Příprava před odjezdem Abyste si svůj single výlet užili co nejvíce, vyplatí se malá, ale důležitá příprava. Ať už jedete do jakékoliv země, zkontrolujte si před odjezdem informace nejen o nutných požadavcích ke vstupu do země, ale také aktuální upozornění, místní zvyky či nouzové kontakty, které poskytují vládní webové stránky dané země. Seznamte s místní měnou a s tím, jak se pohybují ceny, abyste případně nenaletěli podvodníkům. Naučte se alespoň základní fráze v daném jazyce, oceníte to zejména v zemích, kde se nelze spolehnout na angličtinu.
Doklady pod kontrolou a pojištění Na cestu si přibalte užitečné, „kapsářům odolné” oblečení a zavazadla se skrytými zipy. Chytrou variantou zejména pro ženy jsou například speciální kapsičky, které lze připnout i na podprsenku. Vždy si zařiďte odpovídající cestovní pojištění, zejména pokud cestujete daleko a na delší dobu. Bez něj je taková cesta až moc velký risk a v případě zdravotních komplikací by pro vás mohly být finanční následky velmi nepříjemné. Udělejte si ještě před odjezdem kopii pasu pro případ, že byste jej ztratili nebo vám jej někdo ukradl. Jednu kopii můžete také nechat doma někomu, komu důvěřujete. Podělte se o své cestovní plány s ostatními doma. Aplikace Glympse vám umožní během cest informovat své blízké o své poloze v reálném čase.
Noční přesuny bez rizika I když jedete za dobrodružstvím, věnujte alespoň chvíli plánování. Vyplatí se to obzvlášť při přepravě, například na cestě mezi příletovým letištěm (nebo nádražím) a místem ubytování. Mapy v telefonu jsou skvělá věc, ale nespoléhejte se na ně na 100 %. Stačí výpadek nebo krádež telefonu a rázem je po navigaci i časové orientaci. Pro všechny případy so pořiďte i starou dobrou papírovou mapu. Počítejte také s tím, že v noci může být obtížnější dostat se na místo, kde budete pobývat. Vhodné je také vybírat ubytování s nonstop recepcí.
Pepřový sprej není všude povolen S (nejen) nočními přesuny souvisí i připravenost na nepříjemná setkání. Ačkoliv je něco takového spíše vzácné, je lepší být připraven. Funkčním a efektivním řešením pro případy nouze je pepřový sprej, ovšem pozor, je třeba se ujistit, že je v dané zemi jeho použití legální. I v rámci Evropy se setkáte s různými přístupy k jeho legalizaci. Zakázán je například v Belgii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemí, v Norsku, Řecku, Maďarsku, ale i na Islandu, v Irsku, Švédsku v Turecku a mimo EU také ve Spojeném království, kde je dokonce zařazen do kategorie zbraní. Povolen je v Itálii, Francii, Španělsku, Rakousku či Polsku a ve Švýcarsku, Německu či Portugalsku je držení pepřového spreje podmíněno licencí. Pokud se chystáte dál, vždy se přesvědčte o místních povoleních, například v některých oblíbených asijských destinacích by se vám držení pepřového spreje nemuselo vyplatit.
Zavazada vždy pod kontrolou Základní pravidlo zní: nikdy a nikde nenechte svá zavazadla bez dohledu. V hotelu použijte trezor, a to zejména na cennosti a větší obnosy peněz, které s sebou během pobytu venku nepotřebujete. Dveře do pokoje v hotelu zamykejte, i když jste uvnitř. Když půjdete ven, můžete na kliku pověsit cedulku nerušit - je to jednoduchá, ale často efektivní věc, která odradí nenechavé ruce nepovolaných hostů ve vašem pokoji. Byť je pravděpodobnost takového scénáře nízká, seznamte se i s nouzovým východem v hotelu pro případ požáru či jiné nenadálé situace. V hostelu si věci zamykejte, neuzamčené cennosti nenechávejte mimo dohled. Se spolubydlícími buďte v kontaktu, ale ani přehnaná důvěra není alespoň zpočátku na místě. Ženy-cestovatelky by měly požádat o pokoj sdílený pouze se ženami.
Důvěřuj, ale prověřuj V případě, že zvolíte couchsurfing, ubytujte se pouze u hostitelů s ověřenými profily a referencemi, které najdete na couchsurfing.com. Se svým hostitelem se v předstihu domluvte na důležitých věcech, abyste nebyli na místě překvapeni – ujasněte si úroveň soukromí, ale třeba i domácí pravidla. Pro všechny případy mějte v záloze ubytovací variantu B.
Opatrnost na místě se vyplatí Ačkoliv si máte dovolenou zejména užít, jistá obezřetnost se zejména při samostatném cestování vyplatí. Na své průzkumné výpravy i procházky po městě si berte jen to, co opravdu potřebujete – nenoste s sebou přebytečnou hotovost, šperky nebo doklady, které nepotřebujete. Zejména pokud jste sami, nepijte příliš alkoholu a svůj drink si hlídejte. Držte se (zejména po soumraku) v dobře osvětlených ulicích a na místech, kde se pohybují další lidé. Nebuďte příliš sdílní, nevyprávějte neznámým lidem, kde bydlíte, nebo že cestujete sami. Při cestě v taxíku seďte vždy vzadu, připravena v případě potřeby rychle vystoupit. Zkuste aplikaci Tourlina, která vás spojí s dalšími cestovatelkami ve vašem okolí.