Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Slovensko jako na dlani
campiri.cz
Volný čas / Cestování

Slovensko jako na dlani

datum: 22. 8. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Tatry nad hlavou a v údolí přírodní i historické památky. Sousední země nabídne úchvatné výhledy, malebná jezera nebo historická města.

Z Trenčína do Malé Fatry

Dvanáct kilometrů od hranic s Českem se nachází Trenčín. Město ležící na řece Váh potěší zejména všechny milovníky historie.

Nabídne nádherné centrum s výhledem na Trenčínský hrad s velkým hradním komplexem, který rozhodně stojí za vidění. Pokud sem pojedete o prázdninách, pravděpodobně zažijete jednu z mnoha kulturních a společenských akcí, kterými je Trenčín proslulý.

Zastávka v Bojnici

Pokud máte rádi historii, udělejte si výlet také do Bojnic. Toto lázeňské město je jedním z nejromantičtějších míst na Slovensku, přičemž hlavní atrakcí této lokality je zámek Bojnice.

Historická stavba je považována za nejkrásnější a nejnavštěvovanější památku ve střední Evropě. Ohromí vás především svou jedinečnou architekturou v neogotickém stylu.


Výlety za rozhlednami na vinicích

Jánošíkove diery a Vrátná dolina

V případě, že dáváte přednost přírodě, vydejte se směrem Malá Fatra na Jánošíkove diery. Turistická stezka vás roklí provede po lávkách, můstcích a žebřících nad vodopády a kaskádami.

Můžete si vybrat základní zhruba 7kilometrový okruh. Pokud vám však situace a nálada dovolí, stojí za to vyzkoušet i delší a náročnější túry. Přespat zde můžete rovnou na parkovišti před vstupem, díky čemuž si můžete vychutnat nádherný východ slunce bez dalších návštěvníků.

V okolí Malé Fatry ještě stojí za návštěvu Vrátná dolina, která je rájem pro všechny milovníky zimní i letní turistiky. Na konci doliny se nachází lanovka na Chleb a dá se odtud vyjít i na Kriváň, nejvyšší horu Malé Fatry, nebo si naplánovat krásnou hřebenovku a přes Chatu a Grúni se vrátit zpět. Za příznivých podmínek a hezkého počasí zažijete neopakovatelná dechberoucí panoramata.


Semlerova rezidence: Skrytý poklad v Plzni

Povinná zastávka v Nízkých Tatrách

Nízké Tatry, pohoří v centrální části Slovenska, jsou známé svou nádhernou krajinou a bohatými přírodními scenériemi. Ještě než se za nimi ovšem vydáte, doporučujeme zajet si na oběd nebo kávu do města Liptovský Mikuláš.

Pár kilometrů od jeho centra se zde navíc nachází největší slovenský aquapark Aquapark Tatralandia, který ocení především všechny děti. V okolí Liptovského Mikuláše pak najdete také Demänovské jeskyně, jež jsou podzemním královstvím Slovenska. Necelých 50 kilometrů od Liptovského Mikuláše pak nesmíte minout ani dominantu oravského regionu, Oravský hrad. V létě se zde na hradním nádvoří konají historické festivaly a rytířské turnaje.

Pokud budete v Demänovské dolině, která patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším dolinám Nízkých Tater, udělejte si výlet do největšího lyžařského střediska Jasná. Moderními lanovkami se můžete dostat na vrchol Chopku a odtud pak vyrazit na příjemné hřebenové tůry nebo letní procházky. Zároveň si v okolí Jasné přijdou na své i všichni milovníci adrenalinových zážitků.

Z Nízkých Tater rovnou do těch Vysokých

Vstupní branou do Vysokých Tater je bezesporu Poprad. Ten vznikl po druhé světové válce spojením tří měst. Jedním z nich je Spišská Sobota, která má nejhezčí památkovou zónu. Pokud se budete chtít ve městě pod Tatrami odreagovat, můžete vyrazit do aquaparku jménem AquaCity nebo do lezeckého centra WoodRock s nejvyšší lezeckou stěnou na světě.

Mezi právem nejnavštěvovanější poklady Vysokých Tater patří Štrbské pleso –⁠ ledovcové jezero, které je obklopeno působivými panoramaty tatranských masivů. V létě si zde můžete půjčit lodičku a užít si tak jedinečnou atmosféru tohoto místa. Ze Štrbského plesa je možné absolvovat množství tras a procházek vhodných jak pro začínající turisty, tak pro náročné obdivovatele hor.

Mezi nejznámější túry patří vodopád Skok, Chata pri Popradskom plese a Chata pod Soliskom. Pokud vás pěší turistika příliš neláká, můžete se na Solisko nechat vyvézt také lanovkou s tím nejkrásnějším výhledem.

Tatranská Lomnice

Další den si udělejte výlet do Tatranské Lomnice, která se nachází přímo pod Lomnickým štítem. Největším turistickým lákadlem je možnost vyjít na Skalnaté pleso nenáročnou procházkou nebo se nechat vyvézt lanovkou až do Lomnického sedla.

Odtud můžete pokračovat na jeden z nejvyšších vrcholů Tater, Lomnický štít, který leží v nadmořské výšce 2 634 metrů a je po Gerlachovském štítu druhou nejvyšší horou Slovenska. Dole ve městě potom můžete navštívit Ski muzeum, vychutnat si vyhlášené brynzové halušky v restauraci Humno Tatry nebo s dětmi zajít na bobovou dráhu Tatrabob.


Zdroj informací: atis.cz a campiri.com/cs-cz/roadtripy, foto: campiri.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2024 0:05

Rádi byste tento rok prožili Velikonoce jinak? Místo pečení tradičního beránka, generálního úklidu…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…

4 tipy na jarní eurovíkendy

4 tipy na jarní eurovíkendy

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2024 0:05

Proč čekat na letní dovolenou, když si můžete cestovatelské zážitky dopřát i během jara? Jako…

Velikonoce u nás a ve světě

Velikonoce u nás a ve světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2024 0:05

Do Velikonoc zbývá víc než měsíc. Nejvyšší čas naplánovat si na tyto dny prodloužený víkend nebo…

5 romantických míst, kam vyrazit

5 romantických míst, kam vyrazit

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 2. 2024 0:05

Proč hledat romantiku jen na Valentýna? I jindy můžete prožít krásné chvilky a prodloužený víkend…

Všechny cesty vedou do Itálie

Všechny cesty vedou do Itálie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 1. 2024 0:05

I když by se mohlo zdát, že první měsíce roku nejsou k cestování příznivé, opak je pravdou. Pro…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová