Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Steven Spielberg (73): Podivín, nebo génius?
Flickr
Inspirace / Osudy

Steven Spielberg (73): Podivín, nebo génius?

datum: 4. 6. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
„Byl jsem nepopulární hubeňour, takové to divné kostnaté děcko s akné,“ vzpomíná Steven Spielberg na své ne příliš veselé dětství, během něhož si moc kamarádů nenašel.

„Nikdy jsem se nesžil sám se sebou, nikdy jsem taky nepatřil k většině.“ Ode dne, kdy se nechal přeprat duševně postiženým chlapcem, mu v sousedství neřekli jinak než „retarďák“.

Budoucí slavný režisér se narodil 18. prosince 1946 v Ohiu do židovské rodiny. Možnost tzv. zapadnout a najít si přátele mu také komplikovali rodiče, kteří se s ním často stěhovali. Společnost dělalo chlapci hlavně osm papoušků, o které se doma staral. 

Šikana a antisemitismus

Těžce se smiřoval s tím, jak ho vnímaly ostatní děti, se kterými hrál. „Není to nic, na co bych byl pyšný,“ řekl jednou, „ale když mi bylo sedm, osm, devět let, Bože, odpusť mi, byl jsem v rozpacích, protože jsme byli Židé. Byl jsem v rozpacích z vnějšího vnímání židovství svých rodičů. Nikdy jsem se opravdu nestyděl za to, že jsem Žid, ale občas jsem byl nesvůj.“ Spielberg také řekl, že trpěl činy antisemitských předsudků a šikany: „Na střední škole jsem se pral a kopal kolem. Odnesly to dva krvavé nosy. Bylo to hrozné.“

Zvídavý od dětství

„Vzpomínám si na den, kdy otec přišel domů, přinesl tranzistor a povídá mi: ,Synku, toto je budoucnost.‘ A tak jsem si ho dal do úst a součástku spolkl. Otec nemohl pochopit proč...“ svěřil se s příhodou ze svého dětství Spielberg, který se už od útlého věku zajímá o techniku a vědecké pokroky. Kuriózní je také fakt, že se coby malý kluk snažil chytit rozhlasové vlny na své plomby!

Odvážný „špión“

K filmu ho to táhlo snad odjakživa. Už ve čtrnácti letech natočil svůj první plnohodnotný amatérský film. O pět let později se poprvé podíval do filmových studií Universal. K tomu se váže vtipná legenda: Prý se tajně vzdálil od skupiny s průvodcem a zmizel kamsi mezi kulisy. Tehdy dostal budoucí režisér nápad, že bude předstírat, že je tamním zaměstnancem.

Našel si opuštěnou místnost a bez špetky studu v ní začal „úřadovat“. A aby toho nebylo málo! Na dveře si vyvěsil cedulku „Steven Spielberg, místnost 23C“. „V aktovce jsem neměl nic než sendvič a dvě čokoládové tyčinky,“ zasmál se Spielberg své troufalosti. Během své špionážní akce natrefil i na Alfreda Hitchcocka, a tak měl skvělou příležitost nahléhnout pod pokličku vzniku opravdového bijáku.

Ach, ten česnek

Na začátku 80. let randil Spielberg s herečkou Valerií Bertinelli. Jejich krátkému románku odzvonilo z důvodu, který určitě nemá v dějinách rozchodů obdoby! „Jednoho dne jsem mu vařila večeři a zrovna jsem šla krájet česnek,“ svěřila se Valerie. Když si režisér všiml, co vaří, vykřikl: „Jen to ne, žádný česnek!“ Valerie mu na to prý udiveně řekla: „Opravdu? No tak dobře.“ Jakmile tato slova vyřkla, v hlavě ji prolétla myšlenka, že přeci nemůže žít s člověkem, který nesnáší česnek, a dala Stevenovi košem.

Život ve stínu fóbie

Fóbie, jimiž tento renomovaný režisér trpí, se rozhodně nedají spočítat na prstech jedné ruky. Na seznam „věcí“, které ve Stevenovi vzbuzují pocity úzkosti, patří hadi, hmyz, krysy a žraloci (Ano, i z těch, přestože natočil film Čelisti!). To ale není všechno. Strach má i z vody a výtahů. Nejkurióznější Spielbergovou fobií je ale fobie z nábytku na nožičkách. „Čekám, kdy se sebere a odejde z místnosti,“ popisuje režisér své obavy.

Rozvod za všechny peníze

Být bohatý má svá úskalí a to zejména tehdy, když se rozvádíte. Mezi nejdražší rozvody v dějinách Hollywoodu se zapsal i ten Spielbergův. Když se v roce 1989 po čtyřech letech manželství sešel režisér se svou první ženou Amy Irving u rozvodového stání, oháněl se předmanželskou smlouvou. Jelikož ale byla napsána jen na jakémsi ubrousku, nebyla shledána platnou. Steven tak musel své „drahé“ ženušce při finančním vyrovnání vyplatit 100 milionů dolarů.

V hledáčku slídila...

Coby slavná osobnost musel Spieberg čelit několika pronásledovatelům. V roce 1998 byl zadržen jistý Jonathan Norman, který se potuloval kolem režisérova domu. Policie u něj i v jeho autě našla množství zajímavých věcí, jako např. pouta, chloroform, krokodýlí svorky, lepící pásky, žiletky nebo počítač plný fotek režiséra, jeho manželky Kate i jejich sedmi dětí. U soudního přelíčení řekl, že se chtěl Stevena před jeho rodinou znásilnit... Dostal 25 let vězení.

...i bláznivé ženy

Kolem roku 2001 byl zase v hledáčku bývalé sociální pracovnice Diany L. Napolis. Psychicky narušená žena ho obvinila z toho, že je členem satanistického spolku, který ji voperoval do mozku mikročip, díky kterému s ní manipuluje. „Prohlašuji, že neřídím tělo ani mysl paní Napolisové,“ nechal se slyšet Spielberg. Po opakovaných výhružkách požádal režisér soud o zákaz styku. Diana se k němu a jeho rodině nesmí přiblížit na 150 metrů.

Dětí jako smetí

Křik dětí v jeho domě nikdy nechyběl. Postupně jich bylo v jeho domácnosti celkem sedm. S první manželkou Amy Irving má dnes již pětatřicetiletého syna Maxe Samuela.

Jeho druhá žena Kate Capshaw, s kterou se oženil v roce 1991, si s sebou do manželství přivedla dceru Jessicu a adoptovaného syna Thea (toho si později adoptoval i Steven).

Společně pak vychovávali ještě syna Sawyera, dcery Sashu a Destry a adoptovali dívku Mikaelu.

Další zajímavosti

⇒ Některé zdroje tvrdí, že trpí lehkou formou autismu, tzv. Aspergerovým syndromem.

⇒ V roce 2017 bylo jeho jmění odhadnuto na 5,41 bilionů dolarů!

⇒ Obdržel Řád britského impéria.

⇒ Jeho nejúspěšnějšími filmy jsou Schindlerův seznam, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana nebo akční filmy o Indiana Jonesovi. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jo Nesbø (61): Harry Hole přišel na svět cestou do Austrálie

Jo Nesbø (61): Harry Hole přišel na svět cestou do Austrálie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 6. 2021 0:05

Měl našlápnuto na kariéru profesionálního fotbalisty. Kdyby si Jo Nesbø neporanil kolenní vaz,…

11 zlomových okamžiků v životě Édith Piaf

11 zlomových okamžiků v životě Édith Piaf

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 8. 6. 2021 0:09

Více jak život na ulici poznamenala drobnou Francouzku nešťastná láska. Přestože měla zpěvačka mužů…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 6. 2021 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Vynálezkyně, které změnily náš život

Vynálezkyně, které změnily náš život

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 3. 6. 2021 0:05

Všichni jste již určitě někdy slyšeli o slavných vynálezcích, jakými byli Galileo Galilei, Karl…

Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 6. 2021 0:05

Zbohatl na prodeji internetového platebního systému PayPal, který spoluvlastnil. Stál u vzniku…

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 5. 2021 0:05

„Mou ženou se stane ta, kterou budu milovat, která bude mít předpoklady stát se matkou mých dětí a…

Claude Monet (†86): Milenka pečovala o nemocnou manželku

Claude Monet (†86): Milenka pečovala o nemocnou manželku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 5. 2021 0:05

Geniální umělec a zakladatel impresionismu Claude Monet žil bohémským životem. Do ženění se moc…

John Malkovich (67): Kvůli šikaně zhubl přes 30 kg

John Malkovich (67): Kvůli šikaně zhubl přes 30 kg

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 25. 5. 2021 0:05

Byl francouzským vikomtem, rakouským malířem, lékařem, revolucionářem, sériovým vrahem, vévodou z…

Tip šéfredaktorky

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

15. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Hany W. napsala Alžběta Morávková