Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?
George Karbus
Volný čas

Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?

datum: 10. 9. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci s fotografem Georgem Karbusem
Jistě to znáte. Chcete vytvořit krásnou rodinnou fotografii, ale vaše děti jsou neustále v pohybu a zachytit je se podobá krocení blešího cirkusu. Marná snaha! Než abyste propadali nervozitě a panice, přistupte na jejich hru. Zachyťte svou rodinu při všech činnostech, které je baví, a poodhalte tajemství nestylizovaných rodinných snímků.

A jak na to? Poradí světově uznávaný fotograf.

Kdo je George Karbus?

Fotograf George Karbus je původem z Česka. Karlovarský rodák však vyslyšel volání oceánů, které jej lákaly do svých vln. Vášnivý surfař a free diver se stal proslulým fotografem divoké přírody se zaměřením na podvodní svět a svými neuvěřitelnými snímky doslova okouzlil své kolegy fotografy i širokou veřejnost.

Uznávaný umělec zakotvil na západním pobřeží Irska, kde se usadil v okolí města Lahinch a založil zde se svou manželkou Kate rodinu. Kromě syna Joshuy a dcery Natalie čítá také zvířecí členy – zlatého retrívra Sky a samici delfína, které říkají hezky česky „Malinká“, přestože už je pěkně veliká!

Tuto rodinu není jednoduché vyfotit, protože všichni milují pohyb. Proto když chce své nejbližší George zachytit, musí volit žánr nestylizovaných rodinných snímků. Dal nám několik tipů, na co si dát pozor, aby byl výsledek co nejdokonalejší.

Nastavení jako profík

Správné vybavení je samozřejmě alfou a omegou úspěchu. „Od té doby, co se objevily bezzrcadlovky, se mi líbí, jak rychle můžete pořídit snímek...,“ vysvětluje George a ukazuje na svůj nejnovější objev – bezzcadlovku Nikon Z fc, která je oděná do retro kabátku, uvnitř však ukrývá nejmodernější techniku. Lehké tělo je vybaveno ovládacími kolečky pro snadné nastavení času závěrky a clony, což je ideální při fotografování v manuálním režimu.

Tip: George rád používá automatickou citlivost ISO. Při tomto nastavení se již nemusíte starat o to, zda máte správně nastavenou expozici. Jednoduše nastavíte rychlost závěrky a clonu, což je vaše priorita, a fotoaparát udělá zbytek za vás.

Úhel pohledu

Georgeovi se také líbí možnost komponovat snímek prostřednictvím LCD monitoru. Jedná se o první výklopný a otočný monitor v produktové řadě Nikon Z. Snímky můžete komponovat z libovolného úhlu, aniž byste museli přemýšlet, která poloha je nejlepší. 

Tip: Foťte zespoda, shora, nebojte se netradičních pohledů.

Foťte rychle a hodně!

Členové rodiny nikdy nestojí na místě a ani Georgova rodina není výjimkou. Delfín Malinká plave společně s Kate ve vlnách kolem Lahinche, Natalie jede na koni, Joshua dovádí na surfu nebo skateboardu. Všichni se rádi pohybují v krásné krajině kolem svého domova.

Aby je George co nejlépe zachytil při jejich oblíbených činnostech, doporučuje pořídit dostatek snímků. Díky tomu maximalizujete šanci, že některý z nich dobře vystihne řeč těla a skutečně zachytí nejkrásnější okamžik činnosti.

Jak říká George, digitální snímek nic nestojí. Podržte prst na spoušti a později vyberete ten nejlepší záběr. Okolí můžete oříznout, abyste získali obrázek podle svých představ. S frekvencí snímání 11 snímků za sekundu získá George spoustu fotografií, které si později v klidu probere.

Tip: Za denního světla můžete nastavit vysokou rychlost závěrky a nízkou clonu, což vám umožní „zmrazit“ akci a získat ostré detaily.

Žijte přítomností!

Kouzlem každé fotografie je žít přítomným okamžikem a přirozeně mačkat tlačítko, myslí si George Karbus.

Možná máte vše do detailu naplánované, ale nakonec „skutek utek“, protože děti nebo váš zvířecí mazlíček mají zkrátka jiné představy. Pokud se příliš soustředíte na předem promyšlený záběr, může se stát, že vám uniknou nečekané záběry, které vaše snímky oživí.

Aby bylo focení skutečně o rodině a prostředí, musíte být podle George jednoduše s rodinou a přizpůsobit se tomu, co a jak se v daný okamžik děje. 

Tip: Abyste si urychlili práci s fotoaparátem, přidejte pod tlačítko Fn svou oblíbenou funkci. Stačí vybrat položku Controls (Ovládání) v nabídce Custom Setting (Vlastní nastavení), vybrat tlačítko Fn a zvolit funkci, kterou můžete okamžitě snadno ovládat jediným stisknutím.

Nezapomeňte na správný objektiv!

„Kompozice je jedním z nejdůležitějších aspektů fotografie. Výběr objektivu je součástí. Můžete být opravdu dobří v komponování, ale pokud zvolíte špatný objektiv nebo zapomenete objektiv vhodný pro danou situaci, vaše kompozice nebude taková, jakou jste chtěli, upozorňuje George.

Tip: Když chce George dosáhnout malé hloubky ostrosti a takzvaného bokehu, tedy umělecky rozostřeného pozadí, používá rychlý pevný objektiv NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE. Při focení své manželky Kate s delfínem pak volí objektiv za zoom NIKKOR Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR, který lze použít pro portréty a ostré snímky vzdálenějších objektů.

Zaostření na všechny členy rodiny

Fotografování více členů rodiny najednou je náročné, zejména pokud je jedním z nich delfín. U nestylizovaného snímku si nemůžete být jisti, zda jsou objekty v hledáčku nebo jsou v jedné rovině zaostření. 

Tip: Při fotografování se střední clonou (George použil při fotografování delfína clonu F6,3) získáte poměrně velkou hloubku ostrosti, což umožňuje zaostřit na více objektů, i když jsou od sebe vzdáleny několik metrů. Čím nižší clonové číslo, tím menší hloubka ostrosti a větší rozostření pozadí. Vyšší číslo znamená větší hloubku ostrosti.

Polarizační filtr!

Pokud fotografujete objekty ve vodě za jasného dne, je dobré použít polarizační filtr. Polarizace sníží odrazy a vy zachytíte více detailů a živějších barev objektu,“ radí George. Polarizační filtr se ale samozřejmě hodí i v dalších situacích – snižuje odlesky z různých povrchů, kromě vody například i od skla.

Buďte také nestylizovaní a inspirujte svými fotografiemi!

Jak vyprávíte příběh vaší rodiny? Pózují vám členové rodiny, nebo fotíte jen tak „od boku“? Plánujete, nebo se necháváte unést situací? Ukažte své oblíbené momentky světu prostřednictvím sociálních sítí, označte své fotografie #CreateYourLight a inspirujte ostatní fotografy!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Autor: -vls-, Datum: 3. 11. 2022 16:00

Nádherná příroda národního parku a tří chráněných krajinných oblastí, mnoho příležitostí pro…

Advent na Máchově jezeře

Advent na Máchově jezeře

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 23. 10. 2022 11:30

Předvánoční období je časem, v němž si vychutnáváme příchod kouzelné atmosféry, která vyvrcholí…

5 podzimních toulek vinicemi v zahraničí

5 podzimních toulek vinicemi v zahraničí

Autor: -vls-, Datum: 18. 10. 2022 11:00

Enoturistika neboli výlety za vínem, to je hobby, které v posledních letech nabírá na síle je…

Zvěčněte kouzlo babího léta!

Zvěčněte kouzlo babího léta!

Autor: -gul-, Datum: 26. 9. 2022 15:00

Podzimní příroda láká k zachycení jejích krás. Využít čarování babího léta však můžete nejen během…

Začne Evropský týden sportu

Začne Evropský týden sportu

Autor: -ket-, Datum: 19. 9. 2022 15:00

V pátek 23. 9. 2022 začne Evropský týden sportu, do kterého se prostřednictvím projektu BEACTIVE…

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Autor: -ket-, Datum: 14. 9. 2022 15:00

Během světového dne úklidu, který letos připadá na 17. září, se dobrovolníci pouštějí do…

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 9. 2022 0:05

Velkopavlovická vinařská podoblast je se svými bezmála 500 hektary vinic druhou největší na Moravě.…

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 8. 2022 11:00

Vinobraní bývá největším svátkem vína jak pro samotné vinaře, tak pro milovníky jejich vín. Dříve…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

14. 11. 2022 13:40 autor -mav-