Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Peg Entwistle (†24): Dívka od nápisu Hollywood
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Peg Entwistle (†24): Dívka od nápisu Hollywood

datum: 14. 4. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Příběh talentované herečky Peg Enswistle nemusel skončit ve dvaceti čtyřech letech, kdyby se v jejím životě neudálo tolik zlomových událostí, které ji postupně nechaly spadnout na dno propasti nejtemnějšího zoufalství.

Byla by ještě dnes mezi živými, kdyby ji kritika neztrhala její filmový debut? Kdo byla Peg Entwistle, které se dnes přezdívá „dívka od nápisu Hollywood“?

Dětství bez matky

Peg Entwistle se narodila jako Millicent Lilian Entwistle 5. února 1908 ve Walesu. Otec Robert, jenž byl úspěšným hercem, se s její matkou Emily rozešel, když byla ještě malé dítě. Po dlouhých soudních tahanicích, kde se přetřásala i Emilyina nevěra, byla Peg svěřena do péče otci.

V roce 1916 se spolu přestěhovali do New Yorku, kde si Robert brzy založil novou rodinu.

Během dospívání se stala sirotkem

V roce 1922 se stal její otec Robert obětí tragické dopravní nehody. Podle svědků řidič automobilu, který Roberta zasáhl, opustil vozidlo, podíval se na jeho bezvládné tělo a pak jednoduše odjel. Brzy nato byl Robert v kómatu převezen do nemocnice. Po měsíci boje o život svým zraněním podlehl.

Po smrti otce se Peg s dvěma mladšími nevlastními bratry přestěhovala ke své tetě Jane a strýci Charlesovi Entwistlovým. Ti brzy v mladé dívce rozpoznali herecký talent. Když shodou okolností i ona trvala na tom, že chce jít ve šlépějích svého otce, Charles, který byl také hercem a inspicientem v několika divadlech, ji okamžitě zapsal na hereckou školu.

Toužila po slávě

Entwistle se nebála kvůli sebemenšímu uznání dřít až do úmoru. Když jí bylo sedmnáct let, dostala mladá studentka herectví roli v broadwayské inscenaci Hamleta.

Byla to skromná role, vždyť podle scénáře měla držet královskou vlečku a nést otrávený pohár, přesto na sebe upoutala pozornost hledačů talentů z newyorské divadelní scény.

Brzy po svém debutu získala roli ve hře Divoká kachna od Henrika Ibsena, kde také zazářila.

Podvedená nevěsta

Z krásné a talentované Peg nešli do kolen jen divadelní kritici, ale i její kolegové herci. V roce 1927, když jí bylo pouhých 19 let, se provdala za o deset let staršího herce Roberta Keitha.

Necelý rok po uzavření manželství se Peg dozvěděla, že její manžel před ní skrývá několik tajemství. Jen tak mezi řečí se jí svěřil, že už byl dvakrát ženatý, poprvé s Laurou Jackson, podruhé s herečkou Helenou Shipman. Ani s jednou nevydržel ve svazku déle než pět let.

Manželův dvojí život

Jako by nestačilo, že měl Robert dvě exmanželky. Své současné manželce ještě odhalil, že má syna jménem Brian. To ale stále nebylo všechno!

Jelikož Brianova matka Helena Shipman byla často kvůli práci na cestách, Roberta nenapadlo nic lepšího, než pověřit péčí o něj právě Peg. Zřejmě si představoval, že potom, co byla postavena před hotovou věc a ze vteřiny na vteřiny se stala macechou, bude dítěti zajišťovat veškerý servis... Ona mu ale vyšla vstříc!

Po dvou letech manželství Pegiin pohár trpělivosti přetekl. V žádosti o rozvod, kterou podala, zmiňovala jako příčinu rozkolu jak Robertovu skrytou minulost a syna Briana, tak jeho neustálé nevěry a domácí násilí, kterého se na ní měl dopouštět.

Kariéra po rozvodu

Chtěla hrát charakterní role, kde by naplno projevila svůj talent, dostávala však hlavně nabídky na hraní veselých atraktivních naivek, a to ji velmi mrzelo. Smůlu měla také na nespolehlivé kolegy a inscenace.

S příchodem velké hospodářské krize začala mít finanční problémy. Sbalila si kufry a odjela do Los Angeles zkusit štěstí v Hollywoodu. Z počátku se jí zadařilo ve hře The Mad Hopes, kde konečně dostala vážnou roli.

V roce 1932 obdržela svou první filmovou roli v drama Třináct žen. Kritika ale film i její výkon ztrhala. Její účast na plátně navíc střihači na žádost testovacího publika zkrátili na pouhé čtyři minuty. Peg se topila v slzách. Takhle si svůj debut nepředstavovala.

Osamělá procházka

Aby si utřídila myšlenky, vydala se v pátek 16. září 1932 večer na procházku. Tetě a strýcovi, u kterých v Los Angeles bydlela, nechala na papíře vzkaz, v němž oznamovala, že se právě chystá navštívit přátele a že si možná půjde koupit nějaké knihy. K ničemu z toho ale nedošlo. V Pegiině hlavě se zrodil mnohem temnější plán…

Toho večera už se domů nevrátila. Když se neobjevila ani v následujících dvou dnech, začali mít teta se strýcem o svou neteř obrovský strach.

18. září přiběhl na policejní stanici vyděšený turista, který na procházce poblíž známého nápisu „Hollywoodland“ nejprve našel kabát, botu a kabelku. Jak dál vypověděl, když se podíval dolů z kopce, uviděl zhruba třicet metrů pod písmenem „H“ bezvládné tělo mladé ženy. Když se snažil zjistit její totožnost, mezi věcmi našel srdcervoucí vzkaz podepsaný iniciálami P. E.

„Obávám se, že jsem zbabělec. Omlouvám se za všechno. Kdybych to udělala dřív, ušetřilo by to hodně trápení.“

Ano, tělo patřilo Peg Entwistle, která podle všeho spáchala sebevraždu seskočením z patnáct metrů vysokého písmene.

Koroner při vyšetření dospěl k závěru, že herečka podlehla vnitřnímu krvácení a mnohočetným zlomeninám pánve. Jelikož v jejím těle nebyly nalezeny žádné stopy po omamných látkách, dá se předpokládat, že při osudném pádu musela být při absolutním vědomí a cítila každičkou bolest.

Její duch straší Hollywood

Po Pegiině sebevraždě byl pro zachování dobré reputace tamního filmového průmyslu nápis „Hollywoodland“ zkrácen na „Hollywood“.

Lidé ale na tragédii, ke které u legendárního nápisu došlo, nezapomněli, spíš naopak, jsou jím přitahováni jako magnet. Někteří návštěvníci slavného orientačního bodu hlásí, že v jeho okolí slýchají pronikavé výkřiky a žalostné hlasy a cítí vůni gardénií, oblibenou hereččinu vůni. Že by tam strašil Pegiin duch?


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05

Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05

Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05

Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-