Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů na česká koupaliště aneb Na jeden den k vodě
Wikimedia Commons
Volný čas / Cestování

7 tipů na česká koupaliště aneb Na jeden den k vodě

datum: 6. 8. 2020 10:00 autor: -vls-
Máte zrovna volný den a rádi byste ho strávili u vody? I v Česku ale najdete zajímavá místa na koupání! Sbalte plavky a vyrazte na koupačku k některému z českých lomů, jezer nebo na přírodní koupaliště.

V parných dnech se nejlépe osvěžíte na koupališti. V Česku je spousta zajímavých koupacích biotopů a přírodních koupališť! 

1. Brněnský biotop

Co jsme zjistili? Areál přírodního koupacího biotopu leží v městské části Brno-jih. V areálu koupaliště najdete bazén o celkové ploše 2750 m². S bazénem je propojeno i brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 0,4 m, které je vybaveno nerezovými hracími prvky – klouzačka, houpačka a hříbek.

K odpočinku, relaxaci nebo opalování slouží dostatečný prostor travnatých ploch. Pro sportovní vyžití můžete využít beachvolejbalové hřiště, zázemí areálu zahrnuje i provozní budovu, WC a stánek s občerstvením. Samozřejmostí jsou čtyři venkovní dvojsprchy a převlékací kabiny.

Jak se tam dostat? Do Brna se dostanete všemi možnými dopravními prostředky (autem, vlakem, autobusem), záleží na tom, odkud vyrážíte. Brněnský biotop se nachází na zastávce Komárov, z hlavního nádraží v Brně tam dojedete přímým autobusem číslo 48, X, 40, 50, 67 za necelých 10 minut.

Kolik budete platit? 120 Kč stojí celodenní vstupenka pro dospělého, 60 Kč děti do 15 let, 250 Kč pak rodinné vstupné (2 dospělí + maximálně 3 děti).


2. Biotop v pražském Radotíně

Co jsme zjistili? Další oblíbený biotop je v pražském Radotíně. V areálu se nachází koupací jezero, biologické (čistící) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety.

Celý areál je zatravněn s umělou závlahou. Biotop je situován jen pár metrů od Berounky, kolem které vede také cyklostezka, po které můžete vyrazit buď pěšky nebo na kole až do centra Prahy.

Jak se tam dostat? Do Radotína se dostanete vlakem směrem na Beroun z hlavního nádraží v Praze i Smíchovského nádraží, cesta trvá čtvrt hodinky.

Kolik budete platit? 120 Kč dáte celodenní vstupenka pro dospělého, 70 Kč děti do 12 let, 320 Kč je za rodinné vstupné (2+2).


3. Přehrada Bedřichov u Liberce

Co jsme zjistili? Přehrada Bedřichov, která se nachází 3 km severně od Bedřichova a 13 km od Liberce.

Jde dokonce o nejvýše položenou přehradu v Čechách, leží v nadmořské výšce 775 m. V letním období poskytuje možnost klidného koupání. 

Jak se tam dostat? Do Bedřichova se dostanete autobusem číslo 18 z liberecké Fügnerovy ulice, vystoupíte v Bedřichově a do cíle dojdete pěšky.

Kolik budete platit? Nic, na přehradě přehradě se vstupné samozřejmě neplatí.


4. Jezero Matylda v blízkosti Mostu

Co jsme zjistili? Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Most. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš.

Příznivci slunění a koupání naleznou na východních březích nádrže písčitou pláž i travnaté plochy. Zalesněné západní břehy Matyldy jsou cílem rybářů z širokého okolí.

Jezero slouží především k rekreaci, provozování vodních sportů, jakými jsou windsurfing nebo vodní lyžování. Najdete tu také půjčovnu vodních skútrů.  

Jak se tam dostat? K jezeru se dostanete městským autobusem číslo 22 se zastávkou na konečné stanici v Souši, který jede přímo z mosteckého nádraží, kam vás dovezou jak vlaky, tak dálkové autobusy.   

Kolik budete platit? Vstup je zdarma. Pokud chcete po jezeře brázdit na paddleboardu nebo na šlapadle, na místě si je můžete půjčit za 90 Kč.


5. Kamencové jezero v Chomutově

Co jsme zjistili? Kamencové jezero je celosvětový unikát. Rekreační areál nacházející se v Chomutově každé léto láká návštěvníky nejen z blízkého okolí, ale také z celé České republiky.

Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi nabízí řadu možností, jak trávit volný čas. Na Kamencovém jezeře si můžete zahrát stolní tenis, k dispozici je tu volejbalové a nohejbalové hřiště, plážový volejbal. Hojně využívaná je půjčovna loděk a šlapadel a paddleboardů. Je zde i oddělená nudistická pláž a v blízkosti také Zoopark Chomutov a letní kino, pěkně tak můžete spojit návštěvu zoo s koupáním.

Kamencové jezero se kromě unikátního složení vody od roku 2018 chlubí další raritou – největším plovoucím molem u nás, které měří téměř 100 metrů a bočními rameny vytváří několik bazénů. Nechybí ani rekreační část mola s dětským bazénkem.

Jak se tam dostat? Do Chomutova se několikrát denně dostanete z Prahy autobusy FlixBus, z nádraží je to dvoukilometrová procházka.

Kolik budete platit? Celodenní vstupenka pro dospělého stojí 50 Kč, pro děti do 15 let pak 40 Kč.


6. Pláž Horní Planá na Lipně

Co jsme zjistili? Přehrada Lipno nabízí pláží celou řadu, ale žebříček nejpopulárnějších vede jednoznačně ta v Horní Plané. Pláž je dostatečně široká, písek na ní je hezky jemný a do vody se dostanete pohodlně pozvolna. Navíc, nejlepší voda na koupání ve sledovaných jihočeských lokalitách je právě tam! Díky své poloze je Horní Planá ideální destinací pro milovníky všech vodních sportů, cykloturistiky, pěší turistiky a rybaření.

Pláž v Horní Plané nabízí sportovní i relaxační vyžití na travnaté i písečné pláži, k dispozici je zde půjčovna šlapadel a lodí, minigolf, hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, v blízkosti je také restaurace. Nedaleko pláže jsou tenisové kurty a hřiště na nohejbal. V červenci a v srpnu je v Horní Plané otevřeno letní kino Adalberta Stiftera.

Jak se tam dostat? K Lipnu se od soboty 1. srpna nově dostanete přímým autobusem z Prahy, středních i východních Čech. Na FlixBusu zakoupíte jízdenky na novou autobusovou linku cestovní agentury Enjoy Europe, která spojuje Pardubice s Lipnem nad Vltavou a staví i v Hradci Králové, Praze nebo třeba v Benešově a Táboře.

Kolik budete platit? Nic, koupání na Lipenské přehradě je zdarma.


7. Jezero Lhota za Prahou

Co jsme zjistili? Necelých 20 kilometrů na východ od Prahy (směr Mladá Boleslav) najdete jezero Lhota ve stejnojmenné vesnici. Bývalá pískovna se proměnila v přírodní koupaliště o rozloze 25 hektarů dokola obehnané písčitou pláží a s čistou vodou, navíc pláže obrůstá borový les. Jen pozor, východní část pláže je určena nudistům!

Jak se tam dostat? K jezeru Lhota se pohodlně dostanete autem, u areálu je prostorné parkoviště.

Kolik budete platit? Vstupné se u jezera neplatí.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dovolená podle horoskopu

Dovolená podle horoskopu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 22. 1. 2023 0:05

Vysněná místa pobytu pro vás vybírala slavná věštkyně a astroložka Inbaal Honigmanová, která se…

5 míst, kam v zimě za teplem

5 míst, kam v zimě za teplem

Autor: -vls-, Datum: 10. 1. 2023 15:00

Přestože se přelom roku nesl ve znamení vysokých teplot, a dokonce padaly teplotní rekordy, ta…

Kam na lyžovačku?

Kam na lyžovačku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 1. 2023 13:30

Vyražte na Dolní Moravu! Horský resort Dolní Morava jako jediné lyžařské středisko na Moravě stále…

7 užitečných pravidel, když cestujete „na vlastní pěst“

7 užitečných pravidel, když cestujete „na vlastní pěst“

Autor: -vls-, Datum: 5. 12. 2022 10:00

Jedním z cestovatelských trendů posledních let patří jednoznačně cestování na vlastní pěst, které…

S karavanem na cestách i v zimě

S karavanem na cestách i v zimě

Autor: -vls-, Datum: 19. 11. 2022 11:00

Dovolená v obytném autě zdaleka není jen záležitostí letní sezóny. Pokud milujete zimní sporty,…

Advent na Vysočině

Advent na Vysočině

Autor: -vls-, Datum: 16. 11. 2022 15:00

Na Vysočině je krásně po celý rok, v adventním čase ale obzvlášť. Jako každý rok se můžete těšit na…

Advent na jezeře Wolfgangsee

Advent na jezeře Wolfgangsee

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 11. 2022 0:05

Tiše plující parník na potemnělé hladině jezera, vrcholy okolních hor ztrácející se v oblacích a v…

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Autor: -vls-, Datum: 3. 11. 2022 16:00

Nádherná příroda národního parku a tří chráněných krajinných oblastí, mnoho příležitostí pro…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová