
Jak děti (ne)vnímají nebezpečí
Dítě vnímá provoz zcela jinak než dospělí. Neuvědomuje si všechna nebezpečí. Do 12 let má navíc oproti dospělému zúžené periferní vidění. Vnímá předměty před sebou přibližně v úhlu 30° a není tedy schopno reagovat na nebezpečí přicházející ze strany. Jejich bezpečnost ale můžeme ovlivnit správnou výchovou v provozu a dodržováním několika zásad.
Jděte jim příkladem
Děti, a to i ty větší, napodobují své rodiče. Dělají to, co děláme my. „Budeme-li chodit na červenou, naše dítě ji také nebude respektovat. Vběhne do silnice bez ohledu na to, zda má zelenou, nebo červenou. Stejně tak bude přecházet mimo přechody, budeme-li to s ním dělat my. Ušetřená vteřina ve chvíli, kdy spěcháme a nechceme dojít k nejbližšímu přechodu, i když nám to do 50 metrů dokonce nařizuje zákon, může znamenat, že se nám naše dítě jednou ze školy nevrátí,“ varuje Olga Boučková z oddělení Besip TSK, a. s. Měli bychom tedy, zvláště u menších dětí, od první chvíle s nimi chodit tak, jak se má. Naučit je cestu do školy i v okolí bydliště, kam si chodí hrát. Přecházet zásadně po přechodech, v nejlepším případě po těch se světelnou signalizací. Neměli bychom volit tu nejrychlejší a nejkratší cestu, ale tu nejbezpečnější.
Sám do školy
A kdy můžeme dítě pustit samotné do školy? Je to různé a záleží na prostředí. Je-li to uprostřed sídliště, kde se dítě nesetkává se složitými situacemi a nepřechází přes významnější komunikace, může to být už třeba ve druhé třídě. Ale pokud například cesta vede přes víceproudou komunikaci nebo komunikaci, kde jezdí tramvaje, nenecháme dítě samotné chodit třeba až do druhého stupně. Právě víceproudé silnice jsou pro děti značně nebezpečné. Děti jsou velmi důvěřivé a nenapadne je, že když jim řidiči v jednom pruhu zastaví, ten ve druhém to udělat nemusí. Naučme je tedy na těchto komunikacích přecházet až ve chvíli, kdy mají jistotu, že všechna přijíždějící auta zastavila. Naučme je také, že je důležitý oční kontakt s řidičem, aby měly jistotu, že o nich ví, a že skutečně zastavuje, a do vozovky ať vstupují, až když auto skutečně stojí.
Reflexní prvky upozorňují
Ačkoliv reflexní prvky nejsou ve městech povinné, měli bychom jimi děti a jejich věci vybavovat vždy, když jdou ven. Reflexní prvky totiž upozorňují na děti v tmavých místech nebo naopak tam, kde řidiče oslňují například odlesky vozovky po dešti nebo výloh. Na trhu je mnoho variant, které mohou sloužit i jako módní doplněk – reflexní náramky, odrazky, nálepky, pásky, reflexní plyšová zvířátka a další. Můžete je snadno umístit na oblečení nebo na batoh.
Šťastnou cestu do školy i ze školy!
Další články z rubriky

7 důvodů, proč letos vyměnit hotel za obytňák
Autor: -vls-, Datum: 4. 7. 2022 15:00Chtěli jste si odpočinout, ale volných pokojů už je jako šafránu? Vyzkoušejte cestování karavanem!…

Udělejte knize pěknou dovolenou!
Autor: redakce ve spolupráci s Kristýnou Hladíkovou, Knihobot, Datum: 24. 6. 2022 10:00Balíte kufry, plánujete výlety a těšíte se na nové zážitky. Ale víte, s jakými pocity odjíždí na…

Co zažít a ochutnat v Chorvatsku
Autor: -vls-, Datum: 30. 5. 2022 10:00Chystáte se letos na dovolenou do Chorvatska? Inspirujte se naším průvodcem, jak Chorvatsko poznat…

Hudba na magických místech
Autor: -mav-, Datum: 23. 5. 2022 15:00Festival Rosa Bohemica láká na hudbu na magických místech v růžici okolo Prahy

Nasedněte do obytňáku a vydejte se vstříc novému dobrodružství!
Autor: -vls-, Datum: 2. 5. 2022 15:00Chcete si vyzkoušet nezávislé cestování? Klasická dovolená může být občas nuda. Co si to letos…

Ecce homo Homolka se vrací!
Autor: -red-, Datum: 27. 4. 2022 10:00Osmapadesát let od natočení slavného filmu Ecce homo Homolka Jaroslava Papouška se hašteřivá…

Nazujte dřeváky!
Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 21. 4. 2022 15:00Báci, celáky, klenáky, holoubata, hříbata, kudláky nebo také nejšle, mejšle. Nevíte, o čem je řeč?…

Návod na přežití
Autor: -mav-, Datum: 19. 4. 2022 15:00Dojemná tragikomedie o stáří a nemoci, ale hlavně o životním nadhledu a nezdolném optimismu se…
Komentáře