Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Andrew Cunanan: Mladík, který se „proslavil“ vraždou Versaceho
Wikimedia Commons
Volný čas / Krimi čtení

Andrew Cunanan: Mladík, který se „proslavil“ vraždou Versaceho

datum: 7. 8. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Když Cunanan usmrtil slavného módního návrháře Versaceho dvěma střelami do tváře, měl za sebou čtyři vraždy a patřil mezi deset nejhledanějších mužů v hledáčku FBI.

Zatímco u většiny vrahů se setkáváme s nešťastným dětstvím, tady bylo všechno jinak. Andrew Philip Cunanan se narodil 31. srpna 1969 jako čtvrté dítě burzovního makléře Modesta, který měl filipínské kořeny, a Mary, jejíž předci pro změnu pocházeli z Itálie.

Chlapec z dobré rodiny

Na předměstí kalifornského San Diega, kde rodina žila, bydleli jen bohatí lidé. Obklopen byl milující rodinou, která se dětem věnovala a dbala na jejich vzdělání.

Malého Andrewa si všichni pamatují jako milého, vychovaného chlapce, kterému škola nedělala žádné problémy. Podle učitelů byl komunikativní a měl mimořádně velkou slovní zásobu. Test IQ ukázal, že jde o mladíka s vysoce nadprůměrnou inteligencí – 147 bodů! Bez problémů byl tedy po maturitě přijat na Kalifornskou univerzitu, kde začal studovat historii. V prostředí vysokoškolské koleje si Andrew přiznal, že se mu nelíbí holky, že je gay.

Zásadní životní zlom

Celé rodině se zhroutil dosavadní svět v okamžiku, kdy se otec Modesto stal podezřelý ze zpronevěry peněz, a opustil domov, aby se skrýval na neznámém místě a později uprchl na Filipíny. Za jeho machinace nakonec zaplatili všichni. Matka Mary musela opustit dům na dobré adrese, bankovní účty byly zmrazeny a drahé věci zabaveny. A najednou nebylo z čeho zaplatit školné nejmladšímu z dětí, devatenáctiletému Andrewovi...

Vrátil se ze školy k matce ve chvíli, kdy se k ní donesly informace o synově homosexualitě. Temperamentní Italka s katolickou výchovou to neskousla. Po bouřlivé hádce ho vyhodila z domova.

Prostitut s vybranou klientelou

Pohledný mladík se přestěhoval do San Franciska a skončil jako homosexuální prostitut. Muži ho kromě peněz zahrnovali také různými dárky. 

Pohyboval se mezi zámožnými a vlivnými lidmi. Zákazníky si hledal v řadách bohatých mužů i politiků. Mezi nimi zřejmě potkal i slavného módního návrháře. A není tedy divu, že se například jako doprovod Gianniho Versaceho účastnil premiéry opery Capriccio v Miami.

Zhruba devět let si Cunanan žil jako v bavlnce. Ale v zimě roku 1997 došlo ke zvratu.

Drogy, nebo AIDS?

Názory se rozcházejí, jisté ale je, že Andrew zřejmě prošel nějakou osobní tragédií. Rozešel se s jedním ze svých milenců a upadl do těžkých depresí. Navíc se začal obávat, jestli není HIV pozitivní. To se zdálo dost pravděpodobné – homosexuál a narkoman v jedné osobě. Zřejmě si už na drogách vypěstoval závislost, pozdější vyšetřování ukázalo, že s nimi i obchodoval. Postupně u něho docházelo k rozpadu osobnosti a psychické poruše.

Co bylo příčinou proměny milého, hezkého a šarmantního chlapce v sériového vraha, můžeme jen spekulovat. V polovině dubna 1997 pozval Cunanan přátele na rozlučkovou večeři. Oznámil jim, že se chystá přestěhovat. „Kam pojedeš?“ zeptal se ho jeden z hostů. – „Do Minneapolis,“ odpověděl, „mám tam nějakou práci!“

Co myslel poslední větou, se ukázalo za pár dní. To už se v médiích objevily informace o násilné smrti dvou homosexuálů.

Začátek šíleného vraždění

První na řadě byl bývalý milenec Jeff Trail. Toho 27. dubna 1997 doslova umlátil k smrti kladivem, tělo zabalil do koberce a nechal v bytě architekta Davida Madsona. I ten patřil mezi Cunananovi milence. Jeho mrtvola se našla 3. května poblíž jezera Rush v Minnesotě. Usmrtila ho střela do hlavy.

Hrůzná série pokračovala. Hned 4. května zavraždil prominentního realitního makléře Lee Miglina. Cunannanovo šílenství se stupňovalo. Miglina před smrtí mučil. Nejdřív ho svázal lepící páskou, pak bodal šroubovákem a nakonec mu podřízl hrdlo rámovou pilou na kov! Po vraždě nasedl do Miglinova auta a vydal se směr Florida.

