Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ruth Handler (†85): Matka panenky Barbie
Flickr
Inspirace / Osudy

Ruth Handler (†85): Matka panenky Barbie

datum: 13. 5. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Její panenka Barbie byl nápad za milion! Panenka Barbie je jednou z nejznámějších hraček v americké historii a prodává se snad v každém hračkářství. Kdo byla tvůrkyně této panenky, o které sní snad každá malá holčička? Jaká byla cesta Ruth Handler k hračce, které se do dnešních dnů prodalo na jeden bilion kusů?

Ruth Moskowicz (někdy uváděno příjmení Mosko) se narodila 4. listopadu 1916 v Denveru ve státě Colorado do rodiny ruských židovských přistěhovalců. Její otec byl kovář, který opustil ruskou armádu. Její matka byla do příchodu do Spojených států negramotná.

Od nábytku pro panenky k ukulele

Na střední škole se při dobročinné taneční sešlosti zamilovala do Elliota Handlera, za nějž se roku 1938 i provdala. Pár se přestěhoval do Los Angeles. Zatímco Ruth pracovala jako sekretářka ve filmovém studiu Paramount, Elliot studoval průmyslový design.

Roku 1945 založili manželé společnost Mattel, která spojila Elliotovo křestní jméno s příjmením jejich obchodního partnera Harolda Matsona. Když nemusel být Handler o víkendech povinně ve výcvikovém armádním středisku, vyráběl rámy k obrazům. Jelikož mu z výroby zbylo spoustu materiálu, začal vytvářet nábytek pro panenky. Jak se brzy ukázalo, nábytkem pro panenky si firma vydělávala mnohem víc. To rozhodlo soustředit se na výrobu hraček. Prvním velkým prodejním artiklem se stalo ukulele.

Ve druhé polovině 40. let dosáhla mladá společnost výnosu dvou milionů dolarů (v přepočtu 43 milionů korun). Mattel v téže době začal na pulty hračkářství dodávat dětská piana a hudební skříňky. Do roku 1952 se jich prodalo neuvěřitelných dvacet milionů kusů!

Nápad za milion

Roku 1956 vyrazila Ruth, Elliot a jejich dvě děti Barbara a Ken na prázdniny do Evropy. Když tam jednoho dne Ruth sledovala Barbaru a jiné holčičky při hraní si s papírovými panenkami, všimla si, že si hrály spíše na budoucnost než na přítomnost.

Barbie. (zdroj: Pixabay)

Tento „zážitek“ inspiroval Ruth k vymyšlení dospělé trojrozměrné panenky, která by dívkám pomohla uskutečňovat jejich sny. To samozřejmě zahrnovalo i přítomnost prsou (a to, co mnozí později nazvali „nerealistické proporce těla“).

„Každá malá holka potřebovala panenku, pomocí které se mohla promítnout do svého snu o své budoucnosti. Pokud se chystala hrát roli v tom, jak by vypadala, až jí bude 16 nebo 17 let, bylo trochu hloupé hrát si s panenkou, která měla plochý hrudník. Takže jsem jí dala krásná prsa.“

Ruth Handler pojmenovala tuto novou hračku společnosti Mattel Barbie podle přezdívky své dcery Barbary. Svůj debut měla panenka na newyorském veletrhu hraček 9. března 1959. Okamžitý úspěch se ale nekonal. Rodiče holčiček právě odrazovala Barbiina postava, která měla oproti jiným panenkám smyslné tvary. Hračku proslavily až televizní reklamy, po jejichž odvysílání nastal raketový vzestup tržeb. Manželé Handlerovi se stali slavnými. O dva roky později vytvořili k panence Barbie mužský protějšek pojmenováný po jejich synovi Ken.

Barbie s Kenem. (zdroj: Flickr)

Během dalších let dostala Barbie svůj obývací pokoj, auto, dům a šatník s mnoha kolekcemi oblečení. Stala se astronautkou, doktorkou, prezidentkou, veterinářkou…

„Celá moje filozofie Barbie byla, že skrz panenku mohla být malá holka čímkoli, kým chtěla být. Barbie vždy představovala skutečnost, že žena má na výběr.“

Prsní protézy na míru

Na začátku 70. let byla Ruth diagnostikována rakovina prsu, rozhodla se proto podstoupit radikální mastektomii. Kvůli následným potížím s hledáním dobře padnoucí prsní protézy začala pracovat na své vlastní. Založila si kvůli tomu i společnost Ruthton Corp., která zahájila výrobu realističtějších verzí ženského prsu s názvem „Nearly Me“.

Roku 1974 rezignovala Ruth z pozice prezidentky společnosti Mattel kvůli obvinění z finančního podvodu, který nahlásila Komise pro cenné papíry. Po čtyři roky dlouhém vyšetřování dospěl soud k závěru, že Handler musí zaplatit pokutu 57 tisíc dolarů a k tomu si odpracovat 2500 hodin veřejně prospěšných prací. Pokus svést vinu na rakovinu, která jí znemožnila soustředit se na podnikání, před žalobcem neobstál.

Barbie ve filmu

Ani po rezignaci a soudní při nepřestali manželé Handlerovi pro Mattel vymýšlet nové hračky. A nejen to. V polovině 80. let díky nim světlo světa spatřila řada panenek Barbie and the Rockers, kterou následovaly dva krátké animované filmy. Panenka Barbie se v nich stala dokonce rockovou hvězdou.

Je odhadováno, že od roku 1959 do roku 2021 byl v celém světě prodán jeden bilion kusů panenek Barbie.

Díky své celoživotní píli byla Ruth Handler roku 1997 uvedena do americké obchodní síně slávy.

Skonala 27. dubna 2002 ve věku 85 let na komplikace po operaci rakoviny tlustého střeva. Její manžel Elliot zemřel na srdeční selhání o devět let později. Bylo mu 95 let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Charles Dickens (†58): Nekonvenční život autora knihy Kronika Pickwickova klubu

Charles Dickens (†58): Nekonvenční život autora knihy Kronika Pickwickova klubu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 12. 2022 0:05

Charles Dickens, významný spisovatel viktoriánského období Spojeného království, chtěl umístit…

Mary Higgins Clarková (†92): Královna napětí se narodila na Štědrý den

Mary Higgins Clarková (†92): Královna napětí se narodila na Štědrý den

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 12. 2022 0:05

Její příběh je ve znamení amerického snu. Všechny knihy, které napsala, měly úspěch a Mary Higgins…

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 11. 2022 0:05

Zbožnost mu byla cizí a od katolické církve zběhl k protestantům. Pořádal hostiny, kde se stoly…

9 zajímavostí o filmu Sám doma

9 zajímavostí o filmu Sám doma

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 11. 2022 0:05

Vynalézavý Kevin, který si umí poradit v každé situaci, baví děti i jejich rodiče už více než tři…

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 11. 2022 0:05

Nikdy nedokončil univerzitní vzdělání a z přírodopisu propadl. Johann Gregor Mendel, který popsal…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 11. 2022 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 11. 2022 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2022 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-