Asi hodinu po půlnoci v ložnici, kterou sdílela s mladší sestrou Mary Katherine, dívku vzbudily kroky a studený kov na tváři. Mužský hlas tiše řekl: „Mám nůž na tvém krku. Zůstaň zticha. Vylez z postele a pojď se mnou, jinak zabiju tebe i tvou rodinu!“ Poslušně vstala z postele a poslechla. Únosce ji vedl několik hodin lesem do kempu, kde na ně čekala jeho žena Wanda Barzee.
Brian Mitchell byl přesvěčený, že je prorok jménem Immanuel. Ve svém prapodivném náboženství byl mj. i zastáncem polygamie. Ještě v den únosu po krátkém „svatebním“ obřadu prohlásil Elizabeth za svou ženu a znásilnil ji. „Bránila jsem se,“ vypověděla později, „ale marně…“
Brian s Wandou a se zajatou Elizabeth neustále měnili místo pobytu a cestovali mezi Utahem a Kalifornií. Dívku nutili konzumovat velké množství alkoholu a drog, ale jinak ji třeba celé dny nedali nic k jídlu, takže byla neustále hladová.
Brian ji i několikrát denně znásilňoval, často ji přivazoval ke stromu. Po celou dobu se Mitchell snažil dívce vštěpovat své bizarní náboženské přesvědčení a rituály a přesvědčit ji, že je prorok.
V noci, kdy byla Elizabeth unesena, její mladší sestra Mary Katherine předstírala, že spí. „Měla jsem strach. Nemohla jsem nic dělat. Byla jsem v šoku, zkamenělá."
Jako jediný svědek si po několika měsících Mary Katherine uvědomila, že únosce se podobá muži, který kdysi pracoval v jejich domě jako údržbář a který si říkal Immanuel!
Policie zjistila, že Immanuel je Brian David Mitchel. V únoru 2003 se jeho fotografie v souvislosti s případem unesené dívky objevila v populárním televizním pořadu America's Most Wanted.
Na základě toho pak 12. března 2003 hned dva lidé jdoucí po ulici utažského města Sandy poznali Briana Mitchella! Za ruku doslova vlekl Elizabeth, která na sobě měla paruku a sluneční brýle. Byla pouhých třicet kilometrů od domova.
Během krátké akce byl Mitchell zatčen a dívka vrácena rodičům.
Elizabeth v roce 2012. (zdroj: Wikimedia Commons)
Trestní stíhání Briana Davida Mitchella se táhlo několik let a komplikovaly ho otázky ohledně jeho duševní způsobilosti k soudnímu řízení. Nakonec ho 10. prosince 2010, více než osm let po únosu, porota v Salt Lake City shledala vinným z únosu a převozu dítěte přes hranice státu za sexuálním účelem. Byl odsouzen na doživotí. Wanda Brazee za svůj podíl na zločinech dostala patnáct let.
Pozoruhodné je, že Elizabeth se krátce po návratu k rodině dokázala vrátit k relativně normálnímu životu. Po několika týdnech se vydala s rodinou na pěší túru do kempu, kam ji Mitchell před devíti měsíci odvezl. „Cítila jsem se vítězně,“ řekla o tomto zážitku.
„Myslím, že nemá cenu trávit čas v minulosti,“ dodala. „Není to něco, na co bych myslela. Když budu mít pocit, že chci někomu převyprávět svůj příběh, udělám to. Ale nemusím. Moc o tom nemluvím, opravdu mě to nezajímá.“
Vrátila se do školy a v roce 2006 se zapsala na Brigham Young University, kde studovala hudební výchovu. Kromě toho se začala věnovat obětem únosů a dětským obětem násilí a sexuálního zneužívání. Svůj příběh vyprávěla mj. V rozhovoru s Oprah Winfrey.
V roce 2009 se Elizabeth přestěhovala do Paříže, kde působila jako misionářka mormonů, tedy Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Právě v Paříži se seznámila s kolegou misionářem Matthewem Gilmourem, rodákem ze Skotska. V únoru 2012 se na Havaji vzali a mají tři děti – Chloé, Jamese a Olivii.
V roce 2011 založila nadaci, jejímž cílem je posílit postavení dětí a poskytnout zdroje a podporu obětem a rodinám, které utrpěly trauma. V tomtéž roce byla také jmenována zvláštní zpravodajkou televizní stanice ABC News, aby informovala o případech pohřešovaných osob a únosů dětí.
Děsivé zážitky z únosu s názvem Můj příběh vyšly v roce 2013. Kniha pro ni byla určitou formu uzavření této etapy života.
„Chci, aby lidé věděli, že jsem teď ve svém životě šťastná,“ řekla agentuře Associated Press.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kolem 21. hodiny 4. února 1974 se ozvalo zaklepání na dveře bytu č. 4 na 2603 Benvenue Street v…
Na konci února 1987 proběhla v amerických médiích následující zpráva: Vražedkyně na útěku Audrey…
Hannibal Lecter nebyl jen výplodem čisté fantazie. V roce 1963 se Thomas Harris, autor, jehož…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…
Byla mu diagnostikována antisociální porucha osobnosti. Počet obětí Rodneyho Alcaly není přesně…
Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.
Velma Barfieldová se dostala na titulní stránky nejen amerického, ale i světového tisku poté, co se…
Mentálně retardovaný recidivista Antti Veikko Ilmari Siltavuori nikdy neuvedl žádné podrobnosti k…