Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Andrew Cunanan: Mladík, který se „proslavil“ vraždou Versaceho
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Andrew Cunanan: Mladík, který se „proslavil“ vraždou Versaceho

datum: 7. 8. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Když Cunanan usmrtil slavného módního návrháře Versaceho dvěma střelami do tváře, měl za sebou čtyři vraždy a patřil mezi deset nejhledanějších mužů v hledáčku FBI.

Zatímco u většiny vrahů se setkáváme s nešťastným dětstvím, tady bylo všechno jinak. Andrew Philip Cunanan se narodil 31. srpna 1969 jako čtvrté dítě burzovního makléře Modesta, který měl filipínské kořeny, a Mary, jejíž předci pro změnu pocházeli z Itálie.

Chlapec z dobré rodiny

Na předměstí kalifornského San Diega, kde rodina žila, bydleli jen bohatí lidé. Obklopen byl milující rodinou, která se dětem věnovala a dbala na jejich vzdělání.

Malého Andrewa si všichni pamatují jako milého, vychovaného chlapce, kterému škola nedělala žádné problémy. Podle učitelů byl komunikativní a měl mimořádně velkou slovní zásobu. Test IQ ukázal, že jde o mladíka s vysoce nadprůměrnou inteligencí – 147 bodů! Bez problémů byl tedy po maturitě přijat na Kalifornskou univerzitu, kde začal studovat historii. V prostředí vysokoškolské koleje si Andrew přiznal, že se mu nelíbí holky, že je gay.

Zásadní životní zlom

Celé rodině se zhroutil dosavadní svět v okamžiku, kdy se otec Modesto stal podezřelý ze zpronevěry peněz, a opustil domov, aby se skrýval na neznámém místě a později uprchl na Filipíny. Za jeho machinace nakonec zaplatili všichni. Matka Mary musela opustit dům na dobré adrese, bankovní účty byly zmrazeny a drahé věci zabaveny. A najednou nebylo z čeho zaplatit školné nejmladšímu z dětí, devatenáctiletému Andrewovi...

Vrátil se ze školy k matce ve chvíli, kdy se k ní donesly informace o synově homosexualitě. Temperamentní Italka s katolickou výchovou to neskousla. Po bouřlivé hádce ho vyhodila z domova.

Prostitut s vybranou klientelou

Pohledný mladík se přestěhoval do San Franciska a skončil jako homosexuální prostitut. Muži ho kromě peněz zahrnovali také různými dárky. 

Pohyboval se mezi zámožnými a vlivnými lidmi. Zákazníky si hledal v řadách bohatých mužů i politiků. Mezi nimi zřejmě potkal i slavného módního návrháře. A není tedy divu, že se například jako doprovod Gianniho Versaceho účastnil premiéry opery Capriccio v Miami.

Zhruba devět let si Cunanan žil jako v bavlnce. Ale v zimě roku 1997 došlo ke zvratu.

Drogy, nebo AIDS?

Názory se rozcházejí, jisté ale je, že Andrew zřejmě prošel nějakou osobní tragédií. Rozešel se s jedním ze svých milenců a upadl do těžkých depresí. Navíc se začal obávat, jestli není HIV pozitivní. To se zdálo dost pravděpodobné – homosexuál a narkoman v jedné osobě. Zřejmě si už na drogách vypěstoval závislost, pozdější vyšetřování ukázalo, že s nimi i obchodoval. Postupně u něho docházelo k rozpadu osobnosti a psychické poruše.

Co bylo příčinou proměny milého, hezkého a šarmantního chlapce v sériového vraha, můžeme jen spekulovat. V polovině dubna 1997 pozval Cunanan přátele na rozlučkovou večeři. Oznámil jim, že se chystá přestěhovat. „Kam pojedeš?“ zeptal se ho jeden z hostů. – „Do Minneapolis,“ odpověděl, „mám tam nějakou práci!“

Co myslel poslední větou, se ukázalo za pár dní. To už se v médiích objevily informace o násilné smrti dvou homosexuálů.

Začátek šíleného vraždění

První na řadě byl bývalý milenec Jeff Trail. Toho 27. dubna 1997 doslova umlátil k smrti kladivem, tělo zabalil do koberce a nechal v bytě architekta Davida Madsona. I ten patřil mezi Cunananovi milence. Jeho mrtvola se našla 3. května poblíž jezera Rush v Minnesotě. Usmrtila ho střela do hlavy.

Hrůzná série pokračovala. Hned 4. května zavraždil prominentního realitního makléře Lee Miglina. Cunannanovo šílenství se stupňovalo. Miglina před smrtí mučil. Nejdřív ho svázal lepící páskou, pak bodal šroubovákem a nakonec mu podřízl hrdlo rámovou pilou na kov! Po vraždě nasedl do Miglinova auta a vydal se směr Florida.

Zběsilá jízda pokračuje

Fotografie Andrewa Cunanana, které uveřejnila FBI. (zdroj: Wikimedia Commons)

V tu dobu už se rozběhlo policejní pátrání. Pátý den po poslední vraždě zaslechl Cunanan v rádiu, že policie hledá Miglinovo auto. To už byl ve státě New Jersey. Bylo mu jasné, že je to náhoda, že auto policisté ještě neobjevili. A tak okamžitě jednal.

William Reese, správce vesnického hřbitova v Pennsville, byl podle místních ochotný, milý a empatický muž, připravený vždy každému pomoci. A to se mu stalo osudným. Když viděl, že k opuštěnému hřbitovu přijíždí neznámý automobil, vyšel ven, aby řidiči nabídl pomoc. Andrew na něj bez upozornění vystřelil, vzal si jeho nákladní auto a ujel. Spravedlnosti unikal další dva měsíce.

„Nejslavnější“ oběť

Dům, před nímž byl zastřelen Versace. (zdroj: Wikimedia Commons)

15. července dopoledne vyšel Gianni Versace ze svého sídla v Miami na pravidelnou procházku, po níž očekával před branou svého přítele Antonia D´Amico. Ten se přiblížil ve chvíli, kdy rezidenční čtvrtí zazněly dva výstřely a Gianni se před jeho očima zhroutil k zemi.

Antonio ihned volal pomoc, ale pro Gianniho už bylo pozdě. A Cunananovi se opět podařilo uprchnout.

Kruh se uzavírá

Policisté v nedaleké garáži našli Reesovo auto, Cunananovo oblečení, falešné doklady a novinové výstřižky o vraždách, které spáchal.

Po intenzivním pátrání policie objevila Cunanana v pokoji jednoho hausbotu v Miami Beach. Jakmile Cunanan zaznamenal, že je obklíčen, vytáhl pistoli, strčil si hlaveň do úst a zastřelil se. Motivy jeho vražd tak nebyly nikdy objasněny.

Policité na místě činu našli následující vrahovu poznámku. „Homosexualita vede k smrti a jsem povinnen zabít nejslavnějšího gaye na této planetě, který homosexualitu propaguje…“

Soudní pitva vyloučila, že by Andrew byl HIV pozitivní.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Martha Needle: Australská černá vdova

Martha Needle: Australská černá vdova

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 7. 2022 0:05

Mladá žena, která nemilosrdně otrávila manžela a tři vlastní děti, byla podle dobových zpráv velice…

Záhada z West Memphisu aneb Kdo je vrah?

Záhada z West Memphisu aneb Kdo je vrah?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 7. 2022 0:05

Některé kriminální případy nejsou ani po letech definitivně uzavřené. K nim patří i vražda tří…

Smrtící Tylenol: Kdo otrávil lék na bolest?

Smrtící Tylenol: Kdo otrávil lék na bolest?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 7. 2022 0:05

Sedm lidí, kteří v září 1982 náhle zemřeli v okolí Chicaga, spojovala jediná věc: krátce před smrtí…

Záhadná vražda Cecile Combettesové

Záhadná vražda Cecile Combettesové

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 7. 2022 0:05

Hlavní roli v příběhu, který se stal roku 1847, hrají čtrnáctiletá Cecile, její zaměstnavatel…

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Heinrich Pommerencke: Schwarzwaldská bestie

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 7. 2022 0:05

Série vražd a pokusů o ně od února do června 1959 děsila obyvatele Bádenska-Württemberska, a to…

Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?

Konec amerického snu: Proč bratři Menendezovi zabili své rodiče?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 7. 2022 0:05

Dne 20. srpna 1989 byli José a Mary „Kitty“ Menendezovi zastřeleni ve svém domě v Beverly Hills. Po…

Edme-Samuel Castaing (†27): Lékař, který pro peníze otrávil dva kamarády

Edme-Samuel Castaing (†27): Lékař, který pro peníze otrávil dva kamarády

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 7. 2022 0:05

Do dějin kriminalistiky se zapsal neslavným prvenstvím: je považován za první osobu, která ke…

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Nevyřešený případ: Neznámý chlapec v krabici od kočárku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 24. 6. 2022 0:05

Jak se stalo, že nahé, těžce pohmožděné tělo malého chlapce bylo umístěno do kartonové krabice a…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková