Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Slovensko jako na dlani
campiri.cz
Volný čas / Cestování

Slovensko jako na dlani

datum: 22. 8. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Tatry nad hlavou a v údolí přírodní i historické památky. Sousední země nabídne úchvatné výhledy, malebná jezera nebo historická města.

Z Trenčína do Malé Fatry

Dvanáct kilometrů od hranic s Českem se nachází Trenčín. Město ležící na řece Váh potěší zejména všechny milovníky historie.

Nabídne nádherné centrum s výhledem na Trenčínský hrad s velkým hradním komplexem, který rozhodně stojí za vidění. Pokud sem pojedete o prázdninách, pravděpodobně zažijete jednu z mnoha kulturních a společenských akcí, kterými je Trenčín proslulý.

Zastávka v Bojnici

Pokud máte rádi historii, udělejte si výlet také do Bojnic. Toto lázeňské město je jedním z nejromantičtějších míst na Slovensku, přičemž hlavní atrakcí této lokality je zámek Bojnice.

Historická stavba je považována za nejkrásnější a nejnavštěvovanější památku ve střední Evropě. Ohromí vás především svou jedinečnou architekturou v neogotickém stylu.


Výlety za rozhlednami na vinicích

Jánošíkove diery a Vrátná dolina

V případě, že dáváte přednost přírodě, vydejte se směrem Malá Fatra na Jánošíkove diery. Turistická stezka vás roklí provede po lávkách, můstcích a žebřících nad vodopády a kaskádami.

Můžete si vybrat základní zhruba 7kilometrový okruh. Pokud vám však situace a nálada dovolí, stojí za to vyzkoušet i delší a náročnější túry. Přespat zde můžete rovnou na parkovišti před vstupem, díky čemuž si můžete vychutnat nádherný východ slunce bez dalších návštěvníků.

V okolí Malé Fatry ještě stojí za návštěvu Vrátná dolina, která je rájem pro všechny milovníky zimní i letní turistiky. Na konci doliny se nachází lanovka na Chleb a dá se odtud vyjít i na Kriváň, nejvyšší horu Malé Fatry, nebo si naplánovat krásnou hřebenovku a přes Chatu a Grúni se vrátit zpět. Za příznivých podmínek a hezkého počasí zažijete neopakovatelná dechberoucí panoramata.


Semlerova rezidence: Skrytý poklad v Plzni

Povinná zastávka v Nízkých Tatrách

Nízké Tatry, pohoří v centrální části Slovenska, jsou známé svou nádhernou krajinou a bohatými přírodními scenériemi. Ještě než se za nimi ovšem vydáte, doporučujeme zajet si na oběd nebo kávu do města Liptovský Mikuláš.

Pár kilometrů od jeho centra se zde navíc nachází největší slovenský aquapark Aquapark Tatralandia, který ocení především všechny děti. V okolí Liptovského Mikuláše pak najdete také Demänovské jeskyně, jež jsou podzemním královstvím Slovenska. Necelých 50 kilometrů od Liptovského Mikuláše pak nesmíte minout ani dominantu oravského regionu, Oravský hrad. V létě se zde na hradním nádvoří konají historické festivaly a rytířské turnaje.

Pokud budete v Demänovské dolině, která patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším dolinám Nízkých Tater, udělejte si výlet do největšího lyžařského střediska Jasná. Moderními lanovkami se můžete dostat na vrchol Chopku a odtud pak vyrazit na příjemné hřebenové tůry nebo letní procházky. Zároveň si v okolí Jasné přijdou na své i všichni milovníci adrenalinových zážitků.

Z Nízkých Tater rovnou do těch Vysokých

Vstupní branou do Vysokých Tater je bezesporu Poprad. Ten vznikl po druhé světové válce spojením tří měst. Jedním z nich je Spišská Sobota, která má nejhezčí památkovou zónu. Pokud se budete chtít ve městě pod Tatrami odreagovat, můžete vyrazit do aquaparku jménem AquaCity nebo do lezeckého centra WoodRock s nejvyšší lezeckou stěnou na světě.

Mezi právem nejnavštěvovanější poklady Vysokých Tater patří Štrbské pleso –⁠ ledovcové jezero, které je obklopeno působivými panoramaty tatranských masivů. V létě si zde můžete půjčit lodičku a užít si tak jedinečnou atmosféru tohoto místa. Ze Štrbského plesa je možné absolvovat množství tras a procházek vhodných jak pro začínající turisty, tak pro náročné obdivovatele hor.

Mezi nejznámější túry patří vodopád Skok, Chata pri Popradskom plese a Chata pod Soliskom. Pokud vás pěší turistika příliš neláká, můžete se na Solisko nechat vyvézt také lanovkou s tím nejkrásnějším výhledem.

Tatranská Lomnice

Další den si udělejte výlet do Tatranské Lomnice, která se nachází přímo pod Lomnickým štítem. Největším turistickým lákadlem je možnost vyjít na Skalnaté pleso nenáročnou procházkou nebo se nechat vyvézt lanovkou až do Lomnického sedla.

Odtud můžete pokračovat na jeden z nejvyšších vrcholů Tater, Lomnický štít, který leží v nadmořské výšce 2 634 metrů a je po Gerlachovském štítu druhou nejvyšší horou Slovenska. Dole ve městě potom můžete navštívit Ski muzeum, vychutnat si vyhlášené brynzové halušky v restauraci Humno Tatry nebo s dětmi zajít na bobovou dráhu Tatrabob.


Zdroj informací: atis.cz a campiri.com/cs-cz/roadtripy, foto: campiri.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, kam na podzim vyrazit za sluncem

5 tipů, kam na podzim vyrazit za sluncem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 9. 2023 0:05

Ačkoliv má podzim svoje kouzlo, s klesající teplotou a delšími večery si všichni tajně říkáme:…

Víte, kde je svět vína i mystické architektury?

Víte, kde je svět vína i mystické architektury?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 8. 2023 0:05

V dolnorakouském městečku Langenlois nedaleko českých hranic se nachází pozoruhodná atrakce, která…

Výlety za rozhlednami na vinicích

Výlety za rozhlednami na vinicích

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 8. 2023 0:05

Malebná krajina posetá vinicemi, výhled do všech světových stran, vinařské obce a sklepy jako na…

4 tipy na výlet: Objevte zapomenutá místa na Liberecku

4 tipy na výlet: Objevte zapomenutá místa na Liberecku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 8. 2023 0:05

Přinášíme tipy na méně známé výletní cíle. Tentokrát jsme se vydali do okolí Kryštofova Údolí, kde…

6 tipů na koupání po celém Česku

6 tipů na koupání po celém Česku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 8. 2023 0:05

Trávíte letošní léto cestováním po Česku a přemýšlíte, kde se v horkých dnech zchladit? Přinášíme…

Turecká riviéra: jak relaxují místní a kde hledat klidné pláže?

Turecká riviéra: jak relaxují místní a kde hledat klidné pláže?

, Datum: 28. 7. 2023 9:29

Dovolená na může znamenat týden plný adrenalinu, vodních sportů, výletů, horské turistiky a…

Z historie cestování: První byli staří Římané

Z historie cestování: První byli staří Římané

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 7. 2023 0:05

Ačkoli máme často pocit, že lidé cestují jen posledních několik desetiletí, pravda je taková, že…

Vinařské dostaveníčko v Kutné Hoře

Vinařské dostaveníčko v Kutné Hoře

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2023 0:05

Nejen Morava, ale také střední Čechy oplývají vyzrálými hrozny. Z nich zkušení vinaři dokážou…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

3. 9. 2023 10:12 autor -red-