Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Havajská volná láska jako základ fungování království
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Havajská volná láska jako základ fungování království

datum: 14. 5. 2019 0:03 autor: Luboš Y. Koláček
Prapůvodní obyvatelé tropických Havajských ostrovů nikdy – a to po dlouhá staletí – nevynikali tím, čemu se v „chladné“ Evropě či jiných přísně katolických zemí (a třeba i v USA, pod které dnes Havajské ostrovy spadají) říkalo „ctnostný život“.

Ve svém horkokrevném přístupu k žití zcela navázali na původní polynéské tradice. A Polynésané, ti ve své mluvě pojmy jako „mravnost“ nikdy neměli. Však havajští králové také ne. A to poslední ze slavného královského rodu Kamehamehů zemřel zhruba před sto lety.

Ani pozdější vliv křesťanských misionářů na ně dlouho nemá – v tomto směru – příliš velký vliv: přirozená erotika dominuje dál a dokonce i smuteční obřady zde končí rozpustilými radovánkami. Tančí se, pije a probíhají nejrůznější orgie. Zemřel-li třeba král, nastupuje svérázná bohémská, zejména však erotická tryzna, která trvá i dlouhé týdny…

Láska jako základ společenského soužití

Životem Havajců láska vždy plně prolínala, považovali ji za velice důležitou. Proto i zde jsou odedávna velmi váženými a uznávanými zejména čarodějové či „kněží“, kteří mají sex a lásku na starosti: říká se jim „kahuna hana aloha“, tedy „kněz dávající vzniknout lásce“. Ale pozor(!): není to jen obyčejný šaman, který splní přání každého, nýbrž i svérázný terapeut. Přijde-li k takovému kdokoliv, nejprve „kahuna hana aloha“ zkoumá, zda lze očekávat kladný výsledek.

Tak třeba: k rodinnému krbu či do milencova náručí se vrátí zpět „nevěrná“ žena. Pokud je výsledek „věštby“ uspokojivý, může se začít čarodějný obřad. Někdy si však manžel přeje i pomstu – aby nevěrná žena zemřela – a „kahuna hana“ ji magicky vžene do propasti, kam pak sama, dobrovolně skočí.

Důkazů jsou prý stovky.

Pozor ale na očarovanou lásku!

Místní odborníci na magii však varují: láska, která vznikne díky čarodějným praktikám těchto šamanů, nemá nic společného s láskou přirozenou. Jedná se spíše o zažehnutí divokého, nekontrolovatelného plamene: očarovaná, náhle tak „zamilovaná“ bytost, je často až hypnoticky strnulá, chvěje touhou po jediném – po naplnění fyzické lásky toho, kdo si tuhle službu objednal...

A přitom je zde tolik žhavé lásky přirozené!

Jako třeba při oblíbené hře „ume“: probíhala po staletí při náboženských obřadech, kdy se vždy shromáždilo velké množství domorodců. Celé to řídí speciální šaman či obřadník, který překrásně zpívá a jako odznak svého úřadu drží v ruce dlouhatánskou, asi čtyřmetrovou tyč, ozdobenou slepičím peřím. Postupně se utvoří dvě řady proti sobě: mužů a žen. Mezi nimi pak šaman-rozhodčí prochází a hledá ty, kteří by se k sobě „mohli hodit“. Kritériem mu je zřejmě magické vnuknutí, ale nedal bych ani zlámanou grešli za obřadníkovu úplatnost, neboť...

Jak to funguje?

Takový čaroděj-rozhodčí se zastaví se před konkrétní osobou, zazpívá svoji píseň plnou erotických a dvojsmyslných narážek – a pak totéž u jeho budoucí partnera v této živočišné hře. Zvolí tak muže a ženu, kteří vzápětí odcházejí do chatrče, aby spolu strávili noc. A jede se dál, dokud není vzájemný potenciál hráčů vyčerpán.

Ale hlavně: je to hra, takže zde neplatí žádné manželské svazky. Naopak je dokonce pokládáno za netaktní, kdyby třeba konkrétní manžel protestoval, že „rozhodčí“ vybral jeho paní pro někoho úplně jiného. Nakonec však za chvíli může sám dostat ještě šťavnatější šťabajznu.

A důsledky?

Zatímco manželé se ráno obvykle vrátili opět k sobě, u svobodných tahle hra často končila sňatkem. Přitom však mohlo dojít i k „rozvodu“, který tu nikdy nebyl problém, neboť ani samotnému manželství se nepřikládala taková váha. Sňatek byl na Havaji po staletí pokládán za něco zcela podřadného, rozhodně méně důležitého než třeba rybářská výprava na moře či stavba člunu, oslavovaná opět nejrůznějšími slavnostmi.

Svatba a rozvod

Svatba bývala na svobodomyslné Havaji čímsi naprosto marginálním. Stačilo jen, aby muž přehodil přes ramena dívky kus domorodé látky „tapa“: jakmile ji symbolicky přikryl pod tenhle plášť, prohlásil ji svojí ženu – a ona s ním odešla domů.

Podobně jednoduchý byl rozvod, tedy pokud patřili oba partneři do jedné kasty. Pak jen stačilo si říci „Aloha oe“ tedy „čau“ či „sbohem“, a každý si šel po svém. Bez jakýchkoliv formalit pak vzápětí vstoupili do jiných manželství. Maličko byl problém pouze v případě, pokud žena pocházela z nižší kasty: zde musel manžel s jejím odchodem souhlasit… ale ten obvykle nedělal problémy.

Holt, jinej svět!

Dnes už je ale Havaj desítky let (od roku 1959) jedním z oficiálních států USA, takže tu platí společné zákony. Volná láska tu sice bují dál, ale v poněkud jiných formách.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

Autor: -red-, Datum: 20. 3. 2023 15:00

Víte, že barefoot boty, tedy tzv. bosé boty jsou na vzestupu? Lidé dávají často přednost pohodlí…

Dnes je Světový den spánku

Dnes je Světový den spánku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00

Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Jak v autě bezpečně převážet lyže a snowboard?

Autor: -an-, Datum: 7. 3. 2023 15:00

Chystáte se na hory? Máte nachystané lyže, snowboard a veškeré další vybavení, ale nevíte, jak vše…

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Nikki Haleyová (51): Stane se dcera indických přistěhovalců příští prezidentkou USA?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 2. 2023 0:05

Kdo je žena s věčným úsměvem na rtech, která před pár dny oznámila, že bude kandidovat na…

Jak zvládnout „finanční rozvod“? Rozchody zasahují naše emoce, ale i peněženky!

Jak zvládnout „finanční rozvod“? Rozchody zasahují naše emoce, ale i peněženky!

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 12. 2. 2023 0:05

Pokud jde o vztahy, v únoru se kromě obligátního Valentýna slaví také Mezinárodní den manželství.…

Dejte najevo, že milujete...

Dejte najevo, že milujete...

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 11. 2. 2023 13:30

Svátek zamilovaných můžete slavit podle svého gusta!

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-