Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Peter Falk (†83): Ze svého hendikepu si dělal legraci
Wikimedia Commons, koláž fotojet.com
Inspirace / Osudy

Peter Falk (†83): Ze svého hendikepu si dělal legraci

datum: 10. 8. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
„Pane, mám ještě jeden dotaz!“ Přesně tato hláška se vybaví snad každému fanouškovi legendárního seriálu Columbo. Jeho představitel původně hercem být vůbec nechtěl, živil se jako finanční analytik. U čísel ale naštěstí dlouho nezůstal.

Peter Michael Falk se narodil se 16. září 1927 v Ossiningu ve státě New York. Jeho matka se živila jako účetní, otec vlastnil obchod s oblečením a galanterii. Oba jeho rodiče byli Židé. Z otcovy strany měl předky pocházející z Polska a Ruska, z matčiny strany pak z Maďarska.

Zhoubný nádor

Poprvé se ocitl v rukou lékařů, když mu byly tři roky. Lékaři mu totiž diagnostikovali retinoblastom – zhoubný nádor oka. Jelikož „šetrnější“ léčebné prostředky nezabíraly, musel malý chlapec podstoupit náročnou operaci, při níž mu chirurgové spolu s nádorem odstranili pravé oko. To byl moment, který ovlivnil celý jeho následující život. Aby se Peter naučil se svým hendikepem žít, snažila se mu jeho maminka novou životní situaci co nejvíce ulehčit. Na jednu stranu ho utěšovala, na tu druhou vtipkovala. Jak herec později vzpomínal, byla to ona, kdo mu dala vybrat z celé hromady skleněných očí.

Postupem času si Falk na protetické oko zvykl. Dokonce o něm žertoval. Důkazem může být historka ze školy, kdy Peter vzteky mrštil svým skleněným okem po baseballovém rozhodčí. „Byl natolik šokovaný mým okem letícím ve vzduchu, že přestal soupeři nadržovat,“ smál se herec.

Vojna

Po maturitě v roce 1945 se chtěl přidat k americkým ozbrojeným službám. Kvůli jeho zrakovému hendikepu a blížícímu se konci druhé světové války, nebyla jeho žádost přijata. „Jako branec jsem musel podstoupit test u vojenského očaře. Nařídil mi, abych si zakryl levé a pravým okem mu četl znaky na tabulce zavěšené na stěně. Když jsem ho upozornil, že je skleněné, poručil mi, abych se víc snažil,“ napsal ve své autobiografii Peter Falk.

Nejistá budoucnost

Ačkoliv se poprvé na prkna co znamenají svět, postavil jako dvanáctiletý chlapec, o herecké kariéře nijak zvlášť nesnil. Vlastně vůbec netušil, čím by se mohl v dospělosti živit. Mezi studiem střední a vysoké školy dělal kuchaře na obchodní zaoceánské lodi, později se na půl roku vydal do Jugoslávie, kde pracoval na železnici.

Po návratu do Ameriky a studiích na několika univerzitách, kde postupně získal titul bakaláře v oblasti literatury a politologie, a manažerský titul MPA (Master of Public Administration), stále neměl o své budoucnosti jasné představy. Ucházel se o místo v CIA, tam ho ale nevzali. V roce 1953 nastoupil do Státního úřadu pro rozpočet v Connecticutu, kde zastával funkci finančního analytika.

Odmítnutí ho neodradilo

Souběžně s prací ve finanční sféře se Peter angažoval v malém komunitním divadle. Pod vedením broadwayské legendy Evy Le Gallienne se do herectví čím dál tím více zamilovával. Byla to právě Eva, která talentovanému, tehdy 29 let starému Falkovi, jednoho dne vnukla myšlenku dát se na profesionální hereckou dráhu.

Po výpovědi v práci v roce 1956 se začal ucházet o své první role. Ty ale nepřicházely. Jeho agent to dával za vinu Peterově hendikepu. Například šéf studia Columbia Pictures, Harry Cohn, ho odmítl se slovy: „Za stejné peníze mohu získat herce se dvěma očima.“

Falk se ale nevzdával. Místo práce u filmu se zaměřil na divadlo – objevoval se ve hrách divadla na Broadwayi, v němž brzy slavil velké úspěchy. Později ho zlákala televizní tvorba.

Šel za svým cílem

Po několika malých rolích uspěl v kriminálním dramatu Vražda, s.r.o. (1960), kde ztvárnil chladnokrevného vraha Abe Relese. Za svůj výkon obdržel nominaci na Oscara a Zlatý glóbus, čímž upevnil svou pozici v Hollywoodu. V roce 1961 získal nominaci na cenu Emmy za detektivní seriál The Law a pan Jones a napřesrok další oscarovou nominaci za satirickou komedii Kapsa plná zázraků. Z Falkovy filmografie pak rozhodně ještě stojí za zmínku Okamžik rozhodnutí (1962) a Nebe nad Berlínem (1987). Dnes si bohužel na tyto Peterovy snímky v souvislosti s ním málokdo vzpomene, snad všichni ho znají díky jeho roli poručíka Columba.

Osudová role

Columbo (1968-2003) přinesl Falkovi jak slávu a bohatství, tak i jisté zaškatulkování. Peter se musel vyrovnat s tím, že si ho s touto postavou budou spojovat lidé po celém světě.Na ulici mě už třicet let oslovují poručíku, a když jsem se jednou v Itálii stal náhodným svědkem zločinu, ptali se mě turisté docela vážně, jak budeme postupovat při hledání pachatele,“ povzdechl si představitel seriálového detektiva oblečeného do pomačkaného baloňáku a kouřícího laciné doutníky.

Věčným tématem diskuzí Columbových fanoušků byla paní Columbová. Zatímco ona se na scéně nikdy neobjevila, skutečná manželka Petera Falka, herečka Shera Danese, ano. Zahrála si v šesti epizodách.

Manželky a dcery

Svou první velkou lásku, a od roku 1960 i manželku Alyce Mayo, poznal coby student na Syracuse University. Adoptovali si dvě holčičky – Jackie a Catherine, která dnes pracuje jako soukromý detektiv. Konec manželství nastal v roce 1976. 

S druhou ženou, herečkou Sherou Danese, byl Peter Falk ženatý od roku 1977. Ačkoliv přiznal, že ani tomuto manželství se neshody nevyhýbaly, na rozchod to nikdy nebylo. „Jako v každém manželství jsme si prožili roky dobré, ale i těžké propadáky. I moje manželka má poněkud nepředvídatelné chvilky, někdy je to milé stvoření, někdy bych ji roztrhl. Také je dost rozmarná - no zkrátka klasická ženská! A když mě naštve, raději se klidím z ložnice a jdu spát do svého ateliéru,“ napsal Peter Falk ve svých memoárech, kde se také zmínil, že svou drahou Sheru neskonale miluje.

Kdo k Peterově druhé ženě vřelé city rozhodně nechoval, byla jeho dcera Catherine. Kvůli šarvátkám, které měla se svou macechou, se po dlouhá léta se slavným otcem nevídala. Zajímat se o něj údajně začala, až když zjistila, že je vážně nemocný. Podle Shery to bylo jen kvůli dědictví.

Zemřela legenda

V roce 2008 se v losangelských denících začalo spekulovat o tom, že Falk trpí Alzheimerovou chorobu. Jako důkaz měly posloužit fotografie, na nichž herec zmateně pobíhá po ulicích Beverly Hills. Téhož roku Falkova dcera Catherine potvrdila diagnózu veřejně. Život herce skončil dne 23. června 2011 v jeho domě na Roxbury Drive v Beverly Hills. Osudným se mu stal zápal plic. Zpráva o jeho skonu zarmoutila celý svět.

Co o představiteli poručíka Columba možná nevíte

⇒  Od 15 let byl těžkým kuřákem. Od natáčení seriálu Columbo kouřil kromě cigaret i doutníky.

⇒  Baloňák, který Columbo v seriálu nosí, byl Peterův vlastní.

⇒  V dobách největší slávy seriálu inkasoval 5,1 milionu korun za epizodu.

⇒ Jelikož měl předky z Maďarska, rozhodl se stát uctít jeho památku bronzovou sochou v životní velikosti. Petera Falka alias Columba můžete v jeho pověstném baloňáku spatřit v Budapešti. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Sidney Poitier (†94): Hádej, kdo přijde na večeři?

Sidney Poitier (†94): Hádej, kdo přijde na večeři?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 2. 2023 0:05

Do šestnácti let téměř neuměl číst a psát. Přestože Sidney Poitier, první černošský herec, který…

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 2. 2023 0:05

Byl víc než slavným dramatikem, pro mnoho Američanů se Arthur Miller stal „hlasem svědomí“. Jak si…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2023 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 1. 2023 0:05

Byla nejmladší první dámou v americké historii, první nevěstou, která se provdala za úřadujícího…

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 1. 2023 0:05

Nejprve si vybudoval pověst vynikajícího malíře-portrétisty. Ve čtyřiceti letech se Samuel Morse…

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 1. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Kate Moss (48): Modelingová průšvihářka

Kate Moss (48): Modelingová průšvihářka

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 12. 2022 0:05

Se svou neuvěřitelně štíhlou (podle některých anorektickou) postavou vzbudila ve světě modelingu…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová