Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Rowan Atkinson (66): Místo do důchodu šel na rodičovskou dovolenou
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Rowan Atkinson (66): Místo do důchodu šel na rodičovskou dovolenou

datum: 23. 8. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Lidé si často myslí, že když je komik na jevišti nebo před kamerou vtipný, bude takový i v soukromí. Možná, že to u někoho platí. V případě Rowana Atkinsona ale nikoli: „Jsem v podstatě poněkud tichý a nudný člověk.“

Budoucí anglický herec a spisovatel, Rowan Sebastian Atkinson, se narodil 6. ledna 1955 v Consettu v severní Anglii Elle May a Ericovi Atkinsonovým. Jeho otec byl veterán z druhé světové války a famář. Na své farmě vychovával i tři starší Rowanovy bratry. Přebytkem peněz rodina neoplývala, například televizor si pořídila, až když bylo Rowanovi dvanáct let. Povahou bylo nejmladší dítko velice plaché. Podle svých vlastních slov se v pubertě před dívkami styděl a k třídnímu šaškovi měl opravdu hodně daleko. „Řekl bych, že jsem byl samotář,“ dodal.

Auta versus divadlo

Jelikož se od útlého dětství zajímal o auta, rozhodl se studovat obor elektrotechnika. Nejdříve docházel na univerzitu v Newcastlu, pak šel na Oxford, kde roku 1975 získal magisterský titul. Poté se nějakou dobu zaobíral myšlenkou, že si udělá doktorát. Nestalo se tak. Cestu za vyšším vzděláním mu „zhatilo“ setkání s Richardem Curtisem, budoucím scenáristou filmů Notting Hill, Láska Nebeská či Deníku Bridget Jones.

Tvůrčí prostředí kolem Richarda Rowana učarovalo. „Bylo mi dvacet a spolužáci mi nabídli, abych zahrál jednu scénku v jejich představení,“ vzpomínal Atkinson, který si své grimasy a gesta raději nejdříve zkoušel doma před zrcadlem. V univerzitním divadelním klubu ztratil prvotní ostych a získal cenné zkušenosti. Jako herec na sebe poprvé upozornil na uměleckém festivalu v Edinburghu v roce 1976. Potlesk obecenstva ho utvrdil v tom, že herectví bude správná volba.

„Často přemýšlím o tom, že kdybych nebyl hercem, byl bych nějakým obyčejným inženýrem ve výzkumném ústavu. Myslím, že bych nebyl nespokojený,“ okomentoval po letech Rowan své rozhodnutí.

Talentovaný, ale ošklivý

Jelikož Atkinsonovi nedaly sudičky do vínku mužského půvabu, setkal se s mnoha a mnoha odmítnutími. Tvůrcům se nelíbila jeho tvář na míle vzdálená tváři hrdinů a lamačů ženských srdcí. Nic, co by mělo k televizním přijímačům přilákat miliony diváků. Atkinsona to však neodradilo, protože byl o svém talentu pevně přesvědčený.

Začal pracovat pro radio BBC, kde měl svůj rozhlasový satirický pořad, k němuž mu pomáhal psát scénář Richard Curtis (jejich tvůrčí spolupráce trvá dodnes). Současně se Rowan objevil i v televizním pořadu Žádné zprávy v devět (1979), kde parodoval a glosoval aktuální události. Mezi lety 1983 až 1989 natáčel historický sitcom Černá zmije. Podle Atkinsona jde stále o nadčasový počin.

Seriál, který mu změnil život

Atkinsona samozřejmě ze všeho nejvíc proslavila role Mr. Beana ve stejnojmenném televizním seriálu (1990–1997). Oblíbený se stal jak ve své domovině, tak u diváků v dalších stovce zemí světa včetně České repupliky. Skutečnost, že měl tak vysokou sledovanost, si herec vykládá takto: „Hodně lidí říká, že je to proto, že Bean málo mluví. Myslím si ale, že tohle záruka úspěchu není. V Beanovi je něco jiného – a tím je podle mě univerzální lidství, kterému rozumí jak Japonci, tak Američani. A je to proto, že on je ve skutečnosti dítě.“

Přestože panu Beanovi vděčí jeho představitel za doživotní slávu, byly chvíle, kdy ho měl takříkajíc po krk. Ostatně ani o jeho charakteru nemá Atkinson valné mínění – smýšlí jako o sobci, který si dělá, co chce a kdy chce. Na dovolenou by s ním proto rozhodně nejel. Na druhou stranu 495 milionů korun, které získal za celovečerní film Mr. Bean: Největší filmová katastrofa, jeho srdce příjemně obměkčilo.

Doba filmová

Pokud pomineme filmy o Beanovi promítané v kině, hrál Rowan Atkinson v řadě dalších proslulých filmech. V roce 1983 dostal roli v bondovce Nikdy neříkej nikdy, v roce 1994 sklidil úspěch za epizodní roli faráře v romantické komedii Čtyři svatby a jeden pohřeb. V posledních letech je spojován s parodií na bondovku Johnny English. Za svou práci získal cenu Emmy, Cenu Britské akademie a stal se Osobností roku televize BBC. Nejvyšší vyznamenání se mu ale dostalo z rukou královny Alžběty II. – roku 2013 od ní převzal Řád britského impéria.

Dobrovolně na rodičovské dovolené

Při natáčení Černé zmije se seznámil s uměleckou maskérkou Sunetrou Sastry. Vzali se v roce 1990 a zplodili spolu dvě děti, Lily (24) a Benjamina (27). Ten studoval na stejné vojenské akademii jako královští bratři William a Harry. V roce 2015 přišel rozvod. Od 2014 žije Atkinson s o 29 let mladší komičkou Louise Ford, se kterou se seznámil v divadle a má s ní dvouletou dcerku Islu. Rok po jejím narození vydal Rowan prohlášení: „Budu se starat o Baby Bean, aby měla Louise šanci soustředit se plně na herectví.“ Na rodičovské dovolené je herec už přes rok.

Potrpí si na drahá auta

Chlapecká vášeň pro auta, hlavně ta rychlá, zůstala Rowanovi až do dnešních dnů. Z představy, že by se někdy probudil a nemohl z jakéhokoliv důvodu řídit, proto padá do kolen. Jelikož si ale na silnicích pozor moc nedává, tu a tam dostane pokutu za vysokou rychlost, nebo se stane aktérem dopravní nehody. Například v roce 2015 boural se svým vozem McLaren F1 v hodnotě 27 milionů korun. Podobně drahých miláčků na čtyřech kolech má Atkinson vícero. „Moje automobilová stáj je asi nejlepší odpovědí na to, když o mně někteří prohlašují, že jsem skrblík. Za historické vozy dávám obrovské sumy,“ přiznal Rowan, u kterého rozhodně neplatí rčení „být chudý jako herec“. Jeho sbírka aut má totiž hodnotu přes 150 milionů korun.

Na věky věků Mr. Beanem

Díky fenoménu, jakým byl seriál o Mr. Beanovi, se stala z Rowana Atkinsona na počátku 90. let celebrita číslo jedna. „Podepisoval jsem v obchodním domě svoje videokazety. A fanoušci způsobili takový povyk, že jsem musel utéct zadním vchodem. Neumím si představit, že bych byl třeba Madonna,“ zavzpomínal na zážitek z Amsterodamu Atkinson, který kamkoliv vkročí, vzbuzuje v lidech přinejmenším rozpaky. „Jednou jsem si šel do pekařství koupit párek v listovém těstě a všichni kolem mě se začali smát,“ postěžoval si na oko herec, který se škatulky „komik“ už asi nikdy nezbaví.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05

Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-