Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Andrew Cunanan: Mladík, který se „proslavil“ vraždou Versaceho
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Andrew Cunanan: Mladík, který se „proslavil“ vraždou Versaceho

datum: 7. 8. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Když Cunanan usmrtil slavného módního návrháře Versaceho dvěma střelami do tváře, měl za sebou čtyři vraždy a patřil mezi deset nejhledanějších mužů v hledáčku FBI.

Zatímco u většiny vrahů se setkáváme s nešťastným dětstvím, tady bylo všechno jinak. Andrew Philip Cunanan se narodil 31. srpna 1969 jako čtvrté dítě burzovního makléře Modesta, který měl filipínské kořeny, a Mary, jejíž předci pro změnu pocházeli z Itálie.

Chlapec z dobré rodiny

Na předměstí kalifornského San Diega, kde rodina žila, bydleli jen bohatí lidé. Obklopen byl milující rodinou, která se dětem věnovala a dbala na jejich vzdělání.

Malého Andrewa si všichni pamatují jako milého, vychovaného chlapce, kterému škola nedělala žádné problémy. Podle učitelů byl komunikativní a měl mimořádně velkou slovní zásobu. Test IQ ukázal, že jde o mladíka s vysoce nadprůměrnou inteligencí – 147 bodů! Bez problémů byl tedy po maturitě přijat na Kalifornskou univerzitu, kde začal studovat historii. V prostředí vysokoškolské koleje si Andrew přiznal, že se mu nelíbí holky, že je gay.

Zásadní životní zlom

Celé rodině se zhroutil dosavadní svět v okamžiku, kdy se otec Modesto stal podezřelý ze zpronevěry peněz, a opustil domov, aby se skrýval na neznámém místě a později uprchl na Filipíny. Za jeho machinace nakonec zaplatili všichni. Matka Mary musela opustit dům na dobré adrese, bankovní účty byly zmrazeny a drahé věci zabaveny. A najednou nebylo z čeho zaplatit školné nejmladšímu z dětí, devatenáctiletému Andrewovi...

Vrátil se ze školy k matce ve chvíli, kdy se k ní donesly informace o synově homosexualitě. Temperamentní Italka s katolickou výchovou to neskousla. Po bouřlivé hádce ho vyhodila z domova.

Prostitut s vybranou klientelou

Pohledný mladík se přestěhoval do San Franciska a skončil jako homosexuální prostitut. Muži ho kromě peněz zahrnovali také různými dárky. 

Pohyboval se mezi zámožnými a vlivnými lidmi. Zákazníky si hledal v řadách bohatých mužů i politiků. Mezi nimi zřejmě potkal i slavného módního návrháře. A není tedy divu, že se například jako doprovod Gianniho Versaceho účastnil premiéry opery Capriccio v Miami.

Zhruba devět let si Cunanan žil jako v bavlnce. Ale v zimě roku 1997 došlo ke zvratu.

Drogy, nebo AIDS?

Názory se rozcházejí, jisté ale je, že Andrew zřejmě prošel nějakou osobní tragédií. Rozešel se s jedním ze svých milenců a upadl do těžkých depresí. Navíc se začal obávat, jestli není HIV pozitivní. To se zdálo dost pravděpodobné – homosexuál a narkoman v jedné osobě. Zřejmě si už na drogách vypěstoval závislost, pozdější vyšetřování ukázalo, že s nimi i obchodoval. Postupně u něho docházelo k rozpadu osobnosti a psychické poruše.

Co bylo příčinou proměny milého, hezkého a šarmantního chlapce v sériového vraha, můžeme jen spekulovat. V polovině dubna 1997 pozval Cunanan přátele na rozlučkovou večeři. Oznámil jim, že se chystá přestěhovat. „Kam pojedeš?“ zeptal se ho jeden z hostů. – „Do Minneapolis,“ odpověděl, „mám tam nějakou práci!“

Co myslel poslední větou, se ukázalo za pár dní. To už se v médiích objevily informace o násilné smrti dvou homosexuálů.

Začátek šíleného vraždění

První na řadě byl bývalý milenec Jeff Trail. Toho 27. dubna 1997 doslova umlátil k smrti kladivem, tělo zabalil do koberce a nechal v bytě architekta Davida Madsona. I ten patřil mezi Cunananovi milence. Jeho mrtvola se našla 3. května poblíž jezera Rush v Minnesotě. Usmrtila ho střela do hlavy.

Hrůzná série pokračovala. Hned 4. května zavraždil prominentního realitního makléře Lee Miglina. Cunannanovo šílenství se stupňovalo. Miglina před smrtí mučil. Nejdřív ho svázal lepící páskou, pak bodal šroubovákem a nakonec mu podřízl hrdlo rámovou pilou na kov! Po vraždě nasedl do Miglinova auta a vydal se směr Florida.

Zběsilá jízda pokračuje

Fotografie Andrewa Cunanana, které uveřejnila FBI. (zdroj: Wikimedia Commons)

V tu dobu už se rozběhlo policejní pátrání. Pátý den po poslední vraždě zaslechl Cunanan v rádiu, že policie hledá Miglinovo auto. To už byl ve státě New Jersey. Bylo mu jasné, že je to náhoda, že auto policisté ještě neobjevili. A tak okamžitě jednal.

William Reese, správce vesnického hřbitova v Pennsville, byl podle místních ochotný, milý a empatický muž, připravený vždy každému pomoci. A to se mu stalo osudným. Když viděl, že k opuštěnému hřbitovu přijíždí neznámý automobil, vyšel ven, aby řidiči nabídl pomoc. Andrew na něj bez upozornění vystřelil, vzal si jeho nákladní auto a ujel. Spravedlnosti unikal další dva měsíce.

„Nejslavnější“ oběť

Dům, před nímž byl zastřelen Versace. (zdroj: Wikimedia Commons)

15. července dopoledne vyšel Gianni Versace ze svého sídla v Miami na pravidelnou procházku, po níž očekával před branou svého přítele Antonia D´Amico. Ten se přiblížil ve chvíli, kdy rezidenční čtvrtí zazněly dva výstřely a Gianni se před jeho očima zhroutil k zemi.

Antonio ihned volal pomoc, ale pro Gianniho už bylo pozdě. A Cunananovi se opět podařilo uprchnout.

Kruh se uzavírá

Policisté v nedaleké garáži našli Reesovo auto, Cunananovo oblečení, falešné doklady a novinové výstřižky o vraždách, které spáchal.

Po intenzivním pátrání policie objevila Cunanana v pokoji jednoho hausbotu v Miami Beach. Jakmile Cunanan zaznamenal, že je obklíčen, vytáhl pistoli, strčil si hlaveň do úst a zastřelil se. Motivy jeho vražd tak nebyly nikdy objasněny.

Policité na místě činu našli následující vrahovu poznámku. „Homosexualita vede k smrti a jsem povinnen zabít nejslavnějšího gaye na této planetě, který homosexualitu propaguje…“

Soudní pitva vyloučila, že by Andrew byl HIV pozitivní.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Anna Månsdotter: Incestní vztah mezi matkou a synem vedl k vraždě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 7. 2021 0:05

Byla poslední ženou, která byla ve Švédsku popravena. Příběh Anny Månsdotter měl ve své době velkou…

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Dan Cooper: Záhadný únosce na lince z Portlandu do Seattlu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2021 0:05

Muž, který unesl letadlo a cestující propustil po vyplacení 200 000 dolarů, se jednoduše „vypařil“.…

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Pedro Alonso López: „Monstrum z And“ a nejbrutálnější muž na světě

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 7. 2021 0:05

Pod těmito názvy se brutální maniak a vrah López, který byl usvědčen ze zavraždění 110 mladých…

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Yvonne Chevallier: Láska jako z červené knihovny s tragickým koncem

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 7. 2021 0:05

Chudá dívka, který vyrostla na menší farmě, a budoucí lékař z významné rodiny. Seznámili se roku…

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Estibaliz Carranza: Zmrzlinová vražedkyně

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 6. 2021 0:05

„Ice Killer“, tak rakouská média nazvala Estibaliz (Esti) Carranzu. Mladá žena usmrtila manžela i…

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Kate Websterová: Vydávala se za svou oběť

Autor: Hana Lorencová, Datum: 18. 6. 2021 0:05

Provedla jednu z nejkrutějších a nejznámějších vražd v Anglii 19. století. Hlava oběti se našla až…

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Thierry Paulin (†25): Monstrum z Montmartre

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 6. 2021 0:05

Od října 1984 do listopadu 1987 se starší ženy v okolí Montmartre bály samy chodit ven nebo někoho…

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Rudolf Pleil: Mistr zabíjení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 6. 2021 0:05

Obtloustlý žoviální chlapík s brýlemi se na každého mile usmíval a vypadal důvěryhodně. Ve veselém…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová