Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Marie Besnard (†83): „Jedová“ královna
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Marie Besnard (†83): „Jedová“ královna

datum: 28. 2. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Podle obžaloby otrávila až 13 lidí. Po třech soudních procesech, které trvaly téměř 14 let, však byla nakonec osvobozena.

15. srpna 1896 se Pierre a Marie-Louise Devaillaudovi, farmáři v provincii Vienne ve střední Francii, konečně dočkali potomka. Narodila se jim dcera Marie. 

Dvě manželství

Spolužáci z klášterní školy, kde se vzdělávala, o ní později říkali, že byla ve všem průměrná. Ve dvanácti letech onemocněla na tyfus, přestala chodit do školy a pomáhala rodičům v hospodářství. V roce 1914 se zamilovala do o dva roky mladšího bratrance Augusta Antigny, kterého si o šest let později vzala. August měl chatrné zdraví a roku 1927 zemřel na tuberkulózu.

Marie dlouho netruchlila. Seznámila se s Léonem Besnardem, původně krejčím a majitelem malého obchodu s lany v blízkém Loudunu, a v srpnu 1929 uzavřeli sňatek. 

Oslava s pachutí smrti

Bezdětný pár žil na první pohled šťastně. Byli oba pracovití a skromní. Postupně zdědili i značný majetek po Léonových rodičích. Vlastnili několik domů a farem, hostinec a kavárnu.

16. října 1947 Bernardovi oslavovali spolu s přáteli 18. výročí svatby. Třiapadesátiletý Léon se však brzy po večeři necítí dobře, je mu těžce a zvrací. V následujících dnech se jeho stav prudce zhoršuje. Rodinný lékař doktor Gallois vylučuje otravu jídlem, protože ostatní hosté žádné problémy nemají. Potíže připisuje žlučníkovému záchvatu. Umírá 25. října, příčinou smrti je selhání ledvin.

Konec idylky?

Krátce po jeho smrti obdržel státní zástupce dopis od jisté Louise Pintou, vdovy a sousedky Besnardových, která byla Léonovou milenkou. Uvedla v něm, že Léon několikrát projevil obavu, že ho Marie chce otrávit. Policisté se tím nejprve vážně nezabývali. Pintou však byla urputná a vytrvale žádala o přezkoumání milencovy smrti. Nakonec v květnu 1949 došlo k exhumaci Léonových ostatků. Forenzní lékař pak v jeho těle objevil arzén, který byl prokazatelně příčinou smrti! Marie okamžitě putovala do vazby.

Po Léonově smrti vyplulo na povrch, že společný život nebyl v posledních letech zrovna zalitý sluncem. On si užíval s milenkami, ona s milencem.

Podivná úmrtí všude kolem

Louise Pintou upozornila policii také na záhadná úmrtí v rodině Besnardových za posledních několik let.

Marie Lecomte byla šestaosmdesátiletá Léonova teta. Když v srpnu 1938 zemřela, zdědili po ní značný majetek Léonovi rodiče. O rok později zemřela další bohatá tetička, jedinými dědici opět byli oni.

Marie s Léonem je krátce poté přemluvili, aby se nastěhovali k nim. Po třech týdnech zemřel Mariin tchán na otravu houbami a tchyně ho následovala o tři měsíce později – na zápal plic. Krátce nato náhle zemřela i Léonova sestra.

Tak se stal Léon jediným dědicem.

Pár měsíců před zatčením Marie si smrt přišla i pro Mariinu matku. Ani ta nebyla chudá.

Věděl o tom Léon?

Začalo dlouhé vyšetřování. Kromě Léona byla exhumována těla dalších 12 příbuzných či blízkých známých manželů Besnardových včetně prvního Mariina manžela Augusta a její matky Marie-Louise. U všech byly nalezeny stopy arzénu!

Samozřejmě se nabízí otázka, zda většinu vražd nespáchali manželé společně. Podle některých hypotéz vraždili ze zištných důvodů, když bylo jasné, že podle závěti zůstanou jedinými dědici. Léonovi se stal osudný vztah s Louisou Pintou. Chtěl s ní žít, proto ho Marie rychle odstranila, aby případným rozvodem nepřišla o část majetku.

Špičkový obhájce

Podle tehdejších zákonů Marii hrozil trest smrti. Postupně proběhly tři soudní procesy. Ty se staly bitevním polem odborníků na toxikologii. Zajímavostí je, že jedním z expertů povolaných obžalobou byl i proslulý nositel Nobelovy ceny za chemii Frédéric Joliot-Curie.

Marie rozhodně nešetřila na obhajobě. Najala si špičkového právníka Albert Gautrata. Ten například argumentoval tím, že arzén se do těla všech obětí mohl dostat prostřednictvím hnojiva na poli poblíž hřbitova nebo ze zinku použitého na výrobu rakví.

V roce 1954 byla Marie Besnard propuštěna a v prosinci 1961 definitivně zproštěna obvinění pro nedostatek důkazů. Zemřela 14. února 1980 v Loudunu. Jak to bylo doopravdy, to si odnesla do hrobu...

Po její smrti se případ třinácti otrav dvakrát dostal na filmová plátna. Případ Marie Besnardové (1986) režíroval Yves-Andreé Hubert a hlavní roli ztvárnila Alice Sapritch. Film Marie Besnardová: Příběh travičky se odehrál pod režijní taktovkou Christiana Faurea a Muriel Robin obdržela za postavu Marie mezinárodní cenu Emmy.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 5. 2022 0:05

Bylo jí teprve čtrnáct let, když ji přímo z ložnice unesl fanatik Brian David Mitchell. Dnes je…

Volker Eckert: Řidič, který vozil smrt

Volker Eckert: Řidič, který vozil smrt

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 5. 2022 0:05

Listopad 2006. V německém Kolíně nad Rýnem byl na základě španělského zatykače po šestiletém…

Mariette Bosch: Zločin z vášně v horké Africe

Mariette Bosch: Zločin z vášně v horké Africe

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2022 0:05

Když policie objevila Marii (Riu) Wolmarans zastřelenou na chodbě jejího domu v Botswaně, neměla…

Phúlan Déví: Královna banditů

Phúlan Déví: Královna banditů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 5. 2022 0:05

Poté, co ji někteří muži z její vesnice hromadně znásilnili, se Phúlan Déví postavila do čela gangu…

Neobvyklý únos Niny Gallwitz

Neobvyklý únos Niny Gallwitz

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 4. 2022 0:05

Tehdy osmiletá dívka Nina Gallwitz byla roku 1981 unesena v Kolíně nad Rýnem a držena skoro pět…

Antoinette Scieri: Vraždící zdravotní sestra

Antoinette Scieri: Vraždící zdravotní sestra

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 4. 2022 0:05

Měla výjimečnou příležitost, jak nemocným lidem podat smrtelnou kombinaci léků. Zdravotní sestra…

Genevieve Lhermitte: Chladnokrevná vražedkyně, nebo nemocná a nešťastná žena?

Genevieve Lhermitte: Chladnokrevná vražedkyně, nebo nemocná a nešťastná žena?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 4. 2022 0:05

Proč Belgičanka Genevieve Lhermitte, která do té doby fungovala jako úplně obyčejná žena v…

Scott Peterson: Vrah těhotné manželky

Scott Peterson: Vrah těhotné manželky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 4. 2022 0:05

K vraždě se nikdy nepřiznal. Přesto na základě důkazů byl odsouzen k trestu smrti, který mu byl…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o L.O.L. Surprise!

25. 5. 2022 13:13 autor -red-