Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Rowan Atkinson (65): Místo do důchodu šel na rodičovskou dovolenou
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Rowan Atkinson (65): Místo do důchodu šel na rodičovskou dovolenou

datum: 20. 1. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Lidé si často myslí, že když je komik na jevišti nebo před kamerou vtipný, bude takový i v soukromí. Možná, že to u někoho platí. V případě Rowana Atkinsona ale nikoli: „Jsem v podstatě poněkud tichý a nudný člověk.“

Budoucí anglický herec a spisovatel, Rowan Sebastian Atkinson, se narodil 6. ledna 1955 v Consettu v severní Anglii Elle May a Ericovi Atkinsonovým. Jeho otec byl veterán z druhé světové války a famář. Na své farmě vychovával i tři starší Rowanovy bratry. Přebytkem peněz rodina neoplývala, například televizor si pořídila, až když bylo Rowanovi dvanáct let. Povahou bylo nejmladší dítko velice plaché. Podle svých vlastních slov se v pubertě před dívkami styděl a k třídnímu šaškovi měl opravdu hodně daleko. „Řekl bych, že jsem byl samotář,“ dodal.

Auta versus divadlo

Jelikož se od útlého dětství zajímal o auta, rozhodl se studovat obor elektrotechnika. Nejdříve docházel na univerzitu v Newcastlu, pak šel na Oxford, kde roku 1975 získal magisterský titul. Poté se nějakou dobu zaobíral myšlenkou, že si udělá doktorát. Nestalo se tak. Cestu za vyšším vzděláním mu „zhatilo“ setkání s Richardem Curtisem, budoucím scenáristou filmů Notting Hill, Láska Nebeská či Deníku Bridget Jones.

Tvůrčí prostředí kolem Richarda Rowana učarovalo. „Bylo mi dvacet a spolužáci mi nabídli, abych zahrál jednu scénku v jejich představení,“ vzpomínal Atkinson, který si své grimasy a gesta raději nejdříve zkoušel doma před zrcadlem. V univerzitním divadelním klubu ztratil prvotní ostych a získal cenné zkušenosti. Jako herec na sebe poprvé upozornil na uměleckém festivalu v Edinburghu v roce 1976. Potlesk obecenstva ho utvrdil v tom, že herectví bude správná volba.

„Často přemýšlím o tom, že kdybych nebyl hercem, byl bych nějakým obyčejným inženýrem ve výzkumném ústavu. Myslím, že bych nebyl nespokojený,“ okomentoval po letech Rowan své rozhodnutí.

Talentovaný, ale ošklivý

Jelikož Atkinsonovi nedaly sudičky do vínku mužského půvabu, setkal se s mnoha a mnoha odmítnutími. Tvůrcům se nelíbila jeho tvář na míle vzdálená tváři hrdinů a lamačů ženských srdcí. Nic, co by mělo k televizním přijímačům přilákat miliony diváků. Atkinsona to však neodradilo, protože byl o svém talentu pevně přesvědčený.

Začal pracovat pro radio BBC, kde měl svůj rozhlasový satirický pořad, k němuž mu pomáhal psát scénář Richard Curtis (jejich tvůrčí spolupráce trvá dodnes). Současně se Rowan objevil i v televizním pořadu Žádné zprávy v devět (1979), kde parodoval a glosoval aktuální události. Mezi lety 1983 až 1989 natáčel historický sitcom Černá zmije. Podle Atkinsona jde stále o nadčasový počin.

Seriál, který mu změnil život

Atkinsona samozřejmě ze všeho nejvíc proslavila role Mr. Beana ve stejnojmenném televizním seriálu (1990–1997). Oblíbený se stal jak ve své domovině, tak u diváků v dalších stovce zemí světa včetně České repupliky. Skutečnost, že měl tak vysokou sledovanost, si herec vykládá takto: „Hodně lidí říká, že je to proto, že Bean málo mluví. Myslím si ale, že tohle záruka úspěchu není. V Beanovi je něco jiného – a tím je podle mě univerzální lidství, kterému rozumí jak Japonci, tak Američani. A je to proto, že on je ve skutečnosti dítě.“

Přestože panu Beanovi vděčí jeho představitel za doživotní slávu, byly chvíle, kdy ho měl takříkajíc po krk. Ostatně ani o jeho charakteru nemá Atkinson valné mínění – smýšlí jako o sobci, který si dělá, co chce a kdy chce. Na dovolenou by s ním proto rozhodně nejel. Na druhou stranu 495 milionů korun, které získal za celovečerní film Mr. Bean: Největší filmová katastrofa, jeho srdce příjemně obměkčilo.

