Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Lizzie Borden: Vražedkyně, nebo oběť?
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Lizzie Borden: Vražedkyně, nebo oběť?

datum: 6. 11. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Nenáviděla nevlastní matku, protože byla přesvědčená, že si otce vzala jen pro peníze. Byla však Elisabeth Borden opravdu schopná zavraždit macechu a otce? Její vina se nikdy neprokázala.

21. června 1893 soudní síň v New Bedfordu ve státě Massachusetts praskala ve švech. Elegantně oblečená a sebevědomě se tvářící dvaatřicetiletá žena očekávala verdikt porotců, kteří mohou výrazně ovlivnit její další osud.

Dvě vraždy s odstupem hodiny a půl

Poklidné městečko Fall Rivers se 4. srpna 1892 stalo místem děsivé dvojité vraždy. Smrtelně napadeni byli místní podnikatel Andrew Borden a jeho druhá manželka Abby. Vypadalo to, že jde o útok šílence. Abby byla zasažena 19 údery sekerou a její tělo se našlo v prvním patře. Andrew ležel v přízemí domu, měl na těle 10 ran a tvář rozbitou k nepoznání.

Na první pohled se zdálo, že hrůzný čin nemohl být dílem neznámého cizince. Dveře domu byly uzavřeny a mezi oběma činy byl interval hodinu a půl. Vrah by musel někde skrytý v domě strávit devadesát minut. A to se nezdálo příliš pravděpodobné. 

Uvnitř byli ještě tři lidé. Andrewův švagr John Morse přespal v prvním patře v hostinském pokoji a odešel krátce po snídani, tedy minimálně hodinu před první vraždou. Pak se v domě nacházela irská služebná Bridget Sullivan, která myla zvenku okna, a kolemjdoucí jí potvrdili alibi. A poslední byla právě Lizzie, Andrewova mladší dcera. Starší Emma byla mimo město.

Údajná vražedkyně Lizzie. (zdroj: Wikimedia Commons)

Lizzie vypověděla, že v kritickou dobu byla dole a žehlila kapesníky. V době vraždy macechy údajně nic neslyšela. Když přišel kolem tři čtvrtě na jedenáct dopoledne do domu otec, Lizzie zrovna nebyla uvnitř, protože si odskočila na zahrádku. Po návratu spatřila tělo svého otce. Křikem přivolala služebnou a poslala ji pro rodinného lékaře. Spolu s ním vstoupily dovnitř i dvě zvědavé sousedky. Jedna z nich se zeptala Lizzie, kde je její nevlastní matka. „Nevím,“ odpověděla, „říkala, že jde někam na návštěvu. Ale myslím, že jsem ji slyšela vracet se domů.“ Teprve když přivolaný lékař zkoumal otcovo tělo, údajně objevila o patro výš i mrtvou Abby.

Podivné vztahy v rodině

Další vyšetřování odhalilo možný motiv. Vztahy v rodině nebyly zrovna idylické. Andrew Borden byl bohatý muž, kterého ovšem víc zajímalo hromadění peněz, než jejich utrácení, byl prostě extrémně lakotný. Lizzie a její sesta Emna vedly životy samostatně, jak jen to v malém domě bylo možné. A vyhýbaly se i společnému stolování.

Říkalo se, že Lizzie měla být svým otcem v dětství sexuálně zneužívána. Pak se šuškalo, že prý rodiče přišli na to, jak se Lizzie líbá se ženou. Lesbický vztah v silně nábožensky založené rodině by mohl znamenat i dceřino vydědění.

I po tragédii Lizzie o nevlastní matce mluvila s pohrdáním. Když přítomný policista řekl „vaše matka“, okamžitě ho opravila: „To není moje matka.“

Důkazy jen nepřímé

Objevila se řada důkazů, které spojovaly Lizzie se zločinem. Tři lidé potvrdili, že v místní lékárně několik dní před vraždou kupovala kyanid. A rodinu den před tragickou událostí pronásledovaly žaludeční problémy. Jedna ze sousedek si všimla, jak den pro vraždě Lizzie roztrhala a spálila ještě zachovalé šaty. Prý je umazala od barvy…

Lizzie putovala za mříže a případ způsobil veřejné pohoršení po celé Americe. Stal se vděčným tématem tisku. Z Elizabeth se podařilo udělat oběť, která se po letech ponižování pomstila svému otci a maceše za tyranizování.

Doslova jako princ z pohádky se objevil advokát George Robinson. Zeptal se, jestli porota věří, že by Elisabeth mohla zabít vlastního otce? Chyběly přímé důkazy a šikovný advokát si uměl poradit. „Pokud ji chcete obvinit, musíte věřit, že to je zločinec. A vypadá tato mladá dáma opravdu jako zločinec?“

Lizzie odešla od soudu jako vítěz. A také jako velmi bohatá žena. Spolu se sestrou jim spadlo do klína velké bohatství, které jejich šetrný otec nashromáždil. Pořídily si každá své vlastní bydlení, protož nechtěly žít v domě, kde byla prolita krev jejich otce.

Kuriózní je, že z domu je dnes muzeum a zároveň penzion s možností přespání! Lidé si sem jezdí za 27 dolarů „lechtat“ nervy. Někteří tvrdí, že v noci zaslechli pláč ženy, jiní zase kolem půlnoci viděli ducha viktoriánské dámy...


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vinko Pintarić: Chorvatský „zbojník“

Vinko Pintarić: Chorvatský „zbojník“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 11. 2020 0:05

Jeho legendární útěky z vězení a zájem médií mu přinesly pochybnou „slávu“ a popularitu části…

Parveen Bibi: Matka, která spáchala „vraždu ze cti“

Parveen Bibi: Matka, která spáchala „vraždu ze cti“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 11. 2020 0:05

Osmnáctiletá pákistánská dívka tvrdě zaplatila za to, že si sama vybrala svého muže a provdala se…

Szilveszter Matuska: Masový vrah na železnici

Szilveszter Matuska: Masový vrah na železnici

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 10. 2020 0:05

Obyčejná noc ze soboty na neděli 13. září 1931, dvacet minut po půlnoci. Expresní vlak z Budapešti…

Michael Guider: Pedofil a milý soused

Michael Guider: Pedofil a milý soused

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 10. 2020 0:05

19. srpna 1986 vyběhla devítiletá Samantha Knight ven, aby si koupila nový kartáček na zuby. Zpět…

Suzane von Richthofen: Chladnokrevně naplánovala vraždu rodičů, kterým se nelíbil její přítel

Suzane von Richthofen: Chladnokrevně naplánovala vraždu rodičů, kterým se nelíbil její přítel

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 10. 2020 0:05

Místo děje: São Paulo, halloweenská noc 31. října 2002. Krátce po půlnoci se devatenáctiletá Suzane…

Tommy Lynn Sells: „Potulný“ vrah

Tommy Lynn Sells: „Potulný“ vrah

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 10. 2020 0:05

Tommy Lynn Sells byl odsouzen k trestu smrti za jednu vraždu a znásilnění. Vyšetřovatelé se ale…

Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice

Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 10. 2020 0:05

Zoufalí rodiče, které zdravotní sestra Beverley Allitt utěšovala po smrti dětí, netušili, že za…

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 9. 2020 0:05

Série vražd a pokusů o ně od února do června 1959 děsila obyvatele Bádenska-Württemberska, a to…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (48): Podivný sen, který se splnil

8. 11. 2020 0:05 autor podle příběhu Ivany H. napsala Alžběta Morávková