Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tina Turner (80): První manžel ji týral, druhý zachránil život
Flickr
Inspirace / Osudy

Tina Turner (80): První manžel ji týral, druhý zachránil život

datum: 19. 12. 2019 0:05 autor: Jana Vavřinová
Snad proto, že nepůsobí jako křehká květinka a na každého se usmívá, si o ní lidé mylně myslí, že ji život nikdy neukázal odvrácenou tvář. Ukázal, a ne jednou. Za většinu trápení mohli především muži.

Tina se narodila 26. listopadu 1939 jako Anna Mae Bullock chudým rodičům Floydovi a Zelmě, kteří se rozešli, když jí bylo jedenáct. Jelikož Zelma utekla a Floyd se přestěhoval a znovu oženil, byla Tina spolu se třemi svými sestrami svěřena do péče babičky.

V pubertě ji bavil sport

Když pak v polovině 50. let babička zemřela, přestěhovala se budoucí zpěvačka ke své matce, se kterou si nikdy úplně neporozuměly. „Moje máma mě nechtěla. Když zjistila, že je těhotná, už byla dávno rozhodnutá mého otce opustit,“ napsala Tina Turner ve své knize My Love Story, v níž se také zmínila, že se ani otec k ní nechoval přátelsky.

Až na to, že odmala zpívala v kostelním sboru, svůj pěvecký talent nijak zvlášť nevyužívala. Spíše ji bavil sport – byla členkou dívčího basketballového týmu i roztleskávačkou. Volného času nazbyt příliš neměla, ke studiu si ještě přibrala práci pomocnice v domácnosti u jedné bohatší bělošské rodiny.

První láska, první zklamání

Ještě na střední škole se zamilovala do chlapce jménem Harry. Byl to basketbalista a byla to láska na první pohled. „Byl to playboy, byl opravdu populární a měl spoustu kamarádek, ale nakonec jsem ho dostala já,“ zasmála se zpěvačka při vzpomínce na svou první lásku. Chodili spolu rok. Pak ale Tina zjistila, že jí byl nevěrný a že čeká dítě s jinou. Byla to pro ni rána pod pás. Probrečela celou noc...

Osudové setkání

Coby osmnáctiletou ji vzala její starší sestra Alline do klubu Manhattan, kde pracovala jako barmanka. Hned, jak uviděla R&B kapelu Kings of Rhythm v čele s Ikem Turnerem (†76), srdce jí poskočilo radostí. Z jejich melodií byla doslova v transu. Během jedné z návštěv klubu, když měla kapela zrovna přestávku, si ji všiml bubeník a přinesl ji do hlediště mikrofon. Tina neváhala ani vteřinu a začala zpívat. „Všichni přiběhli, aby zjistili, kdo to tam zpívá. Byla jsem hvězdou,“ řekla zpěvačka s chraplavým hlasem, který tehdy okouzlil především Ikea. Koupil ji několikery šaty, kožešiny, prsteny. Do školy začala jezdit Cadillacem... Jako vokalistka Kings of Rhythm natočila v roce 1958 svou první studiovou nahrávku.

Svobodná matka

R&B skupina Kings of Rhythm jí přinesla nejen příležitosti, ale i další lásku, saxofonistu Raymonda Hilla. Brzy po seznámení s ním otěhotněla. Tina, v tu dobu v posledním ročníku střední školy, ani na chvíli nezapochybovala, že by si dítě nenechala. „Styděla jsem se. Měla jsem strach, že mi moje matka nepomůže. Ale udělala to,“ pověděla Tina o těžkém období. Ještě před narozením syna Craiga v srpnu 1958 ji Raymond opustil. Kvůli nedostatku prostředků se mladá matka rozhodla začít pracovat v nemocnici jako ošetřovatelka a plánovala si, že si pak doplní vzdělání v oboru praktické zdravotní sestry. Hudební kariéru prozatím pověsila na hřebík. V roce 1960 ale zazvonil telefon a na druhé straně sluchátka se ozval Ike Turner s neodolatelnou nabídkou...

Zrodila se hvězda

Když se v roce 1960 Ikeova nasmlouvaná zpěvačka nedostavila na nahrávání jeho singlu A Fool For Love, byla to Tina, která ji tak pohotově a velice ráda nahradila. Tinina nahrávka nezůstala bez odezvy – vyšplhala se hned na první příčky R&B hitparád. Ike a jeho kapela přizvali mladou dívku ke společnému turné. Vyplatilo se, jejich koncerty byly zcela vyprodané a hvězda černošské zpěvačky začala pomalu, ale jistě zářit. Ještě v témže roce si změnila jméno z Anny Bullock na Tinu Turner. (Turner odkazovalo k Ikeovi Turnerovi, pod jehož záštitou její sláva vzkvétala.) Po několika nominacích v předešlých letech, obdržela s Ikem v roce 1971 cenu Grammy. Popularita dvojice neměla konce.

Manželé Turnerovi

Ike nebyl jen Tininým podporovatelem, kolegou a autorem jejich písní, od roku 1962 byl i jejím manželem. Notně podotknout, že silně závislým na kokainu. Po celou dobu manželství svou ženu fyzicky týral. Bezradná Tina se kvůli tomu v roce 1968 pokusila sáhnout na život – spolykala 50 diazepamů. Sebevražda se jí však nepovedla. Jistě, uhodil jsem ji. Několikrát jsem ji bez rozmýšlení srazil k zemi. Nikdy jsem ji ale nebil,“ přiznal se Ike Turner ve své autobiografii. Že jí zlomil nos, kvůli kterému musela jít na plastickou operaci, o tom už nepíše. Teprve v roce 1976 se po další sérií násilných útoků Tina odhodlala, že ho opustí. Rozhodnutí přišlo doslova ze vteřiny na vteřinu, v kapse měla jen 36 centů. O dva roky později přišel rozvod, ze kterého na zpěvačku padla odpovědnost za dluhy způsobené zrušenými koncerty a nezaplacenými daněmi. Na výchovu synů Craiga a Ronnieho, který vzešel ze vztahu s Turnerem, byla zcela sama.

