Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Madonna (62): Královna popu a provokace
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Madonna (62): Královna popu a provokace

datum: 3. 12. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Jak to, že i po šedesátce působí královna popu Madonna tak báječně a vyrovnaně? Tajemství její úspěšné kariéry spočívá podle jejích vlastních slov v tom, že se nikdy nestarala o to, co se děje mimo její svět. Vždy se soustředila jen sama na sebe, na svou kariéru a život.

Madonna Louise Ciccone se narodila 16. srpna 1958 v porodnici v Bay City v Michiganu. V pozdějších letech vzbudila svým výrokem, že je její rodiště „malým páchnoucím městem v severním Michiganu“, velkou vlnu kontroverze. Aby obyvatele města nepoštvala proti své osobě úplně, dodala, že k městečku cítí velkou náklonnost.

Všichni skáčí, jak ona píská

Budoucí pěvecká star, narozená jako třetí ze šestice sourozenců, se už odmala učila prosazovat svou. Aby rodiče vůbec zaslechli, že něco chce, musela své bratry a sestry pořádně překřičet. „Byla jsem dračice a doma to bylo jako v zoo. Se svými sestrami jsem po léta spávala v jedné malé posteli,“ zavzpomínala Madonna na dětství ve skromných podmínkách.

Naštěstí se ale narodila s povahou, která nikomu nedovolila nechat po sobě šlapat. „Od samého začátku ji rodiče rozmazovali. Byla jejich nejstarší, a tím i nejoblíbenější dcerou. Když se k tomu připočte, že si dokázala až agresivně prosazovat svou, dělalo to z ní rozmazlené dítě. Na druhou stranu ale měla dobré srdce, ráda se o náší partu starala,“ řekl o své slavné, ale panovačné sestře Christopher Ciccone.

Smrt maminky

„Malá Nonnie“ – tak doma oslovovali Madonnu, aby ji odlišili od její maminky Madonny Louisy, po které byla pojmenována. Bohužel když bylo malé Nonnie pět let, důvod říkat ji tak, pominul. Madonna Luisa totiž zemřela na rakovinu prsu. Obrovská a bolestná ztráta celou rodinu hluboce zasáhla. Málokdy se zpěvačka při vzpomínce na ženu, která jí dala život, dokáže ubránit dojetí.

Až po mnoha letech si uvědomila, jak ji dospívání bez milující a pečující náruče mámy ovlivnilo: „Kdybych necítila tu prázdnotu, asi bych se pořád za něčím tak nehnala. Potom, co se mi alespoň trochu zacelilo zlomené srdce, jsem si řekla, že když nemám mámu, musím být silnou ženou, která se o sebe dokáže postarat úplně sama.“ A to beze zbytku královna popu dělá...

Nic neměla zadarmo

Pubertu měla Madonna jak jinak než hodně divokou. Na rozdíl od svých vrstevnic nenosila make-up a neholila si podpaží. Lišila se také v přístupu ke studiu. Budoucí královna popu totiž byla oproti jiným teenagerům výbornou studentkou.

„Můj životní elán pochází z příšerného strachu z průměrnosti.“

Díky skvělému prospěchu získala roku 1978 taneční stipendium a z univerzity v Michiganu přešla na univerzitu newyorskou, čímž se jí přiblížil sen o tom stát se NĚKÝM. Bylo jí jedno, že má v kapse pouhých třicet pět dolarů. Hnaná touhou po seberializaci si vydělávala například jako číšnice v bistru s donuty, jako šatnářka v ruské restauraci nebo pózovala jako nahý model studentům umění.

Cesta k úspěchu

New York se s mladou dívkou nemazlil. I když na sobě tvrdě dřela a docházela na lekce tance, na sólovou dráhu to zatím nestačilo. Dokonce ji v konkurzu na svůj připravovaný film Vlasy odmítl režisér Miloš Forman.

Kdo ji ale vzal pod svá ochranná křídla, byl francouzský disco zpěvák Patrick Hernandez. U něj působila jako náhradnice v jeho doprovodné taneční a pěvecké skupině. Pak ještě vystřídala několik dalších skupin, dokud ji někdo z nahrávací společnosti Sire Records neuslyšel a nedal jí šanci natočit svou první píseň. Tou se stala v roce 1982 „Everybody“. První sólová deska vyšla vycházející hvězdě následujícího roku, její název je jednoduchý – „Madonna“. Nahrávka si rychle našla cestu do rozhlasových stanic a zamířila i k předním příčkám v žebříčcích popularity.

Madonniny hity z dalšího alba Like a Virgin (1985) se hrály jako písničky na přání po diskotékách. Z jejich interpretky se stal mezinárodní idol s více jak miliónem prodaných desek. Od té doby leží Madonně u nohou všechna média.

Provokuje i stylem oblékání

Kromě hudby na ní generace dívek po celém světě obdivovaly a obdivují její styl. Ať už šlo o účesy, líčení nebo šaty, byla to Madonna, kdo ovlivnil módu po celá desetiletí. V 80. letech nosívala krátkou sukni, pod kterou si oblékala barevné legíny. Pak přešla k provokativnějším kouskům, jakými byly krajkové topy a rukavice, síťované punčochy, velké kříže na krku, mohutné náramky, kožená sáčka se cvočky, průhledná tílka, ze kterých vykukovala podprsenka, sluneční brýle nevšedních tvarů...

Připočteme-li k tomu silně natužené vlasy a výrazné líčení, byla zpěvačka opravdu k nepřehlédnutí. Když budila v lidech pohoršení, byla o to raději. I od přelomu tisíciletí každým svým kostýmem dokazuje, že je módní chameleon. Pozdvižení vzbudila například špičatou podprsenkou, vizáží zlobivé nevěsty, kurtizány, nedostupné gejši nebo kovbojky.

První manžel pil, druhý zase chrápal

Na konci 70. let byla Madonna vídána po boku zpěváka Dana Gilroye nebo bubeníka Stephena Braye. V roce 1985 se provdala za herce Seanna Penna. Svazek skončil po čtyřech letech obrovským skandálem. „Když jsem si Madonnu bral, ještě zdaleka nebyla tak slavná jako teď a bylo to docela fajn. Jenže pak jsem se dostal do jejího vleku a to mi vadilo,“ řekl herec o manželství se známou zpěvačkou, pro kterou se jejich vztah proměnil v peklo. „Sean pořád pil, mlátil mě a dokonce mě přivázal k židli a opakovaně znásilnil,“ napsala umělkyně ve své autobiografické knize, ze které vyšel Penn jako alkoholik se sklony k násilí.

Své druhé „ano“ řekla Madonna po dvouleté známosti režiséru Guyi Ritchiemu v roce 2000. O pět let později se objevily informace, že spolu nesdílejí společné manželské lože. Důvod? Guyiovo chrápání. „Máme čtyři domy, ale v každém z nich si vždycky musím ustlat v kuchyni nebo spím na chodbě, protože všechny ložnice jsou obsazené,“ vtipkoval o deset let mladší Ritchie, aby zakryl skutečnou krizi, která vyvrcholila v létě 2008, kdy se provalil zpěvaččin poměr s jedním baseballistou. V lednu následujícího roku už byli oficiálně rozvedení (jako příčinu rozchodu uvedla Madonna neslučitelné rozdíly). Guy si od soudu „odnesl“ v přepočtu dvě miliardy korun!

Velká (šťastná?) rodina

Královna popu má šest dětí, čtyřiadvacetiletou Lourdes (s osobním trenérem Carlosem Leonem), dvacetiletého Rocca (s druhým manželem Guyem Ritchiem) a čtyři adoptivní původem z Malawi. Nejprve si z této africké země přivezla dnes už patnáctiletého Davida, poté o rok mladší holčičku Mercy. V roce 2015 ještě dvojčata Esther a Stellu, kterým je dnes deset let.

Vzhledem k tomu, že je pro zpěvačku prioritou hudba a po boku momentálně nemá žádného stálého partnera, vychovávají děti velkou měrou chůvy. Pokud se jednomu z jejích dítek po ní zasteskne nebo si chce „jen“ popovídat, musí si prý objednat schůzku u její sekretářky. I tak jim víc jak patnáct minut nevěnuje. A co probírají? „Hodně s nimi mluvím o drogách, hlavně s Lourdes, protože je nejstarší. Nechci jim nic zakazovat, jen ať si je sami vyzkoušejí. Ale musí to být s mírou. A hlavně je nesmí míchat s alkoholem, to je nejhorší,“ řekla pěvecká ikona s velmi svérázným přístupem k výchově.


Čím ještě Madonna šokovala?

⇒ Přiznala, že přemýšlela nad kandidaturou na americkou prezidentku.

⇒ V roce 1990 natočila hudební klip k písni Justify My Love, jehož součástí je i záběr pohlavního styku.

⇒ Na kontě má více než 300 miliónů prodaných nahrávek. Díky tomu je zapsána v Guinnessově knize rekordů.

⇒ Její umělecké ambice zahrnovaly i filmové role. Až na Evitu kritika vždy její výkon poslala nemilosrdně k ledu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-