Svou první knihu Zahalte jí tvář spisovatelka vydala v roce 1962.
Dříve, než se tak stalo, musela P. D. Jamesová ujít velmi dlouhou cestu. Phillis Dorothy se narodila 3. srpna 1920 v Oxfordu ve Velké Británii. Kvůli nepříznivé finanční situaci rodiny a otcově názoru, že vyšší vzdělání není pro život důležité, odešla v 16 letech ze školy. Tři roky pracovala na berním úřadě, po nějaké době si našla práci jako asistentka divadelního režiséra. V roce 1941 se provdala za Ernesta Connora B. Whitea, studenta medicíny. Když však byl coby lékař povolán do války, vrátil se z ní jako naprosto jiný člověk. Zlomený a psychicky zničený strávil zbytek života po psychiatrických ústavech.
Do jeho smrti v polovině šedesátých let, působila Jamesová jako úřednice na ředitelství nemocnic. Později, a to do svého odchodu do důchodu v roce 1979, pracovala jako administrativní pracovnice v kriminalistickém oddělení na ministerstvu vnitra. Právě tato zkušenost jí inspirovala natolik, že se rozhodla sepsat svůj první detektivní příběh s ústřední postavou Adama Dalglieshe. Postupem času ho „obsadila“ do čtrnácti románů a skoro stejného počtu filmových adaptací. Jeho typický britský humor, sklon k melancholii, pozorovací talent a básnické ambice z něj utvořily charismatického protagonistu vážně konkurujícímu například Herculu Poirotovi.
Než slavné autorka 27. 11. 2014 naposledy ve svém domě v Oxfordu zavřela oči, mohla zavzpomínat na svůj bohatý život a spoustu radostných okamžiků, které prožila. Stala se také čestnou členkou britské Sněmovny lordů, obdržela titul baronka z Holland Parku a získala mnoho prestižních literárních cen. Nejznámější knihou jsou Potomci lidí, Záhady Slavičího domu či Pachuť smrti.
„Nestěžuji si, měla jsem plnohodnotný a šťastný život.“
Zanechala po sobě dvě dcery, pět vnoučat a osm pravnoučat. Její vnoučata si na ní nejvíce cenila vášně, s jakou se vrhala do další a další práce. Často jí dokonce říkala: „Babičko, zpomal.“ Měla nutkání svou rodinu finančně zabezpečit a na sklonku života vlastnila několik domů. Skoro už to tak vypadá, že tato sympatická dáma strávila všechny své volné chvíle za psacím stolem. Na rozmazlování si však P. D. Jamesová také dokázala najít čas. Ve své oblíbené restauraci si ráda dopřávala pečenou kachnu s čerstvě sklizeným hráškem a brambory. Úplně nejvíc si však pochutnávala na malinách se zmrzlinou.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…
Odvážila se soutěžit s muži v době, kdy to nebylo tak úplně v „módě“. Bojovala proti předsudkům, se…
Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…
Po léta žije poblíž anglickém Oxfordu, kde založila literární agenturu. U nás je spisovatelka Hana…
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…
Vejce a já, nejprodávanější kniha v USA roku 1945, se u nás na knihkupecké pulty poprvé dostala už…
Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…