Zběsilá jízda pokračuje

Fotografie Andrewa Cunanana, které uveřejnila FBI. (zdroj: Wikimedia Commons)

V tu dobu už se rozběhlo policejní pátrání. Pátý den po poslední vraždě zaslechl Cunanan v rádiu, že policie hledá Miglinovo auto. To už byl ve státě New Jersey. Bylo mu jasné, že je to náhoda, že auto policisté ještě neobjevili. A tak okamžitě jednal.

William Reese, správce vesnického hřbitova v Pennsville, byl podle místních ochotný, milý a empatický muž, připravený vždy každému pomoci. A to se mu stalo osudným. Když viděl, že k opuštěnému hřbitovu přijíždí neznámý automobil, vyšel ven, aby řidiči nabídl pomoc. Andrew na něj bez upozornění vystřelil, vzal si jeho nákladní auto a ujel. Spravedlnosti unikal další dva měsíce.

„Nejslavnější“ oběť

Dům, před nímž byl zastřelen Versace. (zdroj: Wikimedia Commons)

15. července dopoledne vyšel Gianni Versace ze svého sídla v Miami na pravidelnou procházku, po níž očekával před branou svého přítele Antonia D´Amico. Ten se přiblížil ve chvíli, kdy rezidenční čtvrtí zazněly dva výstřely a Gianni se před jeho očima zhroutil k zemi.

Antonio ihned volal pomoc, ale pro Gianniho už bylo pozdě. A Cunananovi se opět podařilo uprchnout.

Kruh se uzavírá

Policisté v nedaleké garáži našli Reesovo auto, Cunananovo oblečení, falešné doklady a novinové výstřižky o vraždách, které spáchal.

Po intenzivním pátrání policie objevila Cunanana v pokoji jednoho hausbotu v Miami Beach. Jakmile Cunanan zaznamenal, že je obklíčen, vytáhl pistoli, strčil si hlaveň do úst a zastřelil se. Motivy jeho vražd tak nebyly nikdy objasněny.

Policité na místě činu našli následující vrahovu poznámku. „Homosexualita vede k smrti a jsem povinnen zabít nejslavnějšího gaye na této planetě, který homosexualitu propaguje…“

Soudní pitva vyloučila, že by Andrew byl HIV pozitivní.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Henriette Caillaux: Vraždila z lásky

Henriette Caillaux: Vraždila z lásky

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 4. 2021 0:05

V šest večer 16. března 1914 se z kanceláře známého redaktora listu Le Figaro Gastona Calmetta…

Waltraud Wagner &: Čtyři zdravotní sestry usmrcovaly nevyléčitelně nemocné pacienty

Waltraud Wagner &: Čtyři zdravotní sestry usmrcovaly nevyléčitelně nemocné pacienty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 4. 2021 0:05

Nemocnice v Lainzu byla postavena v roce 1839 a dnes je čtvrtým největším zdravotnickým zařízením…

Anna Margaretha Zwanzigerová: Nikdo neví, proč zabíjela

Anna Margaretha Zwanzigerová: Nikdo neví, proč zabíjela

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 3. 2021 0:05

Nejprve svým zaměstnavatelům přidávala do jídla arsen, pak je ošetřovala, aby získala jejich přízeň…

Kdo zavraždil Marilyn Sheppard?

Kdo zavraždil Marilyn Sheppard?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 3. 2021 0:05

Dodnes nevyřešený případ smrti Marilyn, krásné manželky neurochirurga Sama Shepparda, stále…

Peter Lundin: Psychopat, který do konce života zůstane v dánském vězení

Peter Lundin: Psychopat, který do konce života zůstane v dánském vězení

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 3. 2021 0:05

Měl neshody s matkou, tak ji zabil. Milenku Marianne Pederson a její dva syny zavraždil a rozřezal.…

Maria Barbella: Italská švadlenka, která vzala spravedlnost do vlastních rukou

Maria Barbella: Italská švadlenka, která vzala spravedlnost do vlastních rukou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 3. 2021 0:05

Někdy se stane, že lidé z různých důvodů více litují vraha než oběť. Tak tomu bylo i v případě…

Luigi Lucheni: Muž, který zavraždil císařovnu Sissy

Luigi Lucheni: Muž, který zavraždil císařovnu Sissy

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 2. 2021 0:05

Luxusní hotel Beau-Rivage v blízkosti Ženevského jezera si oblíbila i rakouská císařovna Alžběta,…

Ľubomír Harman: Samotář, který během tři čtvrtě hodiny zavraždil osm lidí

Ľubomír Harman: Samotář, který během tři čtvrtě hodiny zavraždil osm lidí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 2. 2021 0:05

Byl předposlední prázdninový den roku 2010. Školáci se pomalu chystali na návrat do lavic.…