Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jiný kraj, jiný mrav
Pixabay
Volný čas / Cestování

Jiný kraj, jiný mrav

datum: 7. 10. 2018 0:24 autor: -vls-
Připravujete se na cestu za exotikou? Seznamte se s malou „biblí“ cestovatele, která poradí, kde si na co dát pozor.

Čína „Říše středu“ je tak trochu jiný svět, který vás snadno okouzlí, ale také může zavést do řady situací, které jsou pro místní nepochopitelné. Tak například nikdy nezapichujte hůlky do jídla. Je to velice nezdvořilé. Dary se přijímají oběma rukama a při přípitku je důležité vypít celou skleničku. A pozor: polévka se servíruje až na závěr jídla.

Japonsko Pravidla se v Japonsku dodržují na 99,9 procent, a proto je dodržujte i vy. A nepředbíhá se tu, každý slušně stojí v řadě. Odpadkové koše nejčastěji najdete na stanicích metra, najít je na ulici je obrovsky problém. Ve většině japonských hospod můžete pít „na čas“. Zaplatíte si za 45 minut a pijete saké a pivo, co se do vás vejde. Na stole máte tlačítko, kterým přivoláte číšníka. Japonci se tak připravují na karaoke, aby se zbavili ostychu anebo pak vyrazí do jedné z obrovských heren na automaty, kde je dovoleno kouřit. Je tu navíc obrovský hluk a vyhrát nemůžete peníze, ale olověné kuličky, které lze vyměnit například za voucher do restaurace. Ve firmách se pracuje šest dnů v týdnu, 12-14 hodin. Lidé odcházejí z práce až po šéfovi. Není výjimkou, že člověka, který odešel dřív, kolegové udají.

Barma
Muži tu nosí sukně, ženy kouří velká cigára a na jezeře Inle se vesluje nohama! Když fotíte portréty lidí, je slušné se jich nejdříve zeptat. Vžijte se do jejich kůže. Nejdříve s nimi promluvte, zažertujte, klidně použijte rodný svůj jazyk, bude to pro ně exotika. Uvolníte tak napětí a lépe se vám bude fotit.

Indie Jedním z největších zážitků v Indii je místní doprava. Jízdní pruhy neznamenají vůbec nic a červené na semaforu si nevšímá nikdo. Kdo první dorazí na křižovatku, jede. Když zatroubíte dvakrát krátce na klakson, znamená to, že ho chcete předjet. Pokud jednou dlouze: dej pozor! - ať je to na cokoliv. „Dopravu mohou zkomplikovat i nečekaní účastníci silničního provozu. Krávy odpočívají uprostřed cesty a nehnou se, ani když na ně zatroubíte. Dálniční dopravu ovšem může zablokovat obrovský slon nebo velbloud kráčející pomalým krokem v protisměru vám naproti,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN.

Thajsko Vždy přijměte pozvání na jídlo, odmítnout je velmi nezdvořilé. A pokud vás pozvou k sobě domů, musíte přijít s darem. Také na nikoho neukazujte rukou, je to neslušné. Když si chce žena udělat fotku s budhistickým mnichem, musí na fotce být přítomen další muž. Žena se nesmí mnicha dotýkat. Navíc při návštěvě chrámů je důležité si zakrývat ramena a kotníky. A nechytejte malé dítě za hlavu, to si může dovolit jen mnich a rodič. V Thajsku si velmi váží krále. Během návštěvy nijak nepoškozujte králův obraz, můžete za to dostat i doživotí.

Kuba Kubánské děti vás budou zbožňovat, pokud je jen tak nebo za fotku odměníte bonbony, perem či nějakou drobností. Nezapomeňte si přibalit pěkné oblečení večer do baru. Kubánci dokáží ocenit dobrý vkus.

Keňa V Keni platí zákaz jednorázových plastových sáčků, dbejte na to během svého balení. Obchůdky s tradičními výrobky a suvenýry jsou na každém rohu – pokud nejste spokojeni s cenou, kterou jste usmlouvali, nezoufejte: stejný výrobek si pravděpodobně budete moci zakoupit na další zastávce. Pokud se váš řidič zdá nešikovný a auto „trhá“, je to tím, že mají vozidla nastavený omezovač rychlosti na 80 km/hod. Vždy se důkladně rozhlédněte, když přecházíte na zelenou. V Keni zelená na semaforu nezaručuje, že vás auta pustí. Doprava má zde poměrně hektická a pravidla takřka žádná. Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN a doplňuje ještě jedno moudro z pobytu na safari: „Když se vracíte do své chatky, dávejte pozor: slon zde může čůrat na keříky.“

Namibie Neexistuje univerzální rada, co si vzít na nohy, když chcete vyšlapat na písečnou dunu v této slunné zemi. Písek je již od rána horký a bosé nohy pálí. Sandály jsou v tomto případě lepší než nic, ale horký písek vám zasypává nohu i ze shora. Plná bota je fajn, ale když se do ní nasype písek, začne po čase tlačit a musíte ho vysypat. Co je menší zlo?

Madagaskar Na Madagaskaru nikdy neukazujte prstem. Je to „tabu“ a znamená to útok. Když chcete na něco ukázat, použijte celou ruku zatnutou v pěst, nebo jenom pokyňte hlavou tím směrem a místo popište. Velký pozor si na to dávejte hlavně při přímé komunikaci, je to víc jak neslušné.

Bolívie V bolivijském La Pazu nehrajte fotbal s místními, složíte se od námahy a nedostatečného kyslíku v polovině hřiště. Na výškovou nemoc vám pomůže žvýkání koka listů, které koupíte v každém obchodě. Nepijte příliš mnoho alkoholu ve výškách, po skleničce se vám bude točit hlava jako po láhvi silného vína.

USA V Americe mají carpool line, která cestující skupině výrazně zrychlí cestu – jedná se o dálniční pruh určený pro vozidla s více než jedním cestujícím. V USA totiž lidé běžně cestují pouze sami. A jezdí se zde na červenou – zákon zde totiž dovoluje odbočit doprava na červenou. Nejedná se však o každou křižovatku, a tak je třeba sledovat dopravní značení. Pokud si chcete koupit pivo, mějte vždy u sebe cestovní pas. 

Kanada/Aljaška
Při procházkách v divočině Kanady nebo Aljašky si zpívejte, nebo mluvte hlasitě (i sám se sebou). Dejte medvědům vědět, že jste tam taky. Oni se vám vyhnou a zbytečně nedojde ke střetu. Nikdy se k medvědovi nepřibližujte, naopak, pomalu, s rozvážným a klidným hlasem ustupujte.

Island Pozor na pusu – ačkoliv to možná nepředpokládáte, na Čechy, Slováky a Poláky na Islandu natrefíte poměrně snadno. Nejenže se Island stává v posledních letech velice populární turistickou destinací, ale mnoho Čechů a dalších Středoevropanů zde pracuje v hotelech, u nejrůznějších turistických atrakcí či v restauracích. Také ovce jsou naprosto všude. Neohroženě přecházejí silnice a řidiči mají povinnost se jim vyhýbat, kolikrát se zatoulají i stovky kilometrů od svého majitele. V určenou dobu pak probíhá dvoudenní hromadné nahánění ovcí, kterého se účastní celé rodiny, a podle značek se ovce vrací původním farmářům. Když při cestě autem potkáte berana, raději zastavte, věřte, že on vám z cesty neuhne, je to prostě beran.

Skotsko A na závěr ještě jedna zajímavost z Evropy: Cestujete-li do Skotska s dětmi, můžete mít problém s návštěvou některých typů restaurací. Typické skotské puby sice pustí dovnitř děti, ale nemohou obsluhovat mladé do 18 let. Nedostanou tady ani sklenici vody. Je lepší s nimi hledat klasické restaurace.


Další články z rubriky

Jak správně vozit kolo na autě?

Jak správně vozit kolo na autě?

Autor: -ava-, Datum: 13. 5. 2024 13:06

Sezóna cyklovýletů začíná! Milujete dlouhé výlety na kole, ale děsí vás představa, že byste měli…

Multigenerační hotely právě frčí

Multigenerační hotely právě frčí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2024 0:05

Rodinná dovolená, během které si užijete i zasloužený klid a odpočinek. Zdá se vám to jako něco, o…

Místo moře k jezeru?

Místo moře k jezeru?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 5. 2024 0:05

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Pokud každý rok létáte k moři, možná…

Co zažít v rakouském Leogangu?

Co zažít v rakouském Leogangu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2024 0:05

Ráj pro turisty, cyklisty, ale také pro milovníky kultury a kvalitního wellness. To je největší…

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2024 0:05

Rádi byste tento rok prožili Velikonoce jinak? Místo pečení tradičního beránka, generálního úklidu…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…

Tip šéfredaktorky

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

11. 5. 2024 9:58 autor -jav-