Doba filmová

Pokud pomineme filmy o Beanovi promítané v kině, hrál Rowan Atkinson v řadě dalších proslulých filmech. V roce 1983 dostal roli v bondovce Nikdy neříkej nikdy, v roce 1994 sklidil úspěch za epizodní roli faráře v romantické komedii Čtyři svatby a jeden pohřeb. V posledních letech je spojován s parodií na bondovku Johnny English. Za svou práci získal cenu Emmy, Cenu Britské akademie a stal se Osobností roku televize BBC. Nejvyšší vyznamenání se mu ale dostalo z rukou královny Alžběty II. – roku 2013 od ní převzal Řád britského impéria.

Dobrovolně na rodičovské dovolené

Při natáčení Černé zmije se seznámil s uměleckou maskérkou Sunetrou Sastry. Vzali se v roce 1990 a zplodili spolu dvě děti, Lily (24) a Benjamina (27). Ten studoval na stejné vojenské akademii jako královští bratři William a Harry. V roce 2015 přišel rozvod. Od 2014 žije Atkinson s o 29 let mladší komičkou Louise Ford, se kterou se seznámil v divadle a má s ní dvouletou dcerku Islu. Rok po jejím narození vydal Rowan prohlášení: „Budu se starat o Baby Bean, aby měla Louise šanci soustředit se plně na herectví.“ Na rodičovské dovolené je herec už přes rok.

Potrpí si na drahá auta

Chlapecká vášeň pro auta, hlavně ta rychlá, zůstala Rowanovi až do dnešních dnů. Z představy, že by se někdy probudil a nemohl z jakéhokoliv důvodu řídit, proto padá do kolen. Jelikož si ale na silnicích pozor moc nedává, tu a tam dostane pokutu za vysokou rychlost, nebo se stane aktérem dopravní nehody. Například v roce 2015 boural se svým vozem McLaren F1 v hodnotě 27 milionů korun. Podobně drahých miláčků na čtyřech kolech má Atkinson vícero. „Moje automobilová stáj je asi nejlepší odpovědí na to, když o mně někteří prohlašují, že jsem skrblík. Za historické vozy dávám obrovské sumy,“ přiznal Rowan, u kterého rozhodně neplatí rčení „být chudý jako herec“. Jeho sbírka aut má totiž hodnotu přes 150 milionů korun.

Na věky věků Mr. Beanem

Díky fenoménu, jakým byl seriál o Mr. Beanovi, se stala z Rowana Atkinsona na počátku 90. let celebrita číslo jedna. „Podepisoval jsem v obchodním domě svoje videokazety. A fanoušci způsobili takový povyk, že jsem musel utéct zadním vchodem. Neumím si představit, že bych byl třeba Madonna,“ zavzpomínal na zážitek z Amsterodamu Atkinson, který kamkoliv vkročí, vzbuzuje v lidech přinejmenším rozpaky. „Jednou jsem si šel do pekařství koupit párek v listovém těstě a všichni kolem mě se začali smát,“ postěžoval si na oko herec, který se škatulky „komik“ už asi nikdy nezbaví.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Salma Hayek (54): Mexičanka, která dobyla Hollywood

Salma Hayek (54): Mexičanka, která dobyla Hollywood

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 6. 2021 0:05

Ačkoli hrála ve více než třiceti filmech, exotická kráska Salma Hayek asi navždy zůstane v srdcích…

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 6. 2021 0:05

Už v dětství se budoucí výrobce dostupných aut pro všechny Henry Ford snažil zjednodušit i obyčejné…

Jo Nesbø (61): Harry Hole přišel na svět cestou do Austrálie

Jo Nesbø (61): Harry Hole přišel na svět cestou do Austrálie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 6. 2021 0:05

Měl našlápnuto na kariéru profesionálního fotbalisty. Kdyby si Jo Nesbø neporanil kolenní vaz,…

11 zlomových okamžiků v životě Édith Piaf

11 zlomových okamžiků v životě Édith Piaf

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 8. 6. 2021 0:09

Více jak život na ulici poznamenala drobnou Francouzku nešťastná láska. Přestože měla zpěvačka mužů…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 6. 2021 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Vynálezkyně, které změnily náš život

Vynálezkyně, které změnily náš život

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 3. 6. 2021 0:05

Všichni jste již určitě někdy slyšeli o slavných vynálezcích, jakými byli Galileo Galilei, Karl…

Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 6. 2021 0:05

Zbohatl na prodeji internetového platebního systému PayPal, který spoluvlastnil. Stál u vzniku…

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 5. 2021 0:05

„Mou ženou se stane ta, kterou budu milovat, která bude mít předpoklady stát se matkou mých dětí a…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

29. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková