Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
John Reginald Christie: Maniak, který miloval hřbitovy
Flickr
Volný čas / Krimi čtení

John Reginald Christie: Maniak, který miloval hřbitovy

datum: 4. 2. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Podle spolužáků to byl „divný“ kluk. Chlapec zneužívaný a týraný otcem a vyrůstající ve stínu dominantní matky a sester. Přitom měl John Christie vysoké IQ a mimořádné nadání pro matematiku.

Narodil se 8. dubna 1899 v Anglii jako šestý ze sedmi dětí návrháře koberců Ernesta Johna Christieho.

Zvláštní záliba

Fascinace mrtvolami se u něho poprvé projevila, když mu bylo 8 let. To zemřel dědeček z matčiny strany a malý John projevil přání vidět jeho tělo. Později uvedl, že při pohledu na muže, který ho dříve děsil a kterého neměl rád, pocítil zvláštní potěšení.

Od té doby si často chodil hrát na hřbitov. Obzvlášť ho zaujala márnice, kde byl vylomený zámek. Snadno tam pokaždé proklouzl a hledal v rakvích škvíry, kterými se díval dovnitř.

V 11 letech získal stipendium na střední školu v Halifaxu, kde vynikal převážně v algebře, zajímala ho ale i historie. Zpíval v církevním sboru a docházel do skauta. Školu opustil ve 14 letech a začal pracovat jako asistent promítače v místním kině.

Slepota a ztráta hlasu?

Krátce poté vypukla první světová válka a v pouhých 17 letech byl John povolán do armády. Pluk, kde sloužil, byl v dubnu 1918 poslán do Francie. O dva měsíce později byl John při zasažen při útoku bojovým plynem yperitem. Podle svých slov na tři roky částečně oslepl a ztratil hlas.

Nikdy ovšem nebyl nalezen žádný zdravotní záznam, který by to potvrdil. Později se znalci v oboru psychologie shodli, že šlo zřejmě pouze o psychickou reakci na plyn. V říjnu 1919 byl demobilizován.

Manželství s Ethel

Vrátil se do Anglie a nastoupil jako poštovní doručovatel a v květnu 1920 oženil s dvaadvacetiletou Ethel. Na první pohled normální mladík měl problémy se sexem. Ten si už od puberty spojoval se smrtí, násilím a agresivitou. Pravidelně navštěvoval prostitutky a nenáviděl je za to, že mu občas připomněly jeho impotenci. Měl v sobě už od dětství hlubokou nenávist k ženám.

Podle sousedů se ho Ethel bála. V průběhu manželství začal v domě, kde bydleli, unikat plyn. Ethel zůstala chvíli v bezvědomí, což Johna vzrušilo a znásilnil ji! Mladá žena otěhotněla, ale po několika měsících potratila.

Za mřížemi

Christie byl krátce po svatbě obviněn z krádeže poštovní poukázky a putoval na tři měsíce do vězení. Ethel na něj čekala. Po propuštění se u něj projevily opět psychické problémy a několik měsíců nebyl schopný promluvit.

Opustil svou ženu a odstěhoval se do Londýna. Několikrát se dostal do křížku se zákonem – podvody, krádeže, násilí. V průběhu následujících deseti let strávil většinu času za mřížemi.

Když se za ním naposledy zavřela brána vězení, rozhodl se začít znovu. Vypravil se za stále ještě svou manželkou Ethel. Ta mu odpustila a v roce 1934 se k němu vrátila. Netušila, že dál hledá uspokojení v náručí prostitutek.

Policejní konstábl

Christie se snažil sekat dobrotu, pracoval jako promítač v kině. Počátkem druhé světové války požádal o práci u místní policie. Úřady naprosto selhaly, protože neprověřily jeho trestní rejstřík, a tak se bývalý kriminálník John Christie stal konstáblem na policejní stanici v Harrow.

Tou dobou se stupňovala jeho agresivita při sexu. První ženou, kterou zabil, byla jednadvacetiletá dělnice Ruth Fuesterová, která si vylepšovala rozpočet prostitucí. Setkali se 24. srpna 1943 v baru a John ji ještě ten večer pozval k sobě domů, protože Ethel odjela navštívit příbuzné. Impulzivně ji uškrtil provazem, znásilnil a tělo pohřbil na zahradě.

Stejný scénář

Na policii dal výpověď a našel si nové místo – stal se úředníkem v továrně, která vyráběla rozhlasové přijímače. Tam potkal svou druhou oběť, kolegyni Muriel Eadovou. Scénář byl podobný: jakmile Ethel odjela za rodinou, pozval Muriel domů a pod záminkou „speciální inhalace“, která měla pomoci Muriel s vleklým kašlem, ji nechal nadýchat z plyn. Jakmile ztratila vědomí, znásilnil ji a uškrtil a tělo uložil vedle Ruth.

Do roku 1953 tímto způsobem spáchal 8 vražd! Za dvě byl odsouzen a popraven jeho soused Tim Evans.

Justiční omyl

Beryl a Tim Evansovi bydleli ve stejném domě. Mladí rodiče měli dcerku Geraldinu, když Beryl v roce 1949 neplánovaně znovu otěhotněla. Tim se svěřil Johnovi, který mu slíbil, že pomůže u Beryl vyvolat potrat, aniž by to tom věděla.

Těla Beryl i roční Geraldiny byla nalezena na zahradě domu, kde bydleli Evansovi i Christieovi, poté, co Tim Evans nahlásil jejich zmizení. Pitva u Beryl prokázala 16. týden těhotenství a podlitiny v obličeji, které svědčily o jejím fyzickém napadení těsně před smrtí. Tim byl okamžitě zatčen na základě svědectví Johna Christieho, který potvrdil spory mezi manželi.

Tim Evans tvrdil, že jeho ženu i dceru zabil Christie při provádění potratu pomocí plynu. Soud uznal vinným Evanse a v březnu 1950 byl popraven. Posmrtně byl o několik let později rehabilitován, když byl skutečný vrah odhalen.

Kde je Ethel?

V prosinci 1952 náhle zmizela Christieho manželka Ethel. 14. prosince ji uškrtil. Když ji začali shánět příbuzní, napsal jim, že onemocněla revmatismem a sama nemůže psát. Když se po ni naopak ptali sousedé, odpovídal, že je u příbuzných v Sheffieldu.

John Christie v období mezi 18. lednem a 6. březnem zavraždil další tři ženy, které si pozval domů. Pak dal výpověď v práci a odstěhoval se ze svého bytu, odešel do hotelu a potuloval se po Londýně. Noví nájemci objevili těla poslední tří obětí v kuchyňském výklenku, na zahradě policie našla ostatky dalších. Christie byl zatčen 31. března 1953. Jediné, co měl u sebe, bylo několik mincí a novinový výstřižek o zatčení Tima Evanse.

John Christie byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který 15. července 1953 vykonal stejný popravčí jako u Tima Evanse…


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Margie Velma Barfieldová: Na popravu šla oblečená do růžového pyžama

Margie Velma Barfieldová: Na popravu šla oblečená do růžového pyžama

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 6. 2024 0:05

Velma Barfieldová se dostala na titulní stránky nejen amerického, ale i světového tisku poté, co se…

Antti Veikko Ilmari Siltavuori: Proč zabil dvě osmileté dívky?

Antti Veikko Ilmari Siltavuori: Proč zabil dvě osmileté dívky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 5. 2024 0:05

Mentálně retardovaný recidivista Antti Veikko Ilmari Siltavuori nikdy neuvedl žádné podrobnosti k…

Clara Jane Schwartzová: Nechala brutálně zavradit svého otce

Clara Jane Schwartzová: Nechala brutálně zavradit svého otce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 5. 2024 0:05

Když se významný vědec v oblasti výzkumu DNA Robert Schwartz v pondělí 10. prosince 2001 nedostavil…

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Gary a Thaddeus Lewingdonovi: Vraždící bratři

Autor: Hana Lorencová, Datum: 13. 5. 2024 0:05

Koncem 70. let se ve městě Columbus ve státě Ohio stala řada brutálních vražd, které si vyžádaly…

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Catherine Monvoisinová: Francouzská čarodějnice

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 5. 2024 0:05

I když od pálení čarodějnic uplynulo pár dnů, představíme vám jednu francouzskou „čarodějnici“ 17.…

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Jack Henry Abbott: Vraždící spisovatel

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 5. 2024 0:05

11. února 2002 byl v The New York Times otištěn článek „Spisovatel, kterému pomohl z vězení Norman…

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Dvojnásobná smrt „Na konci světa“

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 4. 2024 0:05

Dlouhých 37 let čekaly rodiny Helen Scottové a Christina Eadieové na spravedlnost. Dívkám bylo…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová