Fakt: Ani basa piva vás nezachrání
Mnoho lidí věří, že vyšší příjem vitaminu B odrazuje klíšťata a jiný hmyz a jako prevence proti nemocem, co přenáší, to postačí. Vitaminy skupiny B jsou pro lidský organismus nezbytné a mají mnoho prokazatelných zdravotních účinků. Odpuzující účinek vitaminu B na hmyz ale nikdy prokázaný nebyl. Dvojité dávky ani zvýšená konzumace piva vás před nimi neochrání.
Fakt: Samotný repelent nestačí
Repelenty jsou vhodný způsob, jak se před hmyzem chránit. Je třeba mít na paměti, že účinek repelentu netrvá věčně a nástřik je třeba pravidelně opakovat. Podle informací ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) platí, že pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční. SZÚ také na popud veřejnosti kontroloval účinnost repelentních náramků. Ze čtyřech náhodně vybraných repelentních náramků neposkytoval ochranu ani jeden. Pozor na to, co používáte.
Fakt: Proti nemocem přenášeným klíšťaty neochrání
Samostatnou kapitolou jsou podomácku vyrobené repelenty, masti a postřiky z různých bylinek, které mají odpuzovat hmyz a klíšťata. Můžete najít recepty z rozmarýnu a vinného octa, z vody a citrusů, z Alpy a hřebíčku a mnoho dalších. Na rozdíl od repelentů zakoupených v lékárně jim nelze připisovat dostatečnou ochranu, i kdybyste se v nich vykoupali.
Fakt: Polovina populace v ČR má skupinu A
Na internetu lze najít články, které říkají, že lidé, které nakazilo klíště lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou, měli častěji krevní skupinu A než ostatní. Jenomže v České republice má asi polovina lidí krevní skupinu A (40-45 %). Je pochopitelné, že i mezi lidmi, kteří prošli nemocemi přenášenými klíšťaty, bude větší výskyt lidí s „áčkem“. Mít konkrétní krevní skupinu neznamená nic.
Fakt: O klíštěti často ani nevíte
Klíště má více vývojových stadií (vajíčko, larva, nymfa, dospělec) a člověk se může stát hostitelem kteréhokoliv stadia.
„Dospělá samice hledá delší dobu vhodné místo k přisání, navíc je i nápadnější, a proto je častěji odhalena ještě před samotným přisáním. Larvy přece jen trochu více preferují menší hostitele, byť na lidech sají rovněž. Nejčastěji je ale člověk napadán nymfami v porovnání s ostatními stadii,“ varuje parazitolog doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK.
Právě nymfy jsou z hlediska přenosu klíšťové encefalitidy i lymské boreliózy nejnebezpečnější, protože jsou malé a lehko přehlédnutelné. Někdy odpadnou samy bez povšimnutí, a proto se zdá, že na někoho klíšťata nejdou.
Fakt: Komár nepřenáší boreliózu ani encefalitidu
Ve světě je považován komár za jednoho z nejnebezpečnějších členovců, zodpovědného například za přenos malárie, japonské encefalitidy, dirofilariózy, žluté zimnice, viru dengue, viru zika nebo například horečky chikungunya. V České republice jsou komáři spíše otravní než nebezpeční. Komár saje krev pár vteřin a k přenosu klíšťové encefalitidy na člověka dochází řádově do 2 hodin po zakousnutí. U lymské boreliózy je to až po 24 hodinách.
Fakt: Klíště udusíte a urychlíte přenos
Myslíte si, že potření olejem nebo krémem je záruka, že se klíště samo po chvíli samo pustí? Tímto krokem jen urychlíte přenos bakterií a virů, které může klíště přenášet. Nejlepší je použít pinzetu bez ostrých konců, abyste klíště neutrhli, a jemným trpělivým vikláním ho vytahovat. Nakonec místo potřete dezinfekcí nebo čirým alkoholem.
Fakt: Skvrna se objevuje jen někdy. Nepřítomnost nic nedokazuje
Mezinárodní průzkum z roku 2022, který probíhal i v České republice, ukázal, že 64 % dotázaných mylně spojuje červenou skvrnou s bledým středem s klíšťovou encefalitidou. Ve skutečnosti to bývá příznak lymské boreliózy, který se ale objevuje jen v necelé polovině případů. Nepřítomnost skvrny není záruka, že nemáte lymskou boreliózu. První projevy onemocnění připomínají chřipku, a pokud se neobjevila ona skvrna a ani si nepamatujete přisáté klíště, je velice těžké nemoc diagnostikovat a včas nasadit antibiotika.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa,…
Letoviska u Baltského moře v Polsku se letos řadí mezi nejoblíbenější cíle českých turistů.
Minimální mzda činí pro letošní rok 20 800 a pobírá ji kolem 150 tisíc zaměstnanců, z celkových…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
„Na Světový den štěstí připravujeme speciální ochutnávku čokolád, díky níž se dozvíte, proč je…
Restaurant Passage s výjimečnou kuchyní a vyhlášeným týdenním menu si našel pevné postavení mezi…
Po dlouhé zimě nakopněte orgasnimus superpotravinami! BIO zelený ječmen, BIO mladá pšenice, BIO…