Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Gennadij Michasevič: Spořádaný otec od rodiny, za jehož vraždy pykali jiní
pxhere.com
Volný čas / Krimi čtení

Gennadij Michasevič: Spořádaný otec od rodiny, za jehož vraždy pykali jiní

datum: 20. 3. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Na první pohled naprosto normální muž, mechanik v běloruském zemědělském družstvu, pracovitý, ochotný a – nepil! Přesto tento vzorný manžel a otec rodiny s dvěma dětmi se přiznal k vraždě 43 žen v průběhu 14 let.

Běloruská vesnice Ist u Vitebska byla místem, kde se 7. dubna 1947 narodil Gennadij Michasevič. Otec Modest byl těžký alkoholik, který fyzicky i psychicky týral svou ženu, Gennadijovu matku. Dokonce ji s bičem honil kolem dvora. Kamarádi se mu pak nejen proto vysmívali. Tichý nenápadný chlapec se držel stranou, dívkám se vyhýbal. A pak začal chodit s Lenou. Jak mohl někdo tušit, že tu vyrůstá sexuální deviant?

Spustil to rozchod?

Nastoupil na povinnou vojenskou službu k námořnictvu, ale onemocněl žloutenkou, službu už nedokončil a byl poslán domů. Po návratu zjistil, že jeho přítelkyně Lena si našla jiného a byla vdaná!

K první vražde došlo v noci na 14. května 1971 poblíž vesnice Ekiman. Nemohl se vyrovnat se zradou Leny a údajně chtěl spáchat sebevraždu, proto si opatřil prádelní šňůru, kterou měl u sebe. Devatenáctiletá Ludmila Andaralová byla ve špatnou dobu na špatném místě.

Vražda místo sebevraždy

„Ujel mi autobus, tak jsem šel pěšky z Polocka domů. Když jsem prošel kolem jabloňového sadu, tak jsem ji uviděl. Byla opálená, jakoby přijela z jihu, do té doby jsme se u nás neopalovali… Měla u sebe dvě tašky. Chtěl jsem se původně pověsit. Ale pak jsem si řekl:

„Proč bych se kvůli ženě věšel, když mohu usmrtit někoho jiného?!“

„Uškrtil jsem ji přímo na silnici, vzal jsem její věci a hodil je do Dviny!“

Tělo dívky odtáhl do sadu, kde bylo objeveno o dva dny později.

Po činu pocítil podle svých slov „ohromnou úlevu“ a nemohl přestat! Vitebské monstrum, jak se mu mezi lidmi začalo říkat, pokračovalo. Některé ženy znásilnil, jiné „jen“ uškrtil. Jediná z nich, která přežila, vypověděla, že se jí podařilo dát prsty mezi krk a provaz, když chtěl utáhnout smyčku. Začala křičet a pachatele pokousala. Utekl.

Vzorný družstevník

Dalších dvou vražd se dopustil roku 1972 a 1973 podle podobného scénáře. V roce 1974 nikoho nezabil, zato od roku 1975 série pokračovala.

Mezitím ukončil průmyslovku, oženil se, narodily se mu děti – syn a dcera. Mladá rodina se přestěhovala do vesnice Soloniki, kde Gennadij dostal práci jako mechanik v místním zemědělském družstvu. Jeho život se nelišil od ostatních. Kromě manželky měl prý i milenku. Vstoupil do strany, jak se od nadějného kádru očekávalo. Jeho fotografie visela na nástěnce vzorných pracovníků. Podle sousedů byl skromný, moc nepil, nekouřil a neměl rád obscénní vtipy a červenal se, když někdo mluvil o sexu. Kdo jen mohl tušit, že starostlivý otec, který nezištně pomáhal s údržbou místní mateřské školy, je sériový vrah?

Omyly sovětské justice

Sovětská policejní mašinérie potřebovala vyřešené případy. Postupně zadržela a odsoudila (!) celkem 14 mužů za jednotlivé vraždy z této série. Fyzickým a psychickým mučením je donutila k přiznání. Jeden z nich byl popraven, další ve vězení oslepl, jiný se pokusil v kriminále spáchat sebevraždu…

A v okolí Vitebsku se dál volně pohyboval skutečný pachatel těchto vražd. Dařilo se mu dobře, dokonce si koupil auto – červeného zaporožce. S pořízením auta změnil taktiku – vozil a zabíjel stopařky!

Přelom nastal, když roku 1985 pracovník běloruského státního zastupitelství Nikolaj Ingatovič navrhl (a hlavně prosadil), že všechny případy uškrcených žen se musejí sloučit, protože jde nepochybně o činy sériového vraha!

Začala prověrka majitelů červených zaporožců – příkladný pracovník a seriózní muž Gennadij Michasevič v síti vyšetřovatelů neskončil.

Rukopis vraha!

Pak udělal první chybu. Ještě na podzim 1985 stačil zabít dvě ženy. Byl si ale tak jistý svou nepolapitelností, že napsal do redakce místních novin anonymní dopis podepsaný „Patrioti z Vitebska“. V ručně psaném listě stálo, že za všemi vraždami žen stojí fašistická organizace, bojující proti komunismu. Když byla v listopadu 1985 nalezena mrtvola poslední oběti, měla v ústech vložený papír s nápisem: „Za zradu smrt.“

Zjistilo se, že dopisy napsal stejný člověk! Začala neuvěřitelná mravenčí práce, kdy bylo porovnáno více než 200 000 rukopisů majitelů červených zaporožců. Tak vyšlo najevo, že autorem dopisů je zřejmě Michasevič! Grafologové si pro jistotu vyžádali z průmyslovky, kde studoval, jeho práce. Pak už nebyly žádné pochybnosti – nebezpečným vrahem je do té doby bezúhonný občan Michasevič!

Ke všemu se přiznal

8. prosince 1985 dorazili vyšetřovatelé k jeho domu. Byl prázdný. Od zaměstnavatele se dozvěděli, že si vzal dovolenou a s celou rodinou se chystal odletět do Oděsy. Byl zatčen o pár kilometrů dál v domě svého švagra. U sebe měl čtyři letenky a celá rodina byla sbalena na dovolenou. Při domovní prohlídce se našlo několik věcí, které patřily obětem.

Ochotně vypovídal, dokonce ukázal místa, kde spáchal činy a ukryl oběti. Přiznal se ke 43 vraždám. Přesný počet se však nepodařilo prokázat. Nabízí se otázka, co jeho žena, opravdu nic netušila nebo se ho bála?! Michasevič uvedl, že ho vlastně nezajímala a že se ji dvakrát pokusil uškrtit. Přesto od něj dostala jako dárek několik šperků, které sebral zavražděných dívkám.

Podle odborných posudků šlo o psychopatickou osobnost se sklonem k sexuální perverzi.

V květnu 1987 byl odsouzen k trestu smrti, který byl o několik měsíců později vykonán. O milost nezažádal.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Keith Hunter Jesperson: Zabiják se smajlíky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 8. 2022 0:05

Byl známý jako Happy Face Killer. Řidič kamiónu a sériový vrah Keith Hunter Jesperson měl potřebu…

Alexandros Schinas: Muž, který zavraždil řeckého krále

Alexandros Schinas: Muž, který zavraždil řeckého krále

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 8. 2022 0:05

Dodnes nevíme, jestli v tom byl politický motiv nebo zda šlo o projev neléčené duševní choroby.…

Martha Needle: Australská černá vdova

Martha Needle: Australská černá vdova

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 7. 2022 0:05

Mladá žena, která nemilosrdně otrávila manžela a tři vlastní děti, byla podle dobových zpráv velice…

Záhada z West Memphisu aneb Kdo je vrah?

Záhada z West Memphisu aneb Kdo je vrah?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 7. 2022 0:05

Některé kriminální případy nejsou ani po letech definitivně uzavřené. K nim patří i vražda tří…

Smrtící Tylenol: Kdo otrávil lék na bolest?

Smrtící Tylenol: Kdo otrávil lék na bolest?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 7. 2022 0:05

Sedm lidí, kteří v září 1982 náhle zemřeli v okolí Chicaga, spojovala jediná věc: krátce před smrtí…

Záhadná vražda Cecile Combettesové

Záhadná vražda Cecile Combettesové

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 7. 2022 0:05

Hlavní roli v příběhu, který se stal roku 1847, hrají čtrnáctiletá Cecile, její zaměstnavatel…

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 7. 2022 0:05

Série vražd a pokusů o ně od února do června 1959 děsila obyvatele Bádenska-Württemberska, a to…

Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?

Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 7. 2022 0:05

Dne 20. srpna 1989 byli José a Mary „Kitty“ Menendezovi zastřeleni ve svém domě v Beverly Hills. Po…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová