Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů na česká koupaliště aneb Na jeden den k vodě
Wikimedia Commons
Volný čas / Cestování

7 tipů na česká koupaliště aneb Na jeden den k vodě

datum: 6. 8. 2020 10:00 autor: -vls-
Máte zrovna volný den a rádi byste ho strávili u vody? I v Česku ale najdete zajímavá místa na koupání! Sbalte plavky a vyrazte na koupačku k některému z českých lomů, jezer nebo na přírodní koupaliště.

V parných dnech se nejlépe osvěžíte na koupališti. V Česku je spousta zajímavých koupacích biotopů a přírodních koupališť! 

1. Brněnský biotop

Co jsme zjistili? Areál přírodního koupacího biotopu leží v městské části Brno-jih. V areálu koupaliště najdete bazén o celkové ploše 2750 m². S bazénem je propojeno i brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 0,4 m, které je vybaveno nerezovými hracími prvky – klouzačka, houpačka a hříbek.

K odpočinku, relaxaci nebo opalování slouží dostatečný prostor travnatých ploch. Pro sportovní vyžití můžete využít beachvolejbalové hřiště, zázemí areálu zahrnuje i provozní budovu, WC a stánek s občerstvením. Samozřejmostí jsou čtyři venkovní dvojsprchy a převlékací kabiny.

Jak se tam dostat? Do Brna se dostanete všemi možnými dopravními prostředky (autem, vlakem, autobusem), záleží na tom, odkud vyrážíte. Brněnský biotop se nachází na zastávce Komárov, z hlavního nádraží v Brně tam dojedete přímým autobusem číslo 48, X, 40, 50, 67 za necelých 10 minut.

Kolik budete platit? 120 Kč stojí celodenní vstupenka pro dospělého, 60 Kč děti do 15 let, 250 Kč pak rodinné vstupné (2 dospělí + maximálně 3 děti).


2. Biotop v pražském Radotíně

Co jsme zjistili? Další oblíbený biotop je v pražském Radotíně. V areálu se nachází koupací jezero, biologické (čistící) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety.

Celý areál je zatravněn s umělou závlahou. Biotop je situován jen pár metrů od Berounky, kolem které vede také cyklostezka, po které můžete vyrazit buď pěšky nebo na kole až do centra Prahy.

Jak se tam dostat? Do Radotína se dostanete vlakem směrem na Beroun z hlavního nádraží v Praze i Smíchovského nádraží, cesta trvá čtvrt hodinky.

Kolik budete platit? 120 Kč dáte celodenní vstupenka pro dospělého, 70 Kč děti do 12 let, 320 Kč je za rodinné vstupné (2+2).


3. Přehrada Bedřichov u Liberce

Co jsme zjistili? Přehrada Bedřichov, která se nachází 3 km severně od Bedřichova a 13 km od Liberce.

Jde dokonce o nejvýše položenou přehradu v Čechách, leží v nadmořské výšce 775 m. V letním období poskytuje možnost klidného koupání. 

Jak se tam dostat? Do Bedřichova se dostanete autobusem číslo 18 z liberecké Fügnerovy ulice, vystoupíte v Bedřichově a do cíle dojdete pěšky.

Kolik budete platit? Nic, na přehradě přehradě se vstupné samozřejmě neplatí.


4. Jezero Matylda v blízkosti Mostu

Co jsme zjistili? Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Most. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš.

Příznivci slunění a koupání naleznou na východních březích nádrže písčitou pláž i travnaté plochy. Zalesněné západní břehy Matyldy jsou cílem rybářů z širokého okolí.

Jezero slouží především k rekreaci, provozování vodních sportů, jakými jsou windsurfing nebo vodní lyžování. Najdete tu také půjčovnu vodních skútrů.  

Jak se tam dostat? K jezeru se dostanete městským autobusem číslo 22 se zastávkou na konečné stanici v Souši, který jede přímo z mosteckého nádraží, kam vás dovezou jak vlaky, tak dálkové autobusy.   

Kolik budete platit? Vstup je zdarma. Pokud chcete po jezeře brázdit na paddleboardu nebo na šlapadle, na místě si je můžete půjčit za 90 Kč.


5. Kamencové jezero v Chomutově

Co jsme zjistili? Kamencové jezero je celosvětový unikát. Rekreační areál nacházející se v Chomutově každé léto láká návštěvníky nejen z blízkého okolí, ale také z celé České republiky.

Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi nabízí řadu možností, jak trávit volný čas. Na Kamencovém jezeře si můžete zahrát stolní tenis, k dispozici je tu volejbalové a nohejbalové hřiště, plážový volejbal. Hojně využívaná je půjčovna loděk a šlapadel a paddleboardů. Je zde i oddělená nudistická pláž a v blízkosti také Zoopark Chomutov a letní kino, pěkně tak můžete spojit návštěvu zoo s koupáním.

Kamencové jezero se kromě unikátního složení vody od roku 2018 chlubí další raritou – největším plovoucím molem u nás, které měří téměř 100 metrů a bočními rameny vytváří několik bazénů. Nechybí ani rekreační část mola s dětským bazénkem.

Jak se tam dostat? Do Chomutova se několikrát denně dostanete z Prahy autobusy FlixBus, z nádraží je to dvoukilometrová procházka.

Kolik budete platit? Celodenní vstupenka pro dospělého stojí 50 Kč, pro děti do 15 let pak 40 Kč.


6. Pláž Horní Planá na Lipně

Co jsme zjistili? Přehrada Lipno nabízí pláží celou řadu, ale žebříček nejpopulárnějších vede jednoznačně ta v Horní Plané. Pláž je dostatečně široká, písek na ní je hezky jemný a do vody se dostanete pohodlně pozvolna. Navíc, nejlepší voda na koupání ve sledovaných jihočeských lokalitách je právě tam! Díky své poloze je Horní Planá ideální destinací pro milovníky všech vodních sportů, cykloturistiky, pěší turistiky a rybaření.

Pláž v Horní Plané nabízí sportovní i relaxační vyžití na travnaté i písečné pláži, k dispozici je zde půjčovna šlapadel a lodí, minigolf, hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, v blízkosti je také restaurace. Nedaleko pláže jsou tenisové kurty a hřiště na nohejbal. V červenci a v srpnu je v Horní Plané otevřeno letní kino Adalberta Stiftera.

Jak se tam dostat? K Lipnu se od soboty 1. srpna nově dostanete přímým autobusem z Prahy, středních i východních Čech. Na FlixBusu zakoupíte jízdenky na novou autobusovou linku cestovní agentury Enjoy Europe, která spojuje Pardubice s Lipnem nad Vltavou a staví i v Hradci Králové, Praze nebo třeba v Benešově a Táboře.

Kolik budete platit? Nic, koupání na Lipenské přehradě je zdarma.


7. Jezero Lhota za Prahou

Co jsme zjistili? Necelých 20 kilometrů na východ od Prahy (směr Mladá Boleslav) najdete jezero Lhota ve stejnojmenné vesnici. Bývalá pískovna se proměnila v přírodní koupaliště o rozloze 25 hektarů dokola obehnané písčitou pláží a s čistou vodou, navíc pláže obrůstá borový les. Jen pozor, východní část pláže je určena nudistům!

Jak se tam dostat? K jezeru Lhota se pohodlně dostanete autem, u areálu je prostorné parkoviště.

Kolik budete platit? Vstupné se u jezera neplatí.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Autor: -vls-, Datum: 23. 9. 2021 15:00

Ať už vyrážíte „jen“ k sousedům na Slovensko, nebo na druhý konec světa, rozhodně se nevyplatí…

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

8 rad pro cestování se psem

8 rad pro cestování se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 1. 8. 2021 11:00

Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy…

Zase to Chorvatsko!?

Zase to Chorvatsko!?

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 18. 7. 2021 11:00

Nedokážete si představit letní dovolenou bez Chorvatska? Pokud se chystáte k Jadranu vyrazit i…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 15. 7. 2021 10:00

Řady lidí, kteří v létě vyrazí na dovolenou autem, se letos ještě rozšířily. Mohou za to především…

Pohodové léto na „Mácháči“

Pohodové léto na „Mácháči“

Autor: -vls-, Datum: 30. 6. 2021 10:00

Sezóna dovolených začíná. I v Česku můžete zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. Máchovo…

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

Autor: -ava-, Datum: 29. 6. 2021 15:00

Na cestách se často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková