Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Robin Williams (†63): Klaun se smutnou duší
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Robin Williams (†63): Klaun se smutnou duší

datum: 9. 11. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Publikum dovedl v jedné vteřině rozesmát a v té druhé rozplakat. Měl dar dávat lidem radost a chuť do života. Sám sebe ale humorem zachránit nedokázal. Jeho sebevražda před šesti lety potvrdila nepsané pravidlo showbysnyzu, že komik bývá většinou smutný klaun.

Robin McLaurin Williams se narodil 21. července 1951 v Chicagu ve státě Illinois. Jeho matka Laurie McLaurin byla žádanou modelkou, její manžel Robert byl na jedné z vedoucích pozic v automobilce Ford, a tak rodinu dobře finančně zajistili. Bohužel pro svou pracovní vytíženost neměli na syna čas, a výchovu a péči o něj obstarávaly hlavně chůvy. Proto byl Robin jako dítě tichý a plachý.

Celoživotní přátelství se Supermanem

Změna v jeho naturelu nastala na střední škole, kde nastoupil do dramatického souboru. Stal se z něj veselý chlapec, který platil v kolektivu spolužáků za vtipálka. Zároveň měl vynikající prospěch, stal se prezidentem třídy a chodil do kroužku wrestlingu. Po maturitě šel studovat politologii, ze které ale brzy zběhnul, aby se mohl věnovat herectví. Byl studentem prestižní Juilliard School v New Yorku, kam docházel společně s budoucí hereckou hvězdou Christopherem Reevem.

Ten na první setkání s Robinem, který se mu stal celoživotním přítelem, zavzpomínal takto: „Měl na sobě košili s barevnou kravatou a tepláky. Mluvil šíleně rychle. Nikdy jsem neviděl v jednom člověku tolik energie. Byl jako balonek, který po nafouknutí okamžitě odletí. Sledoval jsem ho s úžasem…“

Studium herectví mu vymluvili sami učitelé

Ačkoliv měl během studií plné stipendium, peníze na živobytí si, kromě mytí nádobí v restauracích, vydělával jako mim. Talentu, kterým oplýval, si všiml nejeden univerzitní profesor. Doslova od jednoho z nich slyšel, že má jít své komediální nadání předvádět někam na jeviště a neztrácet čas ve školní lavici.

Williams se příliš dlouho nerozmýšlel, ze školy rok po nástupu odešel. Jeho kroky vedly do kabaretů v San Franciscu a Los Angeles, kde se etabloval jako výborný stand-up komik, který umí oslovit publikum.

Od seriálu k filmu a Oscarovi

Jeho umu si všimli producenti televizního pořadu Mork & Mindy. Psal se rok 1978, když Robin získal hlavní roli mimozemšťana Morka, za jehož ztvárnění dostal o rok později ocenění Zlatý glóbus.

S koncem seriálu roku 1982 začaly Robinovi spíše přicházet nabídky od filmových studií. Roku 1982 se blýsknul v hlavní roli ve filmu Svět podle Garpa, kde se za kameru postavil český kameraman Miroslav Ondříček. Dobré jméno si udělal i v dramatu Společnost mrtvých básníků, kde byl za svůj výkon nominován na Oscara.

Vrchol popularity zažíval herec v 90. letech. Kdo by neznal komedii Mrs. Doubtfire – Táta v sukni, fantasy Jumanji nebo drama Dobrý Will Hunting. Za něj byl také nominovaný na Oscara, kterého tentokrát nutno podotknout, že zaslouženě, i obdržel.

V novém tisíciletí šla jeho kariéra docela rychle dolů. Ne, že by neměl své publikum, ale víc než hlavní role, dostával ty vedlejší a malé, a to především v komediích. Na druhou stranu se jeho jméno častěji objevuje v titulcích v kategorii dabing. 

Nikdo nemůže být dokonalý

Přestože Williams vždy působil dojmem slušného člověka, několik prohřešků v jeho životě by se určitě našlo. Především to byly drogy, kterým propadl v 70. a 80. letech během práce na seriálu Mork & Mindy. K závislosti na kokainu se ještě přidalo pití. S oběma neřestmi skoncoval po smrti svého přítele, herce Johna Belushiho, který se předávkoval kokainem a heroinem.

Čistý zůstal dvacet let, do roku 2003, kdy natáčel film Zmražená pojistka na Aljašce. „Bydlel jsem v malém městě, skoro na konci světa. Cítil jsem se sám, byl přepracovaný a bál se. Myslel jsem, že mi třeba pomůže pití. Ale byla to ta nejhorší věc na světě,“ popsal herec okolnosti, které ho znovu dostaly do začarovaného kruhu závislosti. Už po týdnu si uvědomil, že je zle.

Trvalo ale další tři roky a přemlouvání rodinou než nastoupil do léčebny a nahlas vyslovil: „Jsem alkoholik.“ Po návratu do běžného a střízlivého způsobu života chodil ještě několik let na schůzky anonymních alkoholiků.

Rodinný život

Tři manželky a dva rozvody, taková je vztahová bilance slavného herce, kterému se v partnerských vztazích příliš nedařilo. Mezi lety 1978 až 1988 byla jeho manželkou herečka Valerie Velardi, která mu pět let po svatbě porodila syna Zacharyho. Závislost na alkoholu a drogách společně s jeho provalenou nevěrou – Robin měl poměr se synovou filipínskou chůvou – přiměly Valerii podat žádost o rozvod.

Druhá Williamsova žena byla k překvapení okolí právě ona chůva – Marsha Garces. Společně přivedli na svět dceru Zeldu a syna Codyho. Rodinné štěstí jim vydrželo jedenáct let. V roce 2010 stanuli před rozvodovým soudem. Velkou vinu na tom opět mělo Robinovo pití. Po rozvodu, při němž musel své ženě vyplatit 600 milionů, upadl do finanční tísně a posléze i depresí.

Jeho třetí manželkou se roku 2011 stala o třináct let mladší grafická designérka Susan Schneider, se kterou se seznámil při rekonvalescenci po operaci srdce v roce 2009.

Nečekaný konec

11. srpna 2014 spáchal Robin Williams sebevraždu, pořezal si zápěstí a potom se oběsil na klice od dveří. Jeho rozhodnutí vzít si život zřejmě souviselo se špatně diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou z října 2013, ve skutečnosti trpěl difuzní demencí s Lewyho tělísky.

Neúčinná léčba přispěla u velmi citlivého Robina k dalším depresím, strachu a nespavosti. Postupem času se jeho zdravotní stav zhoršil tak, že trpěl výpadky paměti, paranoiou a bludy. Podle jeho manželky Susan „ztrácel Robin rozum a uvědomal si to“ a stále říkal: „Potřebuju si jen restartovat mozek.“

Další zajímavosti z života Robina Williamse

⇒ Měl anglické, francouzské, německé, irské, skotské a velšské předky.

⇒ Jako dítě trpěl nadváhou, za což si ho vrstevníci dobírali a nechtěli si s ním hrát.

⇒ Rád se díval na seriál Star Trek a chodil hrát s přáteli deskové hry.

⇒ Byl velkým fanouškem silniční cyklistiky a Tour de France. Několikrát si zatrénoval s Lancem Armstrongem.

⇒ V českém dabingu promlouvá hlasem Viktora Preisse, Jiřího Pragera nebo Petra Štěpánka.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05

Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-