsem rozlobená,“ uvedla Tess. „Vadí mi, že nikdy nepřijal odpovědnost za to, co udělal. Dokonce začal říkat, že byl k přiznání donucen.“

Guider byl propuštěn pod podmínkou, že pět let bude pod stálým elektronickým dohledem díky náramku na kotníku. Tess – a nejen ona – se však obávají, co bude v roce 2024, až dohled skončí.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 7. 2021 0:05

Byla poslední ženou, která byla ve Švédsku popravena. Příběh Anny Månsdotter měl ve své době velkou…

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2021 0:05

Muž, který unesl letadlo a cestující propustil po vyplacení 200 000 dolarů, se jednoduše „vypařil“.…

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 7. 2021 0:05

Pod těmito názvy se brutální maniak a vrah López, který byl usvědčen ze zavraždění 110 mladých…

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 7. 2021 0:05

Chudá dívka, který vyrostla na menší farmě, a budoucí lékař z významné rodiny. Seznámili se roku…

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 6. 2021 0:05

„Ice Killer“, tak rakouská média nazvala Estibaliz (Esti) Carranzu. Mladá žena usmrtila manžela i…

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 6. 2021 0:05

Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 6. 2021 0:05

Od října 1984 do listopadu 1987 se starší ženy v okolí Montmartre bály samy chodit ven nebo někoho…

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2021 0:05

Obtloustlý žoviální chlapík s brýlemi se na každého mile usmíval a vypadal důvěryhodně. Ve veselém…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová