Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Susan Sarandon (73): S úsměvem jde všechno lépe
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Susan Sarandon (73): S úsměvem jde všechno lépe

datum: 20. 4. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
„S někým, kdo není vtipný, bych se ani nevyspala,“ zažertovala Susan Sarandon, herečka, pro kterou by bylo ze všeho nejhorší, kdyby ztratila smysl pro humor. Nebýt něj, byl by pro ni život v Hollywoodu k nepřežití.

Narodila se jako Susan Abigail Tomalin 4. října 1946 v Edisonu v New Jersey. Společně s osmi mladšími sourozenci byla vychovávána otcem Phillipem, který se živil jako vedoucí reklamní agentury, a matkou Lenorou, který vyrostla v dětském domově.

Dětí jako smetí

„Dokážete si představit, jaký chaos u nás panoval. Náturou jsem byla spíš introvertní, ale musela jsem se často starat o sourozence, takže na nějaké zavírání do pokojíčku nebyl čas,“ vzpomíná herečka na své hektické, ale štastné dětství, které pro ni bylo velkou školou herectví. Často totiž svým bratrům a sestrám nahrazovala rodiče, kteří měli co dělat, aby jedenáctičlennou rodinu vůbec uživili. Autoritu vůči nim ale během let ztratila. Drsný smysl pro humor, díky němuž se dokázala přenést přes překážky, které jí život postavil do cesty, jí ale zůstal dodnes.

Ve škole nezahálela

Po střední katolické škole, kde obědové přestávky trávila obvykle modlením se v kostele, přešla Susan na školu státní. Tam se stala roztleskávačkou, třídním pokladníkem, členkou francouzského klubu, studentského parlamentu, redaktorkou školního časopisu a režisérkou divadelního představení, ve kterém si i zahrála. Pilná studentka pokračovala ve studiu dramatických umění na Katolické univerzitě ve Washingtonu, D.C.

Poprvé před kamerou byla nahá

První filmovou roli získala v drama Joe, na jehož casting ji doprovázel její tehdejší partner a budoucí manžel, herec Chris Sarandon. (Nejednoho diváka šokuje, že už se ve třetí minutě filmu Susan začne svlékat a sedá si do vany.)

Velký zlom pro ni nastal v roce 1975, kdy dostala roli jak v kultovní klasice The Rocky Horror Picture Show, tak pak po boku Roberta Redforda ve filmu Velký Waldo Pepper. V roce 1983 se zase zapsala do historie kinematografie natočením jedné z prvních filmových lesbických scén. Šlo o horor jménem Hlad, v němž jí byla partnerkou Catherine Deneuve.

Road-movie, komedie i seriály

Od té doby se objevila ve více než 80 filmech a byla pětkrát nominována na Oscara za nejlepší herečku v hlavní roli. Vytouženou zlatou sošku získala za roli jeptišky v psychologickém drama Mrtvý muž přichází (1996). Kritikům se také velmi líbila v road-movie Thelma a Louise, v drama Druhá nebo první nebo v krimi Nebezpečný klient. Ačkoliv se Sarandon nevyhýbala ani romantickým komediím (Smím prosit?, Kouzelná romance), žádná bohužel nedosáhla vyšších kvalit. 

Ani seriálům se jedna z nejlepších amerických hereček nevyhýbá. Dramata jako Ve znamení Raka, Ray Donovan nebo Zlá krev nezůstaly u diváků bez povšimnutí.

Věkové rozdíly neřeší

Mezi lety 1967 to 1979 byla Susan vdaná za herce Chrise Sarandona. Po rozvodu v polovině 80. let randila se zpěvákem Davidem Bowiem nebo hercem Seanem Pennem. Další vztah navázala s filmařem Francem Amurri, s nímž má dceru Evu (35). Z partnerství s o 12 let mladším hercem Timem Robbinsem vzešli dva synové – Jack (30) a Miles (27). Po 23 letech, v roce 2009, se herecký pár rozešel.

Roku 2012 přiznala Sarandon další vztah. I tehdy byl po jejím boku mladší muž. Věkový rozdíl mezi ní a obchodním manažerem Jonathanem Bricklinem byl tentokrát 30 let. „Randění je tak stupidní slovo! Můžete spíš říct, že spolu spolupracujeme v různých oblastech života,“ okomentovala vztah herečka, která by mohla být Jonathanovi matkou. O další tři roky později z jejich úst vyšlo o dost smutnější prohlášení. Rozchod se zajíčkem byl podle ní vyústěním dlouhodobější krize. Věkový rozdíl v tom údajně nehrál žádnou roli. „Jsem hodně sebevědomý. Miloval jsem ji a nikdy jsem se kvůli ní necítil trapně. Cítil jsem podporu u široké veřejnosti, ale možná její rodina nebo přátelé měli pocit, že jsem pro ni nebyl dost dobrý,“ dodal mladík, který byl zatím posledním Susaniným oficiálním přítelem.

Jablko nepadlo daleko od stromu

Kromě velkých očí a výraznějších ženských tvarů zdědila Susanina dcera Eva po své matce i herecký talent. Společně jste je mohli vidět např. ve filmu Uprostřed nicoty. Nejdříve se Eva objevovala ve snímcích, ve kterých figurovalo jméno její slavné mámy, nyní už se ale pomalu staví na vlastní nohy. Nedávno se díky ní stala Sarandon trojnásobnou babičkou.

Z demonstrace ji odvedla policie

Pokud jí dětství s osmi sourozenci něco dalo, tak určitě schopnost prosazovat si svou. Být vidět a slyšet se jí daří jak v organizaci UNICEF, jehož je ambasadorkou, ale také coby bojovnici za ženská práva. V roce 2018 se zúčastnila nepovolené demonstrace proti vládní migrační politice a případném oddělování dětí od rodín imigrantů na jižních hranicích USA. Výsledkem bylo hromadné zatýkání. „Zatkli mě. Zůstaňte silné a bojujte,“ napsala na svůj twitter Sarandon, kterou jistě jedno krátké zatčení od dalších protestů proti bezpráví neodradilo.

Další zajímavosti ze života Susan Sarandon

⇒ V New Yorku spoluvlastní klub stolního tenisu s názvem Spin, který propagují reklamní trička s heslem „Na to musíte mít koule“.

⇒ Její blízkou přítelkyní je Julia Roberts.

⇒ Do botoxu by Susan Sarandon nešla podle svých slov ani za milion. 

⇒ Všechna prestižní ocenění, která obdržela, schovává v koupelně pro hosty.

⇒ Nechala svou fenku, maltézačku Penny, vyfotit s celou rodinou bývalého prezidenta Obamy. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 2. 2024 0:05

Byla nejmladší první dámou v americké historii, první nevěstou, která se provdala za úřadujícího…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 2. 2024 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 2. 2024 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 2. 2024 0:05

Ještě na počátku 20. století se biologové domnívali, že pohlaví dítěte se určuje teprve podle toho,…

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 1. 2024 0:05

Jackson je zvláštní postava, která po své smrti v roce 2009 zanechala mnoho otázek nezodpovězených.…

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 1. 2024 0:05

Steve Jobs byl symbolem Apple Computer, značky, která ovládla svět, od počítačů MacBooků po iPody…

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-