Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
„Peklo“ jménem Lanzarote
Pixabay
Volný čas / Cestování

„Peklo“ jménem Lanzarote

datum: 31. 12. 2018 12:30 autor: Jitka Vlasáková
Vítejte v „pekle“! Tohle je na rozdíl od toho pohádkového příjemným místem pro život. Kanárské Lanzarote je černý ostrov s aktivní sopečnou činností a oblíbená dovolenková destinace v každém ročním období.

Lanzarote se od ostatních Kanárských ostrovů výrazně odlišuje. Tady se totiž nejvíce podepsala vulkanická činnost na charakteru ostrova. Chvílemi máte dojem, že jste se ocitli na jiné planetě. Černá kamenitá krajina dominuje celém ostrovu.

Grilování na opravdové lávě

Turisticky nejatraktivnější je na jihozápadě, kde v oblasti Montaňa del Fuego (Ohňové hory) leží národní park Timanfaya. Jde o následek nepřetržitých šestiletých (1730-1736) erupcí, kdy sopky každý den vychrlily 48 kubíků lávy. Pod ní zůstalo 50 vesnic a desítky kilometrů zdevastované krajiny. V roce 1991 byl na 5 hektarech založen národní park Timafaya. V ceně vstupenky (8 euro) je přibližně půlhodinová okružní jízda lávovou krajinou s komentáři ve španělštině, němčině a angličtině. Výchozím bodem parku je vyhlídka a restaurace El Diablo. V její blízkosti návštěvníci sledují oblíbenou místní show – pracovník parku vloží do vyhloubené jámy roští, které začne hořet. Někdy pro změnu do jámy vlije vodu a turisté sledují gejzír páry, který zevniř vytryskne. Není divu, vulkán je tady stále aktivní. V restauraci El Diablo si pak můžete dát steak z pravého lávového grilu, který využívá teplo sopouchu.

Horké víno

Jen pár kilometrů od Timafayi se rozkládá oblast La Geria, známá především pěstováním vína. Jednotlivé sazenice jsou umístěny ve vyhloubených trychtýřích v lávovém štěrku, obestavěných kameny, které chrání před větrem. Lávový štěrk zadržuje vodu a přirozeně zavlažuje sazenice. Víno má pak zvláštní „horkou“ chuť. A určitě se hodí jako dárek!

Ostrovní architektura

Při projížďce ostrovem si určitě všimnete, že hotelové komplexy jsou citem usazeny do krajiny a nepůsobí rušivě. To je zásluha místního rodáka, světoznámého architekta Césara Manrique (1919-1992). Právě on prosadil zákaz výstavby domů vyšších než palmy! Mezi jeho významná díla patří mj. bývalé sídlo lanzarotské vlády, palác Espinola ve městě Teguise, vyhlídka Mirador del Río na severním cípu ostrova nebo koncertní sál umístěný v přírodní jeskyni Jameos del Aqua na severovýchodním pobřeží. Jen několik kilometrů od ní leží kaktusová zahrada Jardin de Cactus, na jejímž projektu se Manrique také podílel. Milovníci ostnatých rostlin tady najdou více než 1000 kaktusů z celého světa.

I když to tak nevypadá, zemědělská půda je tady úrodná. Kromě již zmiňované vinné révy se tu daří bramborům, cibuli, rajčatům i melounům. Důležitým obchodním artiklem je barvivo karmín. Získává se z malého hmyzu, červce nopálového, který nejraději „bydlí“ na opunciích. Tento druh kaktusu tady hojně roste, a to jako plevel i jako záměrně pěstovaná rostlina.

Ve znamení slunce a moře

Turistický ruch je soustředěn převážně na jihu ostrova, kde najdeme kilometry překrásných černých i žlutých pláží. Největším a nejznámějším střediskem je oblast Puerto del Carmen, kde z původní rybářské vesničky vyrostlo centrum místního turistického ruchu. Jižněji pak je klidnější Playa Blanca.

Děti i dospělí ocení Lanzarote Aquarium na východním pobřeží u města Coste Teguise se stovkami mořských živočichů a skleněným tunelem. Místní raritou je možnost zaplavat si tady mezi žraloky – samozřejmě pod dozorem místních odborníků!

Většina hotelů nabízí služby all inclusive s pestrým menu, ale často přizpůsobeným chutím turistům. Stojí za to vydat se za jídlem do útulných místních restaurací, kde najdete nefalšovanou pravou kanárskou kuchyni. Určitě ochutnejte např. vynikající ryby s papas arrugadas (malé brambůrky vařené v mořské vodě) a mojo omáčkou.

A kdy se vydat na Lanzarote? Kdykoli. V létě je však třeba počítat s více lidmi. V zimních měsících je tady větší klid a příjemná teploty mezi 20 a 21 stupni Celsia, voda v Atlantském oceánu má kolem 19 stupňů. Sluneční záření je intenzivní, proto nezapomeňte na opalovací přípravky s vyšším faktorem.

Praktické informace

⇒  Z přístavu v blízkosti Playa Blanca se taky můžete vydat i na sesterskou Fuerteventuru, která má zcela odlišný ráz krajiny. Po zhruba 45 minutách plavby dorazíte do malebného městečka Corralejo, které leží jen pár kilometrů od rozlehlých písečných dun. Pěšky je to hezká hodinová procházka, lze však využít místní autobusovou dopravu nebo taxi.

⇒  Lanzarote s rozlohou 845 km je čtvrtým největším ostrovem souostroví. Žije tu asi 140 00 stálých obyvatel. Hlavním městem je Arrecife s 30 000 obyvateli a s největší rybářskou flotilou na Kanárských ostrovech.

⇒  Jednou týdně sem létá společnost Travel Service, let trvá 4 hodiny. Další variantou jsou lety se zahraničními leteckými společnostmi z německých letišť.

⇒  Na Kanárských ostrovech si přetočte hodinky o hodinu zpět.

⇒  Teplota vzduchu se celý rok drží nad 20 stupni Celsia. Déšť je vzácný, prší tu občas v zimních měsících.

⇒  Najdeme tu dva akvaparky s vodními atrakcemi, a to u Costa Teguise a v blízkosti Playa Blanka.

 


Další články z rubriky

Zase to Chorvatsko!?

Zase to Chorvatsko!?

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 18. 7. 2021 11:00

Nedokážete si představit letní dovolenou bez Chorvatska? Pokud se chystáte k Jadranu vyrazit i…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 15. 7. 2021 10:00

Řady lidí, kteří v létě vyrazí na dovolenou autem, se letos ještě rozšířily. Mohou za to především…

Pohodové léto na „Mácháči“

Pohodové léto na „Mácháči“

Autor: -vls-, Datum: 30. 6. 2021 10:00

Sezóna dovolených začíná. I v Česku můžete zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. Máchovo…

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

Autor: -ava-, Datum: 29. 6. 2021 15:00

Na cestách se často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické…

8 tipů na výlet

8 tipů na výlet

Autor: -vls-, Datum: 15. 6. 2021 15:00

Kam vyrazit za nejkrásnějšími, ale méně známými hrady a zámky? Léto bývá plné výletů, a proto…

5 letních záludností

5 letních záludností

Autor: -an-, Datum: 10. 6. 2021 10:00

Letní měsíce jsou především ve znamení slunce a odpočinku. Je tu ale i druhá strana dovolených a…

7 nejčastějších otázek k letnímu cestování

7 nejčastějších otázek k letnímu cestování

Autor: -vls-, Datum: 9. 6. 2021 15:00

Letní sezóna odstartovala, a přestože zájem o dovolenou v zahraničí začíná být srovnatelný s dobou…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová