Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence
freepik.com
Volný čas / Krimi čtení

Elizabeth Smart: Devět měsíců v zajetí šílence

datum: 20. 5. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
Bylo jí teprve čtrnáct let, když ji přímo z ložnice unesl fanatik Brian David Mitchell. Dnes je Elizabeth Smart uznávanou aktivistkou a vystupuje proti násilí na ženách. Její příběh se stal námětem několika knih a dokumentárních filmů.

V zajetí fanatika jménem Brian David Mitchell a jeho ženy Wandy Barzee byla dívka pod vlivem drog a alkoholu opakovaně znásilňována, týrána a nucena podstupovat náboženské rituály svého únosce. Ten vystupoval jako prorok a spasitel pod jménem Immanuel.  

Tichá a plachá harfenistka

Elizabeth Ann Smart se narodila 3. listopadu 1987 v Salt Lake City (Utah) do silně věřící mormonské rodiny jako druhé ze šesti dětí úspěšného developera a ženy v domácnosti. Elizabeth byla milé, chytré, plaché a poslušné dítě.

Její největší vášní byla od pěti let hra na harfu, na kterou cvičila každý den celé hodiny. Hrála na místních svatbách a pohřbech a pravidelně se účastnila každoročního podzimního koncertu v rotundě Kapitolu v Salt Lake City. Dívka byla také zdatnou jezdkyní na koni a běžkyní na dlouhé tratě. Na Bryant Intermediate School byla známá jako inteligentní a pilná studentka.

Noc, která jí změnila život

Dne 4. června 2002 se Elizabeth s rodinou zúčastnila slavnostního předávání cen na konci školního roku, kde čtrnáctiletá dívka získala několik ocenění za prospěch a fyzickou zdatnost.


Neobvyklý únos Niny Gallwitz

Asi hodinu po půlnoci v ložnici, kterou sdílela s mladší sestrou Mary Katherine, dívku vzbudily kroky a studený kov na tváři. Mužský hlas tiše řekl: „Mám nůž na tvém krku. Zůstaň zticha. Vylez z postele a pojď se mnou, jinak zabiju tebe i tvou rodinu!“ Poslušně vstala z postele a poslechla. Únosce ji vedl několik hodin lesem do kempu, kde na ně čekala jeho žena Wanda Barzee.

Nekonečné dny plné násilí

Brian Mitchell byl přesvěčený, že je prorok jménem Immanuel. Ve svém prapodivném náboženství byl mj. i zastáncem polygamie. Ještě v den únosu po krátkém „svatebním“ obřadu prohlásil Elizabeth za svou ženu a znásilnil ji. „Bránila jsem se,“ vypověděla později, „ale marně…“


Paul Bernardo a Karla Homolka: Vraždící Ken a Barbie

Brian s Wandou a se zajatou Elizabeth neustále měnili místo pobytu a cestovali mezi Utahem a Kalifornií. Dívku nutili konzumovat velké množství alkoholu a drog, ale jinak ji třeba celé dny nedali nic k jídlu, takže byla neustále hladová.

Brian ji i několikrát denně znásilňoval, často ji přivazoval ke stromu. Po celou dobu se Mitchell snažil dívce vštěpovat své bizarní náboženské přesvědčení a rituály a přesvědčit ji, že je prorok.

Sestra si vzpomněla!

V noci, kdy byla Elizabeth unesena, její mladší sestra Mary Katherine předstírala, že spí. „Měla jsem strach. Nemohla jsem nic dělat. Byla jsem v šoku, zkamenělá."

Jako jediný svědek si po několika měsících Mary Katherine uvědomila, že únosce se podobá muži, který kdysi pracoval v jejich domě jako údržbář a který si říkal Immanuel!

Policie zjistila, že Immanuel je Brian David Mitchel. V únoru 2003 se jeho fotografie v souvislosti s případem unesené dívky objevila v populárním televizním pořadu America's Most Wanted.

Zachráněna na ulici

Na základě toho pak 12. března 2003 hned dva lidé jdoucí po ulici utažského města Sandy poznali Briana Mitchella! Za ruku doslova vlekl Elizabeth, která na sobě měla paruku a sluneční brýle. Byla pouhých třicet kilometrů od domova.

Během krátké akce byl Mitchell zatčen a dívka vrácena rodičům.

Elizabeth v roce 2012. (zdroj: Wikimedia Commons)

Trestní stíhání Briana Davida Mitchella se táhlo několik let a komplikovaly ho otázky ohledně jeho duševní způsobilosti k soudnímu řízení. Nakonec ho 10. prosince 2010, více než osm let po únosu, porota v Salt Lake City shledala vinným z únosu a převozu dítěte přes hranice státu za sexuálním účelem. Byl odsouzen na doživotí. Wanda Brazee za svůj podíl na zločinech dostala patnáct let.

Návrat do normálu

Pozoruhodné je, že Elizabeth se krátce po návratu k rodině dokázala vrátit k relativně normálnímu životu. Po několika týdnech se vydala s rodinou na pěší túru do kempu, kam ji Mitchell před devíti měsíci odvezl. „Cítila jsem se vítězně,“ řekla o tomto zážitku.

„Myslím, že nemá cenu trávit čas v minulosti,“ dodala. „Není to něco, na co bych myslela. Když budu mít pocit, že chci někomu převyprávět svůj příběh, udělám to. Ale nemusím. Moc o tom nemluvím, opravdu mě to nezajímá.“

Vrátila se do školy a v roce 2006 se zapsala na Brigham Young University, kde studovala hudební výchovu. Kromě toho se začala věnovat obětem únosů a dětským obětem násilí a sexuálního zneužívání. Svůj příběh vyprávěla mj. V rozhovoru s Oprah Winfrey.

Šíří mormonskou víru

V roce 2009 se Elizabeth přestěhovala do Paříže, kde působila jako misionářka mormonů, tedy Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Právě v Paříži se seznámila s kolegou misionářem Matthewem Gilmourem, rodákem ze Skotska. V únoru 2012 se na Havaji vzali a mají tři děti – Chloé, Jamese a Olivii.

V roce 2011 založila nadaci, jejímž cílem je posílit postavení dětí a poskytnout zdroje a podporu obětem a rodinám, které utrpěly trauma. V tomtéž roce byla také jmenována zvláštní zpravodajkou televizní stanice ABC News, aby informovala o případech pohřešovaných osob a únosů dětí.

Děsivé zážitky z únosu s názvem Můj příběh vyšly v roce 2013. Kniha pro ni byla určitou formu uzavření této etapy života.

„Chci, aby lidé věděli, že jsem teď ve svém životě šťastná,“ řekla agentuře Associated Press.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Brian Shaffer: Student, který zmizel beze stopy

Brian Shaffer: Student, který zmizel beze stopy

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 12. 2022 0:05

Vešel do hospody a už ho nikdo neviděl. Byl by to nejlepší aprílový žertík, kdyby měl pointu. V…

David Michael Krueger: Vrah jezdil na kole

David Michael Krueger: Vrah jezdil na kole

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 12. 2022 0:05

Přestože se pěstounští rodiče snažili dát lásku a péči chlapci, který do tří let nepoznal teplo…

Sharon Tateová (†26): Těhotnou manželku režiséra Polanského zavraždila sekta

Sharon Tateová (†26): Těhotnou manželku režiséra Polanského zavraždila sekta

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 11. 2022 0:05

Šílená vražda herečky Sharon Tateové, která byla ve více než osmém měsíci těhotenství, děsila…

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 11. 2022 0:05

Chudá dívka, který vyrostla na menší farmě, a budoucí lékař z významné rodiny. Seznámili se roku…

Phoebe Campbellová: Chladnokrevná žena

Phoebe Campbellová: Chladnokrevná žena

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 11. 2022 0:05

Soudní proces s Phoebe Campbellovou byl roku 1872 zpestřením jinak obyčejných dnů v kanadském městě…

Pauline Dubuissonová: Zastřelila bývalého milence

Pauline Dubuissonová: Zastřelila bývalého milence

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 11. 2022 0:05

Od březnového rána roku 1951, kdy čtyřiadvacetiletá studentka medicíny Pauline Dubuissonová…

Kerry Lyn Dalton: Čtvrt století v cele smrti za vraždu, která se možná nestala

Kerry Lyn Dalton: Čtvrt století v cele smrti za vraždu, která se možná nestala

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 10. 2022 0:05

Death Row. Tak se v Americe označuje část věznice, kde osoby odsouzené k trestu smrti čekají na…

Narcy Novacková: Žena, která má na svědomí smrt manžela a tchyně

Narcy Novacková: Žena, která má na svědomí smrt manžela a tchyně

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 10. 2022 0:05

Floridský milionář a podnikatel Ben Novack žil až do své smrti v červenci 2009 skvělým životem.…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-