Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Telly Savalas (†72): 11 mezníků v životě poručíka Kojaka
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Telly Savalas (†72): 11 mezníků v životě poručíka Kojaka

datum: 19. 7. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Byl jednou z největších hvězd 20. století. Širokou popularitu získal jednak díky seriálové roli svérázného řecko-amerického detektiva Kojaka, který miloval lízátka, tak i svou drsnou visáží a hlubokým hlasem. Jaká byla životní cesta muže, který vzbuzoval mezi muži respekt a u žen obdiv?
 1. Syn přistěhovalců Aristotelis Savalas se narodil 21. ledna 1922 v New Yorku. Jeho rodiče, kteří měli kromě Tellyho ještě další čtyři syny, přišli do USA z rodného Řecka. Otec Nick provozoval restauraci, matka, Christina byla malířka. Pro Tellyho byla řečtina mateřským jazykem, angličtinu se začal učit až na základní škole.
 2. Druhá světová válka Po střední škole, kterou ukončil roku 1940, pracoval chvíli jako plavčík na pláži, pak byl povolán do armády Spojených států amerických. V roce 1943 byl při automobilové nehodě těžce zraněn, proto byl z vojenské služby s hodností desátníka propuštěn. Následujíci rok byl ve znamení rekonvalescence, v nemocnici se Telly léčil s otřesem mozku, zlomenou pánví a podvrtnutím kotníkem.
 3. Koketování s novinařinou V roce 1948 úspěšně promoval z oboru psychologie na na Kolumbijské univerzitě. Poté na Institutu ozbrojených sil studoval rozhlasovou a televizní produkci. Svou novinářskou práci započal Savalas  na počátku 50. let na ministerstvu zahraničí USA, kde moderoval show „Your Voice of America“. Poté přešel do ABC News, kde se stal výkonným producentem své vlastní rozhlasové talk show s názvem Telly’s Coffee House.
 4. Hercem se stal náhodou O herecké kariéře Telly neuvažoval do té doby, než se ho jeden známý roku 1958 nezeptal, zda nezná nějakého herce s evropským přízvukem. I když někoho takového Savalas kontaktoval, na casting dotyčný nedorazil, a tak vzal jeho úlohu za něj. K překvapení samotného Tellyho to dopadlo dobře. Nakonec dostal roli a objevil se ve třech epizodách seriálu Armstrong Circle Theatre. Mladý objev se rychle stal velmi žádanou hostujícím hvězdou v mnoha televizních pořadech a seriálech. Výzvou se pro něj stalo historické drama Největší příběh všech dob a role Piláta Pontského, kvůli níž si v roce 1965 zcela oholil vlasy. Tento „účes“ se pro něj stal základem nové image. Mezi další jeho úspěšné filmy patří Tucet špinavců (1967), Mys hrůzy (1962) nebo Ptáčník z Alcatrazu (1962). Za poslední zmíněný dokonce obdržel nominaci na Oscara.
 5. Poručík Kojak Díky roli Kojaka, kterého měl původně hrát Marlon Brando, se stal Telly Savalas jedním z nejznámějších detektivů v Americe. Holohlavý a cynický poručík s lizátkem v puse se nejprve objevil ve filmu určeném pro televizi, později s ním vznikl i seriál, který se premiérově vysílal od roku 1973 do 1978. Velká sledovanost přiměla v 80. letech tvůrce seriálu k natočení několika dalších televizních filmů s ústřední postavou Kojaka. Bohužel se tato tvorba nesetkala s příliš kladnou odezvou. Savalas si nicméně za svůj herecký výkon odnesl cenu Emmy a dva Zlaté glóby.
 6. Tellyho osudové ženy Se svou první ženou Katherine Nicolaides se Telly seznámil na univerzitě, po roce randění se vzali. Po devíti letech od svatby se pár roku 1957 rozvedl. Péče o jejich sedmiletou dceru Christinu byla svěřena Katherine. Roku 1960 se herec oženil s herečkou, producentkou a učitelkou divadelního herectví Marilyn Gardner. Ze čtrnáct let trvajícího manželství vzešly dvě dcery, Penelope a Candice. Třetí ženou představitele Kojaka se stala pracovnice cestovní agentury Julie Hovland, s níž zplodil syna Christiana a dceru Arianu. Manželé spolu žili až do Tellyho smrti. Herec zemřel den po svých 72. narozeninách 22. ledna 1994 na komplikace způsobené rakovinou močového měchýře a prostaty.
 7. Nemanželský syn Mezi lety 1969 až 1978 měl herec poměr se Sally Adams. Z tohoto vztahu vzešel syn Nicholas Savalas. V lednu 1969 se Savalas při natáčení filmu Ve službě Jejího Veličenstva seznámil s o dvacet pět let mladší herečkou Sally Adams. Když Sally Tellymu oznámila, že je v jiném stavu, přestěhoval se k ní. 24. února 1973 porodila syna Nicholase Savalase. Žít spolu přestali v prosinci 1978. Brzy nato podala Sally žádost o výživné nejen pro jejich syna, ale i pro svou dceru Nicollette z přechozího vztahu.
 8. Kmotrem slavné herečky Savalas byl blízkým přítelem herce Johna Anistona. Stal se kmotrem jeho dcery Jennifer Aniston, dnes úspěšné televizní a filmové herečky.
 9. Koně a koníčky Tellyho oblíbenou kratochvílí bylo hraní pokeru na světové úrovni. V roce 1992 se umístil na 21. místě v turnaji World Series of Poker. Mezi jeho další koníčky patřil golf, plavání, čtení romantické beletrie, fotbal, cestování či sbírání luxusních aut. Byl také motocyklovým závodníkem a milovníkem koňských dostihů. Dokonce vlastnil i jednoho dostihového koně jménem Telly's Pop, který mu roku 1975 vyhrál několik závodů.
 10. Pan zpěvák Kromě herectví se věnoval i zpěvu. V 70. letech se jeho písně (např. Who Loves Ya, Baby) objevovaly na předních příčkách hitparád jak v USA, Anglii, Irsku, tak i v Austrálii nebo Švýcarsku.
 11. Pohřeb Na pohřeb, který se konal 25. ledna 1994 v řecké pravoslavné Katedrále svaté Sofie v Los Angeles, mu přišly vzdát poslední úctu kromě vdovy Julie také obě jeho exmanželky s dětmi a také spousta celebrit: Frank Sinatra, Jennifer Aniston, Kevin Sorbo, Nicollette Sheridan a herečtí kolegové ze seriálu Kojak.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 9. 2021 0:05

„Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Máma říkala, že člověk musí odložit minulost a…

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 9. 2021 0:05

Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu…

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková