Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kréta: Ostrov, kde se narodil Zeus
Wikimedia Commons
Volný čas / Cestování

Kréta: Ostrov, kde se narodil Zeus

datum: 5. 7. 2019 15:00 autor: Markéta Vavřinová
Největší z řeckých ostrovů láká k návštěvě od jara do podzimu. Před a po hlavní sezóně určitě k návštěvě památek, v létě pak na nádherné pláže a průzračnou vodu.

Ostrov má také spoustu „svých“ vůní a můžete ho poznávat i po čichu. S přibývajícími kilometry, kterými se vzdalujete od přímořských letovisek, se před vámi rozprostře celá plejáda nádherných vůní. Kromě všudypřítomné vinné révy, olivovníků, citrusovníků či banánovníků, je Kréta domovem více než 130 druhů endemických (jinde nerostoucích) rostlin. Intenzivní vůně divoce rostoucího tymiánu, levandule a majoránky doslova udeří do nosu v horských oblastech.  

Krétská atmosféra

Na Krétu se jezdí především za mořem. Přímořská letoviska jsou uzpůsobena potřebám turistů – taverny s typicky řeckou nabídkou toho, co návštěvníci chtějí. Nikde nechybí tzaziky, řecký salát, musaka, gyros, souvlaki, hovězí guláš stifado a jehněčí kleftiko. Z nápojů samozřejmě víno, především bílá retsina, jako digestiv anýzová pálenka ouzo, řecký národní nápoj. A Řekové neradi slyší, že ouzo má původ v Malé Asii a že pod názvem raki je oblíbené v Turecku.

Pokud chcete vidět opravdovou Krétu, vydejte se dál od pobřeží. Jen pár kilometrů od mezinárodních hotelů Kréťané žijí svým typicky klidným životem. Tam muži v cafenionech řeší sport i politiku, před domy posedávají do černých šatů a se šátkem na hlavně ženy a klábosí. Do práce se většinou dojíždí do turistických center, která zhruba od října do dubna „spí“ a v dobu jsou hotely i obchody zavřené.

Trochu pohádek…

Je škoda přiletět na Krétu a vidět „jen“ moře, pláž a hotelový bazén. Ostrov s dlouhou historií může nabídnout řadu zajímavých památek. A vyplatí se předem si přečíst i některé ze starých řeckých bájí. Podle nich se na Krétě v jeskyni Psychró narodil sám vládce bohů Zeus. Jeho otec Kronos, všemocný vládce, měl strach, aby mu případní synové nevzali moc, proto všechny potomky po narození spolkl. Tomuto údělu Zeus unikl, neboť jeho matka Rheia před porodem odešla na Krétu, v jeskyni Dikté syna porodila a dala ho na starost nymfám. Kronovi místo dítěte podstrčila spolknout hříbě. 

Slabostí Dia (pozn. podle řečtiny je v 1. pádě Zeus, pak se skloňuje Dia) byly krásné dívky. Jedna z nich, fénická princezna Európa, mu porodila tři syny. Nejstarší z nich, Mínos, za pomoci boha moří Poseidona získal vládu nad ostrovem. Když Mínoovu manželku Pasifaé svedl bílý býk, porodila chlapce s býčí hlavou – Minotaura. V labyrintu paláce Knossos nevlastnímu synovi Minos postavil labyrint a tam ho skrýval. Minotaurus se dožadoval lidských obětí, které na Krétu museli dodávat Athéňané po jedné z prohraných bitev. Do jednoho z mladíků připravených jako pokrm pro netvora se však zamilovala Minoova dcera Ariadna. S její pomocí Theseus Minotaura zabil…Tolik ve stručnosti jedna z nejznámějších řeckých bájí. A jaká byla podle archeologů a historiků skutečnost?

…a trochu historie

Zhruba před 8000 lety připluli na Krétu první osadníci z Malé Asie. Největší rozmach však ostrov zaznamenal asi 2000 let před naším letopočtem (minojské období). Z té doby se dochovaly pozůstatky nejznámější krétské památky, palác Knossos a zbytky paláce Feistos. Kréta se tehdy stala největší námořní velmocí Středomoří.

Z období římské nadvlády (od prvního století před naším letopočtem) se zachovaly mj. pozůstatky tehdejšího hlavního města Gortys. Tam se v malém amfiteátru uchovaly kameny, do nichž byl vytesán tzv. gortyský zákoník z roku 500 – 450 př. n. l., což byl první evropský psaný právní systém.

Tradice nade vše

Letiště v hlavním krétském městě Heraklionu nese jméno autora románu Řek Zorba Nikose Kazantzakise. Po tomto známém spisovateli první poloviny 20. století, stejně jako po jeho proslulém literárním hrdinovi Zorbovi či po slavném malíři přelomu 16. a 17. století známém pod jménem El Greco (Doménikos Theokópulos,) jsou pojmenovány různé restaurace či hotely. Kréťané si totiž své nejslavnější rodáky patřičně považují.

Ostatně obyvatelé Kréty si potrpí na tradice. Proto více než pět tisíc let nepřetržitě pěstují olivy a víno. Z oliv mj. lisují vynikající olej a ze zbytků vyrábějí mýdlo, které ocení především ti, kdo mají problémy s ekzémy a alergiemi.

Dobrodružství za volantem

Jedete-li s cestovkou, máte většinou možnost jet na celodenní výlet s českým průvodcem. Je to taková rychlá „ochutnávka“ všech zajímavostí. Kdo chce vidět víc, půjčí si auto a naplánuje trasy. Krétští řidiči jsou trochu svérázní – jako všichni jižané. Řídí razantně, nezdržují se tím, aby ukázali, kam odbočují. Navíc mají zvláštní zvyk částečně jezdit v odstavném pruhu. Tím zcela jednoduše z dvouproudové silnice vytvoří čtyřproudovou! Hlavní silnice na severním pobřeží je uspokojivá. V horách se setkáte s úzkými a místy špatně udržovanými silničkami. Dopravní značení na hlavních silnicích je poměrně dobré, ve vnitrozemí se však dá lehce zabloudit a skončit i jako nechtěná návštěva na místním dvorku.

Kam se vydat?

Samozřejmě do Knossu! Rozsáhlý palác, který je vzdálen od hlavního města Heraklionu jen pět kilometrů, byl původně vybudován 2000 let před naším letopočtem. Po třech stoletích ho však kompletně zničilo zemětřesení a na jeho místě vznikl palác nový. Byl mocenským i kulturním centrem starověké Kréty. Je spojen s mnoha řeckými pověstmi – údajným stavitelem byl bájný Daidalos, tady prý žil v bludišti Minotaurus. Při velkém požáru kolem roku 1450 před naším letopočtem celý obrovský areál definitivně shořel. O nalezení pozůstatků se pokoušeli místní archeologové, největší zásluhy na odhalení a pozdější rekonstrukci palácového komplexu má britský archeolog Arthur Evans. Na Krétu přijel roku 1894 a na vykopávkách intenzivně pracoval až do své smrti v roce 1941.

V Heraklionu se vydejte k benátské pevnosti a nenechte si ujít návštěvu Archeologického muzea (lze koupit společnou vstupenku do Knossu i do muzea), kde je spousta zajímavých exponátů nalezených právě v areálu Knossu.

Půvab italských měst má Chania na západě ostrova s benátským přístavem. K nezapomenutelným zážitkům patří také plavba na ostrov Spinalonga (z města Elounda na severovýchodě), kde až do roku 1957 žila v izolaci kolonie nemocných leprou.

Milovníky přírody na jihu uchvátí nejdelší soutěska v Evropě Samária (18 km), ale i majestátní pohoří Ida či náhodní plošina Lasithi se stovkami větrných mlýnů, které dříve sloužily k čerpání vody. V dnešní době byly samozřejmě nahrazeny motorovými čerpadly.

Davy turistů míří i na jih do Mataly, kde v 60. letech minulého století v místních jeskyních bydleli stoupenci hippies.

Praktické informace

⇒ zájezdy na Krétu nabízí spousta cestovních kanceláří, některé z nich se specializují jen na Řecko a řecké ostrovy.

⇒ na Krétě přistanete po necelých třech hodinách letu, na místě si posuňte hodinky o hodinu dopředu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Autor: -vls-, Datum: 23. 9. 2021 15:00

Ať už vyrážíte „jen“ k sousedům na Slovensko, nebo na druhý konec světa, rozhodně se nevyplatí…

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

8 rad pro cestování se psem

8 rad pro cestování se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 1. 8. 2021 11:00

Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy…

Zase to Chorvatsko!?

Zase to Chorvatsko!?

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 18. 7. 2021 11:00

Nedokážete si představit letní dovolenou bez Chorvatska? Pokud se chystáte k Jadranu vyrazit i…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 15. 7. 2021 10:00

Řady lidí, kteří v létě vyrazí na dovolenou autem, se letos ještě rozšířily. Mohou za to především…

Pohodové léto na „Mácháči“

Pohodové léto na „Mácháči“

Autor: -vls-, Datum: 30. 6. 2021 10:00

Sezóna dovolených začíná. I v Česku můžete zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. Máchovo…

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

Autor: -ava-, Datum: 29. 6. 2021 15:00

Na cestách se často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková