Ale i když o skutečné historii svatých Valentýnů, na nichž je svátek založen, není mnoho známo, legenda o svatém Valentýnovi má několik verzí.
Podle jedné z nich kněz Valentýn se modlil za římské vojáky a jeho motliby uzdravovaly. To se nelíbilo římskému císaři Claudiovi II., obvinil ho z nekalých praktik, uvrhl ho do vězení, kde Valentýn čekal na popravu. Před popravou ještě zázračně uzdravil syna rétora Kratona a dceru soudce Asteria.Ti se pak dali i celými rodinami pokřtít.
Známá je také legenda o biskupu Valentýnovi z Terni a i v ní vystupuje jako padouch císař Claudius II. Ten totiž zakázal vojákům uzavírat sňatek. Ženatí vojáci podle něj nebyli dobrými bojovníky, a tak mladí muži zůstávali dlouho svobodní. Biskup Valentýn tak zamilované vojáky tajně oddával. Na ruce nosil prsten s Amorem – symbolem lásky, díky kterému ho vojáci poznali.
Když na to přišel císař Claudius II., rozčílil se a nechal biskupa z Termi popravit, a to 14. února 269.
Díky této legendě se svatý Valentýn stal známým jako patron lásky. Modlitba svatého Valentýna žádá svatého Valentýna, aby spojil milence dohromady, aby se dva stali jedním a pár si vzpomněl na svou oddanost Bohu.
Příběh o svatém Valentýnovi tak určil den pro svátek zamilovaných. Za základ „moderních“ oslav Valentýna považují historici báseň Ptačí sněm od středověkého anglického básníka Geoffreyho Chaucera z roku 1375. Ta zachycuje mladího básníka „neznalého lásky“, kterému se ve snu zjevuje římský vojevůdce Scipio Africanus. Ten mladíka provází po alegorické zahradě, kde jako svědek může pozorovat lásku. Chaucer žil v době, kdy byla v módě velkorysá a romantická vyjádření lásky – básně, písně, obrazy.
Koncem 15. století se začalo slovo „valentine“ používat k označení milenců v tehdejších básních a písních.
V 18. století byla v Anglii vydána kniha s názvem The Young Man's Valentine Writer, která obsahovala desítky sentimentálních veršů pro mladého milence. Tiskaři již začali vyrábět omezený počet karet s verši a obrázky, kterým se říkalo „mechanické Valentýnky“. Snížení poštovních sazeb v 19. století přineslo méně osobní, ale snazší možnost posílání těchto přání poštou.
K rozmachu svátku svatého Valentýna došlo od konce 40. letech 19. století. Ručně psaná přáníčka postupně ustoupila masově vyráběným pohlednicím. K těm se ve druhé polovině 20. století přidala komercializace a výměna dárků. Obvykle jde o růže nebo čokolády zabalené v červené saténové krabičce ve tvaru srdce.
Kaňkou na historii tohoto romantického svátku rok 1929, kdy 14. února gang organizovaný Al Caponem zavraždil sedm mužů jako vyřizování účtů mezi pašeráky alkoholu.
Zdroje informací: realsimple.com, college.unc.edu a history.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Nový průzkum zpracovaný společností Ipsos nahlédl do českých kuchyní a přinesl zajímavá zjištění o…
Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost…
Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…
Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Vydírání přes internet se v poslední době stává častějším a závažnějším problémem, který zasahuje…
Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…
Očekává se, že do roku 2025 proniknou roboti a umělá inteligence (AI) do našeho každodenního života…