
Vůně Orientu
Po dvou a půl hodinách letu vás čekají nekonečné písečné pláže, průzračná voda, koupání od května do října a dokonalý servis v hotelích. Pokud kromě toho hledáte rozptýlení, můžete se vypravit na výlet. Možností je totiž nepřeberně – od výletu do pouště až po výpravu do Kartága.
Podle pověsti byl prý prvním návštěvníkem Tuniska, resp. ostrova na jeho jihu, Djerby, sám bájný Odysseus. Tato severoafrická země je jako velká učebnice dějepisu, jejíž stránky tvoří památníky slavné minulosti. Najdeme tu stopy Berberů, Féničanů i Římanů, obdivovat můžeme památky byzantské, arabské, turecké a španělské. Sem desetiletí pak Tunisko bylo francouzským protektorátem.
Kudy šla historie
Francouzský vliv se projevil například na rozvoji hlavního města Tuniska – Tunisu, který má elegantní ráz i šarm evropského velkoměsta. Tunis také bývá jedním z cílů poznání chtivých turistů. Jeho nejstarší část – Medina – si zachovala původní architekturu 13. století a dodnes nabízí pravé orientální bazary s nezapomenutelnou atmosférou. Střed města se pyšní širokými bulváry s moderními obchody i příjemnými kavárnami. Nejkrásnější sbírku římských mozaik pak nabízí muzeum Bardo. Jen pár kilometrů od centra Tunisu se na březích Středozemního moře kdysi rozkládalo Kartágo – město, které v 9. století před naším letopočtem nechala postavit královna Dido. Dnes po něm zůstaly jen rozvaliny.
Na severu země, kde je více zeleně, jsou města Tabarka a Bizerta. Tabarku si jako letovisko oblíbili již Římané. Klášter z 9. století obklopený středověkými hradbami skrývá město Sousse.
Zástupy věřících zaplňují modlitebnu Velké mešity v Kairouanu. Pokud toto posvátné místo muslimů navštíví věřící sedmkrát, je to jako kdyby vykonal pouť do Mekky.
Hurá do pouště
Velice oblíbené bývají dvou či třídenní výlety na Saharu. Z turistických center je třeba urazit zhruba 900 kilometrů. Pravda, klimatizovaným autobusem či terénním vozem a s ubytováním v minimálně tříhvězdičkovém hotelu v poušti… Během výpravy do pouště můžete spatřit mj. malé městečko Douz, lemované prašnými cestami. Na východ od něj leží vesnice Matmata, kterou proslavily obydlené jeskyně a natáčení filmu Hvězdné války.
Na arabském trhu
K největším zážitkům v Tunisku rozhodně patří návštěva pravého arabského trhu (suky). Scénář je stejný jako v Egyptě, Maroku, Emirátech apod. V úzkých uličkách historických center starých měst (Medina) se turisté za hlasitého pokřikování domorodých prodejců prodírají mezi různorodým zbožím. Musíte se smířit s tím, že prodavači vás budou tahat za rukáv a budou se snažit vám za každou cenu prodat nějaké zboží. Součástí „hry“ je samozřejmě smlouvání, kdy vytrvalý turista si může klidně vysmlouvat až desetinu původní ceny.
Dobrou chuť
K dovolené neodmyslitelně patří dobré jídlo a pití. V tuniských pokrmech se sešlo to nejlepší z arabské a francouzské kuchyně. A čím začít? Nejlépe předkrmem. K tomu se výborně hodí mechouia – salát z rajčat, uvařených vajec a tuňáka s kapary a kuličkami černého a zeleného pepře. Ochutnejte také tradiční piroh brik, který bývá plněný vejcem, petrželkou a cibulí. Oblíbenou přílohou nebo součástí různých jídel je samozřejmě kuskus – vařená semolinová krupice. Na své si přijdou i milovníci ryb a mořských plodů. Vepřové maso a výrobky z něj (například šunku) v této muslimské zemi na jídelníčku nenajdete.
Jako moučník rozhodně ochutnejte tuniské sladkosti z oříšků a medu. Dobré jídlo můžete zapíjet osvěžujícím mátovým čajem. Vynikající jsou i místní tuniská vína.
Praktické rady
⇒ Tunisko je země, kde v prosinci 2010 začala vlna arabských revolucí, tzv. arabské jaro. V roce 2015 muslimští extremisté zaútočili na turisty v muzeu Bardo, rok nato po útoku na pláži v Sousse zemřelo 38 lidí. V současné době lze Tunisko považovat za relativně bezpečnou zemi, trvá zde výjimečný stav. Příjem z cestovního ruchu je pro místní ekonomiku významný, proto se posílila bezpečnostní opatření především v turistických centrech. Zůstávejte však obezřetní a vyhýbejte se velkým shromáždění lidí.
⇒ Jako v každé jiné muslimské zemi musíte počítat s tím, že opalování „nahoře bez“ není dovoleno.
⇒ Hygienické podmínky jsou v zemi dobré, vodu na pití ale kupujte raději balenou, led do nápojů si raději odpusťte. A nekupujte jídlo a fresh džusy na ulici.
Další články z rubriky

Livigno na kole
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2025 0:05Uprostřed italských Alp nabízí Livigno cyklistický zážitek, na který jen tak nezapomenete. Malebné…

Cestujte nalehko a chytře: Jak vybrat kufr, který projde kontrolou?
Autor: -ava-, Datum: 5. 6. 2025 16:29Ať už míříte k moři nebo na víkend do evropské metropole, jedno téma se opakuje každým rokem – jak…

Polsko láká na letní dovolené. Pozor na některé letošní změny v pravidlech na silnicích
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 6. 2025 0:05Mnoho Čechů již omrzela Itálie či Chorvatsko a vydává se k severním sousedům do Polska. Hitem…

Portugalsko v obytňáku: Z Malagy na konec Evropy a zpět
Autor: Jan Rychtařík, Datum: 23. 5. 2025 0:05Sníte o dovolené na Pyrenejském poloostrově a přitom byste rádi i pláže bez lehátek, turistických…

Jak bez problémů dojet autem na Jadran? Praktické rady a tipy na cestu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 5. 2025 0:05Sezóna dovolených u Jadranu se blíží, desítky tisíc Čechů letos opět vyrazí do Chorvatska autem.…

Děti na palubě aneb Jak přežít (a užít si) rodinný roadtrip
Autor: redakce ve spolupráci s Honzou Rychtaříkem, naruby.life.cz, Datum: 10. 5. 2025 0:05Rodinný roadtrip zní jako splněný sen. Ale jakmile na zadním sedadle sedí jedno nebo dvě (nebo…

Havarijní pojištění mají jen dvě procenta motorkářů
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 2. 5. 2025 0:05Jízda na motorce je o svobodě, adrenalinu a radosti z každého kilometru. Ale jen málokdo myslí na…

7 skvělých výletů po středních Čechách
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 4. 2025 0:05Jak dobře znáte střední Čechy? Možná práve velikonoční svátky jsou tou ideální příležitostí na…