Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, čím se vybavit na vícedenní trek
archiv firem
Volný čas

5 tipů, čím se vybavit na vícedenní trek

datum: 9. 9. 2020 15:00 autor: -gul-
Dříve zábava pro pár nadšených dobrodruhů, nyní stále vyhledávanější způsob trávení dovolené. Vícedenní treky s batohem na zádech se stávají fenoménem a lákají řadu cestovatelů. Někdy se ale kvůli nezkušenosti a špatné výbavě mohou začátečníci dostat do nesnází. Pokud také uvažujete, že letos na podzim vyzkoušíte několikadenní pochod, dáme vám tipy, co byste neměli podcenit.
  1. Boty: Správná obuv je základ úspěchu Na delší túry, zvláště po horách, se rozhodně vypravte ve vyšší obuvi, která vám bude chránit kotník a fixovat nohu. Dá se předpokládat, že při delším treku ponesete i těžší batoh a každý špatný došlap může mít neblahé následky, zejména když jsou později nohy, potažmo kotníky, unavené. „Dále určitě bota musí mít kvalitní membránu, aby dokázala odvádět vlhkost od potící se nohy a zároveň byla nepromokavá, nejen kvůli dešti ale i mokré trávě, blátu, loužím a podobně,“ vysvětluje Tomáš Uglaj, specialista na outdoorové vybavení ze společnosti Norská móda. Důležitá je též kvalitní protiskluzová podrážka s vhodným vzorkem, která je schopná přilnout i k mokrému povrchu. Snad ze všeho nejpodstatnější ovšem je, aby vám boty dobře seděly a nedělaly otlaky. Obuv na několikadenní túru pořiďte o něco větší, protože musíte počítat s tlustší ponožkou i tím, že nohy při dlouhodobé námaze trochu otečou – a také aby při chůzi z kopce nenarážely do špičky. Tip: Více než stoletou zkušenost s vývojem bot, jež musí obstát v náročných přírodních podmínkách, má například skandinávská značka Alfa.
  2. Batoh: Užijte si dlouhé cesty bez bolavých zad Klíčovou roli na dlouhých cestách hraje také kvalitní batoh s dobrou zádovou konstrukcí o objemu odpovídajícímu tomu, co vše si potřebujete sbalit s sebou. Při výběru se zaměřte i na jeho nosnost a odolnost. Zde se opravdu nevyplatí šetřit s tím, že se to přece nějak odnese. Nestojí za to už druhý den mířit domů kvůli strhaným zádům. Při výběru batohu rovněž zjišťujte, z jakého materiálu je vyroben a zaměřte se také na kvalitu a možnosti nastavení zádového systému, aby vám na padl „jako ulita na hlemýždě“. Správné nastavení batohu začneme úpravou na výšku postavy, poté už na těle s naloženým batohem seřídíme bederní pás a postupně dotáhneme ramenní popruhy. Až poté nastavíme hrudní pás a dotáhneme batoh k tělu pruhy, které jsou na vrchu ramen. Pro případ deště myslete také na pláštěnku na batoh či nepromokavou vložku. Tip: Širokou škálu trekových batohů nabízí značka Bergans, která se již více než 110 let zaměřuje na vývoj batohů s kvalitním zádovým systémem a konstrukcí usnadňující nošení. Mimochodem, batoh této značky si s sebou vzal i Roald Amundsen při dobytí Jižního pólu roku 1912!
  3. Oblečení: Počasí vás nerozhodí Spodní a střední vrstvy by měly být vlněné, vně pak volte softshell a oděvy s membránou podle toho, jaká je předpověď počasí a v jak exponovaném terénu se budete pohybovat. „Už jen to že vlna nenasává pachy, to znamená, že triko ‚nesmrdí‘ ani po dvou týdnech treku, je neskutečná výhoda. Díky tomu jsem na jakkoli dlouhý trek eliminoval počet triček na dvě – jedno s krátkým a jedno s dlouhým rukávem. Když k tomu počítáte stejné výhody u vlněných boxerek a ponožek, jste schopni váhu batohu výrazně redukovat,“ sdílí svou zkušenost Tomáš Uglaj, který absolvoval i třítýdenní trek v mexických horách v jednom merino tričku bez klasického praní – teplotní výkyvy se zde přitom pohybovaly od +35 °C do -30 °C ve vyšších polohách. Tip: Investujte do kvalitního merina, jakým je třeba Devold. Životnost zvýší používání vhodného přípravku na praní, například Biowash. Oblečení přitom postačí prát jednou za týden až 14 dní, záleží na intenzitě a způsobu nošení oděvu. Během treku lze tričko jen osvěžit vyvětráním, případně opráním ve vodě.
  4. Stan, spacák a karimatka: Kvalitní spánek dobije energii V základu lze spacáky rozdělit na péřové a syntetické. První jmenované mají vyšší hřejivost a lepší sbalitelnost, ale jsou náchylnější na poškození a údržbu. V případě že zmoknou, přestávají izolovat a ztrácí se jejich funkčnost. Bývají i dražší než syntetické, které naopak jsou schopné izolovat, i když navlhnou, a snesou méně šetrné zacházení. Musíte ale počítat že při stejném tepelném komfortu jako u péřového vám zabere v batohu více místa a ponesete větší váhu. Tip: Vyrábějí se i mixové spacáky, spojující výhody, ale i nevýhody obou. Podobné to je u karimatek. Pěnová snese tvrdé zacházení, poměrně dobře izoluje, ale je špatně skladná. Samonafukovací je pohodlná, dobře izoluje, ale musíte dávat pozor na mechanické defekty. Nafukovací zabere nejméně místa, zároveň je ovšem nejnáchylnější na zničení. Když ji poškodíte a nemáte možnost opravy, budete spát rovnou na zemi.
  5. Jídlo: Ušetřete váhu i starosti s vařením Důležitou součástí treku je rovněž vaření, kdy na základě výběru typu stravy se může váha batohu navýšit v řádech kilogramů. Vybírejte takovou stravu, která ušetří váhu, ale zároveň má výbornou nutriční vyvážeností, vytvořenou s ohledem na náročný pohyb v přírodě. Tip: „Kdo si chce užít pochod a neztrácet zbytečně čas a síly řešením, co bude vařit, určitě ocení varný systém typu Jetboil, který je rychlý, jednoduchý na obsluhu a lehký. V kombinaci s lyofilizovanými, tedy dehydratovanými, jídly ušetří hodně energie a starostí. A pokud člověk investuje do kvalitního jídla typu Real Turmat, bude stravování i kulinářským zážitkem.
Na co ještě nezapomenout

Čelová svítilna je po setmění nezbytnost, pro případ deště volte voděodolnou nebo s vodotěsným pouzdrem. ● Multifunkční nůž má různé způsoby využití. ● Zápalky nebo zapalovač pro zažehnutí ohně. ● Hygienické potřeby (včetně slunečního krému a repelentu) v uzavíratelném sáčku, díky kterému se v případě vylití neponičí ostatní věci. ● Lékárnička pro případ zdravotních obtíží či úrazů. ● Powerbanka pro napájení mobilního telefonu, GPS, tabletu či jiného přenosného zařízení na cestách. ● Láhev na vodu (měkké šetří místo, a když jsou prázdné, lze je složit do kapsy batohu) nebo hydratační vak.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 3. 2023 0:05

Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…

10 tipů, kam vyrazit v březnu

10 tipů, kam vyrazit v březnu

Autor: -vls-, Datum: 24. 2. 2023 10:00

Březen láká k nové energii a zážitkům! Vyberte si z našich tipů na různé aktivity.

3 x macramé inspirace

3 x macramé inspirace

Autor: redakce ve spolupráci s blogem Manumi, Datum: 14. 2. 2023 10:00

Nejen na Valentýna můžete místo kupovaných bonbónů nebo jiných obyčejných dárků zkusit své…

7 nových trendů, jak se hýbat

7 nových trendů, jak se hýbat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 2. 2023 0:05

Ne každý je fanouškem klasického cvičení ve fitku či běhání. Vyzkoušejte něco nového. Může vám to…

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?

Autor: redakce ve spolupráci s bývalou biatlonistkou Evou Puskarčíkovou, Datum: 24. 1. 2023 10:00

Chystáte se na běžky a chcete být co nejlépe vybaveni? Ať už jste začátečník, nebo běžkař…

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Kouzlo podzimu v Českém Švýcarsku

Autor: -vls-, Datum: 3. 11. 2022 16:00

Nádherná příroda národního parku a tří chráněných krajinných oblastí, mnoho příležitostí pro…

Advent na Máchově jezeře

Advent na Máchově jezeře

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 23. 10. 2022 11:30

Předvánoční období je časem, v němž si vychutnáváme příchod kouzelné atmosféry, která vyvrcholí…

5 podzimních toulek vinicemi v zahraničí

5 podzimních toulek vinicemi v zahraničí

Autor: -vls-, Datum: 18. 10. 2022 11:00

Enoturistika neboli výlety za vínem, to je hobby, které v posledních letech nabírá na síle je…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-