Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice
Pixabay
Volný čas / Krimi čtení

Beverley Allitt: „Anděl smrti“ z granthamské nemocnice

datum: 2. 10. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Zoufalí rodiče, které zdravotní sestra Beverley Allitt utěšovala po smrti dětí, netušili, že za laskavou tváří se skrývá jejich vražedkyně!

Patnáctiměsíční Claire Peck byla přijata 22. dubna 1991 do nemocnice v Granthamu se silným astmatickým záchvatem. Po připojení k plicnímu ventilátoru náhle přišla srdeční zástava. Lékařům se sice podařilo dívenku rychle oživit, ale následovala další zástava, kterou už nepřežila.

Podivná úmrtí

Pitva neprokázala cizí zavinění. Přesto jednomu z místních pediatrů, doktoru Nelsonu Porterovi, se na tomto náhlém úmrtí něco nezdálo. Navíc odhalil, že v průběhu posledních dvou měsíců bylo na oddělení nezvykle mnoho srdečních zástav a že včetně Claire zemřely čtyři děti!

V první chvíli měl podezření na virové onemocnění, ale to se neprokázalo. Pak objevil, že podle záznamů byla v tělíčku malé Claire vysoká hladina draslíku. Začal tedy pátrat dál. Pochopil, že tu byl zřejmě spáchán zločin, a oznámil vše na policii. Při exhumaci těla Claire se našly stopy lignokainu, který se sice používá při srdečních zástavách, ale u dospělých, nikdy ne u dětí.

Detektiv Stuart Clifton zjistil, že náhlá úmrtí i další podezřelé srdeční zástavy mají společného jmenovatele – přítomnost zdravotní sestry Beverley Allitt!

Zrůda na dětském oddělení

Narodila se 4. října 1968 v Granthamu ve Velké Británii. Přestože toužila po povolání zdravotní sestry, na školu se nejprve nedostala, protože neuspěla u přijímacích zkoušek. Pracovala jako chůva v rodinách. Nakonec se jí podařilo absolvovat roční zdravotnické kurzy, a to doslova s odřenýma ušima. Státní nemocnice v Granthamu trpěla nedostatkem sester, proto přijala i Beverley, ačkoli neměla žádnou praxi, ani doporučení.

21. únor 1991 je dnem první vraždy. Sedmitýdenní Kiam Taylor byl přijat s podezřením na zápal plic. Poté, co sestra Beverley ujistila rodiče, že všechno bude v pořádku, odešli domů. Stav chlapce byl stabilizovaný do chvíle, než si Beverley další noc vzala dobrovolně službu. V době, kdy s ním byla sama, náhle přestal dýchat. Nikoho neudivilo, že selhaly poplašné monitory, a lékaři tak přiběhli pozdě. Navzdory jejich úsilí Kiam zůstal s těžce poškozeným mozkem a bez naděje na vyléčení na přístrojích. Zoufalí rodiče pak souhlasili s jeho odpojením.

Druhou obětí byl o dva týdny později jedenáctiletý Timothy Hardwick. Byl po dětské mozkové obrně a trpěl na epileptické záchvaty. Právě po opakovaném záchvatu byl hospitalizován. Beverley přivolala lékaře poté, co ho údajně našla promodralého bez známek života. Oficiální příčinou smrti byla epilepsie.

Trvalé následky

Ačkoli v průběhu služeb sestry Beverley Allitt se objevilo několik dalších podivných a těžce vysvětlitelných zdravotních problémů, nikdo nepojal podezření. Například tehdy roční Kayley Desmond Beverley vstříkla do infuze vzduchovou bublinu. Dívka sice útok anděla smrti přežila, ale dodnes má zdravotní a především psychické následky.

Další dva chlapci, Bradley a Paul, přežili jen díky souhře šťastných náhod. Při službě Beverley upadli do bezvědomí a lékaři zjistili vysokou hladinu inzulínu v krvi. Naštěstí se je podařilo zachránit.

Sue Phillips docházela do nemocnice pravidelně na kontrolu se svými dvojčaty, předčasně narozenými holčičkami Katie a Becky. Dvouměsíční Becky nechali v nemocnici s podezřením na koliku. V průběhu noci jí museli lékaři poskytnout rychlou pomoc, protože dívenka náhle dostala hypoglykemický záchvat. Další den byla propuštěna. V noci doma zemřela.

Druhou z dvojčátek, Katie, raději vzali lékaři na pozorování. V přítomnosti Beverley přestala dýchat. Po rychlé resuscitaci přežila, ale s požkozením mozku, zraku a sluchu.

Ironií osudu je, že matka dvojčat Sue byla tak šťastná, že aspoň jedna z holčiček přežila a že jí Beverley včasným přivoláním lékařů zachránila život. Požádala pak Beverley, aby šla Katie za kmotru. Ta souhlasila.

Proč to dělala?

Stuart Clifton se svým týmem zjistili, že všechny děti měly vysokou hladinu inzulínu v krvi. Zvláštní bylo, že se nemohly najít lékařské záznamy některých poškozených.

Policie si pro Beverley přišla 26. července 1991. Ta byla při vyšetřování naprosto klidná, popírala jakoukoli účast na vraždách a zdůrazňovala, že se jen stará o pacienty. Při domovní prohlídce byly nalezeny chybějící lékařské záznamy...

Ve vazbě se podrobila sérii lékařských vyšetření, která prokázala duševní poruchu zvanou Munchausenův syndrom. Podle psychiatrů však byla za své činy plně odpovědná.

Soud trval dva měsíce a Beverley byla obviněna ze čtyř vražd, jedenácti pokusů o vraždu a jedenácti těžkých ublížení na těle. 23. května 1993 byl vynesen rozsudek – třicet let.

Jen několik měsíců poté, co byla odsouzena, ji navštívil detektiv Stuart Clifton, kterému stále chyběl motiv. „Nevysvětlila mi, proč to udělala,“ řekl po setkání, „a nemá žádné výčitky svědomí.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 7. 2021 0:05

Byla poslední ženou, která byla ve Švédsku popravena. Příběh Anny Månsdotter měl ve své době velkou…

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2021 0:05

Muž, který unesl letadlo a cestující propustil po vyplacení 200 000 dolarů, se jednoduše „vypařil“.…

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 7. 2021 0:05

Pod těmito názvy se brutální maniak a vrah López, který byl usvědčen ze zavraždění 110 mladých…

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 7. 2021 0:05

Chudá dívka, který vyrostla na menší farmě, a budoucí lékař z významné rodiny. Seznámili se roku…

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 6. 2021 0:05

„Ice Killer“, tak rakouská média nazvala Estibaliz (Esti) Carranzu. Mladá žena usmrtila manžela i…

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 6. 2021 0:05

Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 6. 2021 0:05

Od října 1984 do listopadu 1987 se starší ženy v okolí Montmartre bály samy chodit ven nebo někoho…

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2021 0:05

Obtloustlý žoviální chlapík s brýlemi se na každého mile usmíval a vypadal důvěryhodně. Ve veselém…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová