
7 nejčastějších otázek k letnímu cestování
- Může se cestovat? Samozřejmě. „Někomu se tato otázka může zdát jako sci-fi, ale klienti a někdy i novináři se skutečně ptají, zda už jsou otevřené hranice. Zavřené byly jen pár týdnů loni na jaře, ale jinak se s různými výjimkami a omezeními cestuje po celou dobu,“ vysvětluje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. „Je samozřejmě nutné při cestování sledovat aktuální pravidla a opatření u nás i v dané destinaci, ale v současnosti je většina oblíbených letních destinací otevřená. Nejvíce našich klientů letos míří do Řecka, Egypta, Turecka, Bulharska, Chorvatska nebo Tuniska. Jsou to zároveň země, které si naši klienti vybírali nejčastěji i před covidem, což je jasným důkazem, že se cestovní ruch zase vrací k běžnému fungování,“ dodává Řezníčková. V pondělí 7. června navíc ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že by se od 21. června mělo po Evropě cestovat zcela volně. Tato změna by cestovním ruchem určitě zahýbala, uvidíme, jak se situace vyvine. Zavřené zatím zůstávají některé exotické destinace, ale i to se brzy změní, nejdříve pravděpodobně v Thajsku a na Bali.
- Uznává se očkování? Ano, některým zemím stačí už nyní, když se prokážete očkováním, někam můžete dokonce už s první dávkou. Za 14 dnů po ukončeném očkování můžete do Německa či Polska, do Rakouska je možné dokonce vycestovat už 22 dní po první dávce, 22 dní po jednorázové vakcíně, případně okamžitě po podání druhé dávky. Například do Slovinska je možné vyrazit už sedm dní po druhé dávce vakcíny Pfizer/BioNTech, ostatní mají lhůtu 14 dní, u AstraZeneca je to 21 dní. Různé lhůty po očkování vyžaduje také Slovensko, většinou je to ale 14 dní od druhé dávky, ale s AstraZeneca stačí 28 dní od první dávky. Jednodušší je to v Chorvatsku, kam můžete bez testů už 14 dní po první dávce.
- Kdo platí testy? Většinou si je zařizuje sám cestovatel. Výhodou je, že je momentálně v Česku nově zavedená možnost podstoupit PCR test zdarma. Zatím na červen. Léto si tak mohou užít i ti, pro které byly PCR testy už velkým zásahem do rozpočtu. U čtyřčlenné rodiny je to opravdu viditelné finanční ulehčení.
- Jak je to s dětmi? Vždy je lepší před odjezdem zkontrolovat pravidla vybrané destinace. Například při vstupu do Řecka či Bulharska platí stejná pravidla o testech jako u dospělých pro děti starší pěti let. Na cestě do Chorvatska jsou osvobozeny děti mladší 12 let. Maďarsko a Slovensko odpouští tuto povinnost dětem až do 18 let, Německo do šesti let a Rakousko do 10 let. U dětí starších 16 let samozřejmě platí i stejná pravidla o uznávání očkování.
- Jak na hranicích prokážu, že jsem negativní nebo očkovaný? Oficiálně cestování po zemích Evropské unie zjednoduší takzvané covid pasy, s jejichž zavedením se počítá k začátku července. V něm budou uvedeny informace o výsledku testů, ukončené vakcinaci nebo o protilátkách po prodělané nemoci. Bude mít elektronickou formu, a tak ho ukážete jednoduše v aplikaci v chytrém telefonu, ale můžete mít covid pas i papírový. Momentálně běží testovací verze. „Do zavedení covid pasů mějte u sebe potvrzení o negativním výsledku testu, které vám vydali v testovacím centru nebo jste si jej vygenerovali sami (pro země EU) na webových stránkách http://ocko.uzis.cz, případně certifikát o očkování. Při vstupu do většiny destinací je potřeba ještě vyplnit příjezdový formulář. Vytiskněte už před odjezdem nebo odletem z internetu. Jedete-li s cestovkou, ta vám s formulářem poradí,“ říká Andrea Řezníčková.
- Co potřebuji pro návrat domů? Očkování už usnadňuje také návrat domů - pokud od první dávky očkování uplynulo alespoň 22 dní (ale ne více než tři měsíce), stačí po příjezdu či příletu z oranžových a červených zemí jen vyplnit příjezdový formulář. V současné době má ještě většina mimoevropských zemí tmavě červenou barvu, po příletu se tedy musí podstoupit pětidenní samoizolace a až poté se prokázat PCR testem. Vždy je třeba řídit se cestovatelským semaforem, u organizovaného cestování klientům cestovní kancelář ráda s podmínkami vstupu poradí.
- Kde zjistím aktuální informace? Pro aktuální informace i cestovatelské tipy můžete sledovat blog agentury Invia. Před každou cestou je dobré také vždy zkontrolovat web Ministerstva zahraničních věcí ČR, jehož Mapa cestovatele přehledně popisuje veškerá pravidla i jejich výjimky.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Letní dovolená v Dubaji?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 3. 2025 0:05Léto v Dubaji je dokonalým spojením zábavy, odpočinku a kultury. Připravte se na nezapomenutelnou…

Nepřekonatelné jarní prázdniny na Dolní Moravě
Autor: -mav-, Datum: 8. 2. 2025 7:30Jarní prázdniny jsou ideální příležitostí, jak si s dětmi naplno užít zimu, sníh a společné chvíle…

7 rad na cestu do italských Alp
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2025 0:05Chystáte se na lyže do Itálie? Italské Alpy patří k tradičním destinacím českých lyžařů. Mnoho z…

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard
Autor: -red-, Datum: 15. 12. 2024 7:00Chystáte se na hory? Máte nachystané lyže, snowboard a veškeré další vybavení, ale nevíte, jak vše…

Vyrazte do maďarských termálů
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 12. 2024 0:06Teploměr nezadržitelně klesá a z oblohy padají první sněhové vločky. Milovníci tepla ale nemusí…

5 důvodů, proč v příštím roce procestovat Andalusii v obytném voze
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 12. 2024 0:05Andalusie, perla jižního Španělska, je regionem, který láká svou bohatou historií, dechberoucí…

Trendy v cestování
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 11. 2024 0:05Poznávací zájezdy jsou nejen mezi Čechy stále oblíbenější, a to i prodloužené víkendy do evropských…

7 tipů na zimní dovolenou
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 11. 2024 0:05S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.