Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Danny Rolling: Pravdivý příběh „gainesvillského“ rozparovače, podle kterého byl natočen film „Vřískot“
Flickr
Volný čas / Krimi čtení

Danny Rolling: Pravdivý příběh „gainesvillského“ rozparovače, podle kterého byl natočen film „Vřískot“

datum: 18. 3. 2022 0:05 autor: Hana Lorencová
V březnu 1994 zaujal začínajícího herce a scenáristu Kevina Williamsona zpravodajský pořad o muži, který v srpnu 1990 během tří dnů terorizoval město Gainesville na Floridě a zavraždil pět vysokoškolských studentů.

Napsal pak scénář k úspěšnému hororu Vřískot. Přestože Vřískot nabízí místy neuvěřitelně děsivé scény, příběh maskovaného vraha Sydneyho se příběhu Dannyho Rollinga, „gainesvillského rozparovače“, podobá jen vzdáleně. Vykreslit jeho skutečný život plný násilí a zoufalství by byl pro každého scenáristu těžkým oříškem.

Dětství plné násilí

Danny si prožil dětství, které nikomu nepřejeme a které ho bohužel dobře „připravilo“ na to, aby se stal hrozbou společnosti.

Danny Rolling se narodil 26. května 1954 v louisianském Shreveportu devatenáctileté matce Claudii a policistovi Jamesovi, vyznamenanému veteránovi korejské války, který pravděpodobně trpěl kombinací posttraumatické stresové poruchy a vrozené duševní choroby.

James byl temperamentní, panovačný a násilnický, hádal se s Claudií a slovně urážel Dannyho a jeho mladšího bratra Kevina, a když chlapci vyrostli, začal je i fyzicky napadat. Matka se syny několikrát od násilnického manžela utekla, pak zase uvěřila jeho slibům, že nebude mlátit ji ani syny, a pokaždé se vrátila. Na nějakou dobu skončila na psychiatrické klinice.

Danny hledal útěchu v umění a hudbě – vánoční dárek v podobě kytary, když mu bylo patnáct, byl zřejmě jednou z jeho nejšťastnějších vzpomínek na dětství a dospívání. Už jako teenager byl několikrát zadržen za voyeurství a za krádeže.

Ozbrojené loupeže a věznění

Danny nastoupil k letectvu, ale už v roce 1972 byl vyhozen poté, co byl zatčen za držení drog. Doma být nechtěl, tak odešel žít ke svému dědečkovi a načas se vymanil z vlivu původní rodiny. Oženil se s dívkou O'Mather Halko, s níž měl dceru, ale nakonec se pár rozvedl poté, co se u Dannyho projevily sklony k násilí a svou ženu několikrát zmlátil.

Danny Rolling. (zdroj: murderpedia.org)

Po rozvodu se bohužel změnil k horšímu. Znásilnil ženu, která se podobala jeho bývalé manželce, a uskutečnil několik ozbrojených loupeží na jihu USA. V roce 1979 nastoupil do vězení v Georgii.  

V osmdesátých letech byl několikrát ve vězení za ozbrojené loupeže. Čas mezi pobyty ve vězení trávil cestováním po zemi, krádežemi a pokusy o znásilňování žen.

Návrat do Shreveportu

V listopadu 1989 se vrátil do rodného Shreveportu a začal pracovat v místní restauraci, po krátkém čase byl ale propuštěn.

Pár hodin nato se vloupal do jednoho z domů, kde zavraždil čtyřiadvacetiletou Julii Grissomovou, jejího osmiletého synovce Seana a jejího pětapadesátiletého otce Toma. Julie byla nalezena se stopami po kousnutí a její tělo leželo na posteli s roztaženýma nohama.

V květnu následujícího roku se Danny opět pohádal se svým otcem. Tentokrát vytáhl pistoli a střelil Jamese do břicha a hlavy. Jeho otec přežil, ale přišel o oko a ucho. Danny po incidentu prchl do Kansasu a na Floridu a nakonec dorazil do univerzitního města Gainesville.

Gainesvillský masakr

V roce 1990 se utábořil v zalesněné oblasti za místním campusem. 24. srpna vklouzl do bytu studentek prvního ročníku Christiny Powellové a Sonji Larsonové a obě brutálně ubodal a znásilnil. Pak se v klidu osprchoval a odešel.

Následujícího dne se jeho další obětí stala studentka Christa Hoytová, jejíž uříznutou hlavu nechal ležet na poličce a tělo opřel o postel.

V pondělí 27. srpna se vrah objevil v bytě Manuela Toboady a jeho přítelkyně Tracy Paulesové. Bývalý středoškolský fotbalista Toboada se bránil, ale neubránil. Mladý pár zemřel.

Obviněn po dvou letech

Danny pak zmizel z města. Policie ustanovila místní pracovní skupinu, která měla uklidnit vyděšené studenty a najít vraha. Ten byl zrovna ve vězení. V září 1990 totiž Danny se zbraní v ruce přepadl obchod Winn-Dixie v Ocale na Floridě a byl dopaden poté, co se naboural v ukradeném autě.

Hlavním podezřelým se stal až počátkem roku 1991, kdy kriminalisté na základě vyšetření DNA zjistili, že vraha už mají za katrem. Z vraždy pěti gainesvillských studentů byl obviněn v červnu 1992.

Psychiatrická vyšetření prokázala, že Danny sice trpí vážnou poruchou osobnosti, ale chápe závažnost svých činů. Porota koncem března jednomyslně uznala Dannyho Rollinga vinným z vraždy prvního stupně ve všech pěti bodech obžaloby a o měsíc později byl odsouzen k trestu smrti. Ten byl vykonán 25. října 2006 ve floridské státní věznici.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mary Batemanová: Čarodějnice z Yorkshiru otrávila sousedku pudinkem

Mary Batemanová: Čarodějnice z Yorkshiru otrávila sousedku pudinkem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 2. 2024 0:05

Mary Batemanová na přelomu 18. a 19. století nechvalně proslula jako zlodějka a travička. Říkalo se…

Metod Trobec: Netvor z bývalé Jugoslávie

Metod Trobec: Netvor z bývalé Jugoslávie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 2. 2024 0:05

V květnu 2006 spáchal sebevraždu v cele ve věznici Dob pri Mirni na jihovýchodě Slovinska Metod…

Elizabeth Brownrigg: Porodní bába utýrala svou pomocnici k smrti

Elizabeth Brownrigg: Porodní bába utýrala svou pomocnici k smrti

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 2. 2024 0:05

Pocházela z chudé dělnické rodiny, pak se začalo dařit jejímu manželovi a rozvíjela se i…

Sophie Ursinusová: Vražedkyně, která pořádala ve vězení večírky

Sophie Ursinusová: Vražedkyně, která pořádala ve vězení večírky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 1. 2024 0:05

Německá sériová vražedkyně měla s největší pravděpodobností na svědomí smrt svého manžela, tety a…

Brian Shaffer: Student, který zmizel beze stopy

Brian Shaffer: Student, který zmizel beze stopy

Autor: Hana Lorencová, Datum: 20. 1. 2024 0:05

Vešel do hospody a už ho nikdo neviděl. Byl by to nejlepší aprílový žertík, kdyby měl pointu. V…

Phoebe Campbellová: Chladnokrevná žena

Phoebe Campbellová: Chladnokrevná žena

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 1. 2024 0:05

Soudní proces s Phoebe Campbellovou byl roku 1872 zpestřením jinak obyčejných dnů v kanadském městě…

Al Capone: Život a odkaz mafiánského bosse 20. let

Al Capone: Život a odkaz mafiánského bosse 20. let

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 1. 2024 0:05

Byl jedním z nejznámějších amerických gangsterů, který se proslavil tím, že ve dvacátých letech 20.…

Marshall Ratliff: Santa Claus, který nerozdával, ale bral

Marshall Ratliff: Santa Claus, který nerozdával, ale bral

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 12. 2023 0:05

Tento zločin je více než 100 let starý, ale stále je považován za jednu z nejznámějších loupeží v…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-