Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tipy na cestování doma i v cizině
archiv redakce
Volný čas / Cestování

Tipy na cestování doma i v cizině

datum: 3. 6. 2021 15:00 autor: -mav-
Na 35 cyklistických výletů po Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Slovinsku vás zve oblíbená meteoroložka Alena Zárybnická. A odpočinek můžete v létě spojit i s poznáváním naší vlasti a inspirovat se novou publikací autorské dvojice Vladimír Soukup a Petr David.

Alena Zárybnická: Alpami na kole Populární televizní meteoroložka Alena Zárybnická vás touto knihou možná překvapí. Kromě předpovídání počasí totiž chodí moc ráda po horách a s nadšením také jezdí na kole. A právě na něm podnikla mnoho výletů po Alpách. Zaznamenala nejen inspirativní trasy, ale podává i doplňující informace o lokálních zajímavostech, místních tradicích či jídle. Vše navíc doprovázejí úchvatné fotografie.

Její knižní průvodce pro cyklisty obsahuje část jejích výprav do všech koutů Alp. Najdete zde nejen detailní popisy jednotlivých tras, převýšení či náročnost túr, ale i tipy, jaká zajímavá místa v okolí navštívit, co tam ochutnat a kde si odpočinout. A samozřejmě nesmí chybět ani meteorologická okénka – zajímavosti, souvislosti, zkrátka to, co byste o počasí v dané oblasti měli vědět, než vyrazíte.

Ať už patříte mezi vášnivé bikery a vyznavače náročných trailů, nebo si raději v poklidu vychutnáváte panoramata okolních hor, určitě si z nabízených 35 tras vyberete. Zavedou vás do méně známých koutů věhlasných horských středisek, jako je třeba švýcarský Svatý Mořic, ale taky do oblastí, jejichž „biková hvězda“ teprve vychází – třeba ve Slovinsku či na italsko-rakouském pomezí kolem Brenneru. Alena vás všemi místy provede se svou přirozenou laskavostí a přidá i pár osobních vzpomínek.

Každou trasu si navíc můžete pomocí QR-kódu nahrát do své navigace nebo chytrého telefonu

Alena Zárybnická (*1969) vystudovala meteorologii na Katedře fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1997 pracuje v redakci počasí České televize. Svůj pořad Zálety má od roku 2015 v Českém rozhlase a pro sportovní kanál České televize točí například seriál Na skialpech přes hory. Více než dvacet let létala na větroních, teď chodí na skialpech a jezdí po kopcích na horském kole.


Vladimír Soukup a Petr David: Jizerské hory známé i neznámé Letošní léto bude pro mnohé z nás možná opět ve znamení cestování po krásách České republiky. Nechte se při svých cestách inspirovat třeba nejnovější publikací oblíbené autorské dvojice Vladimír Soukup a Petr David Jizerské hory známé i neznámé, která doplňuje velmi úspěšné předcházející knihy z téže edice: Brdy známé i neznámé, Šumava známá i neznámá, Krkonoše známé i neznámé, Krušné hory známé i neznámé a Český ráj známý i neznámý.

Jizerské hory jsou rájem vnímavých tuláků i okouzlených výletníků, kteří přicházejí v každou roční dobu – v čase nastupujícího léta za rozkvetlými upolíny na Jizerku, na podzim za nádherou zlatě zbarveného listí bukových lesů a v zimě na běžkách do nekonečných bílých stop. Není náhoda, že právě tady se koná slavná Jizerská padesátka.

„Jizerky“ jsou také oblastí, která se pyšní největší kumulací rozhleden a upravených vyhlídek, najdeme zde i velké množství nejrůznějších památníčků a pomníčků. Některé na nás čekají hned u cesty, jiné se skrývají v hlubokém hvozdu či skalním labyrintu a v každém z nich je uložen lidský osud. Pojďme tedy opět společně hledat místa známá i neznámá, nebojme se jít po málo vyšlapaných pěšinách!

Rašeliniště s četnými jezírky, o nichž se tvrdí, že jsou bezedná, mohutné skály bizarních tvarů, malebné vodopády, zdánlivě nekonečné lesy pralesovitého charakteru, velká zrcadla přehradních nádrží s tmavou vodou, staletá poutní místa, horská střediska, zaniklé i stále existující sklárny – to všechno (a ještě mnohem víc) jsou Jizerské hory, ze všech našich pohoří nejtajemnější a nejzáhadnější, zároveň ale patřící k nejpůvabnějším. Na rozdíl od sousedních Krkonoš stále ještě odolávají soustředěnému náporu návštěvníků a zůstávají horami pro opravdové znalce, kteří si dokážou vychutnat jejich klid a nostalgickou krásu.

Jizerské hory jsou pohostinné stejně jako lidé, kteří zde žijí.

Vladimír Soukup a Petr David (*oba 1949) vystudovali Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Vladimír Soukup působil jako redaktor a posléze zástupce šéfredaktora deníku Večerní Praha, v letech 1990–1992 byl redaktorem deníku Svobodné Slovo. Petr David byl v letech 1973–1992 redaktorem a následně šéfredaktorem deníku Čs. Sport. V roce 1992 společně založili nakladatelství S&D (Soukup&David) a stali se autory či spoluautory řady publikací z oblasti cestovního ruchu a turistických průvodců – např. řady Špalíčků výletů a Malých špalíčků výletů. Pro nakladatelství Euromedia připravili řadu Velkých turistických encyklopedií, publikace Dějiny hradů a tvrzí v Čechách, na Moravě ve Slezsku, Dějiny zámků v Čechách, na Moravě ve Slezsku, 1000 divů Česka, několik svazků v edici „Rodinné toulky" a další desítky titulů.

Obě knihy vydává nakladatelstvá Universum, koupit je můžžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Autor: -vls-, Datum: 23. 9. 2021 15:00

Ať už vyrážíte „jen“ k sousedům na Slovensko, nebo na druhý konec světa, rozhodně se nevyplatí…

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

8 rad pro cestování se psem

8 rad pro cestování se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 1. 8. 2021 11:00

Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy…

Zase to Chorvatsko!?

Zase to Chorvatsko!?

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 18. 7. 2021 11:00

Nedokážete si představit letní dovolenou bez Chorvatska? Pokud se chystáte k Jadranu vyrazit i…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 15. 7. 2021 10:00

Řady lidí, kteří v létě vyrazí na dovolenou autem, se letos ještě rozšířily. Mohou za to především…

Pohodové léto na „Mácháči“

Pohodové léto na „Mácháči“

Autor: -vls-, Datum: 30. 6. 2021 10:00

Sezóna dovolených začíná. I v Česku můžete zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. Máchovo…

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

Autor: -ava-, Datum: 29. 6. 2021 15:00

Na cestách se často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková