Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tipy na cestování doma i v cizině
archiv redakce
Volný čas / Cestování

Tipy na cestování doma i v cizině

datum: 3. 6. 2021 15:00 autor: -mav-
Na 35 cyklistických výletů po Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Slovinsku vás zve oblíbená meteoroložka Alena Zárybnická. A odpočinek můžete v létě spojit i s poznáváním naší vlasti a inspirovat se novou publikací autorské dvojice Vladimír Soukup a Petr David.

Alena Zárybnická: Alpami na kole Populární televizní meteoroložka Alena Zárybnická vás touto knihou možná překvapí. Kromě předpovídání počasí totiž chodí moc ráda po horách a s nadšením také jezdí na kole. A právě na něm podnikla mnoho výletů po Alpách. Zaznamenala nejen inspirativní trasy, ale podává i doplňující informace o lokálních zajímavostech, místních tradicích či jídle. Vše navíc doprovázejí úchvatné fotografie.

Její knižní průvodce pro cyklisty obsahuje část jejích výprav do všech koutů Alp. Najdete zde nejen detailní popisy jednotlivých tras, převýšení či náročnost túr, ale i tipy, jaká zajímavá místa v okolí navštívit, co tam ochutnat a kde si odpočinout. A samozřejmě nesmí chybět ani meteorologická okénka – zajímavosti, souvislosti, zkrátka to, co byste o počasí v dané oblasti měli vědět, než vyrazíte.

Ať už patříte mezi vášnivé bikery a vyznavače náročných trailů, nebo si raději v poklidu vychutnáváte panoramata okolních hor, určitě si z nabízených 35 tras vyberete. Zavedou vás do méně známých koutů věhlasných horských středisek, jako je třeba švýcarský Svatý Mořic, ale taky do oblastí, jejichž „biková hvězda“ teprve vychází – třeba ve Slovinsku či na italsko-rakouském pomezí kolem Brenneru. Alena vás všemi místy provede se svou přirozenou laskavostí a přidá i pár osobních vzpomínek.

Každou trasu si navíc můžete pomocí QR-kódu nahrát do své navigace nebo chytrého telefonu

Alena Zárybnická (*1969) vystudovala meteorologii na Katedře fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1997 pracuje v redakci počasí České televize. Svůj pořad Zálety má od roku 2015 v Českém rozhlase a pro sportovní kanál České televize točí například seriál Na skialpech přes hory. Více než dvacet let létala na větroních, teď chodí na skialpech a jezdí po kopcích na horském kole.


Vladimír Soukup a Petr David: Jizerské hory známé i neznámé Letošní léto bude pro mnohé z nás možná opět ve znamení cestování po krásách České republiky. Nechte se při svých cestách inspirovat třeba nejnovější publikací oblíbené autorské dvojice Vladimír Soukup a Petr David Jizerské hory známé i neznámé, která doplňuje velmi úspěšné předcházející knihy z téže edice: Brdy známé i neznámé, Šumava známá i neznámá, Krkonoše známé i neznámé, Krušné hory známé i neznámé a Český ráj známý i neznámý.

Jizerské hory jsou rájem vnímavých tuláků i okouzlených výletníků, kteří přicházejí v každou roční dobu – v čase nastupujícího léta za rozkvetlými upolíny na Jizerku, na podzim za nádherou zlatě zbarveného listí bukových lesů a v zimě na běžkách do nekonečných bílých stop. Není náhoda, že právě tady se koná slavná Jizerská padesátka.

„Jizerky“ jsou také oblastí, která se pyšní největší kumulací rozhleden a upravených vyhlídek, najdeme zde i velké množství nejrůznějších památníčků a pomníčků. Některé na nás čekají hned u cesty, jiné se skrývají v hlubokém hvozdu či skalním labyrintu a v každém z nich je uložen lidský osud. Pojďme tedy opět společně hledat místa známá i neznámá, nebojme se jít po málo vyšlapaných pěšinách!

Rašeliniště s četnými jezírky, o nichž se tvrdí, že jsou bezedná, mohutné skály bizarních tvarů, malebné vodopády, zdánlivě nekonečné lesy pralesovitého charakteru, velká zrcadla přehradních nádrží s tmavou vodou, staletá poutní místa, horská střediska, zaniklé i stále existující sklárny – to všechno (a ještě mnohem víc) jsou Jizerské hory, ze všech našich pohoří nejtajemnější a nejzáhadnější, zároveň ale patřící k nejpůvabnějším. Na rozdíl od sousedních Krkonoš stále ještě odolávají soustředěnému náporu návštěvníků a zůstávají horami pro opravdové znalce, kteří si dokážou vychutnat jejich klid a nostalgickou krásu.

Jizerské hory jsou pohostinné stejně jako lidé, kteří zde žijí.

Vladimír Soukup a Petr David (*oba 1949) vystudovali Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Vladimír Soukup působil jako redaktor a posléze zástupce šéfredaktora deníku Večerní Praha, v letech 1990–1992 byl redaktorem deníku Svobodné Slovo. Petr David byl v letech 1973–1992 redaktorem a následně šéfredaktorem deníku Čs. Sport. V roce 1992 společně založili nakladatelství S&D (Soukup&David) a stali se autory či spoluautory řady publikací z oblasti cestovního ruchu a turistických průvodců – např. řady Špalíčků výletů a Malých špalíčků výletů. Pro nakladatelství Euromedia připravili řadu Velkých turistických encyklopedií, publikace Dějiny hradů a tvrzí v Čechách, na Moravě ve Slezsku, Dějiny zámků v Čechách, na Moravě ve Slezsku, 1000 divů Česka, několik svazků v edici „Rodinné toulky" a další desítky titulů.

Obě knihy vydává nakladatelstvá Universum, koupit je můžžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Chystáte se autem na hory?

Chystáte se autem na hory?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 11. 2023 0:05

Češi jsou velkými milovníky hor a radovánek na sněhu. Za lyžováním odjíždí mnozí z nás, naprosto…

5 nejčastějších mýtů spojených se zimní dovolenou v karavanu

5 nejčastějších mýtů spojených se zimní dovolenou v karavanu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 11. 2023 0:05

Cestování na čtyřech kolech se stalo synonymem pro svobodu, dobrodružství i nezávislost. Přesto se…

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2023 0:05

Kouzelný adventní čas se po roce opět blíží a spolu s ním brzy otevřou i oblíbené vánoční trhy.…

Podzimní vinařské akce ve středních Čechách, které vám zlepší náladu

Podzimní vinařské akce ve středních Čechách, které vám zlepší náladu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2023 0:05

Pojďme si zkusit podzim užít už jenom proto, že nabízí řadu zajímavých vinařských akcí. Nejen na…

4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji

4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 11. 2023 0:05

Česká krajina je na podzim, kdy se listy stromů zbarví do všech možných barev, nejkrásnější.…

Kam s dětmi na podzimní prázdniny?

Kam s dětmi na podzimní prázdniny?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 10. 2023 18:00

Podzimní prázdniny jsou letos stanoveny na čtvrtek 26. a pátek 27. října, takže je nejvyšší čas…

Tipy na podzimní výlety do středočeských vinařských center

Tipy na podzimní výlety do středočeských vinařských center

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 10. 2023 0:05

Přestože nás podzim spíše ukolíbává brzkými večery a chladnějším počasím, můžeme si ho zpestřovat…

Prodlužte si léto ve Španělsku

Prodlužte si léto ve Španělsku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 10. 2023 0:05

Letní pohodu si můžete prodloužit až do podzimních měsíců. Máte rádi atmosféru jihoevropských států…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-