Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
4 užitečné on-line služby
Freepik, rawpixel.com
O čem se mluví

4 užitečné on-line služby

datum: 9. 6. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
V současné době, kdy se stále více lidí zajímá o udržitelnost a ochranu životního prostředí, začínají mobilní aplikace a webové služby tuto změnu myšlení odrážet. Nové trendy přinášejí aplikace, které lidem nejen pomáhají žít udržitelněji, ale také jim šetří peníze. Tyto trendy vám umožní aktivně přispět k ochraně životního prostředí a zároveň získat výhody pro sebe. Proto přinášíme přehled pěti služeb, které jsou i v Česku dostupné všem zdarma.

1. Elektroodpad a mobilní telefony

Elektronický odpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu na světě. Elektronika, která předčasně končí na skládkách nebo není řádně recyklována, představuje obrovskou zátěž pro přírodu.

Cílem je proto používat elektronická zařízení, jako jsou chytré telefony, co nejdéle a po jejich opotřebení je řádně recyklovat. Pro vyhození drobných domácích spotřebičů, baterie nebo třeba zařízení pro zahřívaný tabák, navštivte web kamsnim.cz. Tam se dozvíte, kde je nejbližší sběrné místo a jaké druhy elektroodpadu sem můžete zavést – možná vás překvapí, co vše lze tímto způsobem recyklovat.


(Nejen) mobilní nostalgie

Náš tip

Swappie Potřebujete nový iPhone? Ať už chcete novější technologii, lepší výdrž baterie, nebo je váš iPhone rozbitý, Swappie vše vyřeší. Ve Swappie můžete svůj starý iPhone zpeněžit. V jejich laboratořích ho opraví a posunou dál. A protože chytré telefony nemají datum spotřeby, můžete si přes Swappie koupit nový nebo repasovaný iPhone. Ten  bude vždy levnější než nový. 

2. Potraviny

Potraviny jsou jednou z nejdůležitějších položek domácího rozpočtu a stále se s nimi plýtvá. Vzniká zbytečný odpad, který se na skládkách rozkládá na metan, čímž se plýtvá cennými zdroji a našimi penězi.

Nikdo nechce zbytečně vyhazovat jídlo, ale všichni jsme zároveň zaneprázdněni. Je těžké mít přehled o tom, kterým potravinám v lednici končí doba spotřeby. Aplikace jako Nesnězeno, Nosh nebo NoWaste přišly s řešením.


5 rad, jak správně skladovat potraviny

Naše tipy

Nosh nebo NoWaste S trochou investovaného úsilí a času vám tyto aplikace poskytnou dokonalý přehled o tom, co se nachází ve vaší lednici, mrazáku, spíži nebo lékárničce. Jsou zdarma, i když k jejich používání potřebujete znát základy angličtiny. Integrují řadu funkcí: zapisujete si, co jste nakoupili a kolik jste toho spotřebovali. Na oplátku vás upozorní, když se blíží datum spotřeby. Připraví pro vás také recepty s použitím daných surovin a navíc vám před dalším nákupem vytvoří nákupní seznam. 

Nesnězeno Podobné aplikace jsou v zahraničí hitem a konečně se můžeme těšit na první svého druhu i v Česku. Tato platforma umožňuje restauracím, pekárnám a hotelům prodávat neprodané, ale kvalitní potraviny se slevou 40-70 %. Aplikace vám ukáže aktuální nabídky jídel a balíčků s jídlem s cenou v restauracích a obchodech ve vašem okolí. Nesnězeno zatím funguje v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. 

3. Cestování

Další významnou oblastí, kde aplikace přinesly větší udržitelnost, je cestování. Díky pokroku v této oblasti mohou lidé efektivněji plánovat své cesty a minimalizovat spotřebu pohonných hmot nebo spojovat své cesty s dalšími lidmi.


Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Náš tip

BlaBla Car Ve většině aut na českých silnicích sedí pouze řidič. To je jednak nešetrné k životnímu prostředí, jednak neekonomické. V Česku již několik let úspěšně funguje BlaBla car - aplikace, která nabízí řešení a propojuje řidiče a cestující, aby mohli cestovat společně a dělit se o náklady na cestu. Cesta vás jako cestujícího může vyjít dokonce levněji než vlakem nebo autobusem a může být mnohem pohodlnější. Řidiči a cestující se navzájem hodnotí, takže zejména aktivní uživatelé vozů BlaBla se nemusí obávat, že by někoho pustili do vozu nebo že by si sedli za volant s někým jiným. 

4. Knihy

Obytný prostor, zejména ve městech, je to nejdražší, co si v podobě metrů čtverečních v nemovitostech pořizujeme. Obrovské knihovny se ve stále menších bytech stávají luxusem a lidé si doma nechávají jen knihy, ke kterým mají opravdu silný vztah.


Březen měsíc čtenářů – opravdu Češi čtou?

Náš tip

Knihobot Knihy, které nám nepřirostly k srdci, nebo jazykové knihy, které už nepotřebujeme. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak je posunout dál a získat za ně peníze, představuje internetový antikvariát Knihobot. Stačí vyfotit několik knih najednou, zadat svůj e-mail do formuláře na stránkách a stisknout tlačítko odeslat. Knihy od vás zdarma odveze kurýr, poslat je můžete také prostřednictvím Zásilkovny nebo je donést do poboček Levných knih a nově také předat kurýrovi Rohlíku při převzetí nákupu. Tento český startup, který již působí i v zahraničí, nabídne vaše knihy k prodeji.


Zdroje informací: kamsnim.cz, knihobot.cz, blablacar.cz, nesnezeno.eco


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Autor: Mgr. Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 10. 4. 2024 0:05

Nedostatek pohybu, špatná strava, sedavé zaměstnání i stres. Faktorů, které stojí za nadváhou, je…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 4. 2024 0:05

V kalendáři je 4. dubna 1973. V New Yorku se oficiálně otevírá „Twin Towers“, Světové obchodní…

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Autor: redakce ve spolupráci s lekarna.cz, Datum: 3. 4. 2024 15:44

V poslední době stoupá zájem o přípravky proti vším a hnidám. Prodeje jsou někdy až 2,5krát vyšší…

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2024 9:24

Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Autor: Jana Nováková, Datum: 21. 3. 2024 0:05

Zdravá hmotnost je klíčovým prvkem prevence mnoha onemocnění, která postihují obyvatele moderního…

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2024 0:05

Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není…

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

Autor: -mav-, Datum: 18. 3. 2024 9:30

Léto se kvapem blíží a obchody se plní novými kolekcemi plavek. Novinky představila i TRIOLA, která…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová