Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Rowan Atkinson (66): Místo do důchodu šel na rodičovskou dovolenou
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Rowan Atkinson (66): Místo do důchodu šel na rodičovskou dovolenou

datum: 23. 8. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Lidé si často myslí, že když je komik na jevišti nebo před kamerou vtipný, bude takový i v soukromí. Možná, že to u někoho platí. V případě Rowana Atkinsona ale nikoli: „Jsem v podstatě poněkud tichý a nudný člověk.“

Budoucí anglický herec a spisovatel, Rowan Sebastian Atkinson, se narodil 6. ledna 1955 v Consettu v severní Anglii Elle May a Ericovi Atkinsonovým. Jeho otec byl veterán z druhé světové války a famář. Na své farmě vychovával i tři starší Rowanovy bratry. Přebytkem peněz rodina neoplývala, například televizor si pořídila, až když bylo Rowanovi dvanáct let. Povahou bylo nejmladší dítko velice plaché. Podle svých vlastních slov se v pubertě před dívkami styděl a k třídnímu šaškovi měl opravdu hodně daleko. „Řekl bych, že jsem byl samotář,“ dodal.

Auta versus divadlo

Jelikož se od útlého dětství zajímal o auta, rozhodl se studovat obor elektrotechnika. Nejdříve docházel na univerzitu v Newcastlu, pak šel na Oxford, kde roku 1975 získal magisterský titul. Poté se nějakou dobu zaobíral myšlenkou, že si udělá doktorát. Nestalo se tak. Cestu za vyšším vzděláním mu „zhatilo“ setkání s Richardem Curtisem, budoucím scenáristou filmů Notting Hill, Láska Nebeská či Deníku Bridget Jones.

Tvůrčí prostředí kolem Richarda Rowana učarovalo. „Bylo mi dvacet a spolužáci mi nabídli, abych zahrál jednu scénku v jejich představení,“ vzpomínal Atkinson, který si své grimasy a gesta raději nejdříve zkoušel doma před zrcadlem. V univerzitním divadelním klubu ztratil prvotní ostych a získal cenné zkušenosti. Jako herec na sebe poprvé upozornil na uměleckém festivalu v Edinburghu v roce 1976. Potlesk obecenstva ho utvrdil v tom, že herectví bude správná volba.

„Často přemýšlím o tom, že kdybych nebyl hercem, byl bych nějakým obyčejným inženýrem ve výzkumném ústavu. Myslím, že bych nebyl nespokojený,“ okomentoval po letech Rowan své rozhodnutí.

Talentovaný, ale ošklivý

Jelikož Atkinsonovi nedaly sudičky do vínku mužského půvabu, setkal se s mnoha a mnoha odmítnutími. Tvůrcům se nelíbila jeho tvář na míle vzdálená tváři hrdinů a lamačů ženských srdcí. Nic, co by mělo k televizním přijímačům přilákat miliony diváků. Atkinsona to však neodradilo, protože byl o svém talentu pevně přesvědčený.

Začal pracovat pro radio BBC, kde měl svůj rozhlasový satirický pořad, k němuž mu pomáhal psát scénář Richard Curtis (jejich tvůrčí spolupráce trvá dodnes). Současně se Rowan objevil i v televizním pořadu Žádné zprávy v devět (1979), kde parodoval a glosoval aktuální události. Mezi lety 1983 až 1989 natáčel historický sitcom Černá zmije. Podle Atkinsona jde stále o nadčasový počin.

Seriál, který mu změnil život

Atkinsona samozřejmě ze všeho nejvíc proslavila role Mr. Beana ve stejnojmenném televizním seriálu (1990–1997). Oblíbený se stal jak ve své domovině, tak u diváků v dalších stovce zemí světa včetně České repupliky. Skutečnost, že měl tak vysokou sledovanost, si herec vykládá takto: „Hodně lidí říká, že je to proto, že Bean málo mluví. Myslím si ale, že tohle záruka úspěchu není. V Beanovi je něco jiného – a tím je podle mě univerzální lidství, kterému rozumí jak Japonci, tak Američani. A je to proto, že on je ve skutečnosti dítě.“

Přestože panu Beanovi vděčí jeho představitel za doživotní slávu, byly chvíle, kdy ho měl takříkajíc po krk. Ostatně ani o jeho charakteru nemá Atkinson valné mínění – smýšlí jako o sobci, který si dělá, co chce a kdy chce. Na dovolenou by s ním proto rozhodně nejel. Na druhou stranu 495 milionů korun, které získal za celovečerní film Mr. Bean: Největší filmová katastrofa, jeho srdce příjemně obměkčilo.

Doba filmová

Pokud pomineme filmy o Beanovi promítané v kině, hrál Rowan Atkinson v řadě dalších proslulých filmech. V roce 1983 dostal roli v bondovce Nikdy neříkej nikdy, v roce 1994 sklidil úspěch za epizodní roli faráře v romantické komedii Čtyři svatby a jeden pohřeb. V posledních letech je spojován s parodií na bondovku Johnny English. Za svou práci získal cenu Emmy, Cenu Britské akademie a stal se Osobností roku televize BBC. Nejvyšší vyznamenání se mu ale dostalo z rukou královny Alžběty II. – roku 2013 od ní převzal Řád britského impéria.

Dobrovolně na rodičovské dovolené

Při natáčení Černé zmije se seznámil s uměleckou maskérkou Sunetrou Sastry. Vzali se v roce 1990 a zplodili spolu dvě děti, Lily (24) a Benjamina (27). Ten studoval na stejné vojenské akademii jako královští bratři William a Harry. V roce 2015 přišel rozvod. Od 2014 žije Atkinson s o 29 let mladší komičkou Louise Ford, se kterou se seznámil v divadle a má s ní dvouletou dcerku Islu. Rok po jejím narození vydal Rowan prohlášení: „Budu se starat o Baby Bean, aby měla Louise šanci soustředit se plně na herectví.“ Na rodičovské dovolené je herec už přes rok.

Potrpí si na drahá auta

Chlapecká vášeň pro auta, hlavně ta rychlá, zůstala Rowanovi až do dnešních dnů. Z představy, že by se někdy probudil a nemohl z jakéhokoliv důvodu řídit, proto padá do kolen. Jelikož si ale na silnicích pozor moc nedává, tu a tam dostane pokutu za vysokou rychlost, nebo se stane aktérem dopravní nehody. Například v roce 2015 boural se svým vozem McLaren F1 v hodnotě 27 milionů korun. Podobně drahých miláčků na čtyřech kolech má Atkinson vícero. „Moje automobilová stáj je asi nejlepší odpovědí na to, když o mně někteří prohlašují, že jsem skrblík. Za historické vozy dávám obrovské sumy,“ přiznal Rowan, u kterého rozhodně neplatí rčení „být chudý jako herec“. Jeho sbírka aut má totiž hodnotu přes 150 milionů korun.

Na věky věků Mr. Beanem

Díky fenoménu, jakým byl seriál o Mr. Beanovi, se stala z Rowana Atkinsona na počátku 90. let celebrita číslo jedna. „Podepisoval jsem v obchodním domě svoje videokazety. A fanoušci způsobili takový povyk, že jsem musel utéct zadním vchodem. Neumím si představit, že bych byl třeba Madonna,“ zavzpomínal na zážitek z Amsterodamu Atkinson, který kamkoliv vkročí, vzbuzuje v lidech přinejmenším rozpaky. „Jednou jsem si šel do pekařství koupit párek v listovém těstě a všichni kolem mě se začali smát,“ postěžoval si na oko herec, který se škatulky „komik“ už asi nikdy nezbaví.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 9. 2021 0:05

Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 9. 2021 0:05

Děti neměla, možná proto ji všude doprovázel pražský krysařík. Herečka Růžena Šlemrová měla dokonce…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-