Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Robert Downey Jr. (57): Iron Man se léta pohyboval v začarovaném kruhu alkoholu a drog
Wikimedia Commons, Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0
Inspirace / Osudy

Robert Downey Jr. (57): Iron Man se léta pohyboval v začarovaném kruhu alkoholu a drog

datum: 19. 12. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Filmovou kariéru i drogovou závislost Roberta Downeyho Jr. odstartoval jeho otec. Jako pětiletý chlapec si zahrál pod režijním vedením Downeyho staršího v komedii Pound. Krátce poté mu otec nabídl prvního jointa marihuany.

Závislý v osmi letech!

Robert Downey Jr. se narodil 4. dubna 1965 v New Yorku jako mladší ze dvou dětí herce, producenta a režiséra Roberta Downeyho Sr. a herečky Elsie Ann Fordové. A vyrůstal doslova obklopen drogami. 

Downey Jr. v knize „The New Breed“ z roku 1988 řekl: „Vždycky bylo kolem hodně koksu. Když jsme spolu s tátou drogovali, bylo to, jako by se snažil vyjádřit svou lásku ke mně jediným způsobem, který znal.“

V osmi letech už byl malý Robert závislý a věkem se to zhoršovalo. Zatímco s drogami a alkoholem většinou začínají mladí většinou experimentovat v teenagerovském věku, Robert už byl v té době bohužel „dál“.

Když se jeho rodiče v roce 1978 rozvedli, přestěhoval se Downey se svým otcem z New Yorku do Kalifornie. V 17 letech odešel ze střední školy a odjel zpět do New Yorku, aby se věnoval herectví. Získal několik divadelních rolí a jeden rok působil v Saturday Night Live a jeho kariéra začala nabírat na obrátkách, když si zahrál v několika filmech Johna Hughese.


Kevin Spacey: Prudký pád z výšin hvězdné slávy

Memento: film Feťáci

V roce 1987 získal Robert Downey Jr. roli Juliana Wellse ve filmu Feťáci (Less Than Zero). Downeyho postava se kvůli své závislosti řítí z kopce, narůstají jí dluhy, odřízne se od rodiny a nakonec se z ní stane feťák bez domova, který umírá na selhání srdce.

„Až do toho filmu jsem bral drogy po práci a o víkendech. Možná jsem se na place objevil s kocovinou, ale nic velkého. To se změnilo při natáčení filmu Méně než nula. Hrál jsem feťáka a ta postava byla nadsázkou mě samotného. Pak se věci změnily a v jistém smyslu jsem se stal přehnanou podobou té postavy.“

Feťáci se stali zlomovým bodem jak v Downeyho kariéře, tak v jeho závislosti. Film ho posunul k větším rolím, nakonec si v roce 1992 zahrál hlavní roli ve filmu Chaplin, za kterou byl nominován na Oscara. Média tehdy začala propírat i jeho osobní život.


Charlie Sheen: Hollywoodský průšvihář

Z první odvykačky utekl

Alkohol a drogy byly v roce 1991 příčinou rozchodu s herečkou Sarah Jessicou Parkerovou, se kterou chodil dlouhých sedm let.

V roce 1993 se Downey oženil s herečkou a zpěvačkou Deborah Falconerovou a o rok později přivítali na světě syna India. Novopečený otec přísahal, že s drogami skoncuje, a doslova vykopal hrob, do kterého symbolicky zahodil svůj kostým z filmu Feťáci. Za pár měsíců se vrátil do starých kolejí, ačkoli tvrdil, že je čistý.  

V roce 1995 Robert Downey Jr. poprvé zkusil heroin, a přestože pochopil, že se to vymklo kontrole, nedokázal přestat. Herecký kolega Sean Penn viděl, jak Robert Downey Jr. stále víc a víc upadá do spárů závislosti a odvezl ho na odvykačku. Downey o několik dní později utekl.


Cameron Diaz: Byla snad drogovou dealerkou?

Manželka ho opustila

Rok 1996 byl obzvlášť obtížný. Manželka od něj odešla i se synem a Downey přišel o dům v Malibu. Člověk, který jednu chvíli vydělával 7 milionů dolarů ročně, se kvůli nerozumnému utrácení a drogové závislosti dostal na samé dno.

Následovaly různé excesy, kdy například řídil pod vlivem drog nahý své auto nebo v Malibu vlezl do domu sousedů a usnul tam. Dvakrát byl zatčen.

Bývalá hercova manažerka Loree Rodkinová řekla: „Každý den se dívám do novin a hledám Robertův nekrolog.“

Není divu. Poté, co v červenci 1996 skončil v nemocnici na resuscitaci, soud mu nařídil odvykací léčbu. O dva dny později Downey utekl oknem v koupelně a stopem se vrátil domů. O čtyři hodiny později byl znovu dopaden a na devět dní poslán do vězení. Po propuštění 29. července mu soudce Mira nařizuje další odvykací program pod dohledem. Ani ten nedodržoval a v letech 1997–1998 strávil 113 dní ve vězení.


Daniel Radcliffe: Harry Potter měl potíže s alkoholem

Několikrát za mřížemi

Po podmínečném propuštění nedocházel na nařízené testy na drogy. To mu „vyneslo“ tři roky v kalifornském zařízení pro léčbu závislostí a ve státní věznici v Cocoranu v Kalifornii.

Nebylo to snadné. První den ve vězení byl v šoku. Předtím si odseděl přes sto dní v okresním vězení, ale tohle bylo jiné. Byly tu strážní věže a věznice s maximální ostrahou. Setkal se i se šikanou ze strany spoluvězňů.

Pět dní v týdnu pracoval na lince v jídelně za osm centů na hodinu, vydával jídlo, myl nádobí a oškrabával plechy na pizzu v horké vodě.

Ve vězení nakonec strávil rok a po propuštění v roce 2000 byl okamžitě obsazen do nového televizního seriálu Ally McBealová.


Edgar Allan Poe (†40): Tvůrce prvních hororů se upil k smrti

Tříletá odvykací kúra

Ve stejném roce na Den díkůvzdání byl Downey zatčen v hotelu v Palm Springs, a to zjevně pod vlivem valia a kokainu. V Kalifornii byl v té době schválen nový zákon, který pomáhal posílat pachatele nenásilných drogových trestných činů na odvykací léčbu místo do vězení. V důsledku toho byl Downey odsouzen ke třem letům podmíněného trestu a odvykací kúře.

„Dostal jsem se do situace, kdy mi bylo jasné, že v tomhle už nemůžu pokračovat. A tak jsem se obrátil o pomoc. Nejtěžší je rozhodnout se.“

Po návratu se stal hollywoodským vyvrhelem. Neměl peníze, neměl kde bydlet, ale měl dluhy a manželka podala žádost o rozvod. Pomocnou ruku podal Mel Gibson, který mu zajistil střechu nad hlavou a obsadil ho do filmu Zpívající detektiv (The Singing Detective).


Lindsay Lohan: Hollywoodská průšvihářka

Anděl jménem Susan

A to už se také v jeho životě objevila nová žena, producentka Susan Levinová. Ta mu dala nůž na krk: pokud nepřestane s drogami, rozejde se s ním. Robert opravdu přestal a už téměř dvacet let seká dobrotu. Nejvíc mu údajně pomáhá Susan, meditace a bojové umění. Se Susan se oženil v roce 2005 a narodily se jim dvě děti – syn Exton Elias a dcera Avri Roel.

Robertovi se podařilo znovu naskočit do hollywoodského vlaku, tisk nešetřil superlativy za jeho roli ve filmu Iron Man z roku 2008.

Downey se nevyhýbá rozhovorům o své minulosti. Dokonce prohlásil, že člověk musí přijmout temnou část svého já, nebo jak on říká „obejmout kaktus“.

A ze svých dřívějších závislostí neobviňuje nikoho jiného než sám sebe.


Zdroje informací: therecoveryvillage.com a iamsober.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05

Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-