Odrazila se ode dna

Druhý dech nabírala rozvedená čtyřicátnice velmi pozvolna. Než se dostala na výsluní coby sólová zpěvačka, ocitla se častokrát ve slepé uličce. Nějaké ty propadáky ji ale neodradily. Publikum si nakonec získala. Z velké části za to vděčí změně hudebního stylu směrem k rock'n'rollu a poprocku a image sexy dračice. Mezi její největší hity patří Simply The Best nebo Need Another Hero.

Roky po boku Ikea byly pro ni jedním velkým trápením. Trvalo jí dlouho, než se odrazila ode dna a opět se pevně dokázala postavit na vlastní nohy. Muži se kolem ní sice točili, ona ale všechny jejich návrhy odmítala. O vážný vztah neměla zájem. Teprve až v roce 1985 se na letišti v Heathrow seznámila s o sedmnáct let mladším německým gramofonovým manažerem Erwinem Bachem. Začali se scházet a brzy se společně přestěhovali do Kolína nad Rýnem. Poučena z předešlého vztahu se Tina svatbě bránila. Své „ano“ si pár řekl až po dvaceti sedmi letech soužití, na jaře roku 2013. Dnes spolu žijí ve Švýcarsku, jehož občanství s poctou přijala.

Transplantace ledviny a smrt syna

Po návratu z líbánek, jen tři týdny po svatbě s Erwinem Bachem, zašla do nemocnice kvůli častým bolestem na hrudi. O dva dny později dostala mrtvici. „Mrtvice dala mému tělu silnou ránu... Musel jsem se naučit znovu chodit,“ řekla Tina o zdravotních potížích, kvůli kterým si sáhla na dno. A nejednou. V roce 2016 jí byla diagnostikována rakovina střeva. K tomu jí navíc přestávaly pracovat ledviny, protože místo předepsaných léků na vysoký tlak, užívala homeopatika. Její šance na přežití byly opradu nízké. Lékaři ji vyzvali, aby se připravila na dialýzu. Tu zpěvačka odmítala, přemýšlela i o eutanázii. Strážný anděl při ní ale stál i tentokrát. Dokonce měl lidskou tvář – byl to Erwin. „Chci, aby sis vzala mou ledvinu,“ nabídl jí manžel. Když si Tina uvědomila, že to myslí vážně, došlo jí, že ji musí opravdu milovat. Transplantace v dubnu 2017 dopadla na výbornou.

Když s pláčem opouštěla Ikea Turnera, netušila, že nejtěžší den života ji teprve čeká. „Můj nejsmutnější moment jako matky. Ve čtvrtek, 19. července 2018, jsem řekla své poslední sbohem mému synovi Craigu Raymondovi Turnerovi,“ napsala Tina v den pohřbu na svůj profil na sociální síti. Podle všeho měl její syn deprese a své nesnesitelné trápení dobrovolně ukončil výstřelem z pistole.

Co o Tině možná nevíte

⇒ Rodným městěm Tiny je Nutbush ve státě Tennessee. Právě toto malé městečko o tři sta obyvatelích ji inspirovalo ke složení písně známé jako Nutbush City Limits. Za popularizaci obce se Tině dostalo té cti, že po ní byla pojmenována jedna z okolních silnic „Tina Turner Highway“.

⇒ Je zapsaná v Guinnessově knize rekordů, protože je doposud jedinou sólovou umělkyní, která dokázala v historii populární hudby prodat nejvíc vstupenek – kolem 200 milionů kusů.

⇒ Zahrála si i ve filmu, např. v Taking Off (1971) od Miloše Formana.

⇒ Milostné návrhy jí dělali třeba Mick Jagger a David Bowie.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Larry Hagman (†81): 8 obrazů z utajeného soukromí slavného „Džejára“

Larry Hagman (†81): 8 obrazů z utajeného soukromí slavného „Džejára“

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 11. 5. 2021 0:05

Do celosvětového podvědomí se dostal díky seriálu Dallas, kde ztvárnil postavu lstivého „Džejára“.…

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 5. 2021 0:05

Sophie a její manžel princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., vedou relativně…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 5. 2021 0:05

Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy

Jackie Chan (67): 11 kotrmelců v životě kung-fu legendy

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 5. 5. 2021 0:05

Dávno předtím, než ovládly kinematografii počítačové efekty, které dnes pomáhají hercům provádět…

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 5. 2021 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

Orlando Bloom (44): Ze sukničkáře vzorným tátou

Orlando Bloom (44): Ze sukničkáře vzorným tátou

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 3. 5. 2021 0:05

Po natočení série filmů Pán prstenů a Piráti z Karibiku šla jeho popularita prudce nahoru. Orlando…

Charlie Sheen (55): Hollywoodský průšvihář

Charlie Sheen (55): Hollywoodský průšvihář

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 4. 2021 0:05

Nesporný talent utopil v alkoholu. Jeho drogové a opilecké excesy mu zajistily úplně jinou…

Ken Follett (71): Muž, který rád vypráví příběhy

Ken Follett (71): Muž, který rád vypráví příběhy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 4. 2021 0:05

Možná jeho fantazii podpořila skutečnost, že nábožensky založení rodiče nedovolili dětem chodit do